Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους. Προσφατα αγορασαμε την LG OLED65CX6 και ηθελα να ρωτησω σχετικα με το burn-in. Ισως να εχουν απαντηθει ξανα αυτες οι ερωτησεις εδω αλλα ειναι πολλες σελιδες και δεν μπορω να τις διαβασω ολες. Ηθελα να ρωτησω, ποσο ευκολα μπορει να δημιουργηθει burn in; Εχουμε ενεργοποιησει αυτα που εχει για αποφυγει του burn in αλλα δεν ξερω ποσο βοηθαει. Δηλαδη μπορει να γινει και στο πενταωρο αν βλεπουμε ενα καναλι; Και αν γινει μπορει να διορθωθει με καποιο τροπο;

Επεξ/σία από margarita2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, margarita2 είπε

Καλησπερα σε ολους. Προσφατα αγορασαμε την LG OLED65CX6 και ηθελα να ρωτησω σχετικα με το burn-in. Ισως να εχουν απαντηθει ξανα αυτες οι ερωτησεις εδω αλλα ειναι πολλες σελιδες και δεν μπορω να τις διαβασω ολες. Ηθελα να ρωτησω, ποσο ευκολα μπορει να δημιουργηθει burn in; Εχουμε ενεργοποιησει αυτα που εχει για αποφυγει του burn in αλλα δεν ξερω ποσο βοηθαει. Δηλαδη μπορει να γινει και στο πενταωρο αν βλεπουμε ενα καναλι; Και αν γινει μπορει να διορθωθει με καποιο τροπο;

Απλώς να την κλείνετε κάθε 3-4 ώρες για δεκα λεπτά.  Τιποτε άλλο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα ειμαι αναμεσα σε bx και cx 55 ηθελα να ρωτησω αξιζει να δωσω παραπανω χρηματα για την cx? η χρηση ειναι για ταινιες σειρες κυριως λιγο τηλεοραση και αργοτερα κανα ps5  επισης  με ψιλοφοβιζει  το burn in θα κανω ολα αυτα που λενε γενικα να κλεινει καθε 3 4 ωρες οχι πολλες ωρες καναλια με τα λογοτυπα κλπ αξιζει γενικα να παρω oled η καποια στιγμη οσο και να προσεξεις θα το κανει και αν το κανει το καλυπτει η εγγυηση?

Επεξ/σία από mixalis099
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2021 στις 8:04 ΜΜ, mixalis099 είπε

καλησπερα ειμαι αναμεσα σε bx και cx 55 ηθελα να ρωτησω αξιζει να δωσω παραπανω χρηματα για την cx? η χρηση ειναι για ταινιες σειρες κυριως λιγο τηλεοραση και αργοτερα κανα ps5  επισης  με ψιλοφοβιζει  το burn in θα κανω ολα αυτα που λενε γενικα να κλεινει καθε 3 4 ωρες οχι πολλες ωρες καναλια με τα λογοτυπα κλπ αξιζει γενικα να παρω oled η καποια στιγμη οσο και να προσεξεις θα το κανει και αν το κανει το καλυπτει η εγγυηση?

τα ερωτήματα που θετεις έχουν απαντηθεί πολλάκις άμα κοιτάξεις πιο πίσω... εγώ πήρα τι cx48 και την έχω ως pc monitor 4 μήνες και παίζει σχεδόν ασταμάτητα ... πάντως άμα δε την έχεις ανάγκη άμεσα κάπου μέσα στο καλοκαίρι θα βγει και η νέα σειρά (που λογικά θα είναι καλύτερες) οποτε άμα βολεύεσαι με κάτι περίμενε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2021 στις 8:04 ΜΜ, mixalis099 είπε

καλησπερα ειμαι αναμεσα σε bx και cx 55 ηθελα να ρωτησω αξιζει να δωσω παραπανω χρηματα για την cx? η χρηση ειναι για ταινιες σειρες κυριως λιγο τηλεοραση και αργοτερα κανα ps5  επισης  με ψιλοφοβιζει  το burn in θα κανω ολα αυτα που λενε γενικα να κλεινει καθε 3 4 ωρες οχι πολλες ωρες καναλια με τα λογοτυπα κλπ αξιζει γενικα να παρω oled η καποια στιγμη οσο και να προσεξεις θα το κανει και αν το κανει το καλυπτει η εγγυηση?

