Προς το περιεχόμενο

Xiaomi air 13.3 595€


th3rul3r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ τόσα λεφτά για laptop από Κίνα γιατί ουσιαστικά είσαι χωρίς εγγύηση ακόμα και για DOA!

https://www.computeruniverse.net/en/products/90716622/hp-probook-430-g5-3ky87ea.asp

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Ποτέ τόσα λεφτά για laptop από Κίνα γιατί ουσιαστικά είσαι χωρίς εγγύηση ακόμα και για DOA!

https://www.computeruniverse.net/en/products/90716622/hp-probook-430-g5-3ky87ea.asp

 

προτιμώ να πάρω τα ρίσκα μου, απο το να φορτωθω τετοιο probook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Alphaleader είπε

προτιμώ να πάρω τα ρίσκα μου, απο το να φορτωθω τετοιο probook.

Tα HP ProBook σίγουρα δεν είναι για...εφέ -μιας και δεν μοιάζουν εξωτερικά με Apple- αλλά σοβαρότατα εργαλεία δουλειάς και απευθύνονται σ' αυτούς που ψάχνουν κάτι τέτοιο και όχι πουλμούρ, επιπλέον δεν δίνεις ποτέ τόσα λεφτά για XiaoMi laptop (για κάνα gadgetάκι και μέχρι κινητό των 200-250 € είναι ΟΚ αλλά έως εκεί) και μάλιστα κατευθείαν από Κίνα γιατί αν σου έλθει ελαττωματικό ή χαλάσει στην πορεία θα τραβήξεις τα πάθη της αρκούδας για επιστροφή και αλλαγή γιατί στην πράξη είσαι χωρίς εγγύηση...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Tα HP ProBook σίγουρα δεν είναι για...εφέ -μιας και δεν μοιάζουν εξωτερικά με Apple- αλλά σοβαρότατα εργαλεία δουλειάς και απευθύνονται σ' αυτούς που ψάχνουν κάτι τέτοιο και όχι πουλμούρ, επιπλέον δεν δίνεις ποτέ τόσα λεφτά για XiaoMi laptop (για κάνα gadgetάκι και μέχρι κινητό των 200-250 € είναι ΟΚ αλλά έως εκεί) και μάλιστα κατευθείαν από Κίνα γιατί αν σου έλθει ελαττωματικό ή χαλάσει στην πορεία θα τραβήξεις τα πάθη της αρκούδας για επιστροφή και αλλαγή γιατί στην πράξη είσαι χωρίς εγγύηση...

 

1) Δεν ξερω πως κολλαει η Apple στο θεμα.

2) Δεν δινεις τοσα λεφτα για Xiaomi αλλα δινεις για probook (το συγκεκριμενο)?????

3) Ειναι σοβαρο εργαλειο το probook και οχι το MiAir γιατι: 1)... 2).. 3) .... Υπαρχει αιτιολογηση?

4) "δεν δίνεις ποτέ τόσα λεφτά για XiaoMi laptop (για κάνα gadgetάκι και μέχρι κινητό των 200-250 € είναι ΟΚ αλλά έως εκεί) " Λεει πολλα για το πως αντιλαμβάνεσαι καποια πράγματα περι τεχνολογιας

5) Φυσικά και εγγύηση δεν έχεις. Αυτο το ξέρεις οταν το αγοράζεις.  Εξαρτασαι απο το paypal και απο το μαγαζι. Παραυτα απο το να φορτωθω οτι να ναι, προτιμω οπως ειπα να παρω τα ρισκα μου.

Επεξ/σία από Alphaleader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Alphaleader είπε

1) Δεν ξερω πως κολλαει η Apple στο θεμα.

2) Δεν δινεις τοσα λεφτα για Xiaomi αλλα δινεις για probook (το συγκεκριμενο)?????

3) Ειναι σοβαρο εργαλειο το probook και οχι το MiAir γιατι: 1)... 2).. 3) .... Υπαρχει αιτιολογηση?

4) "δεν δίνεις ποτέ τόσα λεφτά για XiaoMi laptop (για κάνα gadgetάκι και μέχρι κινητό των 200-250 € είναι ΟΚ αλλά έως εκεί) " Λεει πολλα για το πως αντιλαμβάνεσαι καποια πράγματα περι τεχνολογιας

5) Φυσικά και εγγύηση δεν έχεις. Αυτο το ξέρεις οταν το αγοράζεις.  Εξαρτασαι απο το paypal και απο το μαγαζι. Παραυτα απο το να φορτωθω οτι να ναι, προτιμω οπως ειπα να παρω τα ρισκα μου.

