Προς το περιεχόμενο

Έως το τέλος του 2018 η εξόρυξη Bitcoin θα καταναλώνει τόση ενέργεια όση η Αυστρία


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, icenex said:

Μαλιστα δηλαδη εσυ που εχεις 2669 και φαρμαρεις και απο πανω τι να πουμε?

Tιποτα να μην πειτε. Δεν εκρινα κανεναν για το που, ποτε και με ποιον τροπο ξοδευει το ρευμα που πληρωνει.

8 hours ago, icenex said:

Ειπα πουθενα οτι δεν σπαταλαω τσαμπα ενεργεια και εγω το κανω απλα δεν του πηδαω τα πεταλα 24 ωρες το 24ωρο.

Και ποια ειναι η ορθη ποσοτητα τζαμπα ενεργειας που επιτρεπεται να ξοδεψεις? Γιατι για καποιον αλλον που δεν εχει καν PC οι 3 ωρες που ξοδευεις εσυ στο δικο σου ειναι οτι "του πηδας τα πεταλα". Που ειναι η μεζουρα να την χρησιμοποιησω και εγω να δω ποση ενεργεια τζαμπα μπορω να ξοδεψω.

8 hours ago, icenex said:

Και πας και μου συγκρινεις το δικο σου συστημα που το εχεις ολη μερα ανοιχτο με το δικο μου που το ανοιγω 2-3 ωρες μετα την δουλεια και παιζω φοβερη λογικη..

Το μονο που συγκρινω ειναι η τζαμπα ενεργεια. Εφοσον σε ενοχλει, θα πρεπει να σταματησεις να ξοδευεις εσυ τζαμπα ενεργεια αντι να κρινεις πρωτα τους γυρω σου. 

8 hours ago, icenex said:

Οσο για την cpu μου αν σε καιει τοσο πολυ που δεν ειναι τοσο enviromental friendly

Εμενα προφανως και δεν με καιει. ΕΣΕΝΑ καιει αλλα μονο οταν ειναι να κρινεις τους αλλους, για τις δικες σου σπαταλες σε τζαμπα ενεργεια κανεις την παπια.

8 hours ago, icenex said:

Τοτε που το πηρα αυτο ητανε οτι πιο enviromental friendly

Ποτε δεν ηταν, παντα τα κερατα του εκαιγε. Δεν χρειαζεται να σου δωσω χρηματα, βαλτο αγγελια και παρε εναν i3 8100 που δεν καιει τιποτα. Θα περιμενω να δω τις αγγελιες σου... ;) 

On 23/05/2018 at 22:56, paparovic said:

Για να το γράψω με διαφορετικό τρόπο, το 50% των ανθρώπων (πλην 1) έχουν IQ κάτω από τον μέσο όρο (θα έχει τεράστια πλάκα κάποιος να γράψει πως όχι :D )

Και απο οτι φαινεται εισαι σε αυτο το 50% που εχουν κατω απο το μεσο ορο, γιατι προφανως αυτο που γραφεις ειναι εντελοπαντελως λαθος.

Εστω 4 ατομα, ενας με 200 IQ, 2 με 100 IQ και 1 με 99 IQ. Το 50% εχει κατω απο το μεσο ορο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, strawman είπε

Tιποτα να μην πειτε. Δεν εκρινα κανεναν για το που, ποτε και με ποιον τροπο ξοδευει το ρευμα που πληρωνει.

Και ποια ειναι η ορθη ποσοτητα τζαμπα ενεργειας που επιτρεπεται να ξοδεψεις? Γιατι για καποιον αλλον που δεν εχει καν PC οι 3 ωρες που ξοδευεις εσυ στο δικο σου ειναι οτι "του πηδας τα πεταλα". Που ειναι η μεζουρα να την χρησιμοποιησω και εγω να δω ποση ενεργεια τζαμπα μπορω να ξοδεψω.

Το μονο που συγκρινω ειναι η τζαμπα ενεργεια. Εφοσον σε ενοχλει, θα πρεπει να σταματησεις να ξοδευεις εσυ τζαμπα ενεργεια αντι να κρινεις πρωτα τους γυρω σου. 

Εμενα προφανως και δεν με καιει. ΕΣΕΝΑ καιει αλλα μονο οταν ειναι να κρινεις τους αλλους, για τις δικες σου σπαταλες σε τζαμπα ενεργεια κανεις την παπια.

