Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά από ότι βλέπω κυκλοφορεί στην "ατμόσφαιρα" η ιδέα ότι: καλύτερα lcd και το κεφάλι ήσυχο παρά oled και το κεφάλι ανήσυχο με το σκεπτικό ότι τα κορυφαία μοντέλα lcd δεν έχουν να ζηλέψουν την εικόνα των oled γιατί είναι πλησίον της ποιότητας τους (διαφωνώ αλλά τέλος πάντων, εκείνες οι τραγικές γωνίες θέασης των qled και το photo blooming σε υπότιτλους δεν παλεύονται). Αν όμως είχατε στο ίδιο δωμάτιο με έναν normal φωτισμό (μη το κάνω σκοτεινό το δωμάτιο γιατί μετά θα είναι άνιση μάχη) μια oled και μια fald lcd θα βλέπαμε ποια θα επιλέγατε και ποια όχι..Αν δεν έχω μέτρο σύγκρισης λέω ΟΚ μια χαρά είμαι, αλλά στην ουσία στρουθοκαμηλίζω. Οι qled και όλες οι fald lcd είναι πολύ καλές τηλεοράσεις αλλά δεν παύουν να είναι lcd οθόνες (μια τεχνολογία που αναβαθμίζεται από το 1982, χρονιά όπου κυκλοφόρησε η Seiko Epson την πρώτη έγχρωμη lcd τηλεόραση) με τα γνωστά ελαττώματα τους μειωμένα λόγω των επιπλέον dimming zones. Σαφώς και αν θα αγοράσεις μια fald tv θα έχεις μια από τις καλύτερες οθόνες που υπάρχουν αλλά όχι την καλύτερη, για αυτήν θα πρέπει να πας σε oled η οποία έχει τα δικά της φυσικά, διαφορετικά, ελαττώματα. Ίσως οι Micro LED να μας κάνουν να πετάξουμε τις oled και μακάρι, η τεχνολογία πρέπει να πάει μπροστά. Όχι άλλο lcd όμως, φτάνει..

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, music_lover είπε

Γενικά από ότι βλέπω κυκλοφορεί στην "ατμόσφαιρα" η ιδέα ότι: καλύτερα lcd και το κεφάλι ήσυχο παρά oled και το κεφάλι ανήσυχο με το σκεπτικό ότι τα κορυφαία μοντέλα lcd δεν έχουν να ζηλέψουν την εικόνα των oled γιατί είναι πλησίον της ποιότητας τους (διαφωνώ αλλά τέλος πάντων, εκείνες οι τραγικές γωνίες θέασης των qled και το photo blooming σε υπότιτλους δεν παλεύονται). Αν όμως είχατε στο ίδιο δωμάτιο με έναν normal φωτισμό (μη το κάνω σκοτεινό το δωμάτιο γιατί μετά θα είναι άνιση μάχη) μια oled και μια fald lcd θα βλέπαμε ποια θα επιλέγατε και ποια όχι..Αν δεν έχω μέτρο σύγκρισης λέω ΟΚ μια χαρά είμαι, αλλά στην ουσία στρουθοκαμηλίζω. Οι qled και όλες οι fald lcd είναι πολύ καλές τηλεοράσεις αλλά δεν παύουν να είναι lcd οθόνες (μια τεχνολογία που αναβαθμίζεται από το 1982, χρονιά όπου κυκλοφόρησε η Seiko Epson την πρώτη έγχρωμη lcd τηλεόραση) με τα γνωστά ελαττώματα τους μειωμένα λόγω των επιπλέον dimming zones. Σαφώς και αν θα αγοράσεις μια fald tv θα έχεις μια από τις καλύτερες οθόνες που υπάρχουν αλλά όχι την καλύτερη, για αυτήν θα πρέπει να πας σε oled η οποία έχει τα δικά της φυσικά, διαφορετικά, ελαττώματα. Ίσως οι Micro LED να μας κάνουν να πετάξουμε τις oled και μακάρι, η τεχνολογία πρέπει να πάει μπροστά. Όχι άλλο lcd όμως, φτάνει..

Βασικά έτσι είναι το θέμα και δε νομίζω να ρίχνεις άδικο... Κανείς δε λέει ότι οι oled δεν είναι ότι καλύτερο, από άποψη εικονας, που κυκλοφορεί.

