Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εγω την oled55b9pla και προσφατα αγορασα την rtx 3080 και οταν βαζω αναλυση 4κ 120hz μου βγαζεις μαυρη οθονη ανα μερικα δευτερολεπτα( εχω το ιδιο προβλημα και σε 4κ60hz και 2κ120hz αλλα συμβαινει πολυ σπανια σα αυτες τι αναλυσεις! Εχω δοκιμασει τα παντα μηπως εχει συμβει σε κανεναν αλον και εχει βρει καποια λυση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/1/2019 στις 1:56 ΜΜ, polakis21 είπε

Καλησπέρα και καλη χρονια. Μολις ηρθε το σερβις Μανωλοπουλος και πηρε την 65αρα oled μου Β7 γιατι εχω vertical banding, καθετες γραμμες δηλαδη παχιες διαφανες που φαινονται σε ολα τα σκοτεινα πλανα χωρις πολυ φως και ειδικοτερα αν κινειται η καμερα των πλανων δεξια αριστερα. Εχει κανεις εμπειρια απο το σερβις της LG; Μπορω να πετυχω χρηματα πισω ή αντικατασταση με νεο μοντελο; Το θεωρω απαραδεκτο, τηλεοραση που την εχω 10 μηνες, αξιας 3000 ευρω να εχει τετοια ανομοιομορφια. Αν μου πουν οτι δεν εχει τιποτα θα γινει χαμος...

Η πλειοψηφια των tv εχει bertical banding σε 2 - 10 % grey σκηνες. Τσαμπα την πηγες για εμενα εκτος αν ειναι σε τοσο μεγαλο βαθμο που ειναι τρομερα εμφανες. Η δικη μου 65 CX εχει αυτο που αναφερεις ευτυχως σε υποφερτο βαθμο. μπορεις μονο να το διακρινεις σε 5-10 % χαμηλου φωτος κινουμενες σκηνες. 

Λογικα θα σου πουν απ το σερβις οτι ειναι εντος των προδιαγραφων. Ακομα και να στην αλλαξουν (και η αλλη θα εχει αλλα εξαρταται σε τι βαθμο, για να πετυχεις πεντακαθαρο πανελ ειναι σχεδον αδυνατο), παλι κατι θα εχει οταν θα γραψει καμια 100αρια ωρες. να ευχεσαι να ειναι μονο το banding και να ειναι υποφερτο γιατι το τι πανελ θα παρεις ειναι λαχειο στην κυριολεξια.  Μπορει να εχεις tint, μπορει να εχεις black corners ή ανομοιομορφια γενικοτερα που ειναι χειροτερο απο το banding πιστεψε με μ αυτα που εχω δει. 

Αν λοιπον ειναι υποφερτο και στην πλειοψηφια των σκηνων δεν το βλεπεις, και δεν εχεις αλλα προβληματα, θα σου προτεινα να μην την πας στο σερβις ... μπορει να μπλεξεις χειροτερα με την επομενη ή αν σου αλλαξουν πανελ και δε το καλιμπραρουν σωστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreas! είπε

Η πλειοψηφια των tv εχει bertical banding σε 2 - 10 % grey σκηνες. Τσαμπα την πηγες για εμενα εκτος αν ειναι σε τοσο μεγαλο βαθμο που ειναι τρομερα εμφανες. Η δικη μου 65 CX εχει αυτο που αναφερεις ευτυχως σε υποφερτο βαθμο. μπορεις μονο να το διακρινεις σε 5-10 % χαμηλου φωτος κινουμενες σκηνες. 

Λογικα θα σου πουν απ το σερβις οτι ειναι εντος των προδιαγραφων. Ακομα και να στην αλλαξουν (και η αλλη θα εχει αλλα εξαρταται σε τι βαθμο, για να πετυχεις πεντακαθαρο πανελ ειναι σχεδον αδυνατο), παλι κατι θα εχει οταν θα γραψει καμια 100αρια ωρες. να ευχεσαι να ειναι μονο το banding και να ειναι υποφερτο γιατι το τι πανελ θα παρεις ειναι λαχειο στην κυριολεξια.  Μπορει να εχεις tint, μπορει να εχεις black corners ή ανομοιομορφια γενικοτερα που ειναι χειροτερο απο το banding πιστεψε με μ αυτα που εχω δει. 

