Προς το περιεχόμενο

Φακός για sony a6000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα! 

Εδώ και λίγο καιρό  προχώρησα στην αγορά μιας a6000 όντας νεος στην φωτογραφία και μετα απο πολύ διάβασμα στο φόρουμ είδα οτι την προτείνουν οι περισσότεροι και δεν το μετανιωσα στιγμη. Πριν προχωρησω στις ερωτησεις θέλω να πω πως γνωρίζω οτι πρέπει πρωτα να εξαντλησω τις δυνατότητες του κιτ φακού και αυτό θα κάνω.

Αρκετά γρήγορα κατάλαβα πως ενδιαφερομαι περισσότερο για astrophotography, landscapes και streetphotography. Οποτε ένας πιο φωτεινός και ίσως πιο ευρυγωνιος φακος χρειαζεται, σωστα? 

Είμαι αναμεσα σε Sigma 16mm f/1.4 και Samyang 12mm f/2.0. Ποιος απο τους 2 θα με καλυψει περισσότερο? Υπάρχει κάποιος καλύτερος σε αυτά τα λεφτά?

Γνωρίζει καποιος αν υπάρχει μαγαζί για ενοικίαση φακών e-mount?

Και κάτι τελευταιο. Δεν έχω σκοπό (προς το παρόν τουλαχιστον) να αποκτησω πολλους φακούς. Θα με συμφέρε κάποιο mount για canon ή nikon? Υπάρχει σαφως μεγαλυτερη ποικιλία και καλύτερες τιμες. Αλλά ποια τα μειονεκτήματα? 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σας.

Επεξ/σία από syl4r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μαγαζί από το οποίο ψώνισα εγώ, έχει to samyang σε καλή τιμή.

https://www.e-infin.com/eu/item/2160/samyang_12mm_f/2.0_ncs_cs_lens_f/2_f2_for_sony_e_mount_nex_(black)

(δεν γνωρίζω τίποτε για το φακό ) .

Υπάρχουν πολλές φωτογραφίες τραβηγμένες με αυτόν για μελέτη

https://www.flickr.com/groups/samyang_12mm_f2/

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, syl4r είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! 

Εδώ και λίγο καιρό  προχώρησα στην αγορά μιας a6000 όντας νεος στην φωτογραφία και μετα απο πολύ διάβασμα στο φόρουμ είδα οτι την προτείνουν οι περισσότεροι και δεν το μετανιωσα στιγμη. Πριν προχωρησω στις ερωτησεις θέλω να πω πως γνωρίζω οτι πρέπει πρωτα να εξαντλησω τις δυνατότητες του κιτ φακού και αυτό θα κάνω.

Αρκετά γρήγορα κατάλαβα πως ενδιαφερομαι περισσότερο για astrophotography, landscapes και streetphotography. Οποτε ένας πιο φωτεινός και ίσως πιο ευρυγωνιος φακος χρειαζεται, σωστα? 

Είμαι αναμεσα σε Sigma 16mm f/1.4 και Samyang 12mm f/2.0. Ποιος απο τους 2 θα με καλυψει περισσότερο? Υπάρχει κάποιος καλύτερος σε αυτά τα λεφτά?

Γνωρίζει καποιος αν υπάρχει μαγαζί για ενοικίαση φακών e-mount?

Και κάτι τελευταιο. Δεν έχω σκοπό (προς το παρόν τουλαχιστον) να αποκτησω πολλους φακούς. Θα με συμφέρε κάποιο mount για canon ή nikon? Υπάρχει σαφως μεγαλυτερη ποικιλία και καλύτερες τιμες. Αλλά ποια τα μειονεκτήματα? 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σας.

Φίλε ο δεύτερος φακός δεν έχει αυτόματη εστίαση γνώμη μου κλείδωσε το πρώτο στο μυαλό σου.

Διάβασε προσεκτικά το  review  και θα καταλάβεις είναι must φακός για low budget μακάρι να υπήρχε και σε full frame σε τέτοια τιμή ανάλογος φακός...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thepoint είπε

Φίλε ο δεύτερος φακός δεν έχει αυτόματη εστίαση γνώμη μου κλείδωσε το πρώτο στο μυαλό σου.

