Προς το περιεχόμενο

JVC LT55K880 55" Smart 4K TV 399€ Κοτσώβολος


powerup

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

Το va και σε αυτήν την κατηγορία panel μόνο καλές γωνίες θέασης δεν έχει. Μήπως εννοεις ips;

Δεν ειδα διαφορες με την 870 και εχουν οντως καλες γωνιες και οι 2 οποτε υπεθεσα οτι εχουν ιδιο πανελ. Ωστοσο ισως να εχει IPS και απλα με τις ελεινες ρυθμισεις απο το κουτι να μην βλεπεις διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, alexandros82 είπε

Αυτα ειναι... Που το ξερεις? Ουτε οι ιδιοι στον Κωτσοβολο δεν το ξερουν! 

Βάλε μεγενθυτικό φακό στο panel και θα δεις σε μεγέθυνση την διάταξη των pixel,τα VA σε σχέση με τα IPS είναι εμφανής η διαφορά.

Άλλος τρόπος είναι να "χτυπήσεις" ελαφρώς το panel στο κέντρο,αν κάνει αναλαμπή τότε είναι VA αν όχι IPS/PLS.

Επεξ/σία από listener
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το panel της είναι αυτό.

Tην έχω 2 μέρες, με λίγα λόγια πιστεύω για τα λεφτά της είναι οκ,

Σε υλικό 4κ (netflix/yt/4k demos) με οχι σκοτεινές σκηνές είναι πολύ καλή (στα δικά μου μάτια που δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός), σε σκοτεινά σημεία ή demo απο κάτι oled (εντάξει, το παράχεσ@)  και σε δωμάτιο χωρίς φώτα, δεν τα πάει και τόσο καλά, έχει αρκετό ips glow αλλα με λιιιγο φως στο δωμάτιο δεν σε ενοχλεί τόσο. Δεν έχει καθόλου clouding.

Το netflix και το youtube σαν εφαρμογή δουλεύουν καλά.

Μετά την tx-p42u10(plasma ) δεν είχα την απαίτηση σε αυτά τα χρήματα(μέχρι 400) να έπαιρνα κάτι αντίστοιχο στο θέμα μαύρο/γωνίες/ποιότητα κατασκευής αλλα έχει και τα καλά της.Ωραίο το μέγεθος, καλή η κατανάλωση (90W μετρημένα στο 80% του οπίσθιου φωτισμού, 250W η plasma) και μόνιμα το pc πάνω χωρίς να βράζεις στο ένα μέτρο απο το πάνελ.

Δεν το μετανιώνω, δεν θα την επιστρέψω, να πω την αλήθεια την περίμενα χειρότερη. Αν ήμουν διατεθειμένος να δώσω παραπάνω χρήματα κοντά στα 800 εννοείται θα κοίταζα αλλού.

Θα την κρατήσω κάποια χρόνια (αν με κρατήσει και αυτή) και αν είμαστε καλά πάμε για καμιά oled.

DSC_3435.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κριμα που εβαλαν πανελ IPS, θα ειχες πολυ καλυτερη συμπεριφορα στα μαυρα της αν δεν ειχαν αλλαξει πανελ απο το προηγουμενο μοντελο. Τοσο που θα ηταν καλυτερα απο τα μαυρα της παλιας σου!

Για τσεκαρετε οσοι την πηρατε αν εχει τουλαχιστον bluetooth. Αν οχι, τοτε μαλλον το παλιοτερο μοντελο ηταν καλυτερο vfm στα 420-450 και υπαρχει υποβαθμιση αντι για αναβαθμιση... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Κριμα που εβαλαν πανελ IPS, θα ειχες πολυ καλυτερη συμπεριφορα στα μαυρα της αν δεν ειχαν αλλαξει πανελ απο το προηγουμενο μοντελο. Τοσο που θα ηταν καλυτερα απο τα μαυρα της παλιας σου!

Για τσεκαρετε οσοι την πηρατε αν εχει τουλαχιστον bluetooth. Αν οχι, τοτε μαλλον το παλιοτερο μοντελο ηταν καλυτερο vfm στα 420-450 και υπαρχει υποβαθμιση αντι για αναβαθμιση... 

ενταξει και το va panel της παλιας που εχουμε παρει δεν λεει και πολλα...τουλάχιστον αυτή τα παει καλυτερα στην κινηση από την παλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, antgen είπε

Το panel της είναι αυτό.

Tην έχω 2 μέρες, με λίγα λόγια πιστεύω για τα λεφτά της είναι οκ,

Σε υλικό 4κ (netflix/yt/4k demos) με οχι σκοτεινές σκηνές είναι πολύ καλή (στα δικά μου μάτια που δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός), σε σκοτεινά σημεία ή demo απο κάτι oled (εντάξει, το παράχεσ@)  και σε δωμάτιο χωρίς φώτα, δεν τα πάει και τόσο καλά, έχει αρκετό ips glow αλλα με λιιιγο φως στο δωμάτιο δεν σε ενοχλεί τόσο. Δεν έχει καθόλου clouding.

Το netflix και το youtube σαν εφαρμογή δουλεύουν καλά.

