Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gatakos είπε

Βάζεις xbox one X με 4κ και hdr και netflix 4k παραγωγές... χωρια ότι στο seven της γειτονιάς μου έχει 15+ ταινίες 4κ uhd. Σε κάλυψα φίλε μου??

Τις προτιμήσεις όταν δώσεις λεφτά να την αγοράσεις! Οχι τζάμπα που λένε και στο χωριό μου!

@IOSIF SALEM και δεν είναι ολεντουλα είναι ολενταρα! ;)

Σου μίλησα για mbps και εσύ το έριξες στο καλαματιανό κάνοντας αναφορά σε xbox,netflix και το seven up της γειτονιάς σου.

Θα μου απαντήσεις στην ερώτηση στο που θα βρω 600mbps βίντεο; Με τα 16 Mbps του netflix και τα ψηφιακά μπαρμπαδούλια του xbox που λόγω των κινούμενων γραφικών έχεις την ψευδαίσθηση οτι βλέπεις ποιοτική εικόνα θα ταίζεις το μηχανάκι των 2 χιλιάδων ευρώ;

Αντι να της δίνεις φιλετάκι σολωμού,εσύ θα της πετάς τα ψαροκόκκαλα; Έχεις καταλάβει οτι δηλώνεις αμερικανάκι θυμα του μαρκετινγκ;

Λεφτά έχουμε να αγοράσουμε Oled.Λεφτά για βίντεο των 600 Mbps δεν έχουμε.Είναι πολλά τα  10 χιλιάρικα για την αγορά μιας κινηματογραφικού επιπέδου βιντεοκάμερας για να ταίσουμε την Oled με βίντεο της προκοπής

Επεξ/σία από IOSIF SALEM
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Στο 2ο κομματι δικιο εχεις αρκεστηκα απλα στο λογο της.Βεβαια ηταν τοσο απλη η διαδιακσια αλλαγης τωρα που δε σκεφτηκα καν να κανω καποιο αιτημα.Οσον αφορα το 1ο κομματι εγω γενικα δεν ειμαι ανθρωπος που αλλαζει καθε 3 και λιγο συσκευες οποτε θελω οταν αγορασω να εχω μια συσκευη future proof.Την προηγουμενη τηλεοραση που ειχα μια 40αρα samsung την ειχα παρει το 2008 και ηταν η 1η led tv.Σιγουρα πιο ακριβη απο τον ανταγωνισμο αλλα και πολυ πιο future proof χωρις αυτο να ειναι παναμεια βεβαια.

Έχεις συνειδητοποιήσει πως το ακριβό σου μηχανάκι κάθε χρόνο χάνει μεγάλη χρηματική αξία; Future proof ; Future πέταμα θέλεις να πεις καλύτερα.
Σε 3-4 χρόνια η αγορά θα γεμίσει απο 8Κ τηλεοράσεις.Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Οτι δικιά σου τηλεόραση θα έχει μπαγιατέψει για τα καλά πριν ακόμη
την χαρείς.Η τεχνολογία της ανάλυσης απο την στιγμή που γίνεται προσιτή στην αγορά σε 5-6 χρονάκια αλλάζει.Το 4Κ αυτή την στιγμή βρίσκεται κάπου στα μισά της ζωής του και εσύ μου μιλάς για future proof;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, IOSIF SALEM είπε

Έχεις συνειδητοποιήσει πως το ακριβό σου μηχανάκι κάθε χρόνο χάνει μεγάλη χρηματική αξία; Future proof ; Future πέταμα θέλεις να πεις καλύτερα.
Σε 3-4 χρόνια η αγορά θα γεμίσει απο 8Κ τηλεοράσεις.Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Οτι δικιά σου τηλεόραση θα έχει μπαγιατέψει για τα καλά πριν ακόμη
την χαρείς.Η τεχνολογία της ανάλυσης απο την στιγμή που γίνεται προσιτή στην αγορά σε 5-6 χρονάκια αλλάζει.Το 4Κ αυτή την στιγμή βρίσκεται κάπου στα μισά της ζωής του και εσύ μου μιλάς για future proof;

Ήταν να μη σου απαντήσω γιατί φαίνεσαι από τα άτομα που κανουν τις καλύτερες αγορές και όλοι οι άλλοι γύρω σου πετανε λεφτα αλλα τέλος παντων. Η 10ετιας τηλεοραση μου χαλασε και επρεπε να παρω καποια αλλη. Συμφωνα με σενα επρεπε να παρω μια φτηνη και να περιμενω 2-3 χρονια να παρω την oled που ήθελα ή να μην παρω τπτ και να την παρω σε παιρνω 2-3 χρονια? Ποιο θα ηταν το καλυτερο deal με γνώμονα παντα το γεγονος οτι μου κοστισε περιπου 1000 € η b7. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου προτάθηκε αντικατάσταση της τηλεόρασης μου με μια ίδια η να πάρω πιστωτικό 1500 ευρώ. Κλείνω προς την sony 65xe9005. Καλα τα μαύρα αλλά και οι 65 ιντσες μετράνε. Την έχω δει από κοντά τη συγκεκριμένη και μου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, efo355 είπε

Τελικά μου προτάθηκε αντικατάσταση της τηλεόρασης μου με μια ίδια η να πάρω πιστωτικό 1500 ευρώ. Κλείνω προς την sony 65xe9005. Καλα τα μαύρα αλλά και οι 65 ιντσες μετράνε. Την έχω δει από κοντά τη συγκεκριμένη και μου άρεσε.

Τότε και αυτή είναι τρομερή επιλογή. 

