Προς το περιεχόμενο

Αττικο Παρκο ποση ωρα θεαμα


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, haris_216 είπε

 

Προσωπικά θα δεχόμουν την ύπαρξη πάρκων αν αυτά "στελεχώνονται" από ζώα που για τον Α ή Β λόγο δεν μπορούν να επανενταχθούν στο φυσικό τους περιβάλλον (γέννηση σε αιχμαλωσία, θέματα υγείας, κλπ) και απλά υπάρχουν και τα φροντίζουν.

 

 

Η συντριπτική πλειοψηφία, αν όχι όλα τα ζώα, του Αττικού Πάρκου έχουν γεννηθεί σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Κάποια από αυτά, πχ τα λευκά λιοντάρια που έχει, δεν μπορούν, έτσι και αλλιώς να ζήσουν μόνα στη φύση, λόγω της ιδιομορφίας τους

Είμαι και εγώ κατά των "σόου" με ζώα σε αιχμαλωσία. Αλλά υπερ του εκπαιδευτικού χαρακτήρα των πάρκων, ιδίως για τα παιδιά μου. Διαφορετικά θα αντιμετωπίσει πχ τη φράση "οι πλαστικές σακούλες σκοτώνουν τα δελφίνια" αν το μόνο δελφίνι που έχει δει είναι στην τηλεόραση, και διαφορετικά αν έχει δει πραγματικά το ζώο από κοντά. Και αυτό, μακροπρόθεσμα, κάνει καλό στα ζώα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Η συντριπτική πλειοψηφία, αν όχι όλα τα ζώα, του Αττικού Πάρκου έχουν γεννηθεί σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Κάποια από αυτά, πχ τα λευκά λιοντάρια που έχει, δεν μπορούν, έτσι και αλλιώς να ζήσουν μόνα στη φύση, λόγω της ιδιομορφίας τους

Είμαι και εγώ κατά των "σόου" με ζώα σε αιχμαλωσία. Αλλά υπερ του εκπαιδευτικού χαρακτήρα των πάρκων, ιδίως για τα παιδιά μου. Διαφορετικά θα αντιμετωπίσει πχ τη φράση "οι πλαστικές σακούλες σκοτώνουν τα δελφίνια" αν το μόνο δελφίνι που έχει δει είναι στην τηλεόραση, και διαφορετικά αν έχει δει πραγματικά το ζώο από κοντά. Και αυτό, μακροπρόθεσμα, κάνει καλό στα ζώα.

Τώρα λιγάκι μου πατάς τον "κάλο" με τα της εκπαίδευσης (χωρίς να σημαίνει ότι απευθύνομαι σε σένα προσωπικά).

Το πάρκο θεωρώ ότι λειτουργεί σαν ξεπέτα για πολλούς γονείς για να αισθανθούν ότι πήγαν τα παιδιά τους στη "φύση" (τίποτα το άξιο λόγου σε επίπεδο φυσικού περιβάλλοντος δεν έχει γενικά η περιοχή των Σπάτων, Κερατέας, κλπ) και ξεμπέρδεψαν εύκολα χωρίς να πολυασχοληθούν.

Μια χαρά φύση θα βιώσουν τα παιδιά αν σχοληθεί κανείς να τα πάει την Κυριακή μέχρι πχ την Πάρνηθα. Μπορεί να μη δουν λιοντάρια αλλά από τη στιγμή που ένας άνθρωπος (ειδικά νεαρός άνθρωπος) αρχίσει να βιώνει το φυσικό περιβάλλον όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Αν περπατώντας σε μονοπάτια έρθει σε επαφή με μία χελώνα ή προσπαθήσει να αποφύγει να πατήσει μια σαρανταποδαρούσα τότε νομίζω (καθαρά προσωπική σκέψη) ότι όλα θα αρχίσουν να αποκτούν νόημα. Και τότε ίσως να καταλάβει γενικότερα για την προστασία της φύσης άσχετα αν δεν δει από κοντά δελφίνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, haris_216 said:

Το πάρκο θεωρώ ότι λειτουργεί σαν ξεπέτα για πολλούς γονείς για να αισθανθούν ότι πήγαν τα παιδιά τους στη "φύση" (τίποτα το άξιο λόγου σε επίπεδο φυσικού περιβάλλοντος δεν έχει γενικά η περιοχή των Σπάτων, Κερατέας, κλπ) και ξεμπέρδεψαν εύκολα χωρίς να πολυασχοληθούν.

