Προς το περιεχόμενο

Μπορεί να δηλώσει κάποιος ένα virtual office/address ως έδρα για έναρξη δραστηριοτήτων?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σπίτι που ζω δεν μου ανήκει και έτσι δεν μπορώ να κάνω έναρξη δραστηριοτήτων για να εργαστώ ως ελεύθερος επαγγελματίας, αλλά ένας μου πρότεινε να αγοράσω virtual business address (είναι το ίδιο με office?) μπορώ να δηλώσω αυτό ως έδρα μου? και αν ναι ξέρετε κανένα καλό site να αγοράσω ένα? πόσο κοστίζουν?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω . Δεν το επιτρεπει η ελληνικη νομοθεσια για εικονικό . Και οπου δηλωσεις ακομα και καποιου συγγενη σου . Ειναι υποχρεωτικο απο το νομο . Μισθωτηριο και ενα εστω εικονικο ενοικιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, MariosPower είπε

Νομιζω . Δεν το επιτρεπει η ελληνικη νομοθεσια για εικονικό . Και οπου δηλωσεις ακομα και καποιου συγγενη σου . Ειναι υποχρεωτικο απο το νομο . Μισθωτηριο και ενα εστω εικονικο ενοικιο 

ακόμη και για online δραστηριότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν σου ανήκει το σπίτι δεν λέει κάτι. 

Μπορείς να ζητήσεις υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη οτι σου δίνει το δικαίωμα να το χρησιμοποιήσεις ως έδρα, προσκομίζεις την βεβαίωση στην ΔΟΥ μαζί με όλη την χαρτούρα για την έναρξη επαγγέλματος.

Εκτός κι αν δεν συμφωνεί ο ιδιοκτήτης οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Για εικονικές έδρες δεν γνωρίζω κάτι, μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο σε περίπτωση offshore, αλλά εσύ ψάχνεις κάτι διαφορετικό, δηλαδή εικονική έδρα στην Ελλάδα για έναρξη δραστηριοτήτων με τις νόμιμες διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Το σπίτι που ζω δεν μου ανήκει και έτσι δεν μπορώ να κάνω έναρξη δραστηριοτήτων για να εργαστώ ως ελεύθερος επαγγελματίας, αλλά ένας μου πρότεινε να αγοράσω virtual business address (είναι το ίδιο με office?) μπορώ να δηλώσω αυτό ως έδρα μου? και αν ναι ξέρετε κανένα καλό site να αγοράσω ένα? πόσο κοστίζουν?

Δε χρειάζεται να σου ανήκει το σπίτι.

Αρκεί δήλωση του ιδιοκτήτη ότι το επιτρέπει ... κι εγώ σε σπίτι που ανηκει στη μητέρα μου έχω την έδρα μου (και δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τη συγγένεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να είναι δικό σου το σπίτι.

 

Με δήλωση ότι σου παραχωρεί είτε μερος,είτε το σπίτι ολόκληρο μπορείς να κάνεις έναρξη στην εφορία για να ασκήσεις το Ελ.επαγγελμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, aizensama24 said:

Το σπίτι που ζω δεν μου ανήκει και έτσι δεν μπορώ να κάνω έναρξη δραστηριοτήτων για να εργαστώ ως ελεύθερος επαγγελματίας, αλλά ένας μου πρότεινε να αγοράσω virtual business address (είναι το ίδιο με office?) μπορώ να δηλώσω αυτό ως έδρα μου? και αν ναι ξέρετε κανένα καλό site να αγοράσω ένα? πόσο κοστίζουν?

Δεν γίνεται αυτό που θέλεις, όταν κάνεις έναρξη έρχεται η εφορία στην έδρα σου για να κάνει αυτοψία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν γίνεται αυτό που θέλεις, όταν κάνεις έναρξη έρχεται η εφορία στην έδρα σου για να κάνει αυτοψία.

Εεε όχι? έχω αλλάξει έδρα 2 φορές ποτέ κανείς δεν ήρθε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, Xvipes said:

Εεε όχι? έχω αλλάξει έδρα 2 φορές ποτέ κανείς δεν ήρθε.

Σοβαρά; Έχω μία έδρα και δύο υποκαταστήματα και τις τρεις φορές ήρθαν από την εφορία για αυτοψία.

Περίεργο. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν γίνεται αυτό που θέλεις, όταν κάνεις έναρξη έρχεται η εφορία στην έδρα σου για να κάνει αυτοψία.