Είναι 10 ίντσες διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Ήταν να μη σου απαντήσω γιατί φαίνεσαι από τα άτομα που κανουν τις καλύτερες αγορές και όλοι οι άλλοι γύρω σου πετανε λεφτα αλλα τέλος παντων. Η 10ετιας τηλεοραση μου χαλασε και επρεπε να παρω καποια αλλη. Συμφωνα με σενα επρεπε να παρω μια φτηνη και να περιμενω 2-3 χρονια να παρω την oled που ήθελα ή να μην παρω τπτ και να την παρω σε παιρνω 2-3 χρονια? Ποιο θα ηταν το καλυτερο deal με γνώμονα παντα το γεγονος οτι μου κοστισε περιπου 1000 € η b7. 

Αγαπητέ μάλλον έχω χάσει επεισόδια γιατί εγώ στο μυαλό μου ξέρω πως οι oled αποτελούν την τεχνολογική αφρόκρεμα στις τηλεοράσεις αυτή την στιγμή.

Οπότε 1000 ευρώ 55αρα oled στο αυτί μου ακούγεται ως ολοκαίνουργια lamborghini στα 30 χιλιάρικα.Αν πετυχες τέτοια ευκαιρία με γεια σου με χαρά σου.Αλλά ψάξτο λιγάκι παραπάνω το θέμα.Με χίλια ευρώ κανείς δεν σου πουλάει αυτή την στιγμή κορυφαία Oled τηλεόραση

Ωραίο το σενάριο των χιλίων ευρώ αλλά στο μοντέλο αυτό θα έχουν ξεχάσει τον "δράκο" μέσα στο motherboard και δεν το έχεις καταλάβει ακόμη.Έναν αντίστοιχο δράκο που ξέχασαν οι κύριοι της LG, σε μερικά 4Κ panel λέγεται RGBW

Επεξ/σία από IOSIF SALEM
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, IOSIF SALEM είπε

Αγαπητέ μάλλον έχω χάσει επεισόδια γιατί εγώ στο μυαλό μου ξέρω πως οι oled αποτελούν την τεχνολογική αφρόκρεμα στις τηλεοράσεις αυτή την στιγμή.

Οπότε 1000 ευρώ 55αρα oled στο αυτί μου ακούγεται ως ολοκαίνουργια lamborghini στα 30 χιλιάρικα.Αν πετυχες τέτοια ευκαιρία με γεια σου με χαρά σου.Αλλά ψάξτο λιγάκι παραπάνω το θέμα.Με χίλια ευρώ κανείς δεν σου πουλάει αυτή την στιγμή κορυφαία Oled τηλεόραση

Ωραίο το σενάριο των χιλίων ευρώ αλλά στο μοντέλο αυτό θα έχουν ξεχάσει τον "δράκο" μέσα στο motherboard και δεν το έχεις καταλάβει ακόμη.Έναν αντίστοιχο δράκο που ξέχασαν οι κύριοι της LG, σε μερικά 4Κ panel λέγεται RGBW

Εσύ έχεις όρεξη φίλε ενώ εγώ καμία πραγματικά. Αν ψαχτείς λίγο θα καταλάβεις ότι πολλοί μπορούν να πάρουν τη συγκεκριμένη tv κοντα στα 1000 €. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Εσύ έχεις όρεξη φίλε ενώ εγώ καμία πραγματικά. Αν ψαχτείς λίγο θα καταλάβεις ότι πολλοί μπορούν να πάρουν τη συγκεκριμένη tv κοντα στα 1000 €. 

Δεν υποστήριξα το αντίθετο,οτι δηλαδή δεν γίνεται να την αγοράσεις στα 1000 ευρώ.Εγώ υποστηρίζω πως oled τηλεόραση στα 1000 ευρώ
κάποιον "δράκο" θα κρύβει μέσα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, efo355 είπε

Τελικά μου προτάθηκε αντικατάσταση της τηλεόρασης μου με μια ίδια η να πάρω πιστωτικό 1500 ευρώ. Κλείνω προς την sony 65xe9005. Καλα τα μαύρα αλλά και οι 65 ιντσες μετράνε. Την έχω δει από κοντά τη συγκεκριμένη και μου άρεσε.

Είναι πάρα πολύ καλή TV. Είναι πάρα πολύ φωτεινή (που μετράει στο HDR) και το μαύρο της είναι από τα καλύτερα σε LCD τηλεόραση.

Θα το δείς ότι θα έχει φάσεις που θα θές να κατεβάσεις τη φωτεινότητα, γιατί θα σου τρυπάει τα μάτια 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panther_512 είπε

Είναι πάρα πολύ καλή TV. Είναι πάρα πολύ φωτεινή (που μετράει στο HDR) και το μαύρο της είναι από τα καλύτερα σε LCD τηλεόραση.

Θα το δείς ότι θα έχει φάσεις που θα θές να κατεβάσεις τη φωτεινότητα, γιατί θα σου τρυπάει τα μάτια 🙂

Στη φωτεινότητα και στο άσπρο ή oled έπασχε. Και εντάξει με τη φωτεινότητα λόγω απίστευτης αντίθεσης σε ξεγελουσε αλλά το άσπρο δεν ήταν άσπρο. Εξαιρετικές οι oled αλλά έχουν και αυτές τα θεματακια τους.

Ελπίζω να μείνω ευχαριστημένος με τη sony. Μόλις παραλάβω θα πω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ηρθε προχθες η C8 μαλιστα ο τεχνικος μου την εστησε κιολας να ναι καλα ο ανθρωπος. Δεν εχω καταλαβει διαφορα μεχρι τωρα. Στο hdr ομως το dynamic tone mapping κανει την διαφορα. τωρα δεν ξερω γιατι η lg ακολουθησε διαφορετικη πολιτικη σε μενα σε σχεση με τον φιλο μηπως επειδη σε μενα δεν ηταν burn in?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...