Διάβασε προσεκτικά το  review  και θα καταλάβεις είναι must φακός για low budget μακάρι να υπήρχε και σε full frame σε τέτοια τιμή ανάλογος φακός...

Ναι φιλε μου το γνωριζω εχω διαβασει πολλα reviews και για τους 2. Το θεμα ειναι αν ο Sigma ειναι τοσο καλος για astrophotography οσο και ο Samyang. Σιγουρα ειναι πιο φωτινος αλλα τα 12mm του Samyang ειναι οτι καλυτερο γιαυτη τη δουλεια. Για τα υπολοιπα ξερω πως ο Sigma ειναι απο τους καλυτερους της αγορας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς τον Samyang/Rokinon/Walimex να τον εστιάσεις στα 3,6m (hyperfocal distance) και να μην ξανακουμπήσεις το focus ring. Εφόσον το θέμα σου βρίσκεται μακρύτερα από 1,8m θα είναι εστιασμένο κανονικά (στο f2), η ελάχιστη απόσταση θα είναι 0,7m σε f8. Οπότε ουσιαστικά η κάμερα γίνεται point and shoot. Επίσης μπορεί το άπειρο στο φακό μην πέφτει 100% εκεί που είναι σημειωμένο. Για astro καλό είναι να εστιάσεις σε ένα αστέρι και να ρυθμίσεις το focus και να μην εστιάσεις με βάση το δείκτη στο focus ring.

Σίγουρα ο Sigma θα είναι πιο ακριβός, αλλά θα έχεις και όλα τα καλούδια του AF. Και είναι και πιο γρήγορος (πράγμα που εξισορροπεί το γεγονός ότι είναι πιο στενός).

Και οι δύο είναι οξύτατοι φακοί οπότε έχεις να αποφασίσεις κατα πόσον θα σου λείψουν τα 6mm FF διαφορας (18-24) ή τα 150Ε (διαφορά τιμής). Προσωπικά προτίμησα τα επιπλεον 6mm (μπορώ πάντα να cropαρω από τα 18-24mm).

Υπ' όψιν ότι ο Sammy δεν έχει καθόλου ηλεκτρονικά (αρα και ούτε EXIF).

 

Όσο για τα αλλά mount, εν γένει υπάρχει μια σχετική συμβατότητα με Canon κυρίως (καθόλου με Nikon) σε φακούς που έχουν ηλεκτρονικά. Όμως αν σκέφτεσαι να πάρεις φακούς για Canon καλύτερα να έπαιρνες εξαρχής μια Canon. Αν έχεις υπομονή μπορείς να βρεις τους φακούς της Sony σε εξαιρετικά ανταγωνιστικές τιμές σε σχέση με Canon/Nikon αντίστοιχους. 

Αν δεν έχουν ηλεκτρονικά και είναι χειροκίνητοι κάνουν όλοι (το μεγάλο πλεονέκτημα του emount)

 

Επεξ/σία από Ionlab
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη υποτιμάς το af ιδιαίτερα σε street photography όσο αναφορά στο Samyang έχει vignetting θέλει επιπλέον επεξεργασία άσε που για πανόραμα ανεβαίνει η δυσκολία κατακόρυφα.

Σε δύσκολες συνθήκες κόντρα φωτισμός ο sigma θα έχει σαφέστατο προβάδισμα.

 

 

Rokinon & Samyang απλά είναι διαφορετικά brand names διαφορές δεν έχουν.

Αν θα πήγαινα στο manual φακό θα ήταν λόγο κόστους, ναι τα επιπλέον χιλιοστά δίνουν ευρύτερη εικόνα αλλά η παραμόρφωση θέλει δουλειά post processing.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2018 στις 1:05 ΜΜ, Ionlab είπε

Μπορείς τον Samyang/Rokinon/Walimex να τον εστιάσεις στα 3,6m (hyperfocal distance) και να μην ξανακουμπήσεις το focus ring. Εφόσον το θέμα σου βρίσκεται μακρύτερα από 1,8m θα είναι εστιασμένο κανονικά (στο f2), η ελάχιστη απόσταση θα είναι 0,7m σε f8. Οπότε ουσιαστικά η κάμερα γίνεται point and shoot. Επίσης μπορεί το άπειρο στο φακό μην πέφτει 100% εκεί που είναι σημειωμένο. Για astro καλό είναι να εστιάσεις σε ένα αστέρι και να ρυθμίσεις το focus και να μην εστιάσεις με βάση το δείκτη στο focus ring.

