Προς το περιεχόμενο

Tesla: Ο «αυτόματος πιλότος» προϋποθέτει πως ο οδηγός βρίσκεται συνεχώς σε εγρήγορση


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, possiz είπε

Αλλά λόγια να αγαπιόμαστε. Αφού δεν είναι αυτόματος πιλότος τι επιμένει να το λέει έτσι. Κοροϊδεύει τον κόσμο. 

Αυτόματος πιλότος λέει, όχι καλός αυτόματος πιλότος. Είναι μεν πιλότος, αλλά είχε πάρει το δίπλωμα στην επαρχία στα δεκαοχτώ με εξεταστή το μπάρμπα του.

Πέρα από την πλάκα, έχω δει "πιλότους" στο δρόμο, να κάνουν ζιγκ ζαγκ, να βάφονται, να πηγαίνουν με 50km/h στη αριστερή και με 150km/h στη βοηθητική, με το ένα πόδι στον τάφο και άλλους έτοιμους να στείλουν στον τάφο όσους τολμήσουν να κάνουν ότι τους προσπερνούν.

Έχω μπει σε ταρίφα που έβλεπε αγώνα σε μια τηλεορασούλα που είχε κάτω από το ραδιόφωνο και ταυτόχρονα έστελνε και διάβαζε μηνύματα με ένα αρχαίο nokia σχολιάζοντας τον αγώνα και κανονίζοντας για γκόμενες.

Είναι γεγονός ότι η τεχνολογία έχει δρόμο μπροστά της και όσο ασφαλής και να γίνει, για νομικούς λόγους, δε θα λείψει η υποσημείωση ότι την τελική ευθύνη φέρει ο άνθρωπος-χειριστής του αυτοκινήτου.

Το πρόβλημα είναι πως τώρα τα περισσότερα ατυχήματα οφείλονται στον ανθρώπινο παράγοντα, εξ' ού και η ανάγκη να ενισχυθεί η οδηγική ικανότητα του με περισσότερα και πιο εξελιγμένα αυτόματα συστήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, gregory22 είπε

εμ τότε τι να τον κάνω τον αυτόματο πιλότο? epic fail...

να σου πω, τις προαλες πηγαινα ταξιδι και με ειχε πεθανει το ποδι, οποτε για εθνικη οδο μια χαρα χρησιμο μου ακουγεται. για μεσα στη πολη παλι, στην ελλαδα με την παιδεια που εχουμε (οδηγοι και πεζοι) το ΑΙ θα σβηνει τη μηχανη και θα αυτοδιαγραφεται :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

να σου πω, τις προαλες πηγαινα ταξιδι και με ειχε πεθανει το ποδι, οποτε για εθνικη οδο μια χαρα χρησιμο μου ακουγεται. για μεσα στη πολη παλι, στην ελλαδα με την παιδεια που εχουμε (οδηγοι και πεζοι) το ΑΙ θα σβηνει τη μηχανη και θα αυτοδιαγραφεται :lol:

καμία σχέση με cruise control. εχω στο λεωφορείο εδώ και 20 χρόνια. αυτοί θέλουν καθαρό αυτόματο πιλότο και πιστεύω οτι πρακτικά είναι εκτός εποχής. ίσως στο μέλλον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό αν δεν αναγνώρισε ολόκληρο όχημα... Αν είναι να έχεις το ένα μάτι στον δρόμο και το άλλο στον αυτόματο πιλότο , καλύτερα να μην το βάλεις καθόλου σε λειτουργία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gakost είπε

Δεν υπάρχει πλήρως αυτόνομο όχημα που να κυκλοφορεί κανονικά στον δρόμο. Όλα είναι μερικώς αυτόνομα

http://autoweek.com/article/autonomous-cars/five-levels-driving-autonomy-autoweek-explains

Φτου φτου μακρυά από εμάς τεχνολογία που μας σκοτώνει.

Δες πόσα αεροπλάνα που πετάνε στον αυτόματο πιλότο πέφτουν κάθε μέρα,  τα τρένα που πολλά είναι αυτόνομα και σκοτώνεται ο κοσμάκης , και τα πλοία που επίσης έχουν αυτόματους πιλότους και βουλιάζουν κάθε τρις και λίγο

ο από κάτω είναι πιο σωστός...

1 ώρα πριν, RoUf1An0s είπε

Ναι, είναι ακριβώς το ίδιο με αυξημένο complexity.

Δεν είναι το ίδιο παιδιά. Η αυξημένη πολυπλοκότητα το κάνει διαφορετικό. Σε ένα πλοιο και σε ένα αεροπλάνο, ο "οδηγός" δεν έχει την συνεχή και αυξημένη προσοχή, που έχει ένα οδηγός αυτοκινήτου. Ναι, ελέγχουν διαρκώς τα όργανα και την πορεία, αλλά όχι τόσο όσο ένας οδηγός αυτοκινήτου.

Δεν φοβάμαι την τεχνολογία, την θέλω όμως να γίνει πρώτα ασφαλής και μετά να την χρησιμοποιήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η πολύ απλά κύρια tesla ακόμα δεν έχετε καταφέρει ούτε εσείς ούτε κανένας να φτιάξετε αυτόνομο αυτόματο πιλότο και αφήστε τις μπαρούφες για τον δρόμο, την γυναίκα που έπαιζε με το κινητό και τα φανάρια.

