Προς το περιεχόμενο

Αττικο Παρκο ποση ωρα θεαμα


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

Τα περισσότερα κατοικίδια σκυλιά, δεν μπορούν να υπάρξουν σε κανένα φυσικό περιβάλλον. Κατά κάποιο τρόπο ειναι ανθρώπινη "δημιουργία", και μπορούν να επιβιώσουν μόνο με ανθρώπινη παρουσία.

Ευτυχως υπάρχει πλέον σχετική νομοθεσία για περιπτώσεις κακών συνθηκών ή κακοποίησης. 

Το αν θα μπορούσαν να επιβιώσουν ή όχι δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. Και αυτό γιατί οι πόλεις που τα εχουμε να ζούν σίγουρα δεν είναι ο φυσικό τους περιβάλλον.

Νομοθεσία υπαρχει. Τηρείται όμως; Αν δεν φωνάξεις φιλοζωική θα ασχοληθεί κανείς;

18 ώρες πριν, stormrain είπε

Δεν ειμαι σιγουρος πως συμφωνω με τον  συλλογισμο σου. Κατ'αρχην συγκρινεις τα αγρια ζωα στα παρκα με τους σκυλους που ειναι νυχθημερον στα μπαλκονια. Καμια αντιρρηση, αλλα προφανως δεν ειναι οκ να εχεις τον σκυλο συνεχεια σε ενα μπαλκονι. Η σωστη συγκριση θα ηταν με ενα σκυλο του οποιου ο υπευθυνος ιδιοκτητης τον βγαζει τακτικα βολτα κλπ.
Θελω να πω, αν δεν ειναι οκ το να εχεις τα ζωα στο παρκο, αλλο τοσο δεν ειναι οκ το να εχεις παρατημενα κατοικιδια, αλλα απο μονο του δε λεει κατι αυτο.

Τελος δεν ξερω αν καταλαβα καλα, αλλα στην τελευταια παραγραφο γραφεις πως πρεπει εχεις τα ζωα σε παρκα για να χρησιμευουν ως "κακο παραδειγμα" για να μπορει κανεις να εξηγησει σε ενα παιδι το σωστο και το λαθος? Αν ειναι ετσι, διαφωνω, δεν χρειαζεται κατι τετοιο κατα τη γνωμη μου, βασικα αν δεν υπηρχαν παρκα, δε θα υπηρχε καν θεμα να εξηγησεις.

Δεν το λεω υποκριτικα παντως, ειχα παει στο Αττικο και γουσταρα να βλεπω τους Λεμουριους και τα πτηνα να πετανε περα δωθε και τους εντυπωσιακους λυκους, αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποσο "ηθικα" σωστο ειναι αυτο.

Δεν εκανα συγκριση με σκυλια στα μπαλκόνια αποκλειστικά. Ακόμα και αυτός που είναι υπευθυνος και βγάζει τον σκύλο του τακτικά βόλτα, όταν παει για δουλεια, καφέ κλπ τον εχει κλεισμένο καπου. Διαμερισμα ή μπαλκόνι δεν εχει τόσο διαφορά. Ξέρεις τι κανει ο σκύλος όταν λείπει ο ιδιοκτήτης; Παίζει μόνος του; Περνάει καλά; Ή απλά καθεται και περιμένει. Με αυτή την εικόνα στο μυαλό σκεψου τώρα πως κανει όταν τον πας καπου στην εξοχή (ή στην παραλία) και τον αφηνεις ελευθερο. Κάνει σαν τρελός γιατί είναι ελευθερος. Λίγο ακραια τα παραδείγματα αλλα.... you get my point.

 

Το προτιμότερο ίσως να ήταν να μην υπηρχαν παρκα. Δυστυχώς λόγω σπουδών (και δουλειας παλαιότερα) εχω δεί της εκμεταλευση των ζώων από κοντα στα χειρότερα της. Βασικά όλα αυτά που αναφέρει ο pontez2 παραπάνω και ακόμα περισσότερα. Και σου λεω με βεβαιότητα ότι αυτά που περνάνε ίσως τα ζώα στα παρκα είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που γίνονται στα εργοστάσια. Αυτό είναι οκ γιατί εκπληρώνουν τον σκοπό τους; Για αυτό τα εκτρεφουμε οπότε είναι οκ; Ή απλά δεν μας ενδιαφέρει γιατί το θεωρούμε φυσιολογικό τώρα πια. Δεν γίνεται λοιπον να κραζουμε για το πάρκο επειδή "εκεί είναι αγρια τα ζώα" και στα υπολοιπα δεν τρεχει τίποτα. Να μην πηγαίνουμε στο παρκο για να μην βλέπουμε τα ζώα να υποφέρουν αλλα αντί για αυτό παμε για παϊδάκι και κοτόπουλο χωρίς τύψεις. Μόνο και μόνο επειδή δεν ξερουμε (ή δεν θελουμε να ξέρουμε?) τι παίζει από πίσω.

 

Και όχι δεν είμαι vegan ή υπερμαχος των ζώων. Αλλα δεν μπορώ και τις ακρότητες του στυλ "να κλείσουν τα παρκα γιατί εκμεταλευονται τα ζώα" και να μην σκεφτόμαστε τα υπολοιπα.

 

 

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/5/2018 στις 7:47 ΠΜ, Adanos είπε

Καλό θα ήταν να μην στηρίζετε τέτοια πάρκα. Αν θέλετε να δείτε ζώα, υπάρχουν τα ντοκιμαντέρ και τα σαφάρι.

 

τωρα μαν μου, να μπει το κοινωνικο μερισμα και κλεινω εισητηρια για σαφαρι, λεω για κενυα αλλα υπαρχει περιπτωση να μην πληρωσω την ΔΕΗ μου και καταφερω να παω και Μποτσουανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...