Ίσως να έχει το "δικαίωμα" να το κάνει αν το θελήσει ...

σε περίπτωση ελ. επαγγελματία που έχει έδρα το σπίτι του (όχι μαγαζί, αποθήκη κλπ) δεν ξέρω κανένα συνάδελφο που να του έχει συμβεί αυτό.

Για να σκεφτείς, προσωπικά, όταν αλλαξα έδρα και πήγε η μητέρα μου να δηλώσει οτι επιτρέπει να έχω έδρα το σπίτι της και την ρώτησαν την διέυνθυνση και δεν την ήξερε (ήταν σε χωριό που δέν έδινε σημασία στα ονόματα δρόμων) τους είπε περίπου σε ποιό μέρος του χωριού/κομωπολης είναι και βάλανε για Δνση κάτι που απλά δεν υπάρχει, δηλαδή και να θέλει να έρθει κάποιος από την εφορία δε ξέρει και δε μπορεί να βρει που είναι αυτό το σπίτι.

9 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σοβαρά; Έχω μία έδρα και δύο υποκαταστήματα και τις τρεις φορές ήρθαν από την εφορία για αυτοψία.

Περίεργο. :/

Εννοείς ότι έχεις "γραφείο" ή κατάστημα κλπ, όχι απλά το σπίτι που μένεις, έτσι δεν είναι ?

Σε αυτή τη περίπτωση ίσως να γίνεται.

Μπορεί να εξαρτάται και από το επάγγελμα, αν πχ κάποιος είναι ελ. επαγγελματίας μεταφραστής, και μεταφράζει κείμενα στο σαλόνι του σπιτιού του, τι αυτοψία να έρθει να κάνει η εφορία?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
28 minutes ago, DrLo said:

Εννοείς ότι έχεις "γραφείο" ή κατάστημα κλπ, όχι απλά το σπίτι που μένεις, έτσι δεν είναι ?

Σε αυτή τη περίπτωση ίσως να γίνεται.

Μπορεί να εξαρτάται και από το επάγγελμα, αν πχ κάποιος είναι ελ. επαγγελματίας μεταφραστής, και μεταφράζει κείμενα στο σαλόνι του σπιτιού του, τι αυτοψία να έρθει να κάνει η εφορία?

Στη δική μου περίπτωση έχω καταστήματα, ίσως να είναι πιο «σφιχτά» τα πράγματα γιατί έχω ταμειακές κλπ. Πάντως, δεν μου έκαναν καν έναρξη αν δεν έρχονταν να για αυτοψία πρώτα.

Αλλά και στην περίπτωση που κάποιος δηλώσει έδρα το σπίτι του, θα πρέπει να μπορεί να κάνει έλεγχο η εφορία αν χρειαστεί, οπότε δεν το βρίσκω και πολύ πιθανό το σενάριο της εικονικής διεύθυνσης. Απ' όσο ξέρω (μέσω του λογιστή μου) πρέπει να έχεις κάποιο χώρο στο σπίτι όπου να τους δείξεις ότι δουλεύεις, ότι κρατάς βιβλία κλπ. Οκ, στη σφαίρα του απίθανου όλα αυτά, αλλά σίγουρα αποβάλλουν την ιδέα της εικονικής έδρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Στη δική μου περίπτωση έχω καταστήματα, ίσως να είναι πιο «σφιχτά» τα πράγματα γιατί έχω ταμειακές κλπ. Πάντως, δεν μου έκαναν καν έναρξη αν δεν έρχονταν να για αυτοψία πρώτα.

Αλλά και στην περίπτωση που κάποιος δηλώσει έδρα το σπίτι του, θα πρέπει να μπορεί να κάνει έλεγχο η εφορία αν χρειαστεί, οπότε δεν το βρίσκω και πολύ πιθανό το σενάριο της εικονικής διεύθυνσης. Απ' όσο ξέρω (μέσω του λογιστή μου) πρέπει να έχεις κάποιο χώρο στο σπίτι όπου να τους δείξεις ότι δουλεύεις, ότι κρατάς βιβλία κλπ. Οκ, στη σφαίρα του απίθανου όλα αυτά, αλλά σίγουρα αποβάλλουν την ιδέα της εικονικής έδρας.

Ναι ΟΚ, στα καταστήματα, ιδιαιτερα όσα έχουν αποθήκη παίζουν άλλα θέματα.

