Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με λάπτοπ. Δεν μπαίνει στα windows.


blazar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Με πήρε ένας φίλος μου τηλέφωνο και μου είπε πως το λάπτοπ του μπαίνει στο περιβάλλον των windows. Τον ρώτησα πως έγινε και μου είπε πως ενώ δούλευε κανονικά το pc, του βγήκε μήνυμα για αναβάθμιση στον flash player, την έκανε και του έκανε επανεκκίνηση. Επιπλέον είχε κατεβάσει και μια ταινία.

Μετά την επανεκκίνηση, φόρτωνε ο υπολογιστής ως εκεί που συγκεντρώνονται οι 4 μπίλιες για να σχηματίσουν την σημαία των windows (windows7 professional) και μετά του ξαναέκανε αυτόματα επανεκκίνηση. Επιπλέον κάποιες φορές για 1 δευτερόλεπτο του έβγαζε μπλε οθόνη.

Η μπλε οθόνη με έκανε να σκεφτώ μήπως τα έπαιξε ο σκληρός του. Αλλά μου είπε πως δεν άκουγε γενικά κάποιον θόρυβο από εκεί. Επειδή όμως το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από αναβάθμιση του flash player, πιστεύω ότι μπορεί να του ήταν κάποιος ιός που και καλά του έλεγε έτσι και τελικά τον πέρασε στο pc με την εγκατάσταση. Του ζήτησα να μπει σε safe mode, για να του έτρεχε κάποιο antivirus σε στικάκι, αλλά και σε safe mode, το pc δεν προχώραγε πέρα από την σημαία των windows και του ξαναέκανε επανεκκίνηση.

Δυστυχώς αυτό το λάπτοπ το έχει για την δουλειά του και έχει μέσα πολύ σημαντικές εργασίες και προγράμματα. Δεν θέλει να του κάνει format. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να σωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλει τον δίσκο σε ένα άλλο desktop μηχάνημα και να ελέγξει την υγεία του δίσκου με το HD Sentinel και να τσεκάρει για ιους με το malwarebytes, με το esetonline κ.α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Αν είναι κάποιος ιός που δεν μπορεί να διορθωθεί από τα γνωστά antivirus, υπάρχει κάποιος τρόπος;

Σκέφτομαι πως μάλλον ο ιός θα του έχει διαγράψει αρχεία του συστήματος. Μπορούν με καποιον τρόπο να διορθωθούν ή να επαναφερθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, blazar said:

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Αν είναι κάποιος ιός που δεν μπορεί να διορθωθεί από τα γνωστά antivirus, υπάρχει κάποιος τρόπος;

Σκέφτομαι πως μάλλον ο ιός θα του έχει διαγράψει αρχεία του συστήματος. Μπορούν με καποιον τρόπο να διορθωθούν ή να επαναφερθούν;

Ας δοκιμάσει να μπει με Safe Mode και να διαγράψει το Flash και την ταινία και να τρέξει κανένα πρόγραμμα Antivirus. Αν και πάλι δεν γίνεται κάτι και έχει κάνει restore point να προσπαθήσει να το επαναφέρει. Μετά ας κάνει ότι είπε ο BlueBlood7. Αν και πάλι ΔΕΝ γίνει τίποτα, ας κάνει Back-up τα αρχεία του και ας του κάνει ένα Format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν τρέχει ούτε σε safe mode. Θα βγάλει τον σκληρό και θα τον βάλει σε άλλο pc για να το σκανάρει κάποιο antivirus και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...