Προς το περιεχόμενο

Περί ξυρίσματος


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα search μου έβγαλε μόνο ένα παλιό θέμα (δε μπορούσα να απαντήσω), οπότε να 'μαστε...

Σήμερα έφτασε στα χέρια μου ένα safety razor -- συγκεκριμένα το Feather AS-D2 -- μαζί με ένα «γενναιόδωρο» πακετάκι των... 35 λεπίδων της ίδιας εταιρείας. Χλιαρό ντουζάκι, pre-shave cream, παχύς αφρός με σαπούνι, ζεστή λεπίδα... και βγήκα σαν... κομπάρσος από ταινία splatter. Σημειωτέον πως η ίδια τεχνική (ντους, pre-shave, κλπ) λειτουργούσαν εξαιρετικά ως τώρα, για ξύρισμα τύπου «ποπός μωρού» ακόμα και με Gillette Fusion ProGlide. 

Και εκεί που πήγα να κάνω την αναβάθμιση και είπα «όπα, εδώ ήμαστε...» μόλις έπιασα το νέο ξυράφι στα χέρια μου, απογοητεύτηκα όταν είδα το νιπτήρα κόκκινο. Τόσο αίμα παίζει να μην έχω χάσει τα τελευταία 5 χρόνια στο ξύρισμα.

Τι πήγε στραβά; Ομολογώ ότι έβαλα λίγη παραπάνω δύναμη απ' όση θέλει ένα safety razor, προερχόμενος απ' τα πλαστικά ξυραφάκια. 

Τουλάχιστον ξυρίστηκα καλά. Ή μάλλον, υπερβολικά καλά. Τόσο καλά που λείπει και δέρμα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Haldol είπε

Ένα search μου έβγαλε μόνο ένα παλιό θέμα (δε μπορούσα να απαντήσω), οπότε να 'μαστε...

Σήμερα έφτασε στα χέρια μου ένα safety razor -- συγκεκριμένα το Feather AS-D2 -- μαζί με ένα «γενναιόδωρο» πακετάκι των... 35 λεπίδων της ίδιας εταιρείας. Χλιαρό ντουζάκι, pre-shave cream, παχύς αφρός με σαπούνι, ζεστή λεπίδα... και βγήκα σαν... κομπάρσος από ταινία splatter. Σημειωτέον πως η ίδια τεχνική (ντους, pre-shave, κλπ) λειτουργούσαν εξαιρετικά ως τώρα, για ξύρισμα τύπου «ποπός μωρού» ακόμα και με Gillette Fusion ProGlide. 

Και εκεί που πήγα να κάνω την αναβάθμιση και είπα «όπα, εδώ ήμαστε...» μόλις έπιασα το νέο ξυράφι στα χέρια μου, απογοητεύτηκα όταν είδα το νιπτήρα κόκκινο. Τόσο αίμα παίζει να μην έχω χάσει τα τελευταία 5 χρόνια στο ξύρισμα.

Τι πήγε στραβά; Ομολογώ ότι έβαλα λίγη παραπάνω δύναμη απ' όση θέλει ένα safety razor, προερχόμενος απ' τα πλαστικά ξυραφάκια. 

Τουλάχιστον ξυρίστηκα καλά. Ή μάλλον, υπερβολικά καλά. Τόσο καλά που λείπει και δέρμα. :P

Τα safety razor θέλουν ιδιαίτερη τεχνική. Πρώτα από όλα πρέπει να γίνεται wet shave δηλαδή όταν κάνεις τον αφρό με το σαπούνι θέλει αρκετό νερό για να γίνει καλός αφρός, αλλά και μετά να συνεχίσει να είναι υγρό το ξύρισμα. Δηλαδή πριν περάσεις μια περιοχή ένα καλό κόλπο είναι να ρίχνεις νερό στον ήδη υπάρχον αφρό και να κάνεις ένα ελαφρύ μασάζ. Έτσι πετυχαίνεις να είναι αρκετά υγρό και όταν περάσεις με τη λεπίδα οι τρίχες θα φεύγουν χωρίς δυσκολία. Θέλει επίσης να ασκείς μικρή πίεση και να μην περνάς πολλές φορές την ίδια περιοχή.

Στο 2:44 του βίντεο λέει ακριβώς αυτό που έγραψα με την συνεχή υγρασία που χρειάζεται.

 

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο παππους μου ειχε τετοιου τυπου μηχανη με ξυραφακια astor, πινελο και σαπουνι πρασινο. Εγω οποτε προσπαθουσα ηταν οπως τα περιγραφεις. Δεν ειναι αυτα για εμας. Μηχανη Gillette mach 3 μονο. Και να θελεις να κοπεις δεν κοβεσε. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρεις τη σωστή γωνία και έπειτα δε θέλει καθόλου πίεση, αρκεί το βάρος του ξυραφιού και μόνο. Γενικά θέλει προσοχή στην αρχή μέχρι να ξετρίψεις και στη πορεία θα δεις ότι από μόνος σου θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση.

