Προς το περιεχόμενο

Έως το τέλος του 2018 η εξόρυξη Bitcoin θα καταναλώνει τόση ενέργεια όση η Αυστρία


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Κατι για την φουσκα(δεν ειμαι ειδικος τωρα αρχιζω και διαβαζω για κρυπτονομισματα και blockchain). Καποιος μιλησε για τον χρυσο. Απο το 1977 και επειτα δεν υπαρχει συσχετιση δολλαριου και χρυσου. Η αξια του δολλαριου προσδιοριζεται κυριως και οχι μονο απο την εμπιστοσυνη που του δειχνουμε ολοι εμεις. Απο τα λιγα που ξερω βασει εμπιστοσυνης και της αξιας που τους δειχνουν αυτοι που τα συνδιαλεγονται, λειτουργουν και τα κρυπτονομισματα.

Οσο φουσκα ειναι το δολλαριο αλλο τοσο φουσκα ειναι κατ εμε και το btc. Τα δυσκολα για το btc θα ειναι οταν σταματησει ή περιοριστει πολυ το mining(λογω του οτι υπαρχει ακριβεις αριθμος που μπορει να εξορρυχθει), δηλαδη στα επομενα χρονια. Εκει ειτε θα καταρρευσει ειτε θα εκτοξευθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, paparovic είπε

Ό,τι να ναι. Από που το τσίμπησες αυτό; Είναι μια υπέρ-απλούστευση που χάνει το νόημα. Σαν να λέμε ότι "ο λόγος ύπαρξης του ποδοσφαίρου είναι για να παίρνει την κούπα ο Ολυμπιακός". Δεν είναι καταφανές λάθος, αλλά δεν αποτυπώνει καθόλου καλά την πραγματικότητα. :D

Η όλη ιδέα του Bitcoin περιγράφεται αναλυτικά στο paper του Satoshi, μπορείς να πας και να το διαβάσεις. Αν θα πρεπε να κάνουμε ένα (αναγκαστικά ελλιπές) resume σε μια γραμμή, αυτό θα ήταν: "Πώς θα αποφύγουμε το double spend στις συναλλαγές χωρίς να εμπιστευτούμε κάποιον ενδιάμεσο που θα ελέγχει το όλον".

Αντίστοιχα και για τα υπόλοιπα που γράφεις - χρειάζεσαι να εμβαθύνεις.

Όχι μόνο δεν πιάνει καλά, αλλά όσο πιάνει το σπαταλάς σε λάθος νήματα :P

>Πώς θα αποφύγουμε το double spend στα transactions

>Uses cryptography system

Διάλεξε ένα από τα δύο. Δεν γίνεται να χρησιμοποιούμε ακριβή κρυπτογράφιση αλλά να έχουμε φθηνές συναλλαγές... 

Δε χρειάζεται να εμβαθύνω παραπάνω σου μεταδίδω απλά τι πιστεύει η κοινότητα εκτός αν ξέρεις να μου εξηγήσει τι κάνει ο κώδικας του πυρήνα (bitcoin core).

Διαβάζω τώρα και το paper (δεν ήξερα ότι έχει βγάλει και Paper lol)

Edit: Διαβάζω τώρα το paper και κάποια πράγματα που γράφει με έχουν κάνει πολύ εντύπωση.

>The problem of course is the payee can't verify that one of the owners did not double-spend the coin. A common solution is to introduce a trusted central authority, or mint, that checks every transaction for double spending.

Μάλιστα.Δε θέλουμε double spending αλλά χρησιμοποιούμε mint για να τσεκάρουμε το double spending ,δηλαδή χρησιμοποιούμε ένα σύστημα τράπεζας. Το ερώτημα είναι ποιος και τι λειτουργεί σαν το mint γιατί ουσιαστικά αυτός ελέγχει το ποιος είναι έγκυρος και ποιος όχι.

