Προς το περιεχόμενο

Έως το τέλος του 2018 η εξόρυξη Bitcoin θα καταναλώνει τόση ενέργεια όση η Αυστρία


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/22/2018 στις 9:06 ΠΜ, D.Luffy είπε

Μήπως μπερδεύεις λίγο την διακύμανση ενός νομίσματος με τον πληθωρισμό? Δεν είναι ότι μια φρατζόλα σήμερα είναι 1.5$ αλλά τον επόμενο μήνα μπορεί να πάει πχ και στα 0.2$ και τον μεθεπόμενο στα 2.8$.

Εξαιρετική ερώτηση, μπράβο σου που το σκέφτηκες. Η απάντηση είναι πως όχι, δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα και θα σου εξηγήσω με απλό τρόπο το γιατί.

Η διακύμανση ποιανού; Η διακύμανση της αξίας. Τι σημαίνει η αξία στο νόμισμα; Τι μπορώ να αγοράσω με μια μονάδα αυτού.

Όταν λοιπόν κοιτάμε την ισοτιμία 2 νομισμάτων, σημαίνει ότι συγκρίνουμε τι μπορώ να αγοράσω αν έχω μια μονάδα από το ένα και τι αν έχω μια μονάδα από το άλλο. Αν έχω 1 ευρώ μπορώ να αγοράσω μια φρατζόλα, αν έχω 1 δολάριο, μπορώ να αγοράσω 85% της φρατζόλας.

Όταν κοιτάμε τον πληθωρισμό, σημαίνει ότι συγκρίνουμε τι μπορώ να αγοράσω σήμερα με μια μονάδα από ένα νόμισμα σε σχέση με το τι μπορούσα πριν από 10 χρόνια (πάλι με μια μονάδα από αυτό).

Και στις 2 περιπτώσεις, εξετάζουμε την διακύμανση της αξία του νομίσματος. 

Συμπληρωματικά, να αναφέρω ότι 2 νομίσματα δεν πληθωρίζονται το ίδιο. Π.χ. πιο γρήγορα χάνει την αξία του το Μπολοβάρ της Βενεζουέλας παρά το Ευρώ. 

Με άλλα λόγια, αν μας ενδιαφέρει η διακύμανση της αξίας ώστε να δούμε σε τι είναι καλύτερο να αποθηκεύσουμε αξία για το μέλλον, χρειάζεται να συγκρίνουμε την "απόδοση" του κάθε νομίσματος τόσο με τους άλλους (ισοτιμία) όσο και με τον εαυτό του ιστορικά (πληθωρισμός).

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

ο "γαλαζοαίματος" Καρολος ήπιε τον καφέ του χωρίς καλαμάκι προχθές

ο βλάχος που κοιμάται με τα τσαρούχια και θύμωσε γιατί κάποιος ήταν ποιο τυχερός ή ποιο έξυπνος και έβγαλε λεφτά ,  χρησιμοποιεί καλαμάκι πλαστικό

Εχεις ιδέα πόσο στοιχίζει στον πλανήτη αυτή η βλαχαντερή συνήθεια όλων μας με το πλαστικό καλαμάκι? Ορίστε  ένα μικρό παράδειγμα γιατί δεν πρέπει να το παίζουμε ότι νοιαζόμαστε για την φύση όταν είμαστε αμήχανοι.

Το μαινινγκ σε μάρανε γιατί καίει ρεύμα! Δεν κοιτάζεις ότι πρέπει να αλλάξεις πάνω από τις μισές συνήθειες σου αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για το περιβάλλον.

Ακριβώς. Η υποκρισία είναι τόσο αστεία :D Αλλά αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι τα πρόβατα που ούτε καν καταλαβαίνουν την υποκρισία και πιστεύουν αυτά που παπαγαλίζουν. Και ο λόγος που μου αρέσει είναι ότι μου θυμίζει την πραγματικότητα. Για να το γράψω με διαφορετικό τρόπο, το 50% των ανθρώπων (πλην 1) έχουν IQ κάτω από τον μέσο όρο (θα έχει τεράστια πλάκα κάποιος να γράψει πως όχι :D )

Στις 5/22/2018 στις 6:53 ΠΜ, NickTheGreek είπε

Πάλι συγκρίνεις βούρτσες με...χτένες...Για δώσε μου ένα παράδειγμα νομίσματος που μέσα σε ένα χρόνο ανέβηκε 700%,  κατέβηκε 75% και έχει καθημερινές διακυμάνσεις +-10%...

Αυτό μέγα σχετικέ οικονομολόγε μου λέγεται πληθωρισμός, δεν είναι νομισματική διακύμανση...Ότι του κατέβει του καθενός το γράφει και νομίζει ότι επιχειρηματολογεί...