Μια χαρά φύση θα βιώσουν τα παιδιά αν σχοληθεί κανείς να τα πάει την Κυριακή μέχρι πχ την Πάρνηθα. Μπορεί να μη δουν λιοντάρια αλλά από τη στιγμή που ένας άνθρωπος (ειδικά νεαρός άνθρωπος) αρχίσει να βιώνει το φυσικό περιβάλλον όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Αν περπατώντας σε μονοπάτια έρθει σε επαφή με μία χελώνα ή προσπαθήσει να αποφύγει να πατήσει μια σαρανταποδαρούσα τότε νομίζω (καθαρά προσωπική σκέψη) ότι όλα θα αρχίσουν να αποκτούν νόημα. Και τότε ίσως να καταλάβει γενικότερα για την προστασία της φύσης άσχετα αν δεν δει από κοντά δελφίνι.

οταν καποιος δεν θελει να παει το παιδι στην φυση δεν θελει να παει με το παιδι για περπατημα σε ενα βουνο και διαφορα τετοια η ευκολη λυση ειναι να το παμε στο αττικο χαλι(παρκο).επισης παρνηθα εχει ελαφια να δει καποιος. μεγαλη κουβεντα αυτο το θεμα. και ναι ειμαστε πολυ πισω σε αρκετα πραγματα σχετικα με την φυση. ας ειναι καλα τα Playstation και οι παιδοτοποι μεσα στην πολη για να περναει καλα  το παιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η συμπεριφορά στα ζωα ειναι απαίσια παντως. Θυμάμαι πριν κάποιο καιρο, ειχε ανοιξει θρεντ για τη καμηλοπάρδαλη που δοθηκε ως τροφη σε λιοντάρια στη Δανία αν θυμάμαι καλά. Υπήρχαν αρκετοι υπερμαχοι της συγκεκριμένης πράξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Βασίζεται κάπου το οτι τα δελφίνια υποφέρουν? Διοτι εγω έχω ακουσει για εξαιρετικές συνθηκες κτλ κτλ.

Ακατάλληλος χώρος. Απελπιστικά μικρός. Τα ρινοδέλφνα (όπως και οι όρκες) "τρελαίνονται" από αυτό.

Τις πραγματικές συνθήκες εκπαίδευσης τις γνωρίζει το προσωπικό του πάρκου μόνο. Αλλά δεν αλλάζει κάτι.

Προσωπικά έχω πάει μια φορά την κόρη μου, γιατί άλλος τρόπος να δει εκ του ασφαλούς τόσα πολλά πλάσματα δεν υπάρχει.

Δεν θα το ξανακάνω ωστόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου πάει ο άνθρωπος φέρνει την καταστροφή. 

Για να φτιάξει timperland από δέρμα φώκιας.

Για να φτιάξει ζώνη από δέρμα κροκοδειλου. 

Για να φτιάξει γούνες για τις κύριες. 

Ο άλλος λέει είναι συλλέκτης και θέλει το ελεφαντόδοντο στο σαλόνι του. 

Και ο κατάλογος είναι ατελείωτος για πράγματα που κάνουν οι άνθρωποι. 

Αν εξαιρέσουμε τα δελφίνια που πράγματι για να το λέτε δεν είναι οι συνθήκες σωστές, και πως να είναι άλλωστε όταν κολυμπάει στους ωκεανούς ενώ εδώ σε πισίνα, νομίζω ότι τα υπόλοιπα είναι σε καλή κατάσταση. Μακάρι να ήταν στη φύση με τη δική τους επιβίωση,και όχι να τα κυνηγάνε οι άνθρωποι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι ένιωσες άσχημα σημαίνει ότι όπως είπες ψιλό διαφωνείς (αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς το 'ψιλο'). Ουσιαστικά η διαφωνείς και δεν θα πας τα παιδιά σου να δουν φυλακισμένα και δυστυχισμένα ζώα μέσα σε κλουβιά, η θα συμφωνείς και θα το κάνεις και στο κάτω κάτω δεν θα σε νοιάζει. 

