Προς το περιεχόμενο

Ανα-τιναξη Υπολογιστή C4


panakos_thess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά τόσο καιρό φτιάχνω υπολογιστές, εφτιαχνά λοιπόν τ ενα PC με 3930Κ τελος πάντων έβαλα ένα τροφοδοτικό Armaggeddon Voltron Pro το ξερω οτι ποιο μούφα υπάρχει άλλα έβαλα αυτό μεχρι να έβασα κάτι αλλο και εκει που ηταν Ολα οκ να βαλω να δουλεψει κανει ένα τσίκ,δεν μύρισε κάτι ξανα πατάω και εκεί που πατάω να πάρει power ξαφνικά σκάει λες και είναι C4 από την δύναμη με πέταξε με την καρέκλα 10cm και ολα τα πηρα στο χερι.Απλα θελω να πω μην παίρνετε οτι να ναι PSU !!!

  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς και δεν βάζουμε no name τροφοδοτικά γιατι καλά να πεθάνει το τροφοδοτικό αλλα αμα σου πάρει και το υπόλοιπο σύστημα μαζί τοτε την έκατσες. Απο την αλλη βέβαια ειναι και θέμα τύχης καθώς μπορεί να μην έχεις και ποτε θέμα με το no name και να έχεις με το επώνυμο αλλα ναι γενικά τα no name σκάνε πιο εύκολα για αυτο προσοχή.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα φιλε Spank πραγματικά σου λέω έγινε έκρηξη ευτηχώς εβαλα μια GT220 και δεν έβαλα την GTX 1060!πρώτη μου φορα έγινε εκρηξη,πήγα να σκοτωθώ κιόλας λές και έβαλα βόμβα μέσα στο PC αφου πετάχτηκα 10cm απο την δύναμη της έκρηξης!Πραγματικά γινεται αυτο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 κατι τετοιο εγινε εδώ πήγα να χάσω τα χέρια μου!ευτήχως τα πήρα φτηνά αν και δεν ηταν δικα μου αλλα δεν πηράζει 

Επεξ/σία από panakos_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μάρκα πάντως μια χαρά ήταν.Αν είχες προσέξει το όνομά της που σε είχε προειδοποιήσει δεν θα το αγόραζες... 😛

Πάντως μου έδωσες ιδέες : Έχω μερικούς που δεν χωνεύω και με ζαλίζουν να τους πω τι υπολογιστή να αγοράσουν.Ανάρπαστο θα γίνει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό. 😀

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα(!) μπορει να γινει 😈 Συνηθως, για να προκυψει -αν θελεις κατι τετοιο!-
μπορεις να το πετυχεις(!): γυριζοντας το διακοπτακι λειτουργιας του, στα 110V 🙃
Αρκετα no name -π.χ. σε pc δουλειας!!- πραγματι πανε σε μεγαλο ΜΠΟΥΜ!! ☠️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γκένεν αυτο? 

Έτσι απο περιέργεια....τι μπορεί να προκαλέσει τέτοια καταστροφή μέσα απο ενα τροφοδοτικό? Οι πυκνωτές μπορούν να σκάσουν, αλλά δε νομίζω ότι κάνουν τόση ζημιά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εκρηξη εχω δει να γινεται! [και η ζημια δεν ηταν πολυ μικροτερη]
Το κουφοτερο ισως ηταν οτι μετα σχεδον τριγυρω μυριζε σαν μπαρουτι..!
☺️
Δηλαδη φοβοντουσαν(!): μηπως τους ειχαν βαλει μεσα στο pc δυναμιτη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...