Προς το περιεχόμενο

ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΛΩΔΙΟΥ ETHERNET ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΔΟΧΗ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ


tasosgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει τρόπος εάν καλώδιο δικτύου ethernet να συνδεθεί σε υποδοχή αναλογικού τηλεφώνου. Ουσιαστικά αφορά το σταθερό μηχανάκι POS που έχει υποδοχή όπως αυτή του τηλεφώνου ενώ εγώ έχω καλώδιο ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για έτοιμο καλώδιο με βύσματα ή σκέτο UTP χωρίς αυτά;

Τα RJ45 βύσματα είναι μεγαλύτερα και δεν κουμπώνουν στα αντίστοιχα RJ11 των τηλεφωνικών. Οπότε αν είναι έτοιμο το καλώδιο, δεν γίνεται αυτό που θέλεις.

Αν όμως είναι σκέτο, μπορείς μια χαρά να πρεσάρεις τηλεφωνικά βύσματα RJ11 αντί των RJ45, οπότε το καλώδιο μετατρέπεται σε τηλεφωνικό.

Υπάρχει και άλλη λύση, να σπάσεις το καλώδιο μεταφέροντας δίκτυο και τηλεφωνία μαζί και αυτό γίνεται με 2 αντάπτορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To καλώδιο τώρα το χρησιμοποιείς για να μεταφέρεις το δίκτυο σε κάποια συσκευή και θέλεις παράλληλα να περάσεις σε αυτό το σημείο και την τηλεφωνία για το POS ή απλά υπάρχει διαθέσιμο (χωρίς κάποια χρήση) και θέλεις να το χρησιμοποιήσεις για την τηλεφωνία; Ανάλογα την απάντηση υπάρχουν διαφορετικές λύσεις.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλέον εύκολη λύση είναι με 2 μούφες RJ45. Κουμπώνεις από μία σε κάθε άκρη του καλωδίου και στην μία συνδέεις το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής και στην άλλη το αντίστοιχο του POS.

Αν η μία άκρη του καλωδίου τερματίζει σε πρίζα δικτύου, τότε δεν χρησιμοποιείς την μία μούφα και συνδέεις κατευθείαν το τηλεφωνικό καλώδιο στην πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το POS έχει υποδοχή καλωδίου τηλεφώνου το πλέον απλό είναι να πάρεις ένα καλώδιο τηλεφώνου...είναι σίγουρα μέσω ίντερνετ ή καλεί μέσω τηλεφώνου με κανένα modem ξέρω 'γω;;; Μου φαίνεται πολύ περίεργο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το POS συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή και κάνει κανονική κλήση. Προφανώς ο φίλος το χρειάζεται σε θέση που είναι μακρυά από κάποια τηλεφωνική γραμμή, αλλά σ' εκείνη την θέση έχει ήδη περασμένο καλώδιο δικτύου που τώρα δεν το χρησιμοποιεί και ρωτά αν μπορεί να κάνει χρήση του για να περάσει την τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...