Εσείς που λέτε ότι αν δεν ήταν στα κλουβιά πιθανόν να είχανε πεθάνει, αλήθεια το πιστεύετε ότι είναι καλύτερο για ένα ζώο να ζει σε ένα κλουβάκι η να πεθάνει ελεύθερο; εσείς θα προτιμούσατε να ζείτε σε ένα κλουβί με λίγο φαΐ και να έχετε γύρω σας ηλιθι@@ς να σας κοιτάνε; 

 

Επίσης μη ξεχνάτε ότι μιλάνε για ιδιωτική επιχείρηση που βγάζει κέρδος απ την αιχμαλωσία των ζώων οπότε μόνο ως αστείο μπορω να λάβω το 'τους έδωσαν την ζωη' 

Επεξ/σία από splanis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, splanis είπε

Το ότι ένιωσες άσχημα σημαίνει ότι όπως είπες ψιλό διαφωνείς (αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς το 'ψιλο'). Ουσιαστικά η διαφωνείς και δεν θα πας τα παιδιά σου να δουν φυλακισμένα και δυστυχισμένα ζώα μέσα σε κλουβιά, η θα συμφωνείς και θα το κάνεις και στο κάτω κάτω δεν θα σε νοιάζει. 

Εσείς που λέτε ότι αν δεν ήταν στα κλουβιά πιθανόν να είχανε πεθάνει, αλήθεια το πιστεύετε ότι είναι καλύτερο για ένα ζώο να ζει σε ένα κλουβάκι η να πεθάνει ελεύθερο; εσείς θα προτιμούσατε να ζείτε σε ένα κλουβί με λίγο φαΐ και να έχετε γύρω σας ηλιθι@@ς να σας κοιτάνε; 

Επίσης μη ξεχνάτε ότι μιλάνε για ιδιωτική επιχείρηση που βγάζει κέρδος απ την αιχμαλωσία των ζώων οπότε μόνο ως αστείο μπορω να λάβω το 'τους έδωσαν την ζωη' 

 

2010_24_7_l.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/5/2018 στις 6:27 ΜΜ, splanis είπε

Το ότι ένιωσες άσχημα σημαίνει ότι όπως είπες ψιλό διαφωνείς (αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς το 'ψιλο'). Ουσιαστικά η διαφωνείς και δεν θα πας τα παιδιά σου να δουν φυλακισμένα και δυστυχισμένα ζώα μέσα σε κλουβιά, η θα συμφωνείς και θα το κάνεις και στο κάτω κάτω δεν θα σε νοιάζει. 

Εσείς που λέτε ότι αν δεν ήταν στα κλουβιά πιθανόν να είχανε πεθάνει, αλήθεια το πιστεύετε ότι είναι καλύτερο για ένα ζώο να ζει σε ένα κλουβάκι η να πεθάνει ελεύθερο; εσείς θα προτιμούσατε να ζείτε σε ένα κλουβί με λίγο φαΐ και να έχετε γύρω σας ηλιθι@@ς να σας κοιτάνε; 

Επίσης μη ξεχνάτε ότι μιλάνε για ιδιωτική επιχείρηση που βγάζει κέρδος απ την αιχμαλωσία των ζώων οπότε μόνο ως αστείο μπορω να λάβω το 'τους έδωσαν την ζωη' 

Δεν νομίζω ότι τα πράγματα είναι τόσο ασπρόμαυρα όπως αναφέρεις στην 1η πρόταση.

 

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ των πάρκων. Από την άλλη όμως δεν μπορώ να διακρίνω και διαφορά (για το ζώο) ανάμεσα σε αυτά που είναι σε ένα κλουβί στο πάρκο με αυτά που είναι κλεισμένα μόνα τους σε ένα διαμέρισμα. Πόσοι "φιλόζωοι" έχουν σκυλιά και γατιά (τα παιδιά τους τα λεγόμενα) στο σπίτι κλεισμένα όλη μέρα γιατί δουλεύουν; Πόσοι είχαν τόσα χρόνια τα "αγαπημένα" τους σκυλάκια στο μπαλκόνι; Προσωπικά γνωρίζω αρκετούς. Εκείνα δεν ζουν σε ένα είδος αιχμαλωσίας; Ή μήπως είναι οκ γιατί δεν τα εκμεταλλεύεται κάποιος εμπορικά. Επειδή είναι εξημερωμένα ίσως; Πώς το δικαιολογούν αυτό που κάνουν οι ίδιοι στα ζωάκια τους;

 

Εγώ λοιπόν δεν έχω κατοικίδια. Θέλω να έχουν τα παιδιά μου κατοικίδιο γιατί ξέρω ότι θα το αγαπήσουν. Αρνούμαι όμως να το κλείσω σε 4 τοίχους. Αρνούμαι να το εχω να περιμένει στην πόρτα (με ματια και αυτιά κάτω) πότε θα γυρίσω από την δουλεία για να παίξω λίγο μαζί του. Έχω φίλους με μεγάλο οικόπεδο γύρω από το σπίτι και εκεί τα ζώα τους τα βλέπεις και τα χαίρεσαι. Έχω κι άλλους όμως που έχουν 2 γάτες που απλά γυρίζουν στο σπίτι μόνες τους όλη μέρα. Κάθε μέρα.