Χο χο χο χο - δεν είναι ο Αι Βασίλης, είναι το υπουργείο Παιδείας που έρχεται να σου ζητήσει πίσω τα λεφτά που ξόδεψε για να πας σχολείο :D

Στις 5/22/2018 στις 6:49 ΠΜ, evkar είπε

Όλα αυτά τα  "νομίσματα" δεν μπορούν να απαγορευθούν? Τελικά τι ακριβώς όφελος προσφέρουν ,πέρα από το κάνουν κάποιους πλούσιους σε βάρος κάποιων αφελών ? Γιατί , αν τα παραπάνω  περί ζημιάς στο περιβάλλον κλπ κλπ είναι αληθινά , τότε μιλάμε για μια "ζημιά" που με το χρόνο μαζεύεται και μεγαλώνει χωρίς κάποιο πραγματικό όφελος. 

Ακόμα και σύντροφοι Μαδουριανοί στην Βενεζουέλα έβγαλαν κρυπτονόμισμα. Αν οι ορκισμένοι εχθροί του καπιταλισμού είναι μπροστάρηδες στο πιο hot καπιταλιστικό νομισματικό προϊόν ever, μήπως να υπάρχει περίπτωση απλώς να μην έχεις ιδέα για το όφελος ή μη; Λέμε τώρα :D

Επεξ/σία από paparovic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Human Soul

Διαβάζω τώρα και το paper (δεν ήξερα ότι έχει βγάλει και Paper lol)

ha ha Για δες... έχει και γλώσσα προγραμματισμού.... :P

 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικα απορω με το ανθρωπινο ειδος ωρες ωρες.Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι και σαν το μουτρα σας.Το οτι εμεις δεν ασχολουμαστε με το εν λογω αθλημα δεν σημαινει οτι επειδη αναφερουμε τους προβληματισμους μας και συγκεκριμενα για τις επιπτωσεις στο περιβαλλον οτι αυτοματως ειναι απο την ζηλια μας και την ψωρα μας. Πως μπορεις να ξερεις την περιβαλλοντικη μου ευσυνειδησια  η κατα ποσο συλλογικη σκεψη εχω ενω δε με ξερεις προσωπικα? Το οτι εσεις ειστε παρτακηδες και σκεφτεστε ετσι δεν με κανει αυτοματως κ εμενα ιδιο σαν εσας. Ποσες φορες εχω βρισει ατομα που πεταξαν κατω σκουπιδια και τους εβαλα χερι, το οτι κανω ανακυκλωση, το οτι χρησιμοποιω  λαμπες που καινε λιγοτερο ρευμα και αυτοματως βοηθαω το περιβαλλον και εμενα που δεν πληρωνω μεγαλυτερους λογαριασμους.Το αν εχω το αμαξι σε πληρη λειρουργικη κατασταση και οχι με καταλυτη 15 ετιας οπως ειπε καποιος και αλλα πολλα παραδειγματα.Δυστυχως δεν ειναι στο χερι μου να κανω ριζικες αλλαγες αλλα οσο μπορω βαζω το λιθαρακι μου υπερ του περιβαλλοντος η εστω δεν το επιβαρρωνω τοσο πολυ.Εκει ητανε ο προβληματισμος μου οτι στον βωμο του κερδους δεν υπολογιζει ο ανθρωπος τιποτα.Μην πατε μακρια εδω βλεπω κοσμο που παρκαρει σε 2 θεσεις παρκιγκ δεν υπαρχει καθολου συλλογικη σκεψη η μαλλον υπαρχει αλλα η εγωιστικη την επισκιαζει.

Ξαναλεω ο προβληματισμος μου ειναι οτι ηδη με το μικρο κοινο που ασχολειται με το εν λογω αθλημα και οταν λεω μικρο εννοω σε συναρτηση με ολο τον πληθυσμο της γης να χρησιμοποιει τοσους μεγαλους πορους φανταστειτε αν ασχοληθει ολη η γη τι εχει να γινει.Αυτο λεω τοση ωρα και μερικοι νομιζουν οτι θελω να πεθανει η κατσικα τους η μαλλον η χηνα με τα χρυσα αυγα.

 

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2018 στις 10:45 ΜΜ, Tyl3r_Durden είπε

Η ουσία του προβλήματος δεν είναι απλά στο bitcoin, είναι στο proof of work.  Αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που το eth θα επικρατήσει στο μέλλον.

Σωστός για το PoW.

Δεν καλύπτει τις ίδιες ανάγκες το Bitcoin με το etherium ίσως καλύτερα τοποθετημένος στο EOS για το δεύτερο

20 ώρες πριν, John2123 είπε

Απο που να το πιασω κ που να το αφησω , μπορει οντως καποιοι να εβγαλαν οχι απλα ενα αυτοκινητο αλλα σπιτια ολοκληρα οταν αλλοι κοιμοταν οπως σωστα αναφερει καποιος πιο πανω , μπορει να ειμαι ενας απο αυτους ( ειτε ετσι ειτε αλλιως) το σιγουρο ειναι οτι οντως χρειαζεται  ενεργεια ανα τον κοσμο αλλα εκει ειναι που οπως το δει ο καθενας οταν λεμε οτι καποιοι κοιτανε το δεντρο κ οχι το δασος( βλεπε BCH κ Bενεζουέλα) , νεοι επεξεργαστες βγαινουν που αποδιδουν περισσοτερο κ καταναλωνουν λιγοτερο , οσοι μιλανε για mininig rig & btc δεν ξερουν τι τους γινεται ....