Το γεγονός όμως ότι κάτι έχει μείνει τόσα χρόνια (όχι όπως οι plasma που εξαφανίστηκαν και ας είχαν πλεονεκτήματα) σημαίνει κάτι. Αξιοπιστία. 

Το ότι οι γέροι μου έχουν ακόμη 46αρα lcd 8 χρόνια και παίζει όλη μέρα τατουάζ, Master chef, Cundy crush και δε ξέρω γω τι αξιοπρεπεστατα λέει κάτι... Μάλιστα το γεγονός ότι είναι από αυτές που είναι mat surface με μηδενική αντανάκλαση με κάνει και απορώ γιατί έχει εγκαταληφθει... Αλλά άσχετο με τη συζήτηση... 

 

Επεξ/σία από mordred
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mordred είπε

Βασικά έτσι είναι το θέμα και δε νομίζω να ρίχνεις άδικο... Κανείς δε λέει ότι οι oled δεν είναι ότι καλύτερο, από άποψη εικονας, που κυκλοφορεί.

Το γεγονός όμως ότι κάτι έχει μείνει τόσα χρόνια (όχι όπως οι plasma που εξαφανίστηκαν και ας είχαν πλεονεκτήματα) σημαίνει κάτι. Αξιοπιστία. 

Το ότι οι γέροι μου έχουν ακόμη 46αρα lcd 8 χρόνια και παίζει όλη μέρα τατουάζ, Master chef, Cundy crush και δε ξέρω γω τι αξιοπρεπεστατα λέει κάτι... Μάλιστα το γεγονός ότι είναι από αυτές που είναι mat surface με μηδενική αντανάκλαση με κάνει και απορώ γιατί έχει εγκαταληφθει... Αλλά άσχετο με τη συζήτηση... 

Τα ίδια ακριβώς λέγανε για τις plasma. Έχω δύο ακόμα απ' το 2009. Την LG PK 550 και την κορυφαία Pioneer Kuro. Η Kuro παίζει Fifa 6 ώρες καθημερινά χωρίς το παραμικρό ίχνος ελαττώματος σαν "πορτατίφ" και οι δύο ζουν και βασιλεύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mordred είπε

Στις Sony γράφει "To reduce the risk of image retention:
• Fill the screen by changing [Wide mode] to eliminate the black bars. Select [Wide mode] other than [Normal]."" 

δεν αναφέρει πουθενά για μεγάλο διάστημα... Έτσι αόριστα 

Και βέβαια στο manual σου δεν προσδιορίζει τι είναι μεγάλο χρονικό διάστημα... 5 ώρες; 10 ώρες; μία μέρα; ένα μήνα;

Εμένα τέλος πάντων, και αυτό λέω τόση ώρα,ότι αυτές οι συστάσεις και περιορισμοί θα με προβλημάτιζαν και δε θα έμπαινα καν σε αυτή τη διαδικασία ούτε να χαμηλώνω φωτεινότητες ούτε να σβήνω ούτε αν βλέπω cnn, mtv ή RIK και τηλεάστι και αν παει παράταση το ματς, να τη σβήσω μη μείνει το BAR-AJAX 1-4 όταν βλέπω "η κόρη μου η σοσιαλίστρια"...

Είναι πάνω κάτω οι ίδιες οδηγίες με αυτές της LG.

Manual LG C8 σελίδα 15:

https://www.lg.com/us/support-product/lg-OLED77C8PUA

Βλέπετε, κάποιοι επιλέγουν να λένε ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να φροντίζεις να αφήνεις την OLED να κάνει το compensation cycle κάθε 4 ώρες λειτουργίας, και αμελούν να αναφέρουν ότι αυτό είναι μόνο ένα στοιχείο από το πακέτο οδηγιών της LG, στο οποίο περιλαμβάνεται το ζουμάρισμα της εικόνας όταν βλέπεις υλικό με μαύρες μπάρες, ή η απενεργοποίηση στατικών μπάρων και η αποφυγή απεικόνισης στατικών στοιχείων ή το χαμήλωμα της φωτεινότητας.

Αυτά τα γράφει ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο χρήσης στην ίδια σελίδα. Τώρα, επειδή είναι εύκολο και βολικό ανα τέσσερις ώρες να αφήσεις την TV να κάνει τα δικά της, αλλά καθόλου βολικό να ζουμάρεις όποτε βλέπεις ταινία με μπάρες,  αναφέρουμε μόνο τις οδηγίες του κατασκευαστή που μας αρέσουν.