Σίγουρα ο Sigma θα είναι πιο ακριβός, αλλά θα έχεις και όλα τα καλούδια του AF. Και είναι και πιο γρήγορος (πράγμα που εξισορροπεί το γεγονός ότι είναι πιο στενός).

Και οι δύο είναι οξύτατοι φακοί οπότε έχεις να αποφασίσεις κατα πόσον θα σου λείψουν τα 6mm FF διαφορας (18-24) ή τα 150Ε (διαφορά τιμής). Προσωπικά προτίμησα τα επιπλεον 6mm (μπορώ πάντα να cropαρω από τα 18-24mm).

Υπ' όψιν ότι ο Sammy δεν έχει καθόλου ηλεκτρονικά (αρα και ούτε EXIF).

Όσο για τα αλλά mount, εν γένει υπάρχει μια σχετική συμβατότητα με Canon κυρίως (καθόλου με Nikon) σε φακούς που έχουν ηλεκτρονικά. Όμως αν σκέφτεσαι να πάρεις φακούς για Canon καλύτερα να έπαιρνες εξαρχής μια Canon. Αν έχεις υπομονή μπορείς να βρεις τους φακούς της Sony σε εξαιρετικά ανταγωνιστικές τιμές σε σχέση με Canon/Nikon αντίστοιχους. 

Αν δεν έχουν ηλεκτρονικά και είναι χειροκίνητοι κάνουν όλοι (το μεγάλο πλεονέκτημα του emount)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

Όσο για το mount δεν σκέφτομαι τους Canon φακούς απλα είπα μήπως με συμφέρει αλλά όπως βλέπω με τίποτα. Σε Canon δεν πήγα γιατί σε αυτά τα λεφτά η 750D το μονο καλυτερο που έχει ειναι η οθόνη αφής.

Στις 25/5/2018 στις 11:32 ΜΜ, thepoint είπε

Μη υποτιμάς το af ιδιαίτερα σε street photography όσο αναφορά στο Samyang έχει vignetting θέλει επιπλέον επεξεργασία άσε που για πανόραμα ανεβαίνει η δυσκολία κατακόρυφα.

Σε δύσκολες συνθήκες κόντρα φωτισμός ο sigma θα έχει σαφέστατο προβάδισμα.

Rokinon & Samyang απλά είναι διαφορετικά brand names διαφορές δεν έχουν.

Αν θα πήγαινα στο manual φακό θα ήταν λόγο κόστους, ναι τα επιπλέον χιλιοστά δίνουν ευρύτερη εικόνα αλλά η παραμόρφωση θέλει δουλειά post processing.

Το κοστος ειναι ενα παράγοντας αλλά η διάφορα ειναι κάτι που μπορω να καλύψω οριακα αν ο Sigma ειναι καλύτερος. Πράγμα που βλέπω πως ειναι.

Το πανόραμα ειναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί. Ειναι οκ τα 16mm για πανόραμα ή θέλει πιο στενό? Δεν θα χρειαστω και καλό τρίποδο για να τραβάω κάθετα ή και τα απλα με 60-80€ κανουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, syl4r είπε

 

Το κοστος ειναι ενα παράγοντας αλλά η διάφορα ειναι κάτι που μπορω να καλύψω οριακα αν ο Sigma ειναι καλύτερος. Πράγμα που βλέπω πως ειναι.

Το πανόραμα ειναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί. Ειναι οκ τα 16mm για πανόραμα ή θέλει πιο στενό? Δεν θα χρειαστω και καλό τρίποδο για να τραβάω κάθετα ή και τα απλα με 60-80€ κανουν?

Μια χαρά είναι τα 16μμ για Pano κάθετα και από τρίποδο δεν θες τίποτα τρελό, κάνουν του 80ευρου την δουλειά τους. 

