Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω και εγώ για 65" C9 προσφορα. Ας ελπισουμε τωρα που θα ερθει η νεα σειρα να βαλουν τιποτα.

1800 με 5ετη είναι λουκούμι! Αν δει κανείς κάτι ας στείλει ένα ΠΜ

Επεξ/σία από apri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, apri είπε

Ψάχνω και εγώ για 65" C9 προσφορα. Ας ελπισουμε τωρα που θα ερθει η νεα σειρα να βαλουν τιποτα.

1800 με 5ετη είναι λουκούμι! Αν δει κανείς κάτι ας στείλει ένα ΠΜ

Υπάρχει ενότητα εδώ στο forum για προσφορές να κοιτας εκεί.. 

Αν γινόταν το euro θα έβγαζαν για πολλές... Τώρα ίσως πάει πάρα πίσω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεότερα μέχρι στιγμής είναι αλλαγή οθόνης μέσα στην εγγυηση...  Από 4 Μαΐου θα την αλλάξουν  λογικά.. 

Θα πάρει παράταση η εγγύηση οθόνης..  Αν μου βγάλει θέμα  πάλι στην οθόνη που δε θα με πειράξει εντός εγγύησης να γίνει κάτι .. λογικά θα μου δώσουν νέα tv μετά...  Ευτυχώς μ έβγαλε θέμα μεσα στην εγγυηση... Γιατί η οθόνη έχει 1800 ευρώ.... Οπότε θα γινόταν κουμπαράς αν χαλούσε τελείως η οθόνη αλλά με το burn in /αναμοιομορφια που έχει τώρα σε ταινίες δεν υπάρχει θέμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση πραγματικα διαβαζοντας σχολια "ειδικων"  περι OLED σε διαφορα forums  και δεν εστιαζει κανεις στην ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ που δεχονται τα πιξελ οταν προβαλλουν και ξαναπροβαλλουν στατικες εικονες λογοτυπα κλπ κλπ . Ολοι μιλανε για το " 4ωρο" λες και αν την κλεισεις στο 4ωρο για 5 και 10 λεπτα , θα εξαλειφθει το συγκεριμενο προβλημα ,.Γνωριζετε κυριοι η οχι οτι η καταπονηση του πιξελ ειναι ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ και οσα 4ωρα και αν την κλεισεις δεν μηδενιζει το κοντερ και τις ωρες καταπονησης που εχει δεχθει ? και δεν το λεω εγω το λεει η ιδια η LG . ας πουμε οτι βλεπουμε πχ  οτε το χειμωνα τσαμπιονς λιγκ . σε συγκεκριμενα σημεια της οθονης υπαρχουν στατικα λογοτυπα . ( του καναλιου , οι μπαρες του σκορ κλπ ) Αν λοιπον χοντρικα σε καθε αγωνα επι 90 λεπτα γραφει το κοντερ της καταπονησης  των πιξελ αυτων, σε συγκεκριμενα σημεια της τηλεορασης , καθιστε  και υπολογιστε τα σημεια αυτα ποσες ωρες καταπονησης δεχονται ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΑ σαν ωρες λειτουργιας σε σχεση με αλλα τμηματα της τηλεορασης που δεν υπαρχουν αυτα .το 4ΩΡΟ απλα ρυθμιζει την ταση του πιξελ για να μην χασει φωτεινοτητα σε σχεση με τα υπολοιπα . Η καταπονηση του πιξελ ομως η οποια εχει προσθετικη υποβαθμιση οσα 4ωρα και να κλεισεις την τηλεοραση δεν επανερχεται . δυο μισαωρα διακεκομενης θεασης ισουνται με μια ωρα συνεχομενης . και μετα βγαινουν καποιοι και κανουν παραπονα γιατι ενω τηρουσαν το 4ωρο τους εμφανισε burn in . 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ σωστα, οπως επισης διαφεύγει σε πολλους οτι το πανελ αποτελείται απο οργανικα υλικα με χρονο ημιζωης. Η πτωση φωτεινοτητας υφίσταται και μαλιστα γρηγορα, απλως γινεται σταδιακα και δεν το αντιλαμβανεται κανεις.