>With computer systems typically selling with 2GB of RAM as of 2008, and Moore's Law predicting current growth of 1.2GB per year, storage should not be a problem even if the block headers must be kept in memory

Το blockchain έχει περίπου 150 GB και μόνο γραμμικά δεν έχει αυξηθεί

Έχει πολύ ενδιαφέρον το paper και δείχνει πόσο εκτός από τους στόχους του έχει φύγει :D

Επεξ/σία από Human Soul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως γινεται ενα θεμα bitcoin που αναφερει επιβαρυνση του περιβαλλοντος να εχουμε απο κατω σχολιαστες και υπερμαχους οτι δεν θα σκασει ή θα σκασει η φουσκα κτλ.Το θεμα ειναι κατι που δεν εχει υποσταση και δεν προσφερει κατι στην κοινωνια ουσιωδες προκαλει ζημια στο περιβαλλον αυτο συζηταμε. Μπραβο σε οσους ειχατε την εμπνευση να ασχοληθειτε με το εν λογω σπορ και να βγαλατε λεφτα χωρις να κανετε τιποτα αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι το κανετε εις βαρος του περιβαλλοντος.Αλλα  ναι τι να πειτε πανω σε αυτο?Οτι πλεον γνωριζετε και με την βουλα οτι αυτο που κανετε κανει κακο στο περιβαλλον και βαζετε και εσεις το λιθαρακι στην περιβαλλοντικη μολυνση λογω απληστιας.Δεν σας συμφερει για αυτο πατε την κουβεντα αλλου..Κλασσικη περιπτωση ανθρωπου αυτης της γενιας που δεν ενεργει με συλλογικη σκεψη αλλα με εγωιστικη και τι με νοιαζει εμενα τι θα γινει σε 100 200 χρονια αν ειναι να περασω καλα τωρα ας γινουν ολα σταχτη και μπουρμπερη μετα..Δυστυχως αυτοι ειμαστε δεν ειναι τυχαιο που ειμαστε ο καρκινος του πλανητη.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Human Soul είπε

>Πώς θα αποφύγουμε το double spend στα transactions

>Uses cryptography system

Διάλεξε ένα από τα δύο. Δεν γίνεται να χρησιμοποιούμε ακριβή κρυπτογράφιση αλλά να έχουμε φθηνές συναλλαγές... 

Δε χρειάζεται να εμβαθύνω παραπάνω σου μεταδίδω απλά τι πιστεύει η κοινότητα εκτός αν ξέρεις να μου εξηγήσει τι κάνει ο κώδικας του πυρήνα (bitcoin core).

Διαβάζω τώρα και το paper (δεν ήξερα ότι έχει βγάλει και Paper lol)

Edit: Διαβάζω τώρα το paper και κάποια πράγματα που γράφει με έχουν κάνει πολύ εντύπωση.

>The problem of course is the payee can't verify that one of the owners did not double-spend the coin. A common solution is to introduce a trusted central authority, or mint, that checks every transaction for double spending.

Μάλιστα.Δε θέλουμε double spending αλλά χρησιμοποιούμε mint για να τσεκάρουμε το double spending ,δηλαδή χρησιμοποιούμε ένα σύστημα τράπεζας. Το ερώτημα είναι ποιος και τι λειτουργεί σαν το mint γιατί ουσιαστικά αυτός ελέγχει το ποιος είναι έγκυρος και ποιος όχι.

>With computer systems typically selling with 2GB of RAM as of 2008, and Moore's Law predicting current growth of 1.2GB per year, storage should not be a problem even if the block headers must be kept in memory

Το blockchain έχει περίπου 150 GB και μόνο γραμμικά δεν έχει αυξηθεί

Έχει πολύ ενδιαφέρον το paper και δείχνει πόσο εκτός από τους στόχους του έχει φύγει :D

Το πρόβλημα του double spending δεν είναι καινούργιο. Η πρόταση που δίνεται στο paper του satoshi είναι για το πως θα πάμε από central authorities που ήταν και είναι μέχρι σήμερα η λύση του προβλήματος που κυριαρχεί σε μια decentralized λύση. Αν το διαβάσες/εις όλο, όπως και ο καθένας που θέλει να μην έχει μαύρα μεσάνυχτα για το τεχνικό κομμάτι, θα έχεις τουλάχιστον μια πρώτη εικόνα για το ποιο ήταν το κίνητρο και μερικούς μηχανισμούς για μια λειτουργική λύση.