Αν κάποιος πιστεύει ότι ο κατασκευαστής γράφει χαζομάρες και παραπληροφορεί, να επικοινωνήσει μαζί του.

Στο rtings δεν έβαλαν τηλεόραση να παίζει με υλικό που έχει μαύρες μπάρες. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να βλέπαμε το αποτέλεσμα. Οι C7 τα πήγαν εξαιρετικά δεδομένου του υλικού που έπαιζαν, η C8 σίγουρα θα είναι ακόμα καλύτερη, μιάς και αύξησαν το μέγεθος του κόκκινου subpixel που φθείρεται πιό γρήγορα, οπότε η τεχνολογία με κάθε γενιά πάει και καλύτερα.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, warewolf είπε

Και δυο λογια για το σερβις σε περιπτωση Burn in.

Επικρατει συγχιση και δικαιως, γιατι παρατηρειται το φαινομενο σε αλλον να αλλαζουν οχι μονο πανελ, αλλα και αντικατασταση παλιου μοντελου με νεο και σε αλλους να τους βγαζουν εκτος εγγυησης

Να ξεχωρισουμε το θεμα σε δυο κατηγοριες. Σε αυτη που η τηλεοραση ειχε αστοχια υλικου και σε αυτη που ο χρηστης επαιζε με τσιταρισμενη φωτεινοτητα, ενω ταυτοχρονα την αφηνε να παιζει για δεκαωρα καθε μερα σε καποιο καναλι χωρις ενδιαμεσα κλεισιματα.

Πως ομως το σερβις θα καταλαβει οτι φταιμε ή δεν φταιμε εμεις. ?

Πολυ απλα με το σερβις μενου. Εκει καταγραφονται οι ωρες λειτουργιας, το ποσο φωτεινα επαιζαν και ποσα compensation cycles εχουν γινει.

Αν η τηλεοραση ειχε προβλημα π.χ. στον αλγοριθμο οπου σε ενα τμημα του πανελ δεν εκανε cc ή εκανε λαθος υπολογισμους (οπως στο rtings) ή οποιο αλλο τεχνικο θεμα, τοτε θα στην επισκευασουν/αλλαξουν.

Αν διαπιστωσουν οτι την επαιζες σε Mode...αεροδρομιου, λυπαμαι ατυχησες.

Στην περιπτωση του τοπικ σταρτερ δεν διαβασα την αντιμετωπιση που ειχε απο το σερβις, αλλα στην πλειοψηφια των περιστατικων σε αλλο φορουμ που συζηταμε, η Lg αλλαξε πανελ ή εκανε αντικατασταση σε περιπτωσεις Burn in.  Γνωριζουν λοιπον αν ειναι υπαιτιοτητα χρηστη ή αστοχια υλικου και πραττουν αναλογως.


 

Διαβασα το παραπανω ποστ του τοπικ σταρτερ και απο τη στιγμη που η διατυπωση μου σε προσεβαλε, οφειλω μια συγνωμη.

Τη λεξη πικραμενος την εθεσα με την πραγματικη της διασταση και οχι ως κατι με σαρκασμο. Την εξελαβες με αρνητικο προσημο ως ειρωνια και για αυτο απολογουμαι.

Οντως υπαρχουν πικραμενοι ανθρωποι, και εγραψα αυτη τη λεξη επειδη το πρωτο θεμα που διαβασα εδω μεσα περι Burn in ηταν καποιου αλλου ανθρωπου σε αλλο διπλανο θεμα, οπου πραγματικα ο ανθρωπος ειχε πικραθει δικαιως,

Κανενας οταν του την πουλησαν δεν του εξηγησε τι πρεπει να κανει. Εδωσε 2500 ευρω και του καταστραφηκε η τηλεοραση επειδη δεν ηξερε περι Burn in, compensation cycles, κλεισιματα, φωτεινοτητες κλπ.

Και δεν ειναι ο μονος, παρα πολλοι που ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενοι να ξερουν ως χομπυ 2 πραγματα οπως εμεις στα fora, αγορασαν καποια Oled και επαθαν ζημια.