Αν λοιπον ειναι υποφερτο και στην πλειοψηφια των σκηνων δεν το βλεπεις, και δεν εχεις αλλα προβληματα, θα σου προτεινα να μην την πας στο σερβις ... μπορει να μπλεξεις χειροτερα με την επομενη ή αν σου αλλαξουν πανελ και δε το καλιμπραρουν σωστα. 


Φιλε μου την αλλαξαν και πηρα 65C9 που εχει ελαχιστο banding και καθολου ευτυχως απο τα υπολοιπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, καλή χρονιά σε όλους με υγεία!! Ψάχνω να πάρω τηλεόραση 65' LG αλλά μου είπε ένας φίλος ότι με τις oled θα έχω θέματα με αντανάκλαση την ημέρα και κατι με burn μου είπε και μου είπε το μόνο θετικό είναι αν έχω παιχνίδομηχανη είναι η καλύτερη αλλά για απλή tv δεν λέει. Και μου λέει πήγαινε στην qled. Εκεί που ήμουν αποφασισμένο τώρα έμεινα ξανά πίσω. Εγώ τώρα ψάχνω μια τηλεόραση να βλέπω tv, νετφλιξ η ταινίες από το ίντερνετ τώρα για παιχνίδια άμα πάρω ps5 μόνο αυτο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν στη BF πήρα τη 55 CX. Ναι τρομερή εμπειρία, τρομερή εικόνα ειδικά σε 4κ kai HDR  και παράλληλα αναμένω το PS5.Όμως αν έχεις ήλιο και σκάει στη τηλεόραση, ναί θα έχεις θέμα με τη θέαση. Αν την αφήνεις να παίζει με τις ώρες πχ. απλά για παρέα ναί αυξάνεις τη πιθανότητα burn in. Επίσης αν τη θες για επίγεια κανάλια μπορεί το αποτέλεσμα να είναι και χειρότερο που λέει ο λόγος, σε σχέση με παλαιότερη τηλεόραση γιατί η DIGEA στις περισσότερες περιοχές εκπέμπει σε 576i. Γενικά αν τη θες για ταινίες και παιχνίδια νομίζω δεν υπάρχει αντίπαλος στις OLED. Ειδικά αν βρεις τις ρυθμίσεις, σε σκοτεινό δωμάτιο θα την απολαύσεις. Για τα προβλήματα πολλά έχουν ακουστεί και ήμουν και εγώ σκεπτικός. Προσπαθώ να μη την αφήνω για ώρες, χωρίς λόγο ανοιχτή ή σε ίδιο μοτίβο/στατικές εικόνες. ΣΚ που λιώνουμε ταινίες σειρές τη κλείνω ανά 4ωρο να κάνει refresh το panel. Περισσότερο δε θα τη νταντέψω γιατί στη τελική το θέμα είναι να την ευχαριστηθώ🤗

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε η ΒΧ55. Όταν όμως την βάζω μπροστά, μυρίζει πλαστικίλα σε μεγάλο βαθμό. Είναι φυσιολογικό αυτό ή μπήκε κανένα αφρολέξ στις οπές εξαερισμου;

Επίσης, έχει κανείς καλιμπράρει την δικιά του (εννοώ με δισκάκι);
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι είδα η μυρωδιά καμένου πλαστικού είναι υπαρκτό πρόβλημα. Έχει συζητηθεί εκτενώς στο reddit, ενώ είχε γίνει και ανάκληση παλιότερα. Το είχε κανείς και να του έφυγε μετά από λίγο καιρό;

https://www.which.co.uk/news/2020/10/product-recall-lg-4k-oled-tvs-recalled/

https://www.reddit.com/r/OLED/comments/gj659e/lg_cx_burning_plastic_smell/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

LG CX το έχω(?). Τις πρώτες μέρες μύριζε πολύ και το καταλάβαιναν και οι άλλοι. Τώρα είτε το ξέχασα, πήγα και μύρισα μόλις, είτε έφυγε. Την έχω 2,5 μήνες.