Φυσικά από τότε μέχρι σήμερα έχουν υπάρξει πάρα πολλά καινούργια papers με προτάσεις για το πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις ιδέες του Satoshi για πράγματα πέρα από τη λειτουργία ενός συστήματος συναλλαγών. Επίσης υπάρχουν προτάσεις που αλλάζουν αρκετά δομικά συστατικά των αρχικών αλγορίθμων, παρόλο που προφανώς η αρχική φιλοσοφία παραμένει ίδια (ωστόσο είναι σα να λέμε πως επειδή το αεροπλάνο και το αυτοκίνητο καίνε κάποιο κάυσιμο για να λειτουργήσουν κάποιο κινητήρα και αυτό για να μεταφέρουν κόσμο είναι το ίδιο). Πρακτικά, κάθε άλλο κρυπτονόμισμα που είναι άξιο αναφοράς αυτή τη στιγμή έχει πολύ μεγάλη έρευνα από πίσω και έχουν μεσολαβήσει προτάσεις αρκετών papers μετά το paper του Satoshi. Όποιος θέλει μπορεί να διαλέξει ένα κρυπτονόμισμα που του φαίνεται ενδιαφέρον και μετά την κατανόηση των μηχανισμών που πρότεινε ο Satoshi, να διαβάσει για τους μηχανισμούς εκείνου. Πέρα από το ότι πιθανότατα θα καταλάβει πόσο λάθος αντίληψη είχε για το τι είναι τα κρυπτονομίσματα, θα καταλάβει και πόσο μέλλον σε επίπεδο έρευνας έχει αυτό το πεδίο...

Επεξ/σία από jimex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chek2fire είπε

και εσύ αν νομίζεις ότι το fiat money δεν έχει διακυμάνσεις είσαι βαθιά νυχτωμένος. 

Ολα τα νομισματα εχουν διακυμανσεις και τα μεγαλα, δολλαριο, λιρα, εχουν χασει την αξια που ειχαν το 1900. Αλλη αξια το ενα δολλαριο τοτε, αλλη τωρα. Βεβαια τα νομισματα εχουν επηρεαστει και απο την πολιτικη των Κεντρικων τραπεζων (πχ η Βρετανια υποτιμησε ουσιαστικα τη λιρα κατα την οικονομικη κριση). Πόση ειναι ομως η διακυμανση του δολλαριου ή της λιρας ανα μερα; Ή ανα μηνα. Ή ακομα και ανα πενταετια. Αν ο στοχος του Bitcoin ειναι να αντικαταστησει τα flat νομισματα, πρεπει να σταθεροποιηθει (οχι απολυτα, για να σε προλαβω). Εσυ, σαν επιχειρηματιας, θα το δεχοσουν για πληρωμες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοσοι σχολιαζετε με τις διαφορες αμπελοφιλοσοφιες σας περι Bitcoin, το ειχατε και στο χωριο σας ?

και κατι αλλο, ακομα να καταρρευσει το πονζι? :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, paparovic είπε

Ακριβώς γι' αυτό το Bitcoin δεν είναι φούσκα. Είναι ο χρυσός με το πλεονέκτημα της μη-φυσικής υπόστασης. Δεν χρειάζεται να σου στείλω 1 κόκκο χρυσού με το ταχυδρομείο για να σε κεράσω καφέ. Με άλλα λόγια, συνδυάζει την προβλεψιμότητα παραγωγής του χρυσού με την ευκολία αποθήκευσης και μεταφοράς του μοντέρνου χρήματος. Είναι υπέροχο γι' αυτό και η κακιά λύσσα εναντίον του.

Εξαιρετικό το σχόλιο.

Και η λύσσα συνοδεύετε από εγκυκλοπαιδικού τύπου ανάλυση και προσέγγιση πέρα για πέρα ανεπαρκή και ξεπερασμένη.

Ζούμε στην εποχή του διαδικτύου κατά τα άλλα σαν να μην άλλαξε τίποτα...