Στην περιπτωση του αλλου ανθρωπου λοιπον, αν θυμαμαι καλα, το Burn in το επαθε επειδη επαιζε για πολλες ωρες Αντ1 και επαιζε στο Mode ECO. ΔΥΣΤΥΧΩΣ για καποιο ηλιθιο λογο, η lG εχει ονομασει Mode ECO, που συνειρμικα παραπεμπει σε καποιο Mode με μειωμενη φωτεινοτητα. Δυστυχως το Mode eco παιζει με oled light 100 και contrast 100.

Και αυτο το εμαθα ρωτωντας τον σε Pm γιατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ο ανθρωπος εβγαλε πικρα στο κειμενο του. Και ειχε και δικιο. Αν διαβασεις το πρωτο του ποστ και την αντιδραση μου για την περιπτωση του, θα αντιληφθεις ευκολα και γιατι ξεκινησα να γραφω εδω μεσα.

Αναφερθηκα σε αυτη την κατηγορια ανθρωπων που πραγματικα πικραθηκαν απο την επιλογη τους για ενα λογο. Γιατι για να εκφρασουν το παραπονο μπηκαν και το εγραψαν. Αυτο αυτοματως θα δημιουργησει ενα ρευμα και αν δεν ψαξει καποιος το λογο που επαθαν Burn in, πιθανως θα καταληξει στο συμπερασμα πως ολες βγαζουν burn in.

Αυτος ειναι και ο λογος που καθομαι και σας κουραζω με σεντονια. Γιατι ειδα οτι απο αγνοια καποιοι θα παθουν Burn in. Ετσι πηραμε και πρωτοβουλια με ενα φιλο, να συνταξουμε ενα κειμενο περι burn in (το εβαλα πιο πανω σε λινκ) ωστε να μαθουν οσο το δυνατον περισσοτεροι τι συμβαινει με αυτη την τεχνολογια. Οποτε ειτε δεν θα την προτιμησουν, ειτε θα πρεπει να τη λειτουργησουν με καποιους κανονες.

Σκοπος μου δεν ειναι να πεισω κανεναν να αγορασει ή οχι Oled. Αλλα να θεσω τα πραγματα στη σωστη τους διασταση οσο μπορω με οσα εχω κατανοησει.

Ειναι κριμα να αγορασει καποιος Oled και να παθει burn in επειδη την ειχε να παιζει ανοιχτη.   Ειναι κριμα επισης καποιος που λατρευει την εικονα μιας Oled σε κοντραστ/μαυρο, να μην την αγοραζει, επειδη διαβαζει για Burn Ιν αλλα δεν εχει κατανοησει πληρως πότε αυτο επερχεται και υπο ποιες προυποθεσεις.

Στη δικη σου περιπτωση Tigio13 δεν ξερω τι αντιμετωπιση ειχες απο το σερβις. Σου εκαναν επισκευη ή σε εβγαλαν εκτος εγγυησης. ? Αν σε εβγαλαν εκτος, τι χρηση εκανες. ? (σε φωτεινοτητα και καθε ποτε την εκλεινες) αν βρηκαν αστοχια υλικου, αυτοματως αντιλαμβανομαι οτι επαιζες εντος προδιαγραφων.

Σορρυ αλλά τη λέξη 2-3 πικραμενοι την εξέλαβα σαν < ο κάθε πικραμένος > γιαυτό και το σχόλιο μου. Δεκτή η συγγνώμη αν και τελικά δεν ήταν σκοπός σου να προσβάλεις κανέναν. 

Πάμε λοιπόν στο θέμα. Πήρα την b7, η χρήση της ήταν tv ΜΟΝΟ shoping star (δε βλέπουμε καθόλου tv γενικά) pc, gaming με κονσόλα και netflix. 

Τηλεόραση και pc είχα φωτεινότητα και contrast 55% - 60% xbox και netflix 85% - 90%. Γενικά δεν κάθομαι με τις ώρες στην tv εκτός του gaming. 

Πάμε τώρα στο service της lg. Εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ κάποιο προϊόν της και αν είχα παλιότερα δεν είχε χρειαστεί ποτέ να πάω service. Οπότε ότι εμπειρία έχω είναι από την b7. 