Το συγκεκριμένο ξυράφι δε το ξέρω αν είναι γενικά aggresive ή όχι πάντως οι λεπίδες της feather για μένα είναι μεγάλο no no σε πρωτάρη (και όχι μόνο). Πρόκειται για μακράν τις πιο κοφτερές λεπίδες και προσωπικά δεν τις επιλέγω παρότι πλέον είμαι έμπειρος.  (Αρκετοί φυσικά τις θεωρούν κορυφαίες αλλά για μένα είναι υπερβολικά επικίνδυνες και δε μπορώ να απολαύσω ξύρισμα μαζί τους )

Για αρχή πάρε άλλες λεπίδες και μη βάζεις πίεση. Βρες απλά τη γωνία που σε βολεύει.

Για βιντεάκια δες του Mantic59 και του Geofatboy έχουν αρκετά με τεχνικές κλπ.

Επίσης το ντουζάκι και το νερό γενικά καλύτερα να είναι ζεστό και όχι χλιαρό και μόλις τελειώσεις το ξύρισμα ξέβγαλμα με κρύο νερό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξυράφι αυτό θεωρείται από τα ήπια. Δεν ειναι aggressive. Και επειδή ξυράφι + λεπίδες είναι της ίδιας εταιρείας αρκετοί θεωρούν ότι έχουν σχεδιαστεί για να δουλεύουν μαζί και έτσι τα πάνε πακέτο. Οι λεπίδες, πράγματι, είναι απίστευτα κοφτερές. Δεν έχω προσωπική εμπειρία από άλλες , αλλά επειδή παρακολουθώ τακτικά geofatboy (από τους αγαπημένους μου youtubers!) κάτι έχω ακούσει. Σε ένα βίντεο ήταν σαφέστατος για το ποια λεπίδα είναι η πιο κοφτερή...

Τι θα μπορούσα να δοκιμάσω σε πιο mild λεπίδες, τουλάχιστον μέχρι να πάρω το κολάι; Πιστεύω κάποια στιγμή να καταφέρω και τις Feather, αλλά γι' αρχή θα προτιμήσω να μην κάνω αιμοδοσία σε κάθε ξύρισμα.

PS . Πριν την αγορά του ξυραφιού σκεφτόμουν για τη σαβέτα της ίδιας εταιρείας... την Artist Club SS. Ευτυχώς που δε την πήρα! Άμα κατάφερα κι έγινα «φιλέτο» με DE razor, δε τολμώ να φαντστώ τι θα γινόταν με το άλλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε άνθρωπος έχει και διαφορετικό δέρμα, εγώ όπως είπα τις feather δε τις μπορώ πχ. Αν και δεν θα κοπώ με αυτές, το δέρμα μου ερεθίζεται αρκετά και τιμωρούν πολύ εύκολα τα λάθη.

Γενικά θα έλεγα να δοκιμάσεις λεπίδες διαφορετικές. Αυτό είναι το μεγάλο θετικό στο DE ότι οι περισσότερες λεπίδες είναι αρκετά φθηνές και μπορείς να πάρεις έτσι μια 5άρα από διάφορα είδη να δεις τις σου κάθεται καλύτερα.  Ακόμα και τα bic πχ μια χαρά είναι.  και αυτά ήταν καλά που είναι πολύ φθηνά https://www.skroutz.gr/s/11909515/Croma-Diamant-5-Blades.html

 

Βασικά εδώ τα έχει φθηνότερα και είναι κάπου στην ομόνοια το κατάστημα. https://www.eidikommotiriou.com/barber-products-c-48.html?cPath=48&sort=3a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα μεγαλύτερος θυμάμαι στα πρώτα μου ξυρίσματα που τη χρησιμοποιούσα μαζί με τα διάσημα ξυραφάκια astor μετά βγήκαν και gillete,το πινελάκι με το σαπουνάκι και μετά βγήκε η κρέμα που βάζαμε στο πινελάκι και έκανε αφρό.Δύσκολες αλλά ωραίες εποχές.

Όση εμπειρία και να είχες πάντα υπήρχε ο κίνδυνος για κόψιμο.Από τότε που βγήκαν τα πρώτα πλαστικά bic με μία λεπίδα βέβαια, πέρασε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας όπως και το πινέλο με την κρέμα από τότε που βγήκε ο αφρός .