Ο χρονος θα δειξει ...

Έλα όμως που το σύστημα δεν είναι κλειστό που σημαίνει ότι η ενέργεια δεν έχει ταβάνι και οι απαιτήσεις δημιουργούν τεχνολογία που αυξάνει τη προσφορά τουλάχιστον αυτό μας διδάσκει η ιστορία μέχρι τώρα.

 

Στις 22/5/2018 στις 12:42 ΜΜ, neogeo1982 είπε

έρχεται το τέλος σιγά σιγά και ετοιμάζετε να κάνει μεγάλο μπαμ η φούσκα 

https://www.cryptoglobe.com/latest/2018/05/Marshall-Islands-Officially-Make-Crypto-Their-Sovereign-National-Currency/?amp=yes&__twitter_impression=true

https://www.bitcoin-gr.org/?p=7767

Άστα να πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thepoint είπε

Σωστός για το PoW.

Δεν καλύπτει τις ίδιες ανάγκες το Bitcoin με το etherium ίσως καλύτερα τοποθετημένος στο EOS για το δεύτερο

Έλα όμως που το σύστημα δεν είναι κλειστό που σημαίνει ότι η ενέργεια δεν έχει ταβάνι και οι απαιτήσεις δημιουργούν τεχνολογία που αυξάνει τη προσφορά τουλάχιστον αυτό μας διδάσκει η ιστορία μέχρι τώρα.

https://www.cryptoglobe.com/latest/2018/05/Marshall-Islands-Officially-Make-Crypto-Their-Sovereign-National-Currency/?amp=yes&__twitter_impression=true

https://www.bitcoin-gr.org/?p=7767

Άστα να πάνε.

πω πω τι μου είπες τώρα έβαλαν κρυπτονόμισμα στα νησιά Μαρσαλ τον 50.000 ολόκληρων κατοίκων. αυτούς που τους πήγαιναν καροτσάκι οι Αμερικανοί και έβαζαν πυρηνικές βόμβες στα νησιά τους για δοκιμές. Μιλάμε για σοβαρή χώρα υπερδύναμη όχι αστεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thepoint είπε

Έλα όμως που το σύστημα δεν είναι κλειστό που σημαίνει ότι η ενέργεια δεν έχει ταβάνι και οι απαιτήσεις δημιουργούν τεχνολογία που αυξάνει τη προσφορά τουλάχιστον αυτό μας διδάσκει η ιστοία μέχρι τώρα.

 

πραγματικα δεν καταλαβαινω τι γραφεις σε σχεση με αυτα που λεω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, icenex είπε

Πραγματικα απορω με το ανθρωπινο ειδος ωρες ωρες.Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι και σαν το μουτρα σας.Το οτι εμεις δεν ασχολουμαστε με το εν λογω αθλημα δεν σημαινει οτι επειδη αναφερουμε τους προβληματισμους μας και συγκεκριμενα για τις επιπτωσεις στο περιβαλλον οτι αυτοματως ειναι απο την ζηλια μας και την ψωρα μας. Πως μπορεις να ξερεις την περιβαλλοντικη μου ευσυνειδησια  η κατα ποσο συλλογικη σκεψη εχω ενω δε με ξερεις προσωπικα? Το οτι εσεις ειστε παρτακηδες και σκεφτεστε ετσι δεν με κανει αυτοματως κ εμενα ιδιο σαν εσας. Ποσες φορες εχω βρισει ατομα που πεταξαν κατω σκουπιδια και τους εβαλα χερι, το οτι κανω ανακυκλωση, το οτι χρησιμοποιω  λαμπες που καινε λιγοτερο ρευμα και αυτοματως βοηθαω το περιβαλλον και εμενα που δεν πληρωνω μεγαλυτερους λογαριασμους.Το αν εχω το αμαξι σε πληρη λειρουργικη κατασταση και οχι με καταλυτη 15 ετιας οπως ειπε καποιος και αλλα πολλα παραδειγματα.Δυστυχως δεν ειναι στο χερι μου να κανω ριζικες αλλαγες αλλα οσο μπορω βαζω το λιθαρακι μου υπερ του περιβαλλοντος η εστω δεν το επιβαρρωνω τοσο πολυ.Εκει ητανε ο προβληματισμος μου οτι στον βωμο του κερδους δεν υπολογιζει ο ανθρωπος τιποτα.Μην πατε μακρια εδω βλεπω κοσμο που παρκαρει σε 2 θεσεις παρκιγκ δεν υπαρχει καθολου συλλογικη σκεψη η μαλλον υπαρχει αλλα η εγωιστικη την επισκιαζει.