Ποτε δεν ηταν, παντα τα κερατα του εκαιγε. Δεν χρειαζεται να σου δωσω χρηματα, βαλτο αγγελια και παρε εναν i3 8100 που δεν καιει τιποτα. Θα περιμενω να δω τις αγγελιες σου... ;) 

Και απο οτι φαινεται εισαι σε αυτο το 50% που εχουν κατω απο το μεσο ορο, γιατι προφανως αυτο που γραφεις ειναι εντελοπαντελως λαθος.

Εστω 4 ατομα, ενας με 200 IQ, 2 με 100 IQ και 1 με 99 IQ. Το 50% εχει κατω απο το μεσο ορο? 

Δεν παιζει μιλαω σε τοιχο γιατι δεν διαβαζεις τι γραφω.Ειπα εγω πως θα καιει ο αλλος το ρευμα του εγω ειπα εν ολιγοις οτι αν για κατι τετοιο ο κοσμος που ασχολειται οντως χαλαει τοσο ρευμα αυτο θα δημιουργησει εξτρα προβλημα στο πλανητη σε περιπτωση που ασχοληθει ολη η υφηλιος αν εσυ δεν το πιανεις τι να σου πω.Εσεις με τα σχολια σας το κανετε VS οχι εγω, δεν ειπα σταματηστε να κανετε φαρμιγκ γιατι καιτε ρευμα απλα ειπα τους προβληματισμους μου και οτι ο κοσμος ετσι ειναι κ μπροστα στο συμφερον του δεν υπολογιζει τπτ μαζι με σας και εγω απλα καποιοι απο μας προσπαθουμε οσο μπορουμε να μην επιβαρυνουμε στα μεγιστα την κατασταση αυτη που ηταν το παραλογο σε ολο αυτο και θιχτηκες αλλα οποιος εχει την μυγα ας την φερει πισω.Ε πες δεν εχω περιβαλλοντικη ευαισθησια και στα @@ μου στην τελικη για το περιβαλλον τι θα σου πω εγω? δεν ειμαι ο μπαμπας σου να σε κανω ντα.Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του εγω κανω το κομματι μου οποιο και να ειναι αυτο κ εσυ κανε το δικο σου απλα μην ζοριζεσαι οταν καποιος εχει διαφορετικη σκοπια απο σενα.

Τελος ενω εισαι της αποψης να μην κανεις κουμαντο στο τι ρευμα καιει ο αλλος εσυ θες να μου κανεις κουμαντο το τι απαιτησεις πρεπει να εχω εγω απο το συστημα μου και τελος κουμαντο στην τσεπη μου γιατι αν το πουλησω το υπαρχων συστημα θα χασω λεφτα και θα παω σε κατι με λιγοτερες επιδοσεις, αν μου τσονταρεις την χασουρα μου απο τα λεφτα που βγαζεις απο το φαρμαρισμα θα το πουλησω και χθες και θα σου κανω τη χαρη να παρω τον επεξεργαστη που προτεινες.Τι λες? Στειλε Pm να σου βγαλω φωτογραφιες τα τιμολογια να δουμε ποσο αξιζουν τωρα να μου βαλεις την διαφορα στον λογαριασμο τραπεζης.

Εκτος απο υπερμαχοι ειστε και τερμα toxic οι miners.οχι ολοι αλλα καποιοι απο εσας.

Οσο για εσενα που ελεγες για πολεμους τα νομισματα κτλ δεν θυμαμαι το ονομα σου(βαριεμαι να γυρναω σελιδα) και παλι τα θεωρω ουτοπικα δεν προκειται ποτε να συμβουν οσα λες και δεν το λεω με αρνητισμο απλα ειμαι ρεαλιστης.Ασε που στην πραξη οσα λες αμφιβαλω αν υπαρχει εξισωση να δεις ποιο απο τα 2 κανει περισσοτερη ζημια.

Απο μενα τελος εδω δεν ξαναγραφω στο συγκεκριμενο θεμα αλλο οσοι καταλαβαν τι ηθελα να πω και τι μηνυμα ηθελα να περασω εχει καλως οσοι δεν καταλαβαν παλι εχει καλως.Να στε καλα ολοι τα φιλια μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια εσυ δεν θα μας ρωτησεις ποσες ωρες θα ξοδευεις ρευμα για να παιζεις παιχνιδια στο PC αλλα εμεις θα σε ρωτησουμε πρωτα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2018 στις 4:51 ΜΜ, John2123 είπε

πραγματικα δεν καταλαβαινω τι γραφεις σε σχεση με αυτα που λεω εγω

Απαντούσα σε άλλο σχόλιο γι'αυτό δεν βγαίνει νόημα.

