Προς το περιεχόμενο

Backlight clouding και εγγύηση


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δεν πρόλαβα να κάνω καταγγελία χθες γιατί είχα δουλειά και σήμερα με κάλεσε ο πωλητής να με ενημερώσει ότι είναι σε συνεννόηση με την αντιπροσωπεία και μέχρι αύριο θα έχουν δώσει λύση στο θέμα μου.

Για να δούμε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ου μπλεξεις.  Ακομα bleeding εχουν οι ρημαδες?

Ειχα παρει μια sony με bleeding παλαιοτερα, και μολις την πηγα σπιτι και την ειδα

φρικαρα. Το πιο απλο που σκεφτηκα ηταν να την παω πισω αρον-αρον και να παρω αλλη μαρκα.

Την πηγα πισω λοιπον και πηρα τη πρωτη samsung με ιδια τιμη  και ιντσες που βρηκα μπροστα μου.

Εχασα βεβαια την φανταστικη εικονα της sony αλλα κερδισα την ησυχια μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ringboy είπε

Ου μπλεξεις.  Ακομα bleeding εχουν οι ρημαδες?

Ειχα παρει μια sony με bleeding παλαιοτερα, και μολις την πηγα σπιτι και την ειδα

φρικαρα. Το πιο απλο που σκεφτηκα ηταν να την παω πισω αρον-αρον και να παρω αλλη μαρκα.

Την πηγα πισω λοιπον και πηρα τη πρωτη samsung με ιδια τιμη  και ιντσες που βρηκα μπροστα μου.

Εχασα βεβαια την φανταστικη εικονα της sony αλλα κερδισα την ησυχια μου.

ετσι ακριβως

46 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αναμένω ακόμα. 

υπομονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έφυγε καταγγελία για την ΓΓΚ σε πρώτη φάση, η απάντηση που μου έστειλαν ήταν αστεία κατά την άποψή μου, μόλις βρω χρόνο θα την ποστάρω εδώ.

Προφανώς δεν πρότειναν λύση και απλά επιμένουν ότι η τηλεόραση δεν έχει κάτι από τη στιγμή που περνάει τα διαγνωστικά τεστ (τα οποία δεν έχουν σχέση με το ελάττωμα που θεωρώ ότι έχει η τηλεόραση). Ότι να 'ναι εν ολίγοις, σαν να τους λέω ότι η συσκευή έχει καμένα pixels και να μου λένε «αφού τη βάζουμε στην πρίζα και δουλεύει». Απάντηση κουκουρούκου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, postfire said:

το καλο σερβις...

Έλα σαχλαμάρες, η Sony πρέπει να έχει το χειρότερο σέρβις που έχει υπάρξει σε εταιρεία του χώρου. Πριν κανά δυο χρόνια είχα στείλει ένα Z3 στο σέρβις εντός εγγύησης. Επειδή το κινητό ήταν rootαρισμένο δεν δέχτηκαν να μου επισκευάσουν ελάττωμα που ήταν φύσει αδύνατο να έχει προκύψει από το root.

Οπότε τώρα δεν τους χαρίζω τίποτα.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να μην χαρισεις τπτ

να πεις οτι ειχε θεμα clouding εξ αρχης αλλα τωρα χειροτερεψε πολυ

οπως και ο φιλος με το πιξελ ο λογος που την αλλαξανε ειναι απλα οτι θα σκασει 300-500 παραπανω για να παρει αλλο μοντελο πραγμα που βγαινουν κερδισμενοι περνουν πισω την τιβι την πακεταρουν του παιδιου και στον επομενο ατυχο

Επεξ/σία από postfire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα εξαρχής είχε θέμα με clouding, απλά τώρα με ενοχλεί πολύ περισσότερο γιατί παίζω περισσότερα games. Τα games είναι πιο «σκοτεινά» και το ελάττωμα φαίνεται πιο έντονα.

Μου έχουν στείλει φωτογραφίες με ποιό τρόπο γίνεται το διαγνωστικό τεστ (θα τις ποστάρω αργότερα μαζί με την απάντηση του service). Βάζουν διάφορα χρώματα στην τηλεοράση και ο χώρος είναι τέρμα φωτισμένος. Ε προφανώς, σε τέτοιες συνθήκες δεν εντοπίζεις clouding. Ωραία και η μαμά εταιρεία με τα guidelines που δίνει και μπράβο της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα τεστ τα κανουν οπως τους συμφερει αυτους

φιλε ξερω πολυ καλα το προβλημα να μην το αφισεις 

ειδικα σε ταινιες δεν μπορεις να δεις με τις ασπριλες συνεχεια

παντως απο μενα εχει φαει μαυρο σαν εταιρια 

Επεξ/σία από postfire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι να μην σου χαλάσει .Απο οτι ξέρω από περίπτωση, επίσημη αντιπροσωπεία δεν υπάρχει πλέον εδώ και καιρό στην Ελλάδα.Η παλιά αντιπροσωπεία λειτουργεί σαν γραφείο μεσολάβισηςΣε πολλά προιόντα δεν δίνει και τα 2 χρόνια εγγύηση της ΕΕ .Το ίδιο θα γίνεται με τα service ,που είναι και λίγα όπως γράφουν, ως προς τις οδηγίες που έχουν .Αρκετές επισκευές λένε τις στέλνουν εξωτερικό και τρώς πολύ καιρό για απάντιση.

Επεξ/σία από Fotia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω ξερω οτι δινουμε τα λεφτακια μας και αυτοι απλα πουλανε πατατες

οχι ρε να μην την βγαλεις στην παραγωγη με εντονο προβλημα clouding/bleeding

θα σαρεσε εσενα τον ιδιο να βλεπεις σε τετοια τιβι ταινια και να βλεπεις ασπρα συνεεφα?

να την αποσυρεις στα ελλατωματικα η να την βγαλεις μισο τιμης

με αφορμη αυτο το βιντεο μου το στειλε φιλος φενεται η ξεφτυλα

πιανουν και συναρμολογουν ηλεκτρονικα μερη(πλακετες κλτ) με γυμνα χερια χωρις να φορανε ειδικα γαντια αντιστατικα

και μετα σου λεει γιατι ερχονται οι τιβι με προβλημα

 

Επεξ/σία από postfire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει η σονυ. Ολες οι εταιρειες τα ιδια κανουν. Samsung lg philips. Και ακομα χειροτερα.. η lg σε χρεωνει ακομα και για την διαγνωση. 
Η λυση ειναι το bias lighting να ριξεις δηλαδη φως πισω απο τη τηλεοραση και να κατεβασεις οσο μπορεις το backlight της tv το βραδυ. 
Εμενα η δικη μου η lg εχει αθλιο clouding και bleeding. Με τα παραπανω ομως δεν εχω κανενα θεμα. 
Και το bleeding δεν υπαρχει με το localdimming ακομα και στο φουλ.  Μου κακοφανηκε στην αρχη (3η tv που ειχα αγορασει μεσα σε 2 μηνες) αλλα τελικα τη κρατησα.. μιας και δεν ηθελα να ξανα μπω στη διαδικασια αλλα και να χασω χρηματα με υπαναχωρηση στα mediamarkt. Αν μου δημιουργουσε πραγματικο προβλημα φυσικα θα εκανα κινηση... απλα περισσοτερο ξενερα εφαγα. 
Ολες οι led εχουν θεματα. Και ακομα το ιδιο μοντελο μπορει να σου κατσει καλο ή κακο. Εχει να κανει με πολλα θεματα..
Οπως και να εχει εγω σε oled δεν παω για να εχω burn in στο 1ο μηνα. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...