Πήρα τηλ Τριτη-Τετάρτη και μου έδωσαν το τηλ του μανωλοπουλου. Αυτός ήρθε και την πήρε Πέμπτη. Αν θυμάμαι καλά τη Δευτέρα ηταν αργία και με πήραν Τρίτη να μου πουν πως διαπιστώθηκε το πρόβλημα και πως θα γίνει αντικατάσταση με ίδιο μοντέλο. Μέχρι τέλος της βδομάδας αρχές της επόμενης είχα την καινούρια b7 με εγγύηση που εννοείται πως μετραγε από τη στιγμή που ήρθε η καινούρια. Δεν πρόλαβα καν να ζητήσω κάτι, μου είπαν από μόνοι τους πως εγκρίθηκε αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων (αν θυμάμαι καλά για το 2ο γιατί έχει περάσει και κάποιο διάστημα από τότε) . 

Warewolf πραγματικά σε θαυμάζω για την υπομονή σου να συντασεις τόσο μακροσκελή ποστ. 

Για την ιστορία και τα λεφτά να μου επέστρεφαν πάλι κάποια oled θα έπαιρνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Στο rtings δεν έβαλαν τηλεόραση να παίζει με υλικό που έχει μαύρες μπάρες. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να βλέπαμε το αποτέλεσμα. Οι C7 τα πήγαν εξαιρετικά δεδομένου του υλικού που έπαιζαν, η C8 σίγουρα θα είναι ακόμα καλύτερη, μιάς και αύξησαν το μέγεθος του κόκκινου subpixel που φθείρεται πιό γρήγορα, οπότε η τεχνολογία με κάθε γενιά πάει και καλύτερα.

Black letterbox bars have been displayed for over 2,500 hours. This has not caused noticeable uniformity issues yet.

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

Θα σου ξέφυγε..

Επίσης

After more than 5000 hours, there has been no appreciable change to the brightness or color gamut of these TVs.

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

Οπότε με μπάρες ή χωρίς, καμία αλλαγή φωτεινότητας και χρωματικής απόκλισης μετά από 5000 ώρες.

Επεξ/σία από music_lover
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανθηρα το θεμα με το manual το εχεις επαναλαβει κι αλλες φορες.

Αν το ξαναδιαβασεις προσεκτικα (το εχω βαλει και στα ελληνικα σε screenshot) θα διαπιστωσεις οτι αλλα γραφει και αλλιως τα ερμηνευσες.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/676993-κάτοχοι-oled-και-γενικότερες-απορίες/?do=findComment&comment=57073231

(οποτε μετραμε μεχρι τωρα: ουτε burn in σε 300 προφητικες ωρες, ουτε Burn in σε 560 ωρες της χαλασμενης tv, ουτε stuttering το panel λογω της ταχυτατης αποκρισης, ουτε προτροπη στο manual να βλεπεις ουτως ή αλλως ταινιες χωρις μπαρες)

 

 

---------------------------------------------------------------

 

Τigio13 απο οσο ξερω καποιες παρτιδες στις B7 ειχαν θεματα. Ησουν ατυχος.

Στατιστικα οσον αφορα την LG οσοι εχουν αντιμετωπισει θεματα απο αστοχιες υλικου, ειτε τους αντικατασταθηκαν panel, ειτε τους εδωσαν νεοτερο μοντελο.

Μονο μια πολυ προσφατη περιπτωση μιας sony που ειναι σε εξελιξη και η εταιρια τα μασαει λιγο λογω κατι καμενων πιξελ και αλλη μια περιπτωση οπου η Lg εβγαλε τον χρηστη εκτος εγγυησης σε βλαβη μεγαλης ανομοιομορφιας στην κατω γωνια.

Και τον εβγαλε εκτος εγγυησης, επειδη το πανελ ειχε φαει χτυπημα και ειχε στραβωσει. Επαιζε μεν στραβωμενο αλλα με ανομοιομορφια πλεον.

Μεχρι στιγμης η αντιμετωπιση σε θεματα Burn in (οχι απο υπαιτιοτητα χρηστη) ειναι θετικη.

 

 

 

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pleo είπε

Που θα μας πεις για την κουλέντ, τεχνολογία υγρών κρυστάλλων που χρησιμοποιείται... σε οθόνες calculator!

Παλι καλα που διαβασες τι εγραψα κιολας.....

Αναφορα σε συγκεκριμενο τυπο δεν εκανα ποτε εκτος του προυγουμενου μηνηματος και εκει μονο την OLED ανεφερα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, primeragt είπε

Παλι καλα που διαβασες τι εγραψα κιολας.....

Αναφορα σε συγκεκριμενο τυπο δεν εκανα ποτε εκτος του προυγουμενου μηνηματος και εκει μονο την OLED ανεφερα.....