BX με CX δεν ειναι μονο τα 200ε διαφορας ειναι κ ο επεξεργαστης α7 αντι α9 της CX με καλυτερη διαχειρηση κινησης κ διαβαθμισης μαυρων πλανων στον α9 οπως κ καλυτερο πανελ -αν δε κανω λαθος-

Απο burn in δεν κινδυνευεις ειναι πλεον εξυπνες κ καταλαβαινουν τι δειχνουν κ ντιμαρουν τα logo κ παλι πρεπει να παιζει σε προπατζιδικο ΚΙΝΟ ξερω γω ,αρκει να εισαι λιγο φειδωλος στη χρηση,κυριως με μετριας εντασης oled light/αντιθεσης εκει που σε ευχαριστει βεβαια,σιγουρα ομως αν εχεις το σουπερ φωτεινο δωματιο κ θα παιζει απεναντι απο μεγαλο παραθυρο ε ξανασκεψου τη διαρυθμιση πχ.K παλι το oled light ειτε τοχεις 45 ειτε 90 μικρη διαφορα εχει.πιο πολυ απο 20 σε 45 παρα το υπολοιπο.Αλλοι βλεπουν στα κουτουρου κ στα τερματα κ δεν εχουν δει προβλημα.

Επισης καθε 4 ωρες χονδρικα καλο ειανι να κλεινει,γιατι κανει ενα λαιτ καλιμπραρισμα αποσο λενε-κατι το οποιο δεν θα χαθει κ θα το κανει μολις τη κλεισεις αν το ξεχασεις.

Γενικα ειναι η κορυφη της εικονας απλα εχει καποιες ιδιαιτεροτητες.Σιγουρα μετα την OLED δε μπορεις να δεις σε LCD/QLED κλπ καθως η εμπειρια σου στο μαυρο κ στο σκοταδι αναδιαμορφωνεται ριζικα.Κυριολεκτικα η τηλεοραση οταν πεφτει μαυρο εξαφανιζεται στο σκοταδι λες κ σου εχουν δεσει τα ματια.Δεν φεγγει σαν τις αλλες.

Αν εισαι ταινιολατρης θα γουσταρεις.

Σαν εγγυηση υπαρχουν κ των κατστηματων τα 5ετη αλλα κ της LG το 5ετες απο το site της που δινει κ προστασια θραυσης κατι πολυ χρησιμο.Γενικα παντως η εξυπηρετηση της ειναι γρηγορη κ πελατοκεντρικη το πιο βασικο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, magicnumbers είπε

BX με CX δεν ειναι μονο τα 200ε διαφορας ειναι κ ο επεξεργαστης α7 αντι α9 της CX με καλυτερη διαχειρηση κινησης κ διαβαθμισης μαυρων πλανων στον α9 οπως κ καλυτερο πανελ -αν δε κανω λαθος-

Απο burn in δεν κινδυνευεις ειναι πλεον εξυπνες κ καταλαβαινουν τι δειχνουν κ ντιμαρουν τα logo κ παλι πρεπει να παιζει σε προπατζιδικο ΚΙΝΟ ξερω γω ,αρκει να εισαι λιγο φειδωλος στη χρηση,κυριως με μετριας εντασης oled light/αντιθεσης εκει που σε ευχαριστει βεβαια,σιγουρα ομως αν εχεις το σουπερ φωτεινο δωματιο κ θα παιζει απεναντι απο μεγαλο παραθυρο ε ξανασκεψου τη διαρυθμιση πχ.K παλι το oled light ειτε τοχεις 45 ειτε 90 μικρη διαφορα εχει.πιο πολυ απο 20 σε 45 παρα το υπολοιπο.Αλλοι βλεπουν στα κουτουρου κ στα τερματα κ δεν εχουν δει προβλημα.

