Προς το περιεχόμενο

μπορώ να στειλω ρευμα 12V 2Α με καλώδιο ethernet cat6?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να τραβήξω ενα διακόπτη dimer  περίπου 10 μέτρα μακρυα για να τροφοδωτήσω μια λεντροταινία απλη οχι rgb η οποια θέλει 12v 2Α. σκευτομουν να τραβηξω το 10μερτο cat6 το οποιο εχει μέσα  ετοιμα ζευγη, με το ενα ζευγος θα στείλω ρευμα απο το τροφοδωτικό μέχρι το dimer και με το άλλο  θα το γυρίσω στο δωμάτιο με το τροφοδωτικό και μετά πάνω στην λεντοταινία. 

Θα δουλέψει?

σε ξένα φρορουμ διάβασα οτι δουλέυει κανονικά αλλά υπήρχαν κάποιοι που διαφονούσαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα βάλτο το πολύ-πολύ σύνδεσε δύο αγωγούς για το + και δυο για το -

Αλλά γιατί δεν τραβάς ένα απλό καλωδιακι τασης και τελείωσες, εκτός αν υπάρχει ήδη το utp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολλά POE (Power Over Ethernet) είναι 12v 2A+ οπότε μια χαρά περνάει από καλώδιο CAT6

έχει αρκετές  λύσεις με κάτω από 10 ευρώ άμα φοβάσαι την πατέντα    

δες εδώ με πόσα Volt θα καταλήξεις στην έξοδο με βάση την απόσταση 

http://poe-world.com/Calculator/

 

γιατί με φθηνό καλώδιο σε βλέπω κάτω από 10V

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί να λαμπαδιάσει ρε παιδιά;; Και εγώ το έχω κάνει και το χρησιμοποιώ έτσι πολλά χρόνια και δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε θερμοκρασίας ούτε αισθητησ απώλειας. Το έχω κάνει και σε λεντοταινιες και σε κάμερες. Το πολύ πολύ όπως ειπωθηκε ήδη πάρε δυο κλώνους θετικό καπ δυο κλώνους αρνητικό   

 

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αλάνια,

Εχω ηδη αρκετα μέτρα cat6 και θέλω να τραβήξω 4 διαφορετικές γραμμές περίπου 10 μέτρα (πάνε έλα) δηλαδή 20 μέτρα, Μην αγοράζω τσάμπα αφου κάνει δουλεια αυτό θα το βάλω διπλό οπος αναφέρθηκε για να ειμαι ποιο σίγουρος, γιατί θα συνδέσω 3 μαζί τελικά οπότε πάμε στα 3A. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως καλώδιο 2χ1,5 εχει κάτω απο 0,5€/μ... αν βαλεις δε το 1mm² (κλασικος τύπος ΝΥΑ των φωτιστικων και μπριζών) αυτό έχει περίπου 0,10€/μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω σύνολο 70 μέτρα οκ δέν ειναι πολλά στο λερόυ κάνει 22λεπτά το μέτρο, εφόσον έχω ομος πολύ cat6 ας το βάλω παλιό είναι και να χρειαστώ θα πάρω καινουριο έτσι κ αλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...