Συγνώμη για το γρίφο.

Λόγω κινητού έγινε το λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, icenex είπε

Οσο για εσενα που ελεγες για πολεμους τα νομισματα κτλ δεν θυμαμαι το ονομα σου(βαριεμαι να γυρναω σελιδα) και παλι τα θεωρω ουτοπικα δεν προκειται ποτε να συμβουν οσα λες και δεν το λεω με αρνητισμο απλα ειμαι ρεαλιστης.Ασε που στην πραξη οσα λες αμφιβαλω αν υπαρχει εξισωση να δεις ποιο απο τα 2 κανει περισσοτερη ζημια.

Απο μενα τελος εδω δεν ξαναγραφω στο συγκεκριμενο θεμα αλλο οσοι καταλαβαν τι ηθελα να πω και τι μηνυμα ηθελα να περασω εχει καλως οσοι δεν καταλαβαν παλι εχει καλως.Να στε καλα ολοι τα φιλια μου.

 

Άντε πάλι αυτά περι ουτοπίας. Διάβαζες τι σου έγραψα ή σ'αρέσει να εμμένεις σε μια άποψη που και επικίνδυνη είναι και αρκούντως απλή ώστε να πείσεις αρκετό κοσμάκη?

Αν εσύ θεωρείς ότι το παρόν σύστημα δημιουργίας αξίας στα νομίσματα (ανα τον κόσμο) είναι αποδοτικό και δεν αξίζει ούτε καν να δοκιμάσουμε να το αλλάξουμε ... ακούγεσαι.

 

Εγώ απο την άλλη σου λέω "αξίζει τον κόπο να δοκιμάσουμε". Και αν δεν ειχαμε τιτλους σαν τον άνω και τύπους σαν και εσάς που με το συμπάθειο μας τα πρήζουν, θα είχαμε και καλύτερες πιθανότητες να το πετύχουμε.

 

Χρησιμοποίησε τώρα το ευρουλάκι σου που σε κάθε συναλλαγή χρησιμοποιεί τους 5πλάσιους πόρους που το bitcoin (ή όποιο bitcoin) θα χρησιμοποιούσε.

 

Η ασφάλεια συναλλαγών ειναι μεγάλο πράγμα και το περνάς στα αψηφιστά και ύστερα προσπαθείς να περάσεις ότι έχεις άποψη επί του θέματος. Εκεί κολλάω. Εγω σου λέω "πληροφορήσου" και έπειτα πες ότι θες. Αν έχεις καλύτερες μεθόδους ασφάλισης συναλλαγών απο το "proof of work" να τις ακούσω (π.χ. PoS, DAG). Εσύ αντ' αυτού έχεις ένα γενικευμένο αφοριστικό τόνο που ούτε βάση φαίνεται να έχει , ούτε σκοπό (δηλαδή τόσο πολύ κόπτεσαι να κρατήσεις τα πράγματα ως έχουν?)

 

Και εν τέλει ούτε miner ειμαι ούτε έχω ακουμπήσει κρυπτονομίσματα ακριβώς γιατι τα θεωρώ άγουρη τεχνολογία. Σε αντίθεση με σενα όμως μπήκα στον κόπο να καταλάβω *γιατί* είναι τόσο ενεργοβόρο να ασφαλίσεις ένα δικτυο σαν του bitcoin.

Επεξ/σία από Stevethegreat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, NT1G είπε

Τα νούμερα του Oleg τα είδες;

Γιατί το antminer T9 δεν καταναλώνει 1,5W στα 12,5TH/s αλλά 1500W ή αλλιώς 1,5kW στα 12,5TH/s.

Οπότε το 3,3 GW = 3300 MW συνεχίζει να ισχύει...

Οπότε συνεχίζει να είναι 3300/17=194 φορές ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από ό,τι καταναλώνει η Apple.

Ο μερακλής ο Oleg είδε το power use του antminer 1,372 W και θεώρησε ότι εννοεί ο τύπος 1 W και 372 mW αντί 1372 W (χίλια τριακόσια εβδομήντα δύο).