Το "εικονική διεύθυνση" απλά δεν υπάρχει σαν concept

Ακόμα και αυτό που ονομάζεται "εικονική διεύνθυνση" στο εξωτερικό στη πράξη είναι μια πραγματική διευθυνηση που σου επιτρέπει η εταιρεία που τον κατέχει να τον δηλώσεις ως επαγγελματικό χώρο έναντι κάποιου αντιτίμου. Πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα με αυτό που λέμε και εδώ.

Ναι θεωρητικά πρέπει να ξέρει που είναι αλλά αυτό συνηθως αρκεί να το βρουν από κάποιο σύστημα ή ξέρωγω από τον τηλεφωνικό κατάλογο κλπ. Στη δικιά μου περίπτωση όπως είπα παραπάνω δεν κάνανε ούτε αυτό, είπε η μάνα μου κάτι σαν "είναι εκεί στο τάδε μέρος του χωριού/κομώπολης" και γράψανε "Θέση κουκουρούκου, αρ. 0" (το ότι υπάρχει τέτοια περιοχή κουκουρούκου δεν το ήξερα καν, και όσους έχω ρωτήσει δεν τον ξέρανε και αυτοί) οπότε δεν είναι κάτι σημαντικό. Αν θέλουν να σε ελέγξουν θα σε ειδοποιήσουν να περάσεις εσύ από την εφορία, εξαιρετικά σπάνια θα έρθει κάποιος σπίτι σε ελ. επαγγελματία, ίσως μόνο αν έχει περάσει πχ σαν πάγια 55 laptop και ΗΥ τα οποία θεωρητικά πρεπει να βρίσκονται σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DrLo είπε

Ναι ΟΚ, στα καταστήματα, ιδιαιτερα όσα έχουν αποθήκη παίζουν άλλα θέματα.

Το "εικονική διεύθυνση" απλά δεν υπάρχει σαν concept

Ακόμα και αυτό που ονομάζεται "εικονική διεύνθυνση" στο εξωτερικό στη πράξη είναι μια πραγματική διευθυνηση που σου επιτρέπει η εταιρεία που τον κατέχει να τον δηλώσεις ως επαγγελματικό χώρο έναντι κάποιου αντιτίμου. Πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα με αυτό που λέμε και εδώ.

Ναι θεωρητικά πρέπει να ξέρει που είναι αλλά αυτό συνηθως αρκεί να το βρουν από κάποιο σύστημα ή ξέρωγω από τον τηλεφωνικό κατάλογο κλπ. Στη δικιά μου περίπτωση όπως είπα παραπάνω δεν κάνανε ούτε αυτό, είπε η μάνα μου κάτι σαν "είναι εκεί στο τάδε μέρος του χωριού/κομώπολης" και γράψανε "Θέση κουκουρούκου, αρ. 0" (το ότι υπάρχει τέτοια περιοχή κουκουρούκου δεν το ήξερα καν, και όσους έχω ρωτήσει δεν τον ξέρανε και αυτοί) οπότε δεν είναι κάτι σημαντικό. Αν θέλουν να σε ελέγξουν θα σε ειδοποιήσουν να περάσεις εσύ από την εφορία, εξαιρετικά σπάνια θα έρθει κάποιος σπίτι σε ελ. επαγγελματία, ίσως μόνο αν έχει περάσει πχ σαν πάγια 55 laptop και ΗΥ τα οποία θεωρητικά πρεπει να βρίσκονται σπίτι του.

Άρα μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιου άλλου τη διεύθυνση ως επαγγελματικό χώρο? θα χει κάποιες επιπτώσεις αυτός αν τον πιάσουν? θεωρείτε παράνομο? πληρώνει κάτι για το χώρο που μου παρέχει? πρέπει να υπογράψω τίποτα? Ότι κάνω θα γίνει διαδικτυακά οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Αν δεν υπάρχει κάτι το παράνομο σε όλο αυτό, μήπως ξέρετε καμία σελίδα που να πουλιούνται εικονικές διευθύνσεις? 

Μια άκυρη ερώτηση ακόμη,   αυτά που πληρώνεις με το μπλοκάκι είναι το ΕΦΚΑ? ή το ΕΦΚΑ είναι άλλο πράμα? επίσης το ΕΦΚΑ πάει ανάλογα τα κέρδη σου ή έχει συγκεκριμένο πλαφόν?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...