Έχω απαντήσει εκτενώς και αναλυτικως σε όλες αυτές τις αποριες αλλά οι απαντήσεις σβήστηκαν. Συνεπώς θεώρησε λυμένο το θέμα.

Τώρα σε ο,τι αφορά τις qled μπορείς να ανοίξεις νέο νήμα όπου θα συζητηθεί η ανωτερότητα της, για να γελάσουν και τα εμπρός κατσίκια... .

Δεν είναι τυχαίο που όλοι ασχολούνται με τις oled και όχι με τις qled. Δεν υπάρχει εξ άλλου κίνητρο καν, όταν γνωρίζει οποιοσδήποτε ότι θα ξεκινήσει με γκολ από τα αποδυτήρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pleo είπε

Έχω απαντήσει εκτενώς και αναλυτικως σε όλες αυτές τις αποριες αλλά οι απαντήσεις σβήστηκαν. Συνεπώς θεώρησε λυμένο το θέμα.

Τώρα σε ο,τι αφορά τις qled μπορείς να ανοίξεις νέο νήμα όπου θα συζητηθεί η ανωτερότητα της, για να γελάσουν και τα εμπρός κατσίκια... .

Δεν είναι τυχαίο που όλοι ασχολούνται με τις oled και όχι με τις qled. Δεν υπάρχει εξ άλλου κίνητρο καν, όταν γνωρίζει οποιοσδήποτε ότι θα ξεκινήσει με γκολ από τα αποδυτήρια. 

Καλα ηρεμησε λιγο θα παθεις κατι. Δεν σχολιασα καθολου ουτε υπερ ουτε κατα των Oled ουτε και για τις Qled. Τη μονη θεση που πηραν ηταν οτι οταν μιλαμε για τεχνολογιες panel ολες εχουν υπερ και κατα και αποφασιζεις αναλογα τη χρηση που θες. Αν εσυ δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο δεν φταιω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pleo νομιζω οτι αυτο που θελει να πει ο primeagt ειναι πως,  αν την εχεις ανοιχτη καθε μερα σερι για 10-12 ωρες για τηλεοπτικο, οντως με τα λογοτυπα θα υπαρξει θεμα.

Βεβαια αν η θεαση ειναι 10+ ωρες σαβουροκαναλα και μια lcd του 500αρικου την κανει την δουλεια, δεν χρειαζεται να καταφυγεις σε ανωτερο segment.

Θεωρω οτι κατα βαση λετε το ιδιο πραγμα.

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η LG C8 εμφανισε κολλημενο pixel πρασινο και δεν ξερω τι να κανω απο την μια λεω να περιμενω μπας και εχω πιθανοτητες για αντικατασταση με C9. Γιατι και η C8 δοθηκε ως αντικατασταση της C7 Απο τον οκτωβριο του  2017 2 oled μου εμφανισαν 2 διαφορετικα προβληματα ποσο γκαντεμης ειμαι

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/3/2019 στις 7:33 ΜΜ, primeragt είπε

Ενα προιον ειναι ή οχι σκουπιδι για σενα. Για εναν αλλον μπορει να ειναι το κορυφαιο. Και οταν μιλαμε για panel και περιορισμους αυτων δεν μπορει να υπαρχει μονο ενα τελειο και ολα τα αλλα σκουπιδια. Ειναι αναλογα τη χρηση και τι θελεις απο αυτο.

Αυτο ειναι το πρωτο μυνημα μου στη συζητηση. Αν εσυ βλεπεις φανατσματα ειναι δικο σου θεμα.

Στο δευτερο αυτο που ειπα ειναι οτι δεν κανει για 20ωρη καθημερινη χρηση σε ενα μονο καναλι (cosmote sport tv) οσο καλη και αν ειναι γιατι ετσι ειναι η τεχνολογια της. Τα κουλεντ και κουλειντ εσυ τα εβαλες στα λογια μου. Οποτε η διαβαζε πριν απαντας η προσπερνα.

 

Επεξ/σία από primeragt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/3/2019 στις 5:50 ΜΜ, DiAvOl είπε

Δεν καλύπτει burn-in, απλά σου λέει ας πρόσεχες :)-

Του τοπικ σταρτερ που επαθε burn in γιατι του την αντικατεστησαν με καινουργια. ?

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...