Πριν από μια εικοσαετία οι δημοσιογράφοι λοιδορούσαν το διαδίκτυο, σήμερα παίζουν ευτελή βιντεάκια του YouTube στις εκπομπές τους.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι πιστεύουν ότι το ΒΙΤCΟΙΝ θα σκάσει μπορούν πλέον να το σορτάρουν μέσω ειδικών χρηματοπιστωτικών προιόντων και να γίνουν πλούσιοι.

Να βγαίνει ο κάθε άσχετος και να πετάει την παρόλα του επειδή θύμωσε που αυτός κοιμόταν με τα τσαρούχια την ώρα που κάποιοι άλλοι βγάζουν πολλά λεφτά είναι συνηθισμένο στον τόπο μας και είναι ένας λόγος που είμαστε 50 χρόνια πίσω σε σχέση με δύση.

Οσον αφορά το bitcoin , ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ξέρει πότε , που , πόσο θα φτάσει , όποιος είναι μάγος και νομίζει ότι ξέρει μπορεί να το παίξει long/short και μάλιστα με τεράστιο leverage. Προσωπικά ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ ότι η  τεχνολογία αυτή άνοιξε τον δρόμο αλλά αυτή η γενιά κρυπτονομισμάτων θα "καεί" και δεν θα επικρατήσουν έναντι του fiat-money.

 

Οσον αφορά την κατανάλωση ενέργειας αυτή την σπαταλάμε για πολύ ποιο παράλογους-ασήμαντους λόγους 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε όλοι για πολλά λεφτά πραγματικά ποιος από εσάς έβγαλε πολλά λεφτά από το bitcoin ? Ποιος αγόρασε ένα καινούριο αυτοκίνητο από εσάς εδώ ? Και ποιος έφτασε να πάρει ένα σπίτι ? Μην ντρέπεστε δεν το διαβάζει η εφορία εγώ μπορώ να σας απαντήσω κανείς σας.  Εκτός αν είναι κάποιος εδώ από αυτούς που κλέβουν ρεύμα στα χωριά και έχουν μέσα στα αχουρια 50 rx 580 να κάνουν mining αν πάλι κάνω λάθος ας πει κάποιος ή ας μου στείλει σε μύνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα εσυ του πεταξες τα πεταλα με τα greeklish.Για την ιστορια φιλε μου προτιμω να κοιμαμαι με τα τσαρουχια οπως λες εθνικο προιον ειναι και λεω να το τιμησω μιας και το αγορασα και καποιος κοπιασε για να τα φτιαξει εν αντιθεση....;).Κατα δευτερον το κατεκρινα γιατι δεν εχει υποσταση το συγκεκριμενο χρημα και χρησιμοποιει πορους της γης χωρις να υπαρχει στην ουσια τουλαχιστον τα χρηματα εχουν υποσταση και ειναι κατι χειροπιαστο.Αλλα και παλι δεν πηγα εγω το θεμα στο vs το προβλημα μου δεν ειναι με το νομισμα αλλα ολους αυτους που προσπαθουν να πιασουν την καλη χωρις να ιδρωσει ο κωλος του και ολα αυτα εις βαρος του πλανητη κλασσικος εγωιστης ανθρωπος του σημερα που λογω απληστιας δεν τον νοιαζουν οι επιπτωσεις. Απο ολο το σχολιο μου κρατησες το δεντρο και οχι το δασος αλλα σε ευχαριστω γιατι ουσιαστικα εδειξες ποσο δικιο εχω σε οτι ειπα. Εγω θα σου κανω μια ερωτηση και θελω να μου απαντησεις εστω και στο περιπου αν συμφωνα με το αρθρο οτι μεχρι το τελος του χρονου ολοι οι χρηστες των κρυπτονομισματων καταναλωνουν ιδια ποσοτητα ενεργειας οσο μια χωρα που δεν ξερω το ποσοστο τους να πω οτι ειναι 1% του παγκοσμιου πληθυσμου?Αν το καναμε ολοι εμεις που κοιμομαστε με τα τσαρουχια οπως λες πιστευεις οτι αυτο δεν θα δημιουργησει προβλημα στους πορους του πλανητη και στο περιβαλλον??Θες να σου απαντησω?Με γεωμετρικη προοδρο θα επιβαρυναμε τον πλανητη αν το καναμε ακομη και εμεις οι τσαρουχαδες. Και ναι υπαρχουν πολλα πραγματα εκει εξω που χαλανε πορους αλλα προσφερουν κατι χειροπιαστο οπως σου ειπα και στην τελικη και το παραδειγμα σου να φερω με τα χρηματα τουλαχιστον αυτα για να δημιουργηθουν κανουν ζημια κτλ αλλα θα χρησιμοποιηθουν πολλες φορες και απο πολλους ανθρωπους  μεχρι να λιωσουν κ να ειναι ακαταλληλα για χρηση το digital θελει συνεχεια πορους για καθε συναλλαγη η και εκει κανω λαθος?