Μετά την tx-p42u10(plasma ) δεν είχα την απαίτηση σε αυτά τα χρήματα(μέχρι 400) να έπαιρνα κάτι αντίστοιχο στο θέμα μαύρο/γωνίες/ποιότητα κατασκευής αλλα έχει και τα καλά της.Ωραίο το μέγεθος, καλή η κατανάλωση (90W μετρημένα στο 80% του οπίσθιου φωτισμού, 250W η plasma) και μόνιμα το pc πάνω χωρίς να βράζεις στο ένα μέτρο απο το πάνελ.

Δεν το μετανιώνω, δεν θα την επιστρέψω, να πω την αλήθεια την περίμενα χειρότερη. Αν ήμουν διατεθειμένος να δώσω παραπάνω χρήματα κοντά στα 800 εννοείται θα κοίταζα αλλού.

Θα την κρατήσω κάποια χρόνια (αν με κρατήσει και αυτή) και αν είμαστε καλά πάμε για καμιά oled.

DSC_3435.jpg

Παντως απο θεμα καταναλωσης καιει αρκετα, η LG που εχω εδω 49αρα FullHD με ολα στο φουλ δεν παει πανω απο 35w. Βεβαια δεν εχω μετρησει την 55αρα 4k μου αλλα να εχει 3 φορες σχεδον επανω;
Οπως και να εχει για 400ε μιλαμε παιδες, λογικο να ειναι μετρια τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georsev είπε

ενταξει και το va panel της παλιας που εχουμε παρει δεν λεει και πολλα...τουλάχιστον αυτή τα παει καλυτερα στην κινηση από την παλια?

Το πάνελ που έχει η δικιά μας μπορεί να είναι ένα μέτριο va αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερο από ένα μέτριο ips.

Το δεύτερο θα υπερτερεί για χρήση σε φωτεινότερους χώρους αλλά θα υστερεί στο μαύρο που θα φαίνεται περισσότερο γκρι. 

Στην κίνηση τα ίδια πράγματα θα είναι και οι δύο από την στιγμή που έχουν παρόμοιο refresh rate. 

Εγώ στην δικιά μου έχω βάλει τις εξής ρυθμίσεις για θέαση HD υλικού ή netflix, σε σκοτεινό πάντα χώρο. Δοκίμασέ τις αν θες.

Λειτουργία Σινεμά, Αντίθεση 97, Φωτεινότητα 52, Ευκρίνεια 55, Χρώμα 58, Εξοικονόμηση ενέργειας Χρήστη, Πίσω φωτισμός 5, Δυναμική αντίθεση κλειστό, Ελάττωση θορύβου κλειστό, Θερμοκρασία χρώματος θερμό. 

Θα συμφωνήσω με @matrixxx οτι αν δεν έχει ούτε αυτή Bt τότε πρόκειται για υποβάθμιση και όχι αναβάθμιση του νεότερου μοντέλου (από την στιγμή που το νεότερο έχει ήδη μια λιγότερη θύρα HDMI, 3 έναντι 4 του προηγούμενου μοντέλου και μία λιγότερη θύρα usb, 2 έναντι 3 του προηγούμενου μοντέλου ;) ). 

 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, siralexvas είπε

Πισω φωτισμός 5;;;;;

Nαι, στα μάτια μου με βολεύει καλύτερα έτσι, διότι το panel είναι αρκετά φωτεινό και όταν είσαι σε σκοτεινό χώρο το backlight πρέπει να το ρίξεις όσο το δυνατόν περισσότερο για να βλέπεις όσο το δυνατόν καλύτερα το μαύρο. Μεταξύ 5 και 10 πιστεύω είναι η καλύτερη ρύθμιση στη δικιά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

4 το εχω και εχω σε μια παρομοια, και 8 σε μια αλλη. Οποιος βλεπει ταινιες εκει πρεπει να το ρυθμισει, οποιος βλεπει τατιανες και σκαι το βαζει στο 80 για να ειναι ασορτι η ρυθμιση με το περιεχομενο. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επισης η ευκρινεια καλο ειναι να μενει στο 0 διοτι παραπλανει η λεξη, τεχνητη οξυνση των ακμων ειναι για να δειχνει πιο sharp η εικονα.

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά την πήρα χθες την  tv και αυτο γιατί είχα μια Curved της Samsung 6202 που την είχα πάρει πριν 3 μήνες.... Αλλα την έσπασε το πάνελ ο μικρός.... Δεν ήθελα να πάω σε περισσότερα χρήματα. Η τηλεόραση είναι μια χαρά στα χρώματα στο δυναμικό. Ειδικά όμως σε αναλύσεις youtube full HD 4κ ειναι πολυ καλύτερα. Στο Netflix είναι άψογη. Δεν είδα διάφορες από την προηγούμενη. Το μόνο λίγο στα κανάλια ειδικά σε αυτά που δεν μεταδίδουν HD.  Το μόνο που με χάλασε είναι η απουσία Bluetooth. Αλλά σιγά περνω έναν πομπό εξωτερικό και θα το συνδέσω στην θύρα των ακουστικών.   Για τα λεφτά της είναι άψογη. Της έβαλα και την 5ετη εγγύηση. Αν χαλάσει μετά τα 5 περνουμε άλλη. Της έβαλα μπροστά και ένα πάνελ από Plexiglas για να μην μου την ξανασπάσει ο μικρός με 65 ευρώ και όλα καλά. 

Επεξ/σία από gtok34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοτσωβολο 5ετη εγγύηση; Φαίνεται κάπου γραπτώς; Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα.

Κατα τα αλλά μεγεια και...ολόκληρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...