Ξαναλεω ο προβληματισμος μου ειναι οτι ηδη με το μικρο κοινο που ασχολειται με το εν λογω αθλημα και οταν λεω μικρο εννοω σε συναρτηση με ολο τον πληθυσμο της γης να χρησιμοποιει τοσους μεγαλους πορους φανταστειτε αν ασχοληθει ολη η γη τι εχει να γινει.Αυτο λεω τοση ωρα και μερικοι νομιζουν οτι θελω να πεθανει η κατσικα τους η μαλλον η χηνα με τα χρυσα αυγα.

Σχόλια σαν και τούτο τα αποκαλώ "αντίδραση στον τίτλο του άρθρου". 

Ουσιαστικά είναι ο σχολιασμός/απάντηση που εκμαιεύει ένας τέτοιος τίτλος γι'αυτό και θεωρώ ότι πρέπει να επιλέγονται προσεχτικά.

 

Π.χ. το πότισμα κατα ρίζας (παγκοσμίως) ξοδεύει περισσότερο νερό απ'την κατανάλωση νερού μια ολόκληρης χώρας (καθημερινά). Αν ένα άρθρο/τίτλος αναφερόταν σε αυτό κυρίως το γεγονός προφανώς θα καταδίκαζαν την διαδικασία. Έλα όμως που στην πραγματικότητα μας γλιτώνει πολλαπλάσια.

 

Έτσι και ένα κρυπτονόμισμα (της προκοπής). Μετατρέπει τον ηλεκτρισμό σε "ασφάλεια συναλλαγών". Κάτι που αυτή την στιγμή κοστίζει πολλαπλάσια στον πλανήτη. Σε αίμα θες, σε ενέργεια θες.

 

Ένας "ανεμπίστευτος" (trustless) τρόπος συναλλαγών είναι αυτό που μπορούμε να φτιάξουμε σε περίοδο ειρήνης για να αντικαταστασήσουμε αυτό που η ανθρωπότητα έφτιαξε σε περιόδους πολέμων (εμπιστοσύνη συναλλαγών που προέρχεται απο την βία ή την απειλή της).

 

Προφανώς και η κατανάλωση του Bitcoin ή όποιου bitcoin είναι πολύ μικρή αν πετύχει τους στόχους του (γίνει σύστημα συναλλαγών που θα αποδέχονται παγκοσμίως). Σημαίνει αισθητή μείωση της ανάγκης της παντοδυναμίας του δολλαρίου (ξέχνα πολέμους στην μέση ανατολή) και της ανάγκης  στρατών για κάτι πέρα απο την άμυνα. Αν υπολογίσεις απλά και μόνο πόσα χάνονται σε αυτά , εύκολα καλύπτει και υπερκαλύπτει τις ανάγκες παραγωγής ενός κρυπτονομίσματος.

 

Είναι πολύ αντίστοιχο του ποτίσματος κατα ρίζας. Θα πετύχει (και θα αξίζει) μόνο αν οι άνθρωποι το αποδεχτούν (ή κάτι παρόμοιο). Όσο έχουμε όμως τίτλους (και σχόλια) σαν τα άνω ... ίσως πρέπει να περιμένουμε ακόμα καμιά 10αριά ακόμα χρόνια άδικων σφαγών και παραγωγής όπλων...

 

Γενικά ας βλέπουμε την γενική εικόνα, αλλιώς κινδυνεύουμε να χάσουμε την μπάλα. Δεν βγαίνουν πολλά χρήματα στα κρυπτονομίσματα. Είναι μια αγορά που είναι το 1/1000 (κυριολετικά) των παραγώγων/derivatives. Αν θέλεις αισχροκέρδεια, εκεί θα την κάνεις. Όχι στο bitcoin ή όποιο bitcoin που και βγάζει πενταροδεκάρες (συγκριτικά) και του έχει βγει κακό όνομα (άλλο να πεις ότι είσαι επενδυτης σε παράγωγα και άλλο σε cryptos πως να το κάνουμε).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Stevethegreat είπε

Σχόλια σαν και τούτο τα αποκαλώ "αντίδραση στον τίτλο του άρθρου". 

Ουσιαστικά είναι ο σχολιασμός/απάντηση που εκμαιεύει ένας τέτοιος τίτλος γι'αυτό και θεωρώ ότι πρέπει να επιλέγονται προσεχτικά.

Π.χ. το πότισμα κατα ρίζας (παγκοσμίως) ξοδεύει περισσότερο νερό απ'την κατανάλωση νερού μια ολόκληρης χώρας (καθημερινά). Αν ένα άρθρο/τίτλος αναφερόταν σε αυτό κυρίως το γεγονός προφανώς θα καταδίκαζαν την διαδικασία. Έλα όμως που στην πραγματικότητα μας γλιτώνει πολλαπλάσια.

Έτσι και ένα κρυπτονόμισμα (της προκοπής). Μετατρέπει τον ηλεκτρισμό σε "ασφάλεια συναλλαγών". Κάτι που αυτή την στιγμή κοστίζει πολλαπλάσια στον πλανήτη. Σε αίμα θες, σε ενέργεια θες.