Ps. Σε ολους τους μελλοντικους υπερμαχους δεν πατε να βαλετε και στο αμαξι rig να φαρμαρει αφου δεν σας νοιαζει αυριο την αλλη το μελλον του παιδιου σας η το εγγονι η οσο θα παρει αυτο το πανηγυρι να τελειωσει εγω δεν προκειται να χαλασω φαια ουσια για τετοια ατομα. Over and out(και αφησα το μικροφωνο να πεσει στο πατωμα B)).

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, drakoulis είπε

Λέτε όλοι για πολλά λεφτά πραγματικά ποιος από εσάς έβγαλε πολλά λεφτά από το bitcoin ? Ποιος αγόρασε ένα καινούριο αυτοκίνητο από εσάς εδώ ? Και ποιος έφτασε να πάρει ένα σπίτι ? Μην ντρέπεστε δεν το διαβάζει η εφορία εγώ μπορώ να σας απαντήσω κανείς σας.  Εκτός αν είναι κάποιος εδώ από αυτούς που κλέβουν ρεύμα στα χωριά και έχουν μέσα στα αχουρια 50 rx 580 να κάνουν mining αν πάλι κάνω λάθος ας πει κάποιος ή ας μου στείλει σε μύνημα.

Και ποιός είσαι εσύ που θα σου δώσουμε λογαριασμό τι αγοράσαμε και τι δεν αγοράσαμε;

30 λεπτά πριν, icenex είπε

Καλα εσυ του πεταξες τα πεταλα με τα greeklish.Για την ιστορια φιλε μου προτιμω να κοιμαμαι με τα τσαρουχια οπως λες εθνικο προιον ειναι και λεω να το τιμησω μιας και το αγορασα και καποιος κοπιασε για να τα φτιαξει εν αντιθεση....;).Κατα δευτερον το κατεκρινα γιατι δεν εχει υποσταση το συγκεκριμενο χρημα και χρησιμοποιει πορους της γης χωρις να υπαρχει στην ουσια τουλαχιστον τα χρηματα εχουν υποσταση και ειναι κατι χειροπιαστο.Αλλα και παλι δεν πηγα εγω το θεμα στο vs το προβλημα μου δεν ειναι με το νομισμα αλλα ολους αυτους που προσπαθουν να πιασουν την καλη χωρις να ιδρωσει ο κωλος του και ολα αυτα εις βαρος του πλανητη κλασσικος εγωιστης ανθρωπος του σημερα που λογω απληστιας δεν τον νοιαζουν οι επιπτωσεις. Απο ολο το σχολιο μου κρατησες το δεντρο και οχι το δασος αλλα σε ευχαριστω γιατι ουσιαστικα εδειξες ποσο δικιο εχω σε οτι ειπα. Εγω θα σου κανω μια ερωτηση και θελω να μου απαντησεις εστω και στο περιπου αν συμφωνα με το αρθρο οτι μεχρι το τελος του χρονου ολοι οι χρηστες των κρυπτονομισματων καταναλωνουν ιδια ποσοτητα ενεργειας οσο μια χωρα που δεν ξερω το ποσοστο τους να πω οτι ειναι 1% του παγκοσμιου πληθυσμου?Αν το καναμε ολοι εμεις που κοιμομαστε με τα τσαρουχια οπως λες πιστευεις οτι αυτο δεν θα δημιουργησει προβλημα στους πορους του πλανητη και στο περιβαλλον??Θες να σου απαντησω?Με γεωμετρικη προοδρο θα επιβαρυναμε τον πλανητη αν το καναμε ακομη και εμεις οι τσαρουχαδες. Και ναι υπαρχουν πολλα πραγματα εκει εξω που χαλανε πορους αλλα προσφερουν κατι χειροπιαστο οπως σου ειπα και στην τελικη και το παραδειγμα σου να φερω με τα χρηματα τουλαχιστον αυτα για να δημιουργηθουν κανουν ζημια κτλ αλλα θα χρησιμοποιηθουν πολλες φορες και απο πολλους ανθρωπους  μεχρι να λιωσουν κ να ειναι ακαταλληλα για χρηση το digital θελει συνεχεια πορους για καθε συναλλαγη η και εκει κανω λαθος?