Σίγουρα  είναι μία ωραία ιεροτελεστία το ξύρισμα με αυτό τον τρόπο αλλά θέλει πολύ εξάσκηση και βέβαια υπομονή.:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν βλεπω να ξυριζονται απο τα ματια μεχρι αρκετα κατω απο το "καρυδι" τρελενομαι.Μετα εαν θες να μεινεις αξυριστος καμια εβδομαδα η και παραπανω, εισαι σαν ουρακοταγκος.Απο τα πιο βασικα.Το πιο βασικο πραγμα, ειναι να δωσεις σωστη γραμμη στα γενια απο τα πρωτα ξυρισματα στην εφηβεια.Ο συγκεκριμενος εχει σωστη γραμμη.Ειναι πολυ ασχημο να εχεις γενια μεχρι τα ματια και αρκετα κατω απο το "καρυδι".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παππού ακόμα και αν κάποιος χρησιμοποιεί τα μοντέρνα ξυραφάκια για ευκολία και ταχύτητα (πχ το mach3 είναι και γαμώ όπως και το πιο παλιό sensor) καλό θα ήταν να αποφεύγονται οι αφροί και τα τζελ. Δε συγκρίνονται με σαπούνι και πινέλο.... Από κάθε άποψη , για το δέρμα, την μυρωδιά , τη ποιότητα αλλά και το κόστος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το πινέλο είναι άλλη αίσθηση για το δέρμα σε συνδυασμό όμως με αγνό σαπούνι - σαμπουάν. Ελάχιστοι όμως κάνουν κάτι τέτοιο.

Ποιο το όφελος να κάνεις αφρό με πινέλο και σαπούνι και μετά το ξύρισμα που είναι και οι πόροι ανοιχτοί να πλυθείς με σαπούνι εργοστασιακό και ειδικά να περιέχει και χημικά αρώματα τα οποία μένουν στο δέρμα και κάποιοι έχουν την εντύπωση ότι είναι ωραίο σαπούνι λόγω του αρώματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παππου εισαι ωραιος. Τελος

Gillette mach 3, αφρος nivea ο μπλε, κρυο νερο στο ξεπλυμα και μετα φαρμακευτικη κρεμα. Ουτε after shave ουτε οτι περιεχει αρωμα και οινοπνευμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιες γενικες συμβουλες στα ξυραφια ασφαλειας. 

Πρεπει να βρεις την σωστη κλιση και το σωστο κρατημα με την μηχανη σου. Μην σε αποπαιρνει, ειναι η πρωτη σου φορα αλλωστε. Υπαρχουνε εκατονταδες βιντεο με τεχνικες και συμβουλες, ψαξε με κριτηριο την μηχανη σου καλυτερα.

Τα feather θεωρουνται κορωνιδα στα ξυραφακια, ωστοσο, δεν ειναι ολα τα ξυραφακια για ολους. Καποιοι δεν εχουνε προβλημα με κανενα, καποιοι μονο με τα feather και λοιπους συνδιασμους. Μην αποκλειεις το ενδεχομενο απλα να μην σου κανουν.

Χρησιμοποιουσα για τοσα χρονια σκουπιδοεπιλογες οπως τα και καλα αξιοπιστα και διαδεδομενα Guillete, και με το που πηρα το ξυραφι ασφαλειας ειδα ποσο καλυτερο ξυρισμα κανει. Και με απειρως λιγοτερα χρηματα.

Ξυραφια σε τιμη αποδοση καλυτερα μου ειναι τα Dorco, με δευτερα τα Bolzano. Δεν ειναι ηπια ομως. Δοκιμασε εσυ τα Big Ben που ειναι μεσης λυσης. Ακομα, μπορεις να πειραματιστεις και με διαφορετικη κρεμα / σαπουνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυριστειτε με σαπουνι ελαιολαδου και πινελο αγριοχοιρου. Δεν χρειαζεστε τπτ αλλο.

Δοκιμαστε το ξυραφακι DE της wilkinson στο σκλαβενιτη, κοντα στα 5€ να σας φυγει περιεργεια, αλλιως ζιλετ blue 3 μιας χρησεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Τι πήγε στραβά; Ομολογώ ότι έβαλα λίγη παραπάνω δύναμη απ' όση θέλει ένα safety razor, προερχόμενος απ' τα πλαστικά ξυραφάκια. 

Τουλάχιστον ξυρίστηκα καλά. Ή μάλλον, υπερβολικά καλά. Τόσο καλά που λείπει και δέρμα. :P

Με΄γειες. Τα ξυραφάκια κοφτερά(κατ΄εμέ υπερτιμημένα) αλλά με μια κλειστή τύπου δεν δικαιολογείτε τέτοια σφαγή. :P
Μάλλον όπως είπες την πάτησες αρκετά τη μηχανή στο δέρμα σου όταν ξυρίστηκες. Την επόμενη φορά πιο απαλά και
ας αφήνεις κάποιες τρίχες στο πέρασμα. Με το δεύτερο χέρι θα είσαι σένιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Παππου εισαι ωραιος. Τελος

Gillette mach 3, αφρος nivea ο μπλε, κρυο νερο στο ξεπλυμα και μετα φαρμακευτικη κρεμα. Ουτε after shave ουτε οτι περιεχει αρωμα και οινοπνευμα. 

τι φαρμακευτική χρησιμοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...