Ένας "ανεμπίστευτος" (trustless) τρόπος συναλλαγών είναι αυτό που μπορούμε να φτιάξουμε σε περίοδο ειρήνης για να αντικαταστασήσουμε αυτό που η ανθρωπότητα έφτιαξε σε περιόδους πολέμων (εμπιστοσύνη συναλλαγών που προέρχεται απο την βία ή την απειλή της).

Προφανώς και η κατανάλωση του Bitcoin ή όποιου bitcoin είναι πολύ μικρή αν πετύχει τους στόχους του (γίνει σύστημα συναλλαγών που θα αποδέχονται παγκοσμίως). Σημαίνει αισθητή μείωση της ανάγκης της παντοδυναμίας του δολλαρίου (ξέχνα πολέμους στην μέση ανατολή) και της ανάγκης  στρατών για κάτι πέρα απο την άμυνα. Αν υπολογίσεις απλά και μόνο πόσα χάνονται σε αυτά , εύκολα καλύπτει και υπερκαλύπτει τις ανάγκες παραγωγής ενός κρυπτονομίσματος.

Είναι πολύ αντίστοιχο του ποτίσματος κατα ρίζας. Θα πετύχει (και θα αξίζει) μόνο αν οι άνθρωποι το αποδεχτούν (ή κάτι παρόμοιο). Όσο έχουμε όμως τίτλους (και σχόλια) σαν τα άνω ... ίσως πρέπει να περιμένουμε ακόμα καμιά 10αριά ακόμα χρόνια άδικων σφαγών και παραγωγής όπλων...

Γενικά ας βλέπουμε την γενική εικόνα, αλλιώς κινδυνεύουμε να χάσουμε την μπάλα. Δεν βγαίνουν πολλά χρήματα στα κρυπτονομίσματα. Είναι μια αγορά που είναι το 1/1000 (κυριολετικά) των παραγώγων/derivatives. Αν θέλεις αισχροκέρδεια, εκεί θα την κάνεις. Όχι στο bitcoin ή όποιο bitcoin που και βγάζει πενταροδεκάρες (συγκριτικά) και του έχει βγει κακό όνομα (άλλο να πεις ότι είσαι επενδυτης σε παράγωγα και άλλο σε cryptos πως να το κάνουμε).

Εχεις δικιο επρεπε να κανω σχολιο κατα ποσο θα σκασει η φουσκα η οχι....ασχετως αν ειναι οφ τοπικ..

Ωραιο παραδειγμα εφερες με το νερο που αποτελει το 71% του πλανητη το συγκρινεις με τους υπολοιπους φυσικους πορους πετρελαιο φυσικο αεριο κτλ

Μαλιστα το ακουσαμε και αυτο...τα κρυπτονομισματα ηρθαν να σωσουν την ανθρωποτητα απο τους πολεμους, την αδικια, την πεινα, τον καρκινο του προστατη και την προωρη εκσπερματωση.

Σχολια σαν τα δικα σου τα διαβαζουν και οι πετρες και γελανε φιλε μου.Ολα αυτα που λες θα ητανε εφικτα σε εναν ουτοπικα πλασμενο κοσμο αν νομιζεις οτι ο δικος μας κοσμος ειναι ετσι τοτε εισαι αφελης οποτε παραβλεπω οτι ειπες.Κανενα νομισμα (ηλεκτρονικο η οχι) δεν θα αλλαξει τον κοσμο αν δεν αλλαξουν οι ανθρωποι και εκει ειναι το προβλημα και δεν γινονται στην πραξη οσα λεγονται στην θεωρια.Ενα προβληματισμο εθεσα που καλλιστα θα μπορουσα να το κανω σε αντιστοιχο θεμα για τα αμαξια που κυκλοφορουν και ειναι ακαταλληλα για το περιβαλλον απλα το θεμα λεει για τα κρυπτονομισματα και απαντησα αναλογα και δεν την πηγα την κουβεντα αλλου σαν μερικους αλλους που γινατε υπερμαχοι λες και θα σας παρουμε την χηνα με τα χρυσα αυγα η θελουμε να της ριξουμε φολα.

Αντι να πειτε ενα σχολιο του τυπου "πω φανταστειτε να φαρμαρε ολη η υφηλιος τι ρευμα θα χαλαγαμε" το μονο που διαβασα ητανε πως θα την πατε την κουβεντα αλλου και να το συγκρινετε με το αν καιει πιο πολυ ρευμα απο την σομπα της κυρα κατινας που στην τελικη υπαρχει για να προσφερει κατι ουσιωδες.