ναι όντος. Epic λάθος από τον oleg που το παραδέχθηκε και ο ίδιος

10 ώρες πριν, NT1G είπε

 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, strawman είπε

image.png.631f398da5575fe84e94654d68d7476c.png

Και απο οτι φαινεται εισαι σε αυτο το 50% που εχουν κατω απο το μεσο ορο, γιατι προφανως αυτο που γραφεις ειναι εντελοπαντελως λαθος.

Εστω 4 ατομα, ενας με 200 IQ, 2 με 100 IQ και 1 με 99 IQ. Το 50% εχει κατω απο το μεσο ορο? 

Χαχαχα, δεν άργησε  να φανεί ο πρώτος φωστήρας :D:D :D :D 

Σχολείο πατήσαμε καθόλου ή απολυτήριο με μέσο (όχι όρο); :D

Επεξ/σία από paparovic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, paparovic said:

Χαχαχα, δεν άργησε  να φανεί ο πρώτος φωστήρας :D:D :D :D 

Σχολείο πατήσαμε καθόλου ή απολυτήριο με μέσο (όχι όρο); :D

4 ατομα, ενας με 200 IQ, 2 με 100 και 1 με 99. Το 50% εχει κατω απο το μεσο ορο συμφωνα με τα λεγομενα σου. 

Οποτε ορθη η ερωτηση, σχολειο πατησαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, strawman είπε

4 ατομα, ενας με 200 IQ, 2 με 100 και 1 με 99. Το 50% εχει κατω απο το μεσο ορο συμφωνα με τα λεγομενα σου. 

Οποτε ορθη η ερωτηση, σχολειο πατησαμε?

Τα λεγόμενά μου είναι "ο μισοί άνθρωποι έχουν IQ κάτω από το μέσο όρο". Δεν ξέρουμε ούτε να διαβάζουμε η επίτηδες βάζεις λόγια; :D

 Μιας και είμαι φιλόζωος θα σου το δώσω ένα hint:

4 άτομα δεν είναι "οι μισοί άνθρωποι" :D :D :D

 

Επεξ/σία από paparovic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, paparovic said:

Τα λεγόμενά μου είναι "ο μισοί άνθρωποι έχουν IQ κάτω από το μέσο όρο". Δεν ξέρουμε ούτε να διαβάζουμε η επίτηδες βάζεις λόγια; :D

 Μιας και είμαι φιλόζωος θα σου το δώσω ένα hint:

4 άτομα δεν είναι "οι μισοί άνθρωποι" :D :D :D

Τα λεγομενα σου λοιπον ειναι λαθος. Δεν ειναι αναγκαιο οτι οι μισοι ανθρωποι εχουν IQ κατω απο το μεσο ορο. Μπορει μονο το 20% να εχει IQ κατω απο το μεσο ορο, μπορει και το 70%. Τα 4 ατομα ηταν παραδειγμα για να καταλαβεις οτι ο μεσος ορος δεν σημαινει οτι το 50% ειναι πανω και το 50% κατω απο αυτον. Το οποιο προφανως το καταλαβες, απλα παιζεις τον τρελο για να μην παραδεχθεις οτι εχεις 100% αδικο. Την επομενη φορα ελα πιο διαβασμενος πριν πας να πουλησει εξυπναδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, strawman είπε

4 ατομα, ενας με 200 IQ, 2 με 100 και 1 με 99. Το 50% εχει κατω απο το μεσο ορο συμφωνα με τα λεγομενα σου. 

Οποτε ορθη η ερωτηση, σχολειο πατησαμε?

Αυτό που λέει ο @paparovic ισχύει για τα πάντα, όχι για το IQ μόνο. 50% του οτιδήποτε είναι κάτω απο το μέσο όρο και 50% πάνω απο αυτόν.

 

Επιπλέον, το IQ είναι μια στατιστική διανομή και εξ ορισμού, ο μέσος όρος του είναι το 100. Επομένως το δείγμα των 4 ατόμων, οι 3 είναι ακριβώς στον μέσο όρο (100,100 και 99),  και ο 4ος με το 200 είναι ο εξυπνότερος άνθρωπος στον πλανήτη.