 

Ναι τα παιδιά πρέπει να δουν από κοντά όσο περισσότερα ζώα μπορούν. Και όχι, το να δουν τα ζώα από ντοκιμαντέρ δεν είναι λύση. Με την ίδια λογική (not quite but still..) να μην βγαίνουν τα παιδιά καν από το σπίτι και να ζουν με ένα ταμπλετ ή ένα κινητό στο χέρι. Μπορείς λοιπόν να πας τα παιδιά σου στην Πάρνηθα ή όπου αλλού μπορείς και να δουν τα ζώα που υπάρχουν εκεί στο φυσικό τους περιβάλλον. Πρέπει όμως να πάνε και σε μέρη σαν το αττικό πάρκο για να δουν τον αντίποδα. Τα ζώα σε αιχμαλωσία. Και εκεί είναι δουλειά του γονιού να εξηγήσει στο παιδί τι θεωρεί σωστό και τι λάθος. Τι θεωρεί ότι είναι καλύτερο για τα ζώα και τι όχι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μία άποψη ναι, δεν έχουν σχέση.

Απ' την άλλη, δεν παύει να ισχύει ότι έχεις ένα σκυλί κλεισμένο μέσα στο σπίτι που όσες ώρες λείπεις γαυγίζει επειδή είναι μόνο του, και περιμένει πώς και πώς να γυρίσεις και να τρελαθεί απ' τη χαρά του.

Εσύ μπορεί όταν γυρίζεις απ' το σπίτι και χαλάει τον κόσμο απ' τη χαρά του να το βλέπεις θετικά, εγώ sorry αλλά δε μπορώ να το δω έτσι. Όταν πέφτω σε τέτοιες περιπτώσεις πραγματικά λυπάμαι το ζωντανό που έχει μείνει τόσες ώρες μόνο του και αναθεματίζω τον ιδιοκτήτη του.

Και άντε πες ένα γατί ράτσας, ένα σκυλί ράτσας από αυτά τα μικρά δεν κάνουν για έξω. Κάτι γομάρια όμως που τα έχουν κλεισμένα μέσα δεν τα λυπούνται; Μόνο την πάρτη τους σκέφτονται; Να γυρίσουν απ' τη δουλειά και να έχουν συντροφιά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ουδεμία σχέση τα κατοικίδια ζώα με τα άγρια. Καμία ομως. 

Εγώ ειπα την αποψή μου. Μπορείς να μας πείς την δική σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα κατοικίδια σκυλιά, δεν μπορούν να υπάρξουν σε κανένα φυσικό περιβάλλον. Κατά κάποιο τρόπο ειναι ανθρώπινη "δημιουργία", και μπορούν να επιβιώσουν μόνο με ανθρώπινη παρουσία.

Ευτυχως υπάρχει πλέον σχετική νομοθεσία για περιπτώσεις κακών συνθηκών ή κακοποίησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Δεν νομίζω ότι τα πράγματα είναι τόσο ασπρόμαυρα όπως αναφέρεις στην 1η πρόταση.

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ των πάρκων. Από την άλλη όμως δεν μπορώ να διακρίνω και διαφορά (για το ζώο) ανάμεσα σε αυτά που είναι σε ένα κλουβί στο πάρκο με αυτά που είναι κλεισμένα μόνα τους σε ένα διαμέρισμα. Πόσοι "φιλόζωοι" έχουν σκυλιά και γατιά (τα παιδιά τους τα λεγόμενα) στο σπίτι κλεισμένα όλη μέρα γιατί δουλεύουν; Πόσοι είχαν τόσα χρόνια τα "αγαπημένα" τους σκυλάκια στο μπαλκόνι; Προσωπικά γνωρίζω αρκετούς. Εκείνα δεν ζουν σε ένα είδος αιχμαλωσίας; Ή μήπως είναι οκ γιατί δεν τα εκμεταλλεύεται κάποιος εμπορικά. Επειδή είναι εξημερωμένα ίσως; Πώς το δικαιολογούν αυτό που κάνουν οι ίδιοι στα ζωάκια τους;

Εγώ λοιπόν δεν έχω κατοικίδια. Θέλω να έχουν τα παιδιά μου κατοικίδιο γιατί ξέρω ότι θα το αγαπήσουν. Αρνούμαι όμως να το κλείσω σε 4 τοίχους. Αρνούμαι να το εχω να περιμένει στην πόρτα (με ματια και αυτιά κάτω) πότε θα γυρίσω από την δουλεία για να παίξω λίγο μαζί του. Έχω φίλους με μεγάλο οικόπεδο γύρω από το σπίτι και εκεί τα ζώα τους τα βλέπεις και τα χαίρεσαι. Έχω κι άλλους όμως που έχουν 2 γάτες που απλά γυρίζουν στο σπίτι μόνες τους όλη μέρα. Κάθε μέρα.