Ps. Σε ολους τους μελλοντικους υπερμαχους δεν πατε να βαλετε και στο αμαξι rig να φαρμαρει αφου δεν σας νοιαζει αυριο την αλλη το μελλον του παιδιου σας η το εγγονι η οσο θα παρει αυτο το πανηγυρι να τελειωσει εγω δεν προκειται να χαλασω φαια ουσια για τετοια ατομα. Over and out(και αφησα το μικροφωνο να πεσει στο πατωμα B)).

Τα χρήματα είναι απλά χαρτάκια τα οποία τα δεχόμαστε επειδή τα δέχονται όλα τα άτομα μιας κοιωνίας. Αν αύριο αλλάξει κάτι και το 90% της κοινωνίας δεν θέλει αυτά τα χαρτάκια, μάντεψε τι θα τα κάνεις μετά.

Εσάς δε σας ενοχλεί που κάποιοι βγάζουν λεφτά από εκεί, αλλά το ότι δεν βγάζετε και εσείς λεφτά. Η υποκρισία έχει χτυπήσει κόκκινο, που βγήκατε όλοι από τις τρύπες σας να κράξετε ότι κάποιοι δεν σέβονται το περιβάλλον, ενώ εσείς έχετε τον ίδιο καταλύτη στο αυτοκίνητο εδώ και 15 χρόνια. Νυσάφι..

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο που να το πιασω κ που να το αφησω , μπορει οντως καποιοι να εβγαλαν οχι απλα ενα αυτοκινητο αλλα σπιτια ολοκληρα οταν αλλοι κοιμοταν οπως σωστα αναφερει καποιος πιο πανω , μπορει να ειμαι ενας απο αυτους ( ειτε ετσι ειτε αλλιως) το σιγουρο ειναι οτι οντως χρειαζεται  ενεργεια ανα τον κοσμο αλλα εκει ειναι που οπως το δει ο καθενας οταν λεμε οτι καποιοι κοιτανε το δεντρο κ οχι το δασος( βλεπε BCH κ Bενεζουέλα) , νεοι επεξεργαστες βγαινουν που αποδιδουν περισσοτερο κ καταναλωνουν λιγοτερο , οσοι μιλανε για mininig rig & btc δεν ξερουν τι τους γινεται ....

Ο χρονος θα δειξει ...

Επεξ/σία από John2123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο "γαλαζοαίματος" Καρολος ήπιε τον καφέ του χωρίς καλαμάκι προχθές

ο βλάχος που κοιμάται με τα τσαρούχια και θύμωσε γιατί κάποιος ήταν ποιο τυχερός ή ποιο έξυπνος και έβγαλε λεφτά ,  χρησιμοποιεί καλαμάκι πλαστικό

Εχεις ιδέα πόσο στοιχίζει στον πλανήτη αυτή η βλαχαντερή συνήθεια όλων μας με το πλαστικό καλαμάκι? Ορίστε  ένα μικρό παράδειγμα γιατί δεν πρέπει να το παίζουμε ότι νοιαζόμαστε για την φύση όταν είμαστε αμήχανοι.

Το μαινινγκ σε μάρανε γιατί καίει ρεύμα! Δεν κοιτάζεις ότι πρέπει να αλλάξεις πάνω από τις μισές συνήθειες σου αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για το περιβάλλον.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...