Τώρα το να συγκρίνουμε τα XiaoMi και μάλιστα αγορασμένα πανάκριβα κατευθείαν από Κίνα που σημαίνει χωρίς απολύτως καμιά σοβαρή εγγύηση με HP & ASUS ZenBook Pro series αγορασμένα από Ευρώπη και παράλληλα να μιλάμε για αντίληψη τεχνολογίας, καταλαβαίνεις, δεν μπορεί να σχολιασθεί -τουλάχιστον- σοβαρά...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O άλλος προτείνει το zenbook με το τρισαθλιο touchpad, την ίδια μπαταρία με το xiaomi.

 

Δηλαδή ρε παιδιά, λίγο έλεος. Το xiaomi που το έχω πιάσει στα χέρια μου, έχει τρομεροτατη ποιότητα κατασκευής και μιλάμε ότι έχει dedicated κάρτα σε αυτό το πανλεπτο σώμα.

 

Όποιος το παίρνει, ξέρει γιατί το παίρνει.

Οι υπόλοιποι.... Zenbook. Καλή επιλογή αλλά εμφανώς χειρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, nikchris είπε

O άλλος προτείνει το zenbook με το τρισαθλιο touchpad, την ίδια μπαταρία με το xiaomi.

Δηλαδή ρε παιδιά, λίγο έλεος. Το xiaomi που το έχω πιάσει στα χέρια μου, έχει τρομεροτατη ποιότητα κατασκευής και μιλάμε ότι έχει dedicated κάρτα σε αυτό το πανλεπτο σώμα.

Όποιος το παίρνει, ξέρει γιατί το παίρνει.

Οι υπόλοιποι.... Zenbook. Καλή επιλογή αλλά εμφανώς χειρότερη.

Συγκρίνεται η σειρά zenbook , τα καλά μοντέλα με την πατάτα της xiaomi, χωρίς υποστήριξη; Επί τριετία σχεδόν zenbook της σειράς ux με συνεχή λειτουργία δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα και η μπαταρία είναι στο 90% της αρχικής της χωρητικότητας. Τα Pro book της HP είναι καλά αλλά άμα έχεις δουλέψει με κάποιο thinkpad της σειράς T τα βάζεις δεύτερα. Εν τω μεταξύ και τα δύο μοντέλα που προτείνονται έχουν ματ οθόνη. Μην κάνει κάποιος το λάθος και αγοράσει το xiaomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, myrtilo είπε

Εν τω μεταξύ και τα δύο μοντέλα που προτείνονται έχουν ματ οθόνη. Μην κάνει κάποιος το λάθος και αγοράσει το xiaomi.

ΩΩΩΩΩΩΩ ναιιιιι... ξέχασα να το πω αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, nikchris είπε

O άλλος προτείνει το zenbook με το τρισαθλιο touchpad, την ίδια μπαταρία με το xiaomi.

Ουπς:

Στις 22/5/2018 στις 7:40 ΜΜ, imvrios είπε

Το μόνο που θα βελτίωνα είναι η διάρκεια της μπαταρίας που για ultrabook είναι (ενοχλητικά) μικρή.

 

 

Για οποιον παντως αγοραζει ultrabook με το κιλο(εδω τα καλα specs!), μια χαρα ειναι το xiaomi. Οι υπολοιποι που θελουν κατι πιο ποιοτικο, ας το προσπερασουν.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενοχλητικά μικρή σημαίνει 5:30 - 6 ώρες. Πράγματι, για ultrabook είναι λίγο.

Όλα τα υπόλοιπα είναι εξαιρετικά. Αν είχες χρησιμοποιήσει πραγματικά το Air θα το ήξερες. 

Όσοι το έχουμε αγοράσει:

1. ξέρουμε τι έχουμε αγοράσει,

2. δεν έχουμε ανάγκη να πείσουμε κάποιον, αναφέρουμε απλώς την άριστη εμπειρία μας.

Δεν υπάρχει ένας άνθρωπος που να του έχω δείξει και να μην το έχει ζηλέψει για την ποιότητα του σε σχέση με τα χρήματα που πλήρωσα.

Ναι, το ρίσκο της έλλειψης εγγύησης είναι πραγματικό. Αν το αναλάβετε, υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να παραλάβετε κάτι που θα έχει ελλάτωμα και μετά θα τρέχετε να βγάλετε άκρη με Paypal και το κινεζομάγαζο. Η πολύ μεγάλη πιθανότητα όμως είναι ότι σε αυτά τα λεφτά θα αγοράσετε έναν Η/Υ που θα σας αφήσει άριστη εμπειρία χρήσης.

