Προς το περιεχόμενο

Φακός για sony a6000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι αναγκη να παρεις τον φακο απο την Ελλαδα οπως και δεν ειναι υποχρεωτικο να παρεις καινουργιο εξοπλισμο ... πχ τον βρισκω τον sigma 30mm art για Emount σε γνωστο site του εξωτερικου στα 125 ευρω used-like new μαζι με μεταφορικα. Ο καθενας κρινει και αναλαμβανει τα ρισκα του...

Για τον εαυτο μου μιλαω παντα τα τελευταια χρονια αγοραζω μονο used φωτο εξοπλισμο με τεραστιο προσωπικο οφελος... (απο αγγελιες ελλαδα/εξωτερικο)

 

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2018 στις 9:57 ΠΜ, Euthilo είπε

Καλησπέρα, πήρα και εγώ μια sony a6000 και επειδή λεφτά για φακό prime δεν.. 😂

Σκεφτόμουν για κάτι τέτοιο: https://m.ebay.com/itm/7artisans-25mm-f-1-8-manual-focus-lens-for-Sony-E-mount-NEX-APS-C-A6500-A6300/182880740861?hash=item2a948aa5fd:g:iToAAOSwvTpaAA5E

Από ότι κατάλαβα το μόνο ουσιαστικό μειονέκτημα είναι ότι έχει χειροκίνητη εστίαση. Αξίζει πιστεύετε; 

Αλλιώς μετά έλεγα για τον yonguo που είναι για την Canon με ανταπτορακι. Τι άλλες οικονομικές λύσεις μου προτείνετε; 

Για τι λήψεις τον θες και δεν σε καλύπτει ο κιτ? 

Ή απλα θες να ειναι ρετρο φακός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2018 στις 9:03 ΜΜ, afterhours είπε

τα τελευταια χρονια αγοραζω μονο used φωτο εξοπλισμο με τεραστιο προσωπικο οφελος... (απο αγγελιες ελλαδα/εξωτερικο)

Το 95% των ελληνικών αγγελιών , είναι τόσο γελοίες, που μόνο για ψυχαγωγία θεωρώ μπορεί να τις διαβάζει κανείς (και να γελάει) . Π.χ. για φακούς , είναι 20% ακριβότεροι , από όσο έρχονται καινούργιοι από το e-infin .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2018 στις 9:10 ΠΜ, Dr_73 είπε

Το 95% των ελληνικών αγγελιών , είναι τόσο γελοίες, που μόνο για ψυχαγωγία θεωρώ μπορεί να τις διαβάζει κανείς (και να γελάει) . Π.χ. για φακούς , είναι 20% ακριβότεροι , από όσο έρχονται καινούργιοι από το e-infin .

Eιναι αληθεια οτι παρα πολλες αγγελιες ειναι για γελια και οχι μονο σε φωτογρ.ειδη... απλα προσπερνας με μεγαλη ταχυτητα και χτυπας εκει που θα βρεις μια καλη ευκαιρια αν δεν σε προλαβει καποιος αλλος βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, afterhours είπε

Eιναι αληθεια οτι παρα πολλες αγγελιες ειναι για γελια και οχι μονο σε φωτογρ.ειδη... 

Σε pc hardware , οι γελοίες που είναι ακριβότερες από καινούργια , είναι στο ... 98% !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα Αν και παλιό το θέμα, έχω και εγώ μία α6000 και δυστυχώς μετά από πέσιμο έχει ραγίσει ο μαμά φακός. Μετά από προσπάθεια λειτουργεί κανονικά απλά κάνει μεγαλύτερο θόρυβο στο zoom από ότι έκανε συνήθως. Επειδή φοβάμαι μην χαλάσει ξαφνικά λέω να αγοράσω όλοι κάποιον άλλο και σκεφτόμουν αντί να πάρω πάλι τον μαμά μήπως πάρω κάποιον άλλον σχετικά στην ίδια τιμή. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος να κοιτάξω; 

Επίσης να αναφέρω ότι σχεδόν το 95% είναι για χρήση βίντεο

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ο 7artisans 12mm f2.8.

πάνω από 100 ευρώ φτηνότερος από τον Samyang.

Δεν είναι τόσο φωτεινός όσο ο Samyang αλλά είναι γενικά φωτεινός φακός και δε θα σου λείψουν τα 12mm αν τελικά πάρεις τον Sigma και αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...