Ναι τα παιδιά πρέπει να δουν από κοντά όσο περισσότερα ζώα μπορούν. Και όχι, το να δουν τα ζώα από ντοκιμαντέρ δεν είναι λύση. Με την ίδια λογική (not quite but still..) να μην βγαίνουν τα παιδιά καν από το σπίτι και να ζουν με ένα ταμπλετ ή ένα κινητό στο χέρι. Μπορείς λοιπόν να πας τα παιδιά σου στην Πάρνηθα ή όπου αλλού μπορείς και να δουν τα ζώα που υπάρχουν εκεί στο φυσικό τους περιβάλλον. Πρέπει όμως να πάνε και σε μέρη σαν το αττικό πάρκο για να δουν τον αντίποδα. Τα ζώα σε αιχμαλωσία. Και εκεί είναι δουλειά του γονιού να εξηγήσει στο παιδί τι θεωρεί σωστό και τι λάθος. Τι θεωρεί ότι είναι καλύτερο για τα ζώα και τι όχι.

Δεν ειμαι σιγουρος πως συμφωνω με τον  συλλογισμο σου. Κατ'αρχην συγκρινεις τα αγρια ζωα στα παρκα με τους σκυλους που ειναι νυχθημερον στα μπαλκονια. Καμια αντιρρηση, αλλα προφανως δεν ειναι οκ να εχεις τον σκυλο συνεχεια σε ενα μπαλκονι. Η σωστη συγκριση θα ηταν με ενα σκυλο του οποιου ο υπευθυνος ιδιοκτητης τον βγαζει τακτικα βολτα κλπ.
Θελω να πω, αν δεν ειναι οκ το να εχεις τα ζωα στο παρκο, αλλο τοσο δεν ειναι οκ το να εχεις παρατημενα κατοικιδια, αλλα απο μονο του δε λεει κατι αυτο.

Τελος δεν ξερω αν καταλαβα καλα, αλλα στην τελευταια παραγραφο γραφεις πως πρεπει εχεις τα ζωα σε παρκα για να χρησιμευουν ως "κακο παραδειγμα" για να μπορει κανεις να εξηγησει σε ενα παιδι το σωστο και το λαθος? Αν ειναι ετσι, διαφωνω, δεν χρειαζεται κατι τετοιο κατα τη γνωμη μου, βασικα αν δεν υπηρχαν παρκα, δε θα υπηρχε καν θεμα να εξηγησεις.

Δεν το λεω υποκριτικα παντως, ειχα παει στο Αττικο και γουσταρα να βλεπω τους Λεμουριους και τα πτηνα να πετανε περα δωθε και τους εντυπωσιακους λυκους, αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποσο "ηθικα" σωστο ειναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, stormrain είπε

αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποσο "ηθικα" σωστο ειναι αυτο.

Έχει ενδιαφέρον το θέμα της ηθικής που θέτεις γιατι έχει μεγάλες προεκτάσεις.

Πόσο ηθικό ειναι ας πούμε να μεγαλώνουμε κοτόπουλα, αγελάδες και άλλα ζώα σε μικρά κλουβιά, συνωστισμένα με σκοπό την εκμετάλευσή τους και στο τέλος τη βρώση ;

Γενικά πόσο ηθικό ειναι να εκμεταλευόμαστε τα ζώα ως εργατικά χέρια, ως κατανάλωση, ως ψυχαγωγία, ως φύλαξη...ακόμα και ως παρέα. Άραγε ρωτήσαμε κάποιο κουτάβι αν θα ήθελε να αποχωριστεί τη μαμά του για να μεγαλωσει μαζί μας?

Κιόμως η εξέλιξη του ανθρωπινου είδους βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στην εκμετάλλευση και την εξημέρωση των ζώων.

Επί της ουσίας, αν ο άνθρωπος δεν γίνεται να μην τραφεί από τα ζώα, τουλάχιστον ας το κάνει με σεβασμό προς αυτά προσφέροντάς τους πολιτισμένες συνθήκες διαβίωσης.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...