Επισης καθε 4 ωρες χονδρικα καλο ειανι να κλεινει,γιατι κανει ενα λαιτ καλιμπραρισμα αποσο λενε-κατι το οποιο δεν θα χαθει κ θα το κανει μολις τη κλεισεις αν το ξεχασεις.

Γενικα ειναι η κορυφη της εικονας απλα εχει καποιες ιδιαιτεροτητες.Σιγουρα μετα την OLED δε μπορεις να δεις σε LCD/QLED κλπ καθως η εμπειρια σου στο μαυρο κ στο σκοταδι αναδιαμορφωνεται ριζικα.Κυριολεκτικα η τηλεοραση οταν πεφτει μαυρο εξαφανιζεται στο σκοταδι λες κ σου εχουν δεσει τα ματια.Δεν φεγγει σαν τις αλλες.

Αν εισαι ταινιολατρης θα γουσταρεις.

Σαν εγγυηση υπαρχουν κ των κατστηματων τα 5ετη αλλα κ της LG το 5ετες απο το site της που δινει κ προστασια θραυσης κατι πολυ χρησιμο.Γενικα παντως η εξυπηρετηση της ειναι γρηγορη κ πελατοκεντρικη το πιο βασικο.

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!! για τις πληροφορίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια κατοχος cx 55 μια ερωτηση θα ηθελα να κανω! Εχω συνδεσει την τηλεοραση με το pc μου θα ηθελα να μου προτεινετε αξιοπιστα hdmi 2.1 γιατι οσα εχω παρει μου δημιουργουν προβληματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07WJBMR8N/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

έχω 2 ένα για earc στη soundbar   και ένα για playstation/MacBook. Άπο bf έως τώρα όλα καλα και φαίνονται ανθεκτικά λόγω υλικού επένδυσης. Προσοχή όμως γιατί δε διπλώνουν τελείως, λόγω της επένδυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Είχα πείσει τον εαυτό μου να περιμένει την επερχόμενη Sony Α80J, αλλά βλέπω παίζουν καλές τιμές αυτές τις μέρες και μάλλον δεν είναι εύκολο να γλιτώσω την άμεση αγορά:rolleyes:

Το δίλημμα είναι μεταξύ CX και Α8. Η καρδιά μου λέει Α8, αλλά η λογική CX.
Όσο το σκέφτομαι, τόσο δυσκολεύομαι.
Μάλλον γουστάρω περισσότερο την Α8 (ποιότητα κατασκευής, ποιότητα εικόνας γενικά, android tv, dts), αλλά αυτό που με κρατάει είναι η έλλειψη hdmi 2.1 (γι'αυτό και είχα αποφασίσει να περιμένω την A80J).
Δεν έχω ps5/xbox series x ή pc που να πιάνει τέτοιες επιδόσεις, αλλά μέσα στα επόμενα χρόνια δεν το αποκλείω.
Νέο PC πολύ πιθανό σε 1-2 χρόνια ανάλογα με το πως θα πάνε οι τιμές, βέβαια και πάλι δεν το βλέπω να τα σκάω π.χ. για μια 3090-3080. Κονσόλα ανάλογα τα κέφια.
Πάντως δεν θα έλεγα πως είμαι hardcore gamer, αλλά μάλλον λίγο πιο "ρομαντικός" αν μπορεί να πει κάποιος κάτι τέτοιο.
π.χ. αν ένα παιχνίδι με έψηνε να το παίξω στα 120fps αυτό θα ήταν το Ori στο Series X
Απλά είμαι από τους τύπους που δεν αλλάζουν και συχνά τηλεόραση (κάτοχος plasma) και όπως και να το κάνεις κάθεται λίγο κάπως να πάρεις tv το 2021 (ακριβή κιόλας) και να μην έχει hdmi 2.1, ενώ ξέρεις κιόλας πως από την επόμενη χρονιά θα είναι πλέον στάνταρ σε όλα τα μοντέλα OLED επί της ουσίας.
Από την άλλη μπορεί και να μη μου "χρειαστεί" κτλ.