Τελος τα σχολια μου δεν εχουν σκοπο να σταματησουν το εν λογω αθλημα και να θελω δεν γινεται υπαρχει στην μεση ο παραγοντας συμφερον απληστια, αλλοι το κανουν απο αναγκη κτλ δεν θα κατσω να το υπεραναλυσω ο καθενας εχει τους λογους του εμενα μου φτανει αν εστω απο τα 5-10 ατομα που διαβασαν τα σχολια μου εστω και ο ενας απο αυτους να αποκτησει αλλη νοοτροπια γενικοτερα στην ζωη του.Μπορει να μην σταματησει το Mining αλλα να πει ξερεις κατι θα προσπαθησουν αλλου να μην μολυνω το περιβαλλον εφοσον το επιβαρυνω ηδη με αυτο που μου προσφερει ενα εξτρα εισοδημα η μπορει απλα να αρχισει να ανακυκλωνει.. το πιασατε ελπιζω.

 

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/05/2018 at 10:35, icenex said:

Πως γινεται ενα θεμα bitcoin που αναφερει επιβαρυνση του περιβαλλοντος να εχουμε απο κατω σχολιαστες και υπερμαχους οτι δεν θα σκασει ή θα σκασει η φουσκα κτλ.Το θεμα ειναι κατι που δεν εχει υποσταση και δεν προσφερει κατι στην κοινωνια ουσιωδες προκαλει ζημια στο περιβαλλον αυτο συζηταμε. Μπραβο σε οσους ειχατε την εμπνευση να ασχοληθειτε με το εν λογω σπορ και να βγαλατε λεφτα χωρις να κανετε τιποτα αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι το κανετε εις βαρος του περιβαλλοντος.Αλλα  ναι τι να πειτε πανω σε αυτο?Οτι πλεον γνωριζετε και με την βουλα οτι αυτο που κανετε κανει κακο στο περιβαλλον και βαζετε και εσεις το λιθαρακι στην περιβαλλοντικη μολυνση λογω απληστιας.Δεν σας συμφερει για αυτο πατε την κουβεντα αλλου..Κλασσικη περιπτωση ανθρωπου αυτης της γενιας που δεν ενεργει με συλλογικη σκεψη αλλα με εγωιστικη και τι με νοιαζει εμενα τι θα γινει σε 100 200 χρονια αν ειναι να περασω καλα τωρα ας γινουν ολα σταχτη και μπουρμπερη μετα..Δυστυχως αυτοι ειμαστε δεν ειναι τυχαιο που ειμαστε ο καρκινος του πλανητη.

Kαι το ρευμα που χρησιμοποιησες για να γραψεις αυτο το post κανει κακο στο περιβαλλον...δεν σε ειδα να πτοεισαι ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, strawman είπε

Kαι το ρευμα που χρησιμοποιησες για να γραψεις αυτο το post κανει κακο στο περιβαλλον...δεν σε ειδα να πτοεισαι ομως.

ειμαι με φωτοβολταικα στο λαπτοπ μου.Ασε μας ρε φιλε που ηρθες να μας συγκρινεις το ρευμα που καιει ενα pc που απλα ποσταρω ενα σχολιο στο ιντερνετ μια μια καρτα γραφικων με ενα rig με 4-5 καρτες η και περισσοτερα rig και δουλευει ασταματητα.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, icenex said:

ειμαι με φωτοβολταικα στο λαπτοπ μου.Ασε μας ρε φιλε που ηρθες να μας συγκρινεις το ρευμα που καει ενα pc που απλα ποσταρω ενα σχολιο στο ιντερνετ μια μια καρτα γραφικων με ενα rig με 4-5 καρτες η και περισσοτερα.

1223 posts εχεις, οχι ενα. Αλλα δεν εχει σημασια. Εχω μια καρτα που minari και εχεις μια που παιζει παιχνιδια, θες να μου εξηγησεις γιατι εσυ δεν σπαταλας τζαμπα ενεργεια? Επισης εχεις ενα CPU που ρουφαει ρευμα με καλαμακι, γιατι δεν πας σε κατι πιο enviromental friendly? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, strawman είπε

1223 posts εχεις, οχι ενα. Αλλα δεν εχει σημασια. Εχω μια καρτα που minari και εχεις μια που παιζει παιχνιδια, θες να μου εξηγησεις γιατι εσυ δεν σπαταλας τζαμπα ενεργεια? Επισης εχεις ενα CPU που ρουφαει ρευμα με καλαμακι, γιατι δεν πας σε κατι πιο enviromental friendly? 

Μαλιστα δηλαδη εσυ που εχεις 2669 και φαρμαρεις και απο πανω τι να πουμε?Ειπα πουθενα οτι δεν σπαταλαω τσαμπα ενεργεια και εγω το κανω απλα δεν του πηδαω τα πεταλα 24 ωρες το 24ωρο..Και πας και μου συγκρινεις το δικο σου συστημα που το εχεις ολη μερα ανοιχτο με το δικο μου που το ανοιγω 2-3 ωρες μετα την δουλεια και παιζω φοβερη λογικη..Οσο για την cpu μου αν σε καιει τοσο πολυ που δεν ειναι τοσο enviromental friendly μιας και βγαζεις τρελα λεφτα απο το φαρμαρισμα κανε μου δωρο σετ mb cpu που ειναι πιο enviromental friendly γιατι εγω δουλευω 10ωρο 6 μερες την εβδομαδα για 800 ευρω και δεν μου περισσευουν να κανω Upgrade καθε χρονο αλλα καθε 5-7 χρονια.Τοτε που το πηρα αυτο ητανε οτι πιο enviromental friendly που σε επιασε ο καημος επειδη σου θιξαμε το φαρμαρισμα.