Επεξ/σία από graphist83
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2020 στις 9:00 ΜΜ, vagk73 είπε

Μου κανει εντυπωση πραγματικα διαβαζοντας σχολια "ειδικων"  περι OLED σε διαφορα forums  και δεν εστιαζει κανεις στην ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ που δεχονται τα πιξελ οταν προβαλλουν και ξαναπροβαλλουν στατικες εικονες λογοτυπα κλπ κλπ . Ολοι μιλανε για το " 4ωρο" λες και αν την κλεισεις στο 4ωρο για 5 και 10 λεπτα , θα εξαλειφθει το συγκεριμενο προβλημα ,.Γνωριζετε κυριοι η οχι οτι η καταπονηση του πιξελ ειναι ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ και οσα 4ωρα και αν την κλεισεις δεν μηδενιζει το κοντερ και τις ωρες καταπονησης που εχει δεχθει ? και δεν το λεω εγω το λεει η ιδια η LG . ας πουμε οτι βλεπουμε πχ  οτε το χειμωνα τσαμπιονς λιγκ . σε συγκεκριμενα σημεια της οθονης υπαρχουν στατικα λογοτυπα . ( του καναλιου , οι μπαρες του σκορ κλπ ) Αν λοιπον χοντρικα σε καθε αγωνα επι 90 λεπτα γραφει το κοντερ της καταπονησης  των πιξελ αυτων, σε συγκεκριμενα σημεια της τηλεορασης , καθιστε  και υπολογιστε τα σημεια αυτα ποσες ωρες καταπονησης δεχονται ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΑ σαν ωρες λειτουργιας σε σχεση με αλλα τμηματα της τηλεορασης που δεν υπαρχουν αυτα .το 4ΩΡΟ απλα ρυθμιζει την ταση του πιξελ για να μην χασει φωτεινοτητα σε σχεση με τα υπολοιπα . Η καταπονηση του πιξελ ομως η οποια εχει προσθετικη υποβαθμιση οσα 4ωρα και να κλεισεις την τηλεοραση δεν επανερχεται . δυο μισαωρα διακεκομενης θεασης ισουνται με μια ωρα συνεχομενης . και μετα βγαινουν καποιοι και κανουν παραπονα γιατι ενω τηρουσαν το 4ωρο τους εμφανισε burn in . 

Η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας! Να κάτσεις να διαβάσεις ξανά και προσεχτικά τι είναι και πως δημιουργείται το burn in. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω αγοράσει την  QLED Samsung QE65Q85R η οποία δεν υποστηρίζει το HDMI2.1 το οποίο έχω διαβάσει χρειάζεται για προβολή 4K στα 120HZ.

Μήπως γνωρίζετε αν κάποια από τις θύρες HDMI έχει πιο βελτιωμένο version το οποίο θα το κάνει εφικτό; 

Ο κύριος λόγος της ερώτησης μου, είναι η υπόσχεση της MICROSOFT και SONY ότι στην νέα γενιά κάποια games ενδέχεται να τρέχουν μέχρι και 120fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2020 στις 9:00 ΜΜ, vagk73 είπε

Μου κανει εντυπωση πραγματικα διαβαζοντας σχολια "ειδικων"  περι OLED σε διαφορα forums  και δεν εστιαζει κανεις στην ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ που δεχονται τα πιξελ οταν προβαλλουν και ξαναπροβαλλουν στατικες εικονες λογοτυπα κλπ κλπ . Ολοι μιλανε για το " 4ωρο" λες και αν την κλεισεις στο 4ωρο για 5 και 10 λεπτα , θα εξαλειφθει το συγκεριμενο προβλημα ,.Γνωριζετε κυριοι η οχι οτι η καταπονηση του πιξελ ειναι ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ και οσα 4ωρα και αν την κλεισεις δεν μηδενιζει το κοντερ και τις ωρες καταπονησης που εχει δεχθει ? και δεν το λεω εγω το λεει η ιδια η LG . ας πουμε οτι βλεπουμε πχ  οτε το χειμωνα τσαμπιονς λιγκ . σε συγκεκριμενα σημεια της οθονης υπαρχουν στατικα λογοτυπα . ( του καναλιου , οι μπαρες του σκορ κλπ ) Αν λοιπον χοντρικα σε καθε αγωνα επι 90 λεπτα γραφει το κοντερ της καταπονησης  των πιξελ αυτων, σε συγκεκριμενα σημεια της τηλεορασης , καθιστε  και υπολογιστε τα σημεια αυτα ποσες ωρες καταπονησης δεχονται ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΑ σαν ωρες λειτουργιας σε σχεση με αλλα τμηματα της τηλεορασης που δεν υπαρχουν αυτα .το 4ΩΡΟ απλα ρυθμιζει την ταση του πιξελ για να μην χασει φωτεινοτητα σε σχεση με τα υπολοιπα . Η καταπονηση του πιξελ ομως η οποια εχει προσθετικη υποβαθμιση οσα 4ωρα και να κλεισεις την τηλεοραση δεν επανερχεται . δυο μισαωρα διακεκομενης θεασης ισουνται με μια ωρα συνεχομενης . και μετα βγαινουν καποιοι και κανουν παραπονα γιατι ενω τηρουσαν το 4ωρο τους εμφανισε burn in . 

Τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου. Άλλο το burn in και άλλο  η πτώση της φωτεινότητας. Για να μην γίνει το πρώτο,  γίνεται το δεύτερο.  Το πρώτο είναι δύσκολο πλέον να γίνει στα μοντέλα απο σειρά 8 και πέρα,  το δεύτερο όντως υφίσταται,  αλλά είναι τόσο αμελητέα που δεν πρόκειται να την καταλάβεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To burn in είναι η μονιμη αποτύπωση κάποιας εικόνας στο πάνελ, διότι τα εικονοστοιχεία εκείνα έχουν φθαρεί περισσότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα εικονοστοιχεία του πάνελ.

Και τί ακριβώς παθαίνει το εικονοστοιχείο που φθείρεται? Γιατί δείχνει διαφορετικά?

Διότι έχει πέσει η φωτεινότητα του συγκεκριμένου εικονοστοιχείου στο συγκεκριμένο χρώμα.......

Για αυτό το burn in αποτελείται από "σκιές" και όχι ας πούμε φωτεινές περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλαβή σήμερα με νέα  αλλαγμένη οθόνη..    έπρεπε να φύγω και την είδα για λίγο,  τέλεια κατάσταση χωρίς παραμορφώσεις εννοείται... μου είπε για δύο χρόνια ξανά η οθόνη εγγύηση οπότε πρώτα ο Θεός να είμαστε καλά αν βγάλει θέμα παρόμοιο λογικά θα μου δώσουν καινούργια τηλεόραση... Αυτά τα ευχάριστα μέχρι στιγμής..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 04/05/2020 at 18:35, anamenos said:

Καλησπέρα, έχω αγοράσει την  QLED Samsung QE65Q85R η οποία δεν υποστηρίζει το HDMI2.1 το οποίο έχω διαβάσει χρειάζεται για προβολή 4K στα 120HZ.

Μήπως γνωρίζετε αν κάποια από τις θύρες HDMI έχει πιο βελτιωμένο version το οποίο θα το κάνει εφικτό; 

Ο κύριος λόγος της ερώτησης μου, είναι η υπόσχεση της MICROSOFT και SONY ότι στην νέα γενιά κάποια games ενδέχεται να τρέχουν μέχρι και 120fps. 

Παιδιά υπάρχει κάποιος που γνωρίζει;

Συγχωρέστε με αν η ερώτηση γίνεται σε λάθος τοπικ (δεν είμαι expert στις τηλεοράσεις) 

Επεξ/σία από anamenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

 

Ρε παιδιά γνωρίζει κανείς ποτέ θα κυκλοφορήσει η cx48 ? γιατί όπου έχω ρωτήσει (plaisio, media markt) με κοιτάνε σαν ούφο... οι πιο πoλλοι δε ξέρουν καν ότι υπάρχει τέτοιο μοντέλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/3/2020 στις 6:15 ΠΜ, Tresorikos είπε

Πήγαινε σε ένα κατάστημα μετά την καραντίνα να δεις πως ξεχωρίζουν σαν τη μύγα μες στο γάλα όποια tv κ να βάλουν δίπλα σε oled χάνεται.. 

Βασικα σε καταστημα δεν ξεχωριζει καν οσο στην πραγματικοτητα αφου τα καταστηματα ειναι σε σχετικα φωτισμενους χωρους. 
 

Την πραγματικη δυναμη της OLED την βλεπεις σε σκοτεινο δωματιο.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια εχω την lg oled 55B8PLA και πέφτει η φωτεινοτητα και ανεβαίνει μόνη της ενώ εχω απενεργοποιήσει την εξοικονόμηση ενέργειας μου έχουν αλλάξει και τη πλακέτα και την οθόνη αλλα παλι εχει τα ίδια προβλήματα.Σας εχει δημιουργήσει σε σας κατι ανάλογο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...