Θα μπορούσα πάλι να περιμένω για την Α80J, αλλά με τις τιμές που παίζουν τώρα, δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει.

Μπέρδεμα. Κάποια γνώμη;:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, trabakoulas είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Είχα πείσει τον εαυτό μου να περιμένει την επερχόμενη Sony Α80J, αλλά βλέπω παίζουν καλές τιμές αυτές τις μέρες και μάλλον δεν είναι εύκολο να γλιτώσω την άμεση αγορά:rolleyes:

Το δίλημμα είναι μεταξύ CX και Α8. Η καρδιά μου λέει Α8, αλλά η λογική CX.
Όσο το σκέφτομαι, τόσο δυσκολεύομαι.
Μάλλον γουστάρω περισσότερο την Α8 (ποιότητα κατασκευής, ποιότητα εικόνας γενικά, android tv, dts), αλλά αυτό που με κρατάει είναι η έλλειψη hdmi 2.1 (γι'αυτό και είχα αποφασίσει να περιμένω την A80J).
Δεν έχω ps5/xbox series x ή pc που να πιάνει τέτοιες επιδόσεις, αλλά μέσα στα επόμενα χρόνια δεν το αποκλείω.
Νέο PC πολύ πιθανό σε 1-2 χρόνια ανάλογα με το πως θα πάνε οι τιμές, βέβαια και πάλι δεν το βλέπω να τα σκάω π.χ. για μια 3090-3080. Κονσόλα ανάλογα τα κέφια.
Πάντως δεν θα έλεγα πως είμαι hardcore gamer, αλλά μάλλον λίγο πιο "ρομαντικός" αν μπορεί να πει κάποιος κάτι τέτοιο.
π.χ. αν ένα παιχνίδι με έψηνε να το παίξω στα 120fps αυτό θα ήταν το Ori στο Series X
Απλά είμαι από τους τύπους που δεν αλλάζουν και συχνά τηλεόραση (κάτοχος plasma) και όπως και να το κάνεις κάθεται λίγο κάπως να πάρεις tv το 2021 (ακριβή κιόλας) και να μην έχει hdmi 2.1, ενώ ξέρεις κιόλας πως από την επόμενη χρονιά θα είναι πλέον στάνταρ σε όλα τα μοντέλα OLED επί της ουσίας.
Από την άλλη μπορεί και να μη μου "χρειαστεί" κτλ.

Θα μπορούσα πάλι να περιμένω για την Α80J, αλλά με τις τιμές που παίζουν τώρα, δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει.

Μπέρδεμα. Κάποια γνώμη;:)

Γνωμη μου το HDMI 2.1 , 2 χρονια ερχεται κ ερχεται ειναι,αλλα κ τωρα παλι απτου χρονου παει..Ως τωρα δεν υπηρχε καν πηγη με 2,1..Μαλλον η ολη φαση με τα 120fps στο ps5 πχ -που ολοι το λιβανιζουν- ειναι λιγο spec war καθως το αποτελεσμα στα 120fps ναι ειναι buttery smooth αλλα πεφτει ποοολυ η λεπτομερεια στα textures.Με αλλα λογια ουτε το ps5 δε σηκωνει τοση επεξεργαστικη ισχυ.Και σιγουρα ειναι ενας τριτοτεταρτος παραγοντας για μενα για να διαλεξεις τηλεοραση.Ναι η CX το εχει απο περσι..Το ps5 ιδρωσε ομως.

Σα ναγοραζεις σπιτι επειδη εχει ωραιο μπανιο δηλαδη.

Αν δεν εισαι λοιπον ο gamer που θα παιζει παιχνιδαρες τη μιση μερα τοτε εξεταζουμε ποιο απο τα 2 πανελ σαρεσει καλυτερα καθως Α8 απο CX εχουν διαφορες,η πρωτη ισως λιγο πιο smooth κινηση,η 2ρη καλυτερη απεικονιση κ διαβαθμισεις.