μπορείτε να φτιάξετε αυτόματο πιλότο να οδηγάει το αμάξι με ασφάλεια ? αν ναι κάντε το και αναλάβετε μετά τις ευθύνες σας σε ατύχημα και όχι κρυφά παραθυράκια και κουραφέξαλα του τύπου δεν το έκανε ενδεδειγμένα δεν τα δέχομαι, η οδηγάει το αμάξι μόνο του η ο οδηγός μέση λύση δεν υπάρχει, όταν μου πουλάς κάτι και μου λες πάτα το κουμπί και τα κάνει όλα μόνο του δεν δέχομαι ότι έχω ευθύνη μετά αν δεν το κάνει καλά τέρμα είναι σκάρτο προιόν και κακοσχεδιασμένο και δεν το δέχομαι δεν το έπιασε ο αισθητήρας η ο εγκέφαλος του δεν το κατάλαβε σωστά, ΧΕΣΤΗΚΑ με την ζωή μου παίζετε και των υπολοίπων όχι με το πλυντήριο που θα ξεβάψουν τα ρούχα αμα δεν μπορεί απόσυρση απο την αγορά.

άμα είναι να με σκοτώσει το αμάξι μόνο του στο ίσιωμα γιατί το φανάρι το βαράει ο ήλιος και δεν μπορεί να το διαβάσει να το αφήσετε το project και να οδηγάω μόνος μου.....

ακόμα δεν μπορεί ο αυτόματος πιλότος να κάνει ότι και ο άνθρωπος άρα είναι επικίνδυνος.

και όσο για τα επιχειρήματα μερικών του τύπου κοίτα πόσα ατυχήματα έχουν οι άνθρωποι τώρα , ναι κουφέτα στους δρόμους σε όλο τον πλανήτη 1.1 δις αμάξια υπάρχουν (στατιστική 2015) και αυτόνομα πόσα είναι ? υπάρχει μέτρο σύγκρισης σε στατιστικό επίπεδο ? μην ακούω παπατζες απο μερικούς δήθεν φιουτουριστές που δεν ξέρουν την τύφλα τους.

για να βγούνε μόνο αυτόνομα αυτοκίνητα αύριο όχι σε καμια δοκιμαστική πόλη με ιδανικές συνθήκες, σε μια ελλάδα, μια τουρκία σε καμια επαρχία στο πακιστάν να σου πω εγώ τι έχει να γίνει, επίσης το αυτόνομο δεν μπορεί να προβλέψει την χαζομάρα του άλλου οδηγού αν αναμειχθούν αυτά τα δύο σε έναν δρόμο ενώ ο οδηγός εμπειρικά θα καταλάβει αν δει μια νταλίκα να κορνάρει και να έρχεται με 200 απο το στόπ ότι πρέπει να σταματήσει για να μην γίνει λιώμα.

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, KilliK είπε

α γιαυτο ο KARR χρειαζοταν οδηγο για να εκτελεσε τα σχεδια του;

Για ολα αυτα φταιει ο kitt και ο ψιτ του Βουτσα που τους μπριζωσαν απο παλια με τον αυτοματο πιλοτο και να τα τωρα τα αποτελεσματα!!! Ελπιζω μονο να μην τους βαλουν και το κουμπακι με το turbo boost και αρχισουν τα αλματα γιατι την βαψαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

καλά εδώ ειναι η αλήθεια (αν δεν λένε μαμακίες στην Tesla) πως η οδηγός φταίει γιατί όχι μόνο ήταν στα @@ της αλλά δεν εκίνησε το σύστημα όπως πρέπει 

Σύμφωνοι, αλλά να μην αναγνωρίσει ολόκληρο πυροσβεστικό όχημα; Επειδή δεν το ενεργοποίησε σε δρόμο με διάζωμα; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πολύ έχουν ακουστεί αρκετές σωστές απόψεις,

1. Αν ο οδηγός πρέπει να έχει την προσοχή του στο δρόμο καλύτερα να μην υπάρχει καθόλου αυτόματος πιλότος. Είναι αδύνατον κάποιος που χαλαρώνει κοιτάζοντας την διαδρομή να αντιδράσει άμεσα για να ανακτήσει τον έλεγχο.

2. Η τεχνολογία δεν είναι έτοιμη ακόμα.

3. Είναι βέβαιο ότι σε μερικά χρόνια είτε είναι 5, είτε 10, είτε 15 η τεχνολογία θα είναι ώριμη και πολύ ασφαλέστερη.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις διαχωριστική γραμμή ο δρόμος και με φανάρια. Αντε Καλά αν δεν ξες τι μπορεί να κανει αυτό που οδηγας τότε παράτατο. Εγω παντός Θέλω ενα Τέσλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας τα έχουν πρήξει και μας τα έχουν κάνει καρπούζια με την τέσλα και την ούμπερ. Από την πρώτη στιγμή το είπε η tesla. Ο αυτόματος πιλότος είναι απλά υποβοήθηση και απαιτεί να έχουμε τα χέρια στο τιμόνι.

Τώρα για ποιο λόγο βλέπουμε συνέχεια ειδήσεις που αφορούν την τεσλα και την ουμπερ με τους αυτόματους πιλότους δεν το καταλαβαίνω. πολύς ντόρος ρε παιδί μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...