1 ώρα πριν, icenex είπε

Αντι να πειτε ενα σχολιο του τυπου "πω φανταστειτε να φαρμαρε ολη η υφηλιος τι ρευμα θα χαλαγαμε" το μονο που διαβασα ητανε πως θα την πατε την κουβεντα αλλου και να το συγκρινετε με το αν καιει πιο πολυ ρευμα απο την σομπα της κυρα κατινας που στην τελικη υπαρχει για να προσφερει κατι ουσιωδες.

Τελος τα σχολια μου δεν εχουν σκοπο να σταματησουν το εν λογω αθλημα και να θελω δεν γινεται υπαρχει στην μεση ο παραγοντας συμφερον απληστια, αλλοι το κανουν απο αναγκη κτλ δεν θα κατσω να το υπεραναλυσω ο καθενας εχει τους λογους του εμενα μου φτανει αν εστω απο τα 5-10 ατομα που διαβασαν τα σχολια μου εστω και ο ενας απο αυτους να αποκτησει αλλη νοοτροπια γενικοτερα στην ζωη του.Μπορει να μην σταματησει το Mining αλλα να πει ξερεις κατι θα προσπαθησουν αλλου να μην μολυνω το περιβαλλον εφοσον το επιβαρυνω ηδη με αυτο που μου προσφερει ενα εξτρα εισοδημα η μπορει απλα να αρχισει να ανακυκλωνει.. το πιασατε ελπιζω.

Παραθετω αλλο ενα σχολιο μου μπας κ νιωσεις αυτα ολιγα απο εμενα που θιχτηκες κιολας

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο γιαυτή την παπάτζα για την ενέργεια που καταναλώνει το Bitcoin  το Bitcoin καταναλώνει 3 megawatts δλδ λιγότερο από τι καταναλώνει η apple. Αλλά η apple είναι ok να καταναλώσει αυτό το ρεύμα έτσι γιατί είναι apple

https://t.co/wYKKg2Neov

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, chek2fire είπε

όσο γιαυτή την παπάτζα για την ενέργεια που καταναλώνει το Bitcoin  το Bitcoin καταναλώνει 3 megawatts δλδ λιγότερο από τι καταναλώνει η apple. Αλλά η apple είναι ok να καταναλώσει αυτό το ρεύμα έτσι γιατί είναι apple

https://t.co/wYKKg2Neov

Τα νούμερα του Oleg τα είδες;

Γιατί το antminer T9 δεν καταναλώνει 1,5W στα 12,5TH/s αλλά 1500W ή αλλιώς 1,5kW στα 12,5TH/s.

Αναφορά σε κείμενο

E.g. AntMiner S9 produces 14 terahashes per second consuming 1.3 watts. Slightly older AntMiner T9 produces 12.5 TH/s at 1.5 watts.

Οπότε το 3,3 GW = 3300 MW συνεχίζει να ισχύει...

Οπότε συνεχίζει να είναι 3300/17=194 φορές ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από ό,τι καταναλώνει η Apple.

Αναφορά σε κείμενο

ERRATA: I thought it’s 1.372 W, but it’s actually 1,372 in US notation, which explains 1000x difference. Stupid me. Bitcoin will eat the world and we all gonna die.

Ο μερακλής ο Oleg είδε το power use του antminer 1,372 W και θεώρησε ότι εννοεί ο τύπος 1 W και 372 mW αντί 1372 W (χίλια τριακόσια εβδομήντα δύο).

Επεξ/σία από NT1G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, icenex είπε

Εχεις δικιο επρεπε να κανω σχολιο κατα ποσο θα σκασει η φουσκα η οχι....ασχετως αν ειναι οφ τοπικ..

Ωραιο παραδειγμα εφερες με το νερο που αποτελει το 71% του πλανητη το συγκρινεις με τους υπολοιπους φυσικους πορους πετρελαιο φυσικο αεριο κτλ

Μαλιστα το ακουσαμε και αυτο...τα κρυπτονομισματα ηρθαν να σωσουν την ανθρωποτητα απο τους πολεμους, την αδικια, την πεινα, τον καρκινο του προστατη και την προωρη εκσπερματωση.