Gaussian.jpg.3945716b94cf29e0fadf4f93f862f12d.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Fubar.gr said:

Αυτό που λέει ο @paparovic ισχύει για τα πάντα, όχι για το IQ μόνο. 50% του οτιδήποτε είναι κάτω απο το μέσο όρο και 50% πάνω απο αυτόν.

Επιπλέον, το IQ είναι μια στατιστική διανομή και εξ ορισμού, ο μέσος όρος του είναι το 100. Επομένως το δείγμα των 4 ατόμων, οι 3 είναι ακριβώς στον μέσο όρο (100,100 και 99),  και ο 4ος με το 200 είναι ο εξυπνότερος άνθρωπος στον πλανήτη.

Νοpe, προφανως και δεν ισχυει, ουτε καν στο IQ. Aυτο που λες ειναι το median value (νομιζω διαμεσος στα Ελληνικα), οχι μεσος ορος. Αυτο που ισχυει στα παντα ειναι οτι το 50% ειναι κατω απο την διαμεσο, οχι απο το μεσο ορο.


Φαινεται αλλωστε απο το διαγραμμα που εβαλες. Το 50% ειναι κατω απο την διαμεσο. Ο μεσος ορος δεν ειναι 100

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, strawman είπε

Νοpe, προφανως και δεν ισχυει, ουτε καν στο IQ. Aυτο που λες ειναι το median value (νομιζω διαμεσος στα Ελληνικα), οχι μεσος ορος. Αυτο που ισχυει στα παντα ειναι οτι το 50% ειναι κατω απο την διαμεσο, οχι απο το μεσο ορο. 

Αν έχεις ένα πολύ μικρό δείγμα αριθμών, τα οποία μάλιστα δέν είναι naturally occuring numbers, όπως το παράδειγμα σου με τα 4 IQ, τότε ενδεχομένως ούτε ο μέσος όρος, ούτε ο διάμεσος συμπίπτει με το 50%.

Όμως στην πραγματικότητα όσον αφορά το IQ και έχουμε ένα τεράστιο αριθμό δειγμάτων αλλά και είναι naturally occuring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Fubar.gr said:

Αν έχεις ένα πολύ μικρό δείγμα αριθμών, τα οποία μάλιστα δέν είναι naturally occuring numbers, όπως το παράδειγμα σου με τα 4 IQ, τότε ενδεχομένως ούτε ο μέσος όρος, ούτε ο διάμεσος συμπίπτει με το 50%.

Όμως στην πραγματικότητα όσον αφορά το IQ και έχουμε ένα τεράστιο αριθμό δειγμάτων αλλά και είναι naturally occuring.

Δεν εχει σημασια ποσο μικρο η μεγαλο ειναι το δειγμα, ο μεσος ορος δεν σου δειχνει οτι το 50% ειναι κατω απο αυτον. Οποτε ο paparovic προφανως και λεει paparovies. Παρε για παραδειγμα το εισοδημα. Αν ο μεσος ορος του μηναιου εισοδηματος της Ελλαδας ειναι 1.000€ τι σημαινει αυτο, οτι το 50% εχουν μικροτερο απο 1000 και το αλλο 50% μεγαλυτερο του 1000? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, strawman είπε

Δεν εχει σημασια ποσο μικρο η μεγαλο ειναι το δειγμα, ο μεσος ορος δεν σου δειχνει οτι το 50% ειναι κατω απο αυτον. Οποτε ο paparovic προφανως και λεει paparovies. Παρε για παραδειγμα το εισοδημα. Αν ο μεσος ορος του μηναιου εισοδηματος της Ελλαδας ειναι 1.000€ τι σημαινει αυτο, οτι το 50% εχουν μικροτερο απο 1000 και το αλλο 50% μεγαλυτερο του 1000? 

Έχεις δίκιο για τη διαφορά mean και median, και αναγνωρίζω το λάθος μου.

Όμως να σου θυμίσω οτι η συζήτηση ξεκίνησε με τo IQ, οπου λόγω μεγάλου αριθμού δείγματος και του οτι ακολουθεί κανονική διανομή, mean και median συμπίπτουν, όπως και στους περισσότερους naturally occuring numbers.

Το παράδειγμα που έφερες με ένα πολύ μικρό δείγμα IQ οπου και τα 4 είναι απο τη μέση και δεξια του normal distribution δεν είναι σε καμία περίπτωση αντιπροσωπευτικό. Το ίδιο και οι μισθοί.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...