Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ανοίγω αυτό το θέμα για τη συγκεκριμένη τηλεόραση γιατί την πήρα πριν 3 μήνες και πριν απο μια βδομάδα είδα πως έχει ένα αποτύπωμα στην οθόνη κάτω αριστερά το λογότυπο του σταρ από εκπομπή που έβλεπε η γυναίκα μου. Έκανα 4-5 φορές τη λειτουργία που έχει για τα pixels που διαρκεί 1 ώρα και δεν άλλαξε τίποτα. Σήμερα ήρθαν απο lg και την πήραν για να την ελέγξουν και να μου πουν από βδομάδα τι θα γίνει. Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία θα ήθελα να γράψει εδώ το πρόβλημα που είχε και πως και αν αυτό λύθηκε. Δε βρήκα κάποιο ανάλογο θέμα για τη συγκεκριμένη tv η για τις oled γενικότερα. Αν υπάρχει να μεταφερθεί εκεί ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά αν σε 3 μήνες έβγαλε τέτοιο πρόβλημα μια τηλεόραση 1700 € και αν όχι να την αντικαταστησουν δεν το φτιάξουν θα κάνω καταγγελία. Πάντως και στο τηλ είπα ποιο είναι το πρόβλημα. Θεωρώ πως αν δεν το θεωρούσαν πρόβλημα θα μου έλεγαν αμέσως πως δεν έχει κάτι και δε θα ασχολούνταν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα ανοίγω αυτό το θέμα για τη συγκεκριμένη τηλεόραση γιατί την πήρα πριν 3 μήνες και πριν απο μια βδομάδα είδα πως έχει ένα αποτύπωμα στην οθόνη κάτω αριστερά το λογότυπο του σταρ από εκπομπή που έβλεπε η γυναίκα μου. Έκανα 4-5 φορές τη λειτουργία που έχει για τα pixels που διαρκεί 1 ώρα και δεν άλλαξε τίποτα. Σήμερα ήρθαν απο lg και την πήραν για να την ελέγξουν και να μου πουν από βδομάδα τι θα γίνει. Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία θα ήθελα να γράψει εδώ το πρόβλημα που είχε και πως και αν αυτό λύθηκε. Δε βρήκα κάποιο ανάλογο θέμα για τη συγκεκριμένη tv η για τις oled γενικότερα. Αν υπάρχει να μεταφερθεί εκεί ευχαριστώ...

Μου θύμισες τις παλιές καλες εποχές των plasma με το λογότυπο του καναλιού που έμενε για πάντα "χαραγμένο" στο πάνελ της πανάκριβης plasma τηλεόρασης

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, IOSIF SALEM είπε

Μου θύμισες τις παλιές καλες εποχές των plasma με το λογότυπο του καναλιού που έμενε για πάντα "χαραγμένο" στο πάνελ της πανάκριβης plasma τηλεόρασης

η τεχνολογια προχωραει αλλα καποιες αξιες παραμενουν ιδιες!!!!!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω εχω την C7 και πριν μια βδοαμαδα παρουσιασε μια καθετη γραμμη και θολουρα στην αριστερη μερια ηρθε η lg την πηρε και σημερα μου ανακοινωσαν οτι θα γινει αντικατασταση με την νεα C8 μοντελο του 2018 http://www.lg.com/gr/televisions/lg-OLED55C8PLA             πολυ πιθανο να γινει και σε σενα το ιδιο αλλα μαλλον θα παρεις την Β8 http://www.lg.com/gr/televisions/lg-OLED55B8PLA

Επεξ/σία από lak10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση και εγώ αντικατάσταση θα ζητήσω γιατί αν και 3 μήνες μετά το θεωρώ τραγικό να αφήσει ολόκληρη στάμπα στην οθόνη. Σε δεύτερη φάση δεν ξερω κατά πόσο θα έχω το φόβο πλέον του να μην την έχω πολλές ώρες ανοιχτή να μην παιζω πολλές ώρες κάποιο παιχνίδι και γενικά τι αντοχή θα έχει στο χρόνο. Γιατί και αυτό που διαφημίζουν με τη λειτουργία των pixels μουφα είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι ποτέ δυνατόν να δίνεις ένα σκασμό χρήματα και να σκέφτεσαι αν θ την αφήσεις ανοιχτή πάνω από 3 ώρες ; Η αν θα αφήσεις στατική εικόνα για 20 λεπτά ; 

Γαμω την τεχνολογια τους εν έτη 2018. 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2018 στις 8:07 ΠΜ, alexakos89 είπε

Μα είναι ποτέ δυνατόν να δίνεις ένα σκασμό χρήματα και να σκέφτεσαι αν θ την αφήσεις ανοιχτή πάνω από 3 ώρες ; Η αν θα αφήσεις στατική εικόνα για 20 λεπτά ; 

Γαμω την τεχνολογια τους εν έτη 2018. 

Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω  γτ το λέτε αυτό μερικοί! Και εγώ την πήρα την συγκεκριμένη c7 (έβαλα βέβαια συν 3 χρόνια εγγύηση) και την λιώνω καθημερινά οπως γουστάρω και μου κάνει κέφι! 

Όπως βλέπω και μαθαίνω, ΟΤΙ και να πάθει στην αλλαζουν και μάλιστα με φετινό μοντέλο. Οπότε μεταξύ μας θα χαρώ να χαλάσει στη τετραετία η τηλεόραση...

Υ.γ Η τηλεόραση είναι εκπληκτική!!! Έβαλα xbox one x πάνω της με 4Κ και hdr και απλα "δεν το χεις"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο rtings.com κάνουν extreme τέστ διαρκείας για το φαινόμενο του μόνιμου Burn-In

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

Στο τέστ, το οποίο τώρα βρίσκεται στην 36η εβδομάδα (5000 ώρες) χρησιμοποιούν την B6

Απλά να ξέρετε ότι το μόνιμο burn-in η LG το αποδίδει στον χειρισμό από τον χρήστη.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gatakos είπε

Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω  γτ το λέτε αυτό μερικοί! Και εγώ την πήρα την συγκεκριμένη c7 (έβαλα βέβαια συν 3 χρόνια εγγύηση) και την λιώνω καθημερινά οπως γουστάρω και μου κάνει κέφι! 

Όπως βλέπω και μαθαίνω, ΟΤΙ και να πάθει στην αλλαζουν και μάλιστα με φετινό μοντέλο. Οπότε μεταξύ μας θα χαρώ να χαλάσει στη τετραετία η τηλεόραση...

Υ.γ Η τηλεόραση είναι εκπληκτική!!! Έβαλα xbox one x πάνω της με 4Κ και hdr και απλα "δεν το χεις"!

Κανείς δεν είπε ότι δεν είναι τρομερή εκπληκτική. Όταν όμως έχεις δώσει 2000 ευρώ και βάλε δεν θες με τίποτα να σου χαλάσει μέσα σε 1 έτος. Εγω τουλάχιστον δεν θα ήθελα. Ούτε θα ήθελα να σκέφτομαι μήπως την έχω ώρες ανοιχτή ; Ρε συ γυναίκα αλλαξε κανάλι έχει πολύ ώρα την στάμπα εκεί.

η δεν ξέρω αν ισχύει ότι μετά από μερικές ώρες λειτουργίας πολύ χαμηλότερες από lcd-led χαλάνε τα χρώματα 

Και αυτό δεν το ήξερα που λέει ο @panther_512 ότι αν την πάθεις σου λέει καλά να πάθεις ας προσεχές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει σε κανένα φόρουμ και πουθενά αυτό που λέει ο @panther_512 Περί μόνιμου burn in και ότι το αποδίδει στον χρήστη η lg(άσε που μου φαίνεται τελείως κουλο) 

Ίσα ίσα παντού διάβαζω Περί αλλαγής σε καινούργιο μοντέλο "φετινό" χωρίς πολλά πολλά μάλιστα... Τεσπα ο καθένας όπως το βλέπει το ζήτημα και τις ψυχολογικές του αντοχές.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να μπείς στο rtings.com στο link που έδωσα και να δείς τα αποτελέσματα του burn-in test.

Επίσης στα σχόλια θα δείς την περίπτωση που σου αναφέρω.

Επίσης στο avforums υπάρχει σχετικό topic .

H επίσημη πολιτική της LG για το Burn-in, από το site της ίδιας της LG είναι:

" Reasonable, responsible usage of an OLED TV, combined with powerful image preservation abilities should result in a seamless home entertainment experience. "

http://www.lg.com/us/experience-tvs/oled-tv/reliability

Επίσης στα manuals της LG του 2018, δίνουν συγκεκριμένες οδηγίες για αποφυγή του μόνιμου burn-in, μεταξύ άλλων να χρησιμοποιείς τη λειτουργία ZOOM σε ταινίες με μαύρες μπάρες.