Σχολια σαν τα δικα σου τα διαβαζουν και οι πετρες και γελανε φιλε μου.Ολα αυτα που λες θα ητανε εφικτα σε εναν ουτοπικα πλασμενο κοσμο αν νομιζεις οτι ο δικος μας κοσμος ειναι ετσι τοτε εισαι αφελης οποτε παραβλεπω οτι ειπες.Κανενα νομισμα (ηλεκτρονικο η οχι) δεν θα αλλαξει τον κοσμο αν δεν αλλαξουν οι ανθρωποι και εκει ειναι το προβλημα και δεν γινονται στην πραξη οσα λεγονται στην θεωρια.Ενα προβληματισμο εθεσα που καλλιστα θα μπορουσα να το κανω σε αντιστοιχο θεμα για τα αμαξια που κυκλοφορουν και ειναι ακαταλληλα για το περιβαλλον απλα το θεμα λεει για τα κρυπτονομισματα και απαντησα αναλογα και δεν την πηγα την κουβεντα αλλου σαν μερικους αλλους που γινατε υπερμαχοι λες και θα σας παρουμε την χηνα με τα χρυσα αυγα η θελουμε να της ριξουμε φολα.

Αντι να πειτε ενα σχολιο του τυπου "πω φανταστειτε να φαρμαρε ολη η υφηλιος τι ρευμα θα χαλαγαμε" το μονο που διαβασα ητανε πως θα την πατε την κουβεντα αλλου και να το συγκρινετε με το αν καιει πιο πολυ ρευμα απο την σομπα της κυρα κατινας που στην τελικη υπαρχει για να προσφερει κατι ουσιωδες.

Τελος τα σχολια μου δεν εχουν σκοπο να σταματησουν το εν λογω αθλημα και να θελω δεν γινεται υπαρχει στην μεση ο παραγοντας συμφερον απληστια, αλλοι το κανουν απο αναγκη κτλ δεν θα κατσω να το υπεραναλυσω ο καθενας εχει τους λογους του εμενα μου φτανει αν εστω απο τα 5-10 ατομα που διαβασαν τα σχολια μου εστω και ο ενας απο αυτους να αποκτησει αλλη νοοτροπια γενικοτερα στην ζωη του.Μπορει να μην σταματησει το Mining αλλα να πει ξερεις κατι θα προσπαθησουν αλλου να μην μολυνω το περιβαλλον εφοσον το επιβαρυνω ηδη με αυτο που μου προσφερει ενα εξτρα εισοδημα η μπορει απλα να αρχισει να ανακυκλωνει.. το πιασατε ελπιζω.

 

 

Φίλε μου σου εξηγώ πως λειτουργεί η "ασφάλεια συναλλαγών" στην οικονομία. Τώρα αν εσύ θες να το πεις δυστοπικό (και άρα την εναλλακτική ουτοπική) τι να σου πω, νομίζω εσύ λίγο έως πολύ πετάς στα σύννεφα γι'αυτό και περνώ λίγο στα ψιλά αυτά που λες για το περιβάλλον.

 

Αυτό που καταστρέφει το περιβάλλον είναι ότι κάθε άνθρωπος ξοδεύει υπερπολλάπλάσιους πόρους απο αυτούς που θα μπορούσε εάν χρησιμοποιούσαμε πιο αποδότικες τεχνολογίες. Μια απο αυτές (τις πιο αποδοτικές τεχνολογίες) είναι τα κρυπτονομίσματα. Αν "σταματήσεις" το mining ή το όποιο mining δίνεις κίνητρα για λιγότερο αποδοτικούς τρόπους συνάλλαγων. Αυτό σου είπα ουσιαστικά.

 

Δε θεωρώ ότι οι ιδέες σου θα προστατέψουν το περιβάλλον και αυτά που ακούω περί απληστίας επίσης τα περνάω στα ψιλά. Ποιος δε θέλει να έχει καλή ζωή, ή να πεθάνει νέος και μίζερος? Το πρόβλημα είναι στους πόρους που ξοδεύονται επ'αυτού. Ένα κεντρικό ένστικτο του ανθρώπου (αυτό που ονομάζεις "απληστία") δεν το απεύχεσαι και εξαφανίζεται. Το αποδέχεσαι και του επιτρέπεις να κάνει μικρότερες καταστροφές. Είναι πραγματιστικό αυτό που σου λέω. Ουτοπικό είναι κάθε τόσο να μιλάς κατά της απληστίας.

 

Το παρών σύστημα είναι ιδιαιτέρως καταστροφικό, και αν δεν το βλέπεις ή απεύχεσαι να αντικατασταθεί με κάτι καλύτερο ... τι να πω τότε δεν γνωρίζεις πως π.χ. το δολλάριο ή το ευρώ κρατά την αξία του (θες να σου πω για τα πετροδόλλαρα της δεκαετίας του '70, την κρίση του κόλπου και τους πολέμους που δημιούργησε? Ή μήπως για τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο που η Αμερική ουσιαστικά επέκτεινε μη μπαίνοντας νωρίς στον πόλεμο ελπίζοντας να επωφεληθεί απο την καταστροφή που προκαλούσε στον υπόλοιπο κόσμο και άρα συγκριτική άνοδο στο νόμισμά/οικονομία της).

 

Αν δεν περάσουμε σε "ανεμπίστευτα" μέσα συνναλαγής *συνέχεια* θα τα έχουμε αυτά. Λάθος θύτη βρήκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...