Και εγώ για τον sigma πάω (ανώτερος οπτικά και AF), αν και είχα τον samyang και ήταν πολύ καλός εκτος μονο το θέμα με vignetting και ότι δεν μπορείς  να τραβήξεις πολλά στα 12μμ ενώ στα 16 άντε στο όριο τραβάς και street. 

Και για αστροφωτογραφια milkyway προτιμώ τα 16μμ (24 σε FF) από τα 12 του samyang. Εκεί που θα μου λείψουν τα 12μμ είναι σε startrails νομίζω...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον ο μαμα είναι 16-50 και έχει και OSS δεν θα αγόραζα ίδιου εστιακού ευρους φακό. Είναι θέμα προτεραιοτήτων καθαρά (αν δηλαδή έιχα τα 450€ που απαιτούνται και ήξερα ότι όντως θα κάνει διαφορά στη φωτογραφία μου το πιο ανοιχτό διάφραγμα και όντως το χρειάζομαι, τότε ίσως τον έπαιρνα).

Θέμα προτεραιοτήτων καθαρά. Βάλε κάτι πραγματικά τι θες και πόσα μπορείς να διαθέσεις και τότε θα έχεις την απάντηση σου.

Προσωπικά θεωρώ σαν σωστή τακτική , να φτάσεις στο έπακρο την τεχνική και τις γνώσεις σου και έπειτα να προβείς σε μια συνειδητοποιημένη αγορά. Αυτό απαιτεί χρόνο και θέληση.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2018 στις 11:46 ΠΜ, sphinxgr είπε

Εφόσον ο μαμα είναι 16-50 και έχει και OSS δεν θα αγόραζα ίδιου εστιακού ευρους φακό. Είναι θέμα προτεραιοτήτων καθαρά (αν δηλαδή έιχα τα 450€ που απαιτούνται και ήξερα ότι όντως θα κάνει διαφορά στη φωτογραφία μου το πιο ανοιχτό διάφραγμα και όντως το χρειάζομαι, τότε ίσως τον έπαιρνα).

Θέμα προτεραιοτήτων καθαρά. Βάλε κάτι πραγματικά τι θες και πόσα μπορείς να διαθέσεις και τότε θα έχεις την απάντηση σου.

Προσωπικά θεωρώ σαν σωστή τακτική , να φτάσεις στο έπακρο την τεχνική και τις γνώσεις σου και έπειτα να προβείς σε μια συνειδητοποιημένη αγορά. Αυτό απαιτεί χρόνο και θέληση.

Εχεις δίκαιο και αυτό κάνω ήδη. Απλα για τον κιτ φακό δεν ειναι το δυνατό του σημείο τα 16mm (εχει μεγάλη διάφορα με τον sigma παρα το ίδιο εστιακό βάθος) και επειδή έχω καταλάβει τι στυλ μου αρεσει εψαχνα ποιος φακός ειναι καλύτερος σαυτη την κατηγορία. Αν μιλούσαμε για τα μισά λεφτά θα τον είχα πάρει ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπειδη εχω τον κιτ στην NeX απο16-19mm ειδικα στα 16 ειναι επιεικως απαραδεκτος. Για τοπια χρησιμοποιω τον SAL 18-55 SAM II αλλα πρεπει να αγοραστει καποια στιγμη ο tokina 11-16 (δεν βιαζομαι).

Επομενως τον κιτ oss 16-50 τον χρησιμοποιω απο 20-50 με αριστα αποτελεσματα (την μερα παντα... το βραδυ δεν κανει λογω μικρου διαφραγματος )..γενικα ειναι ενας παρεξηγημενος φακος ( για τα λεφτα του εκει στα 80-100 ευρω ειναι καλο value).

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2018 στις 2:10 ΠΜ, afterhours είπε

Eπειδη εχω τον κιτ στην NeX απο16-19mm ειδικα στα 16 ειναι επιεικως απαραδεκτος. Για τοπια χρησιμοποιω τον SAL 18-55 SAM II αλλα πρεπει να αγοραστει καποια στιγμη ο tokina 11-16 (δεν βιαζομαι).

Επομενως τον κιτ oss 16-50 τον χρησιμοποιω απο 20-50 με αριστα αποτελεσματα (την μερα παντα... το βραδυ δεν κανει λογω μικρου διαφραγματος )..γενικα ειναι ενας παρεξηγημενος φακος ( για τα λεφτα του εκει στα 80-100 ευρω ειναι καλο value).