Επεξ/σία από Badass
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απέκτησα και εγω προχτές την bx αυτό με την μυρωδια δεν μου το έχει κάνει. Το refresh panel το κανει αυτόματα  ανά 4 ωρες η το επιλέγω να το κάνει από το μενού?

Επεξ/σία από Chrisl7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chrisl7 είπε

Απέκτησα και εγω προχτές την bx αυτό με την μυρωδια δεν μου το έχει κάνει. Το refresh panel το κανει αυτόματα  ανά 4 ωρες η το επιλέγω να το κάνει από το μενού?

Αυτόματα μόλις την κλείνεις κάθε 3,4 ώρες κανει το cc.

Refresh χειροκίνητο δεν πρέπει να κάνεις μόνος σου, γινεται αυτόματα ύστερα από κάποιες ώρες λειτουργίας,  περίπου μια φορά το χρόνο. Θα σε ειδοποιήσει με μήνυμα. Μόνο αν δεις εμφανή προβλήματα εικόνας,  πχ burn in , .ή λεκέδες το δοκιμάζεις εσύ για να δεις μήπως αποκατασταθεί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα η μυρωδιά είναι υπαρκτή ακόμη και κλειστή να είναι η τηλεόραση. Όταν είναι ανοιχτή δεν αντέχεται, αφού σκέφτομαι να την βγάλω στο μπαλκόνι και να την αφήσω να παίζει. Γενικώς, η ποιότητα των πλαστικών μου κάνει πολύ φτηνιάρικη.

Επίσης με χάλασε που ενώ έβαλα έναν σκληρό στο usb, δεν βλέπω να έχει δυνατότητα εγγραφής (pvr). Και γιατί τα προφίλ εικόνας expertISF δεν εμφανίζονται για τον σκληρό;

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, στην LG OLED 55BX6LB έχετε να προτείνετε τίποτα ρυθμίσεις για ps4 ?

Έφαγα μια ώρα χθες προσπαθώντας με τις ρυθμίσεις να έχω νορμάλ χρώματα. Λίγο ξεβγαλμένα, λίγο σκοτεινά... Το βελτίωσα κάπως αλλά δεν κατάφερα τέλειο αποτέλεσμα όπως είχα πχ με την προηγούμενη OLED (55EG910V) στην οποία δεν είχα αλλάξει τίποτα χειροκίνητα.

Μέχρι και στο μενού του ps4 πήγα και έκανα calibrate το HDR και έβαλα και μειωμένο RGB όπως πρότειναν στο reddit..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, s2117 είπε

Καλημέρα, στην LG OLED 55BX6LB έχετε να προτείνετε τίποτα ρυθμίσεις για ps4 ?

Έφαγα μια ώρα χθες προσπαθώντας με τις ρυθμίσεις να έχω νορμάλ χρώματα. Λίγο ξεβγαλμένα, λίγο σκοτεινά... Το βελτίωσα κάπως αλλά δεν κατάφερα τέλειο αποτέλεσμα όπως είχα πχ με την προηγούμενη OLED (55EG910V) στην οποία δεν είχα αλλάξει τίποτα χειροκίνητα.

Μέχρι και στο μενού του ps4 πήγα και έκανα calibrate το HDR και έβαλα και μειωμένο RGB όπως πρότειναν στο reddit..

όποιος θέλει να δει settings μπορεί να ψαχτεί σε αυτό το κανάλι HDTVTest ... γενικά εξηγεί ωραία πραγματάκια έχει και settings για ps5 xbox κτλπ... btw η cx48 που πήρα δε μύριζε καθόλου πλαστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...