Σελ.16:

http://www.lg.com/us/support-product/lg-OLED77C8PUA

Οπότε, όταν η LG σου δίνει ξεκάθαρες οδηγίες και περιορισμούς για τη χρήση της TV για να αποφευχθεί το Burn-In, είναι κατανοητό ότι η εμφάνιση Burn-In και το τί γίνεται μετά (επιδιόρθωση αλλαγή κλπ) δεν υπάρχει σε κάποια πολιτική της εταιρίας. Αντίθετα ενισχύεται το επιχείρημά της ότι το Burn In είναι εξ υπαιτιότητας του χρήστη.

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Μπορείς να μπείς στο rtings.com στο link που έδωσα και να δείς τα αποτελέσματα του burn-in test.

Επίσης στα σχόλια θα δείς την περίπτωση που σου αναφέρω.

Επίσης στο avforums υπάρχει σχετικό topic .

H επίσημη πολιτική της LG για το Burn-in, από το site της ίδιας της LG είναι:

" Reasonable, responsible usage of an OLED TV, combined with powerful image preservation abilities should result in a seamless home entertainment experience. "

http://www.lg.com/us/experience-tvs/oled-tv/reliability

Επίσης στα manuals της LG του 2018, δίνουν συγκεκριμένες οδηγίες για αποφυγή του μόνιμου burn-in, μεταξύ άλλων να χρησιμοποιείς τη λειτουργία ZOOM σε ταινίες με μαύρες μπάρες.

Σελ.16:

http://www.lg.com/us/support-product/lg-OLED77C8PUA

Οπότε, όταν η LG σου δίνει ξεκάθαρες οδηγίες και περιορισμούς για τη χρήση της TV για να αποφευχθεί το Burn-In, είναι κατανοητό ότι η εμφάνιση Burn-In και το τί γίνεται μετά (επιδιόρθωση αλλαγή κλπ) δεν υπάρχει σε κάποια πολιτική της εταιρίας. Αντίθετα ενισχύεται το επιχείρημά της ότι το Burn In είναι εξ υπαιτιότητας του χρήστη.

Στο 1ο σου κομμάτι όσο αναφορά με το λινκ Δεν αντιλέγω καθόλου! ότι υπάρχει πρόβλημα burn in.. Μη σου πω ότι υπάρχει πρόβλημα burn in μόνο στις oled...

Στο 2ο κομμάτι με τα εγγλέζικα που παρέθεσες..Αν τα εγγλέζικα μου είναι καλά δεν λέει πουθενά ότι η lg θα ρίξει το φταίξιμο στον πελάτη αν πάθει burn in η τηλεόραση oled

Στο 3ο κομμάτι τώρα με τις οδηγίες που δίνει η lg για τη "σωστη" χρήση της τηλεόρασης ΟΛΕΣ οι οδηγίες χρήσεως ηλεκτρονικών ειδών έρχονται με οδηγίες χρήσεως σωστής λειτουργίας. Π.χ αγόρασα μια ξυριστικη που οι οδηγίες λέγανε ότι καλό είναι και πρεπει να φορτίστει για 20 ώρες για τη 1η χρήση.. Εγώ τη χρησιμοποίησα χωρίς το 20ωρο.

Μάντεψε όμως.. Αν χαλάσει στα 2 χρόνια της εγγύησης θα επιστραφεί και θα αλλαχτεί..

Για να μην το κουραζουμε υπάρχει διαφορετική ιδέα περί εγγύησης και χρήσης. Ο καθένας ας κάνει τα κουμάντα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις κάποιο στοιχείο ότι η LG αλλάζει χωρίς πολλά πολλά τηλεοράσεις με μόνιμο Burn-in, με πιό καινούργια μοντέλα, μπορείς να το παραθέσεις, μιάς και θα παίξει σημαντικό ρόλο σε αυτούς που επιλέγουν νέα TV και πιθανώς να ενδιαφέρονται για OLED.

Εγώ προσωπικά που έκανα έρευνα αγοράς προ λίγων μηνών για αγορά TV, αυτά που παρέθεσα είδα. Πουθενά δεν είδα για εύκολη και ανώδυνη αλλαγή της TV από την LG. Το αντίθετο μάλιστα.

Αν από την άλλη έβλεπα ότι η LG θα μου άλλαζε την τηλεόραση χωρίς αν μου κάνει θέμα, όταν θα εμφάνιζε αναπόφευκτα burn-in, ίσως να αγόραζα OLED.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...