E-mount δεν ειναι και η nex? Χρησιμοποιείς κάποιον ανταπτορα? Σου δουλεύουν καλά?

Για κιτ φακός και σε αυτά τα λεφτά που λες ειναι τίμιος, αλλά για τοπία και άστρο δεν κανει.

Ειναι φορες που δεν μπορω να καταλάβω που έχει κάνει focus.

Αυτες οι επιλογές παντός αν υπηρχαν σε e-mount ίσως να το σκεφτόμουν για zoom αλλά δεδομένων των συνθηκών (+οτι ο 10-18 παει στα 800€) θα προτιμησω εναν prime που θα μου κανει στο 90% των περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι η Nex ειναι Emount. Ton 18-55 sam II τον δουλευω με ανταπτορα επειδη ειναι για Amount (ειναι ο φτηνος ανταπτορας οποτε δουλευει μονο με manual focus) και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο (παλι με δεδομενο οτι ειναι και αυτος πολυ φθηνος φακος..)... wide open στα 18mm εξευτελιζει τον 16-50 OSS στα 16 ή 18mm σε πολλα ποιοτικα χαρακτηριστικα.

Συμφωνω οτι δεν κανει ο κιτ OSS για αστροφωτογραφια ειναι αργος.Τον χρησιμοποιω σε καλο φως για snapshot αλλα και για τοπια και πορτραιτα (απο 20mm και πανω δλδ σε equiv FF απο 30mm οποτε δεν ειναι και οτι πιο wide θα ηθελε καποιος για τοπια...και φυσικα δεν ειναι zeiss αλλα εκει στο F5.6 F8 δεν τα παει ασχημα για τοσο φθηνος φακος..το αντιθετο) .Ο 18-55 SAL ειναι πολυ καλυτερος στα 18mm ... ειδικα στην αλλη μεγαλυτερη καμερα που εχω (Amount)

Αν συνεχισω να τραβαω τοπια θα παρω οπως ειπα τον Τokina (κανει και για αστρο )

 

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πήρα και εγώ μια sony a6000 και επειδή λεφτά για φακό prime δεν.. 😂

Σκεφτόμουν για κάτι τέτοιο: https://m.ebay.com/itm/7artisans-25mm-f-1-8-manual-focus-lens-for-Sony-E-mount-NEX-APS-C-A6500-A6300/182880740861?hash=item2a948aa5fd:g:iToAAOSwvTpaAA5E

Από ότι κατάλαβα το μόνο ουσιαστικό μειονέκτημα είναι ότι έχει χειροκίνητη εστίαση. Αξίζει πιστεύετε; 

Αλλιώς μετά έλεγα για τον yonguo που είναι για την Canon με ανταπτορακι. Τι άλλες οικονομικές λύσεις μου προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Euthilo είπε

Καλησπέρα, πήρα και εγώ μια sony a6000 και επειδή λεφτά για φακό prime δεν.. 😂

Σκεφτόμουν για κάτι τέτοιο: https://m.ebay.com/itm/7artisans-25mm-f-1-8-manual-focus-lens-for-Sony-E-mount-NEX-APS-C-A6500-A6300/182880740861?hash=item2a948aa5fd:g:iToAAOSwvTpaAA5E

Από ότι κατάλαβα το μόνο ουσιαστικό μειονέκτημα είναι ότι έχει χειροκίνητη εστίαση. Αξίζει πιστεύετε;

Αλλιώς μετά έλεγα για τον yonguo που είναι για την Canon με ανταπτορακι. Τι άλλες οικονομικές λύσεις μου προτείνετε;

Νορμαλ εστιακο μηκος Sigma 30mm 2.8 Art... ειναι καλος φακος αλλα δεν ξερω αν υποστηριζει το γρηγορο phase detect AF της Α6000

Πορτραιτα Sigma 60mm 2.8 Art

Oι τιμες ειναι λογικες αν κανεις ερευνα αγορας online

Mου αρεσει να τραβαω και εμενα με manual φακους πολλες φορες ομως δεν εχω ορεξη και απαιτω την ευκολια του AF

 

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...