Απλώς, η δική μου σύσταση είναι να αγοράσετε το νεώτερο μοντέλο με τον επεξεργαστή όγδοης γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imvrios είπε

2. δεν έχουμε ανάγκη να πείσουμε κάποιον, αναφέρουμε απλώς την άριστη εμπειρία μας.

Καλα κανουμε και αναφερουμε την εμπειρια μας απο τη χρηση του λαπτοπ, αλλα το περιεργο ειναι οτι μερικοι που διαφωνουν με την εμπερια των αλλων υποστηριζουν οτι οι αλλοι δεν το εχουν χρησιμοποιησει. Χμμμμ...

 

Κατα τα αλλα, εδω μαζεμενα τα αρνητικα απο εμπειριες χρηστων, οποτε ο καθενας λαμβανει υποψη του τι θεωρει σημαντικο:

Στις 22/5/2018 στις 3:16 ΜΜ, Alphaleader είπε

Ενα πράγμα θελω να προσεξεις: Σε πολλά Mi Air 13 (2017) το fan κανει θόρυβο. Προσωπικά εβαλα ενα καινουργιο fan με 20 ευρώ και ηρέμησε και αυτο και εγω.

 

Στις 22/5/2018 στις 3:49 ΜΜ, anonik είπε

το έχω και εγώ, επιβεβαιώνω για το θόρυβο, απλά σε εμένα ακούγεται αρκετά μόνο όταν το ζορισω πολύ.

Να πω οτι συνήθως βρίσκεται  πάνω σε αλουμινένια βάση για λαπτοπ που το βοηθά να κρατά τις θερμοκρασίες χαμηλές στις περισσότερες περιπτώσεις

 

Στις 22/5/2018 στις 7:40 ΜΜ, imvrios είπε

Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει σε notebook. Το μόνο που θα βελτίωνα είναι η διάρκεια της μπαταρίας που για ultrabook είναι (ενοχλητικά) μικρή.

Κατά τα άλλα η εμπειρία είναι άριστη.

Υπόψιν ότι θα χρειαστείτε format, ερχεται με κινεζική έκδοση windows και το interface δεν αλλάζει σε ελληνικά ή αγγλικά. Οπότε αν δε ξέρετε πως να το κάνετε ή δεν έχετε κάποιον να σας βοηθήσει, υπολογίστε και αυτό το έξοδο για να το πάτε σε κάποιον τεχνικό..

 

Στις 23/5/2018 στις 3:56 ΜΜ, haHa είπε

Δεν αξιζει το λαπτοπ, αρκετα ακριβο για την ποιοτητα του(προβληματα υπερθερμανσης, προβληματα θορυβου και αλλα προβληματακια) και αλλοπροσαλλο χαρακτηρα(ultrabook για ευκολια μεταφορας, αλλα με χαμηλοτατη αυτονομια και δυσκολια να δουλευτει στα ποδια λογω θερμοκρασιων)

Για αλλο xiaomi λαπτοπ:

Στις 23/5/2018 στις 5:21 ΜΜ, alexzzz είπε

Είχα το pro παιδιά. Κάνα δίμηνο. Το λαπτοπ είχε κάποια "χαζά" θέματα που με τρελεναν. Πχ αν είχα το ποντίκι πάνω (με το usb δεκτή) και hdmi το ποντίκι έκανε σπασίματα και κολλούσε (το touch δεν έκανε τα ίδια). Το wifi οπότε άνοιγε το λάπτοπ ήθελε ξανά σύνδεση. Ο ανεμιστήρας ακουγόταν και στο σχεδον idle. 

Τέτοια μικρά χαζα, όχι σοβαρά θέματα. Θέλω να πω ότι οκ τα specs και η ομορφιά αλλά είναι αρχή ακόμα για την xiaomi στα laptop και το pro το πήρα 805€ ευρώ σε προσφορά και με priority. Για το air δεν έχω άποψη συγκεκριμένα απλά ενημερώνω

 

Στις 25/5/2018 στις 1:40 ΜΜ, Alphaleader είπε

5) Φυσικά και εγγύηση δεν έχεις. Αυτο το ξέρεις οταν το αγοράζεις.  Εξαρτασαι απο το paypal και απο το μαγαζι. Παραυτα απο το να φορτωθω οτι να ναι, προτιμω οπως ειπα να παρω τα ρισκα μου.

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...