Android οκ,δε μενω πολυ,εχεις το κινητο κ το ταμπλετ κ κανεις mirroring .Αν σου λειπει τοσο βαζεις ενα tvbox με 50ε.κλαιν δηλαδη.

Τελος η sony πιθανοτατα φοραει LG πανελ οποτε οτι κ να διαλεξεις παλι LG θαναι 🤣 με την διαφορα οτι αποσο ξερω ο ανταγωνισμος αγοραζει τα περσινα της (πχ κατι εντρυ oled ambilight φιλιπς σιγουρα) με οτι συνεπαγεται (Burn in παλιοτερων μοντελων).Σιγουρα οι διαφορες ειναι στο software μεταξυ των 2.

Διαταυτα ισως καλυτερη κινηση η Α8.Πολυ οριακα ομως.Σιγουρα το τελικο αποτελεσμα δεν ειναι τα διαρκη παναρισματα της καμερας αλλα το συνολικο πακετο απεικονισης που η CX θεωρω οτι ειναι πιο πανω.Αντικειμενικα βγηκε η  καλυτερη τιβι του 20.Ακομα κ να τη σπρωχνουν,δε γινεται να συμφωνουν ολοι.Καποια αληθεια θαχει αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, trabakoulas είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Είχα πείσει τον εαυτό μου να περιμένει την επερχόμενη Sony Α80J, αλλά βλέπω παίζουν καλές τιμές αυτές τις μέρες και μάλλον δεν είναι εύκολο να γλιτώσω την άμεση αγορά:rolleyes:

Το δίλημμα είναι μεταξύ CX και Α8. Η καρδιά μου λέει Α8, αλλά η λογική CX.
Όσο το σκέφτομαι, τόσο δυσκολεύομαι.
Μάλλον γουστάρω περισσότερο την Α8 (ποιότητα κατασκευής, ποιότητα εικόνας γενικά, android tv, dts), αλλά αυτό που με κρατάει είναι η έλλειψη hdmi 2.1 (γι'αυτό και είχα αποφασίσει να περιμένω την A80J).
Δεν έχω ps5/xbox series x ή pc που να πιάνει τέτοιες επιδόσεις, αλλά μέσα στα επόμενα χρόνια δεν το αποκλείω.
Νέο PC πολύ πιθανό σε 1-2 χρόνια ανάλογα με το πως θα πάνε οι τιμές, βέβαια και πάλι δεν το βλέπω να τα σκάω π.χ. για μια 3090-3080. Κονσόλα ανάλογα τα κέφια.
Πάντως δεν θα έλεγα πως είμαι hardcore gamer, αλλά μάλλον λίγο πιο "ρομαντικός" αν μπορεί να πει κάποιος κάτι τέτοιο.
π.χ. αν ένα παιχνίδι με έψηνε να το παίξω στα 120fps αυτό θα ήταν το Ori στο Series X
Απλά είμαι από τους τύπους που δεν αλλάζουν και συχνά τηλεόραση (κάτοχος plasma) και όπως και να το κάνεις κάθεται λίγο κάπως να πάρεις tv το 2021 (ακριβή κιόλας) και να μην έχει hdmi 2.1, ενώ ξέρεις κιόλας πως από την επόμενη χρονιά θα είναι πλέον στάνταρ σε όλα τα μοντέλα OLED επί της ουσίας.
Από την άλλη μπορεί και να μη μου "χρειαστεί" κτλ.

Θα μπορούσα πάλι να περιμένω για την Α80J, αλλά με τις τιμές που παίζουν τώρα, δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει.

Μπέρδεμα. Κάποια γνώμη;:)

Συμφέρει να πάρεις σε αυτές τις τιμές τα μοντέλα του 2020.

Δες τα παρακάτω βίντεο και αποφασίζεις

LG CX OLED TV Review 

https://www.youtube.com/watch?v=NrRUTqfB_Ts

Sony A8 (A8H) 4K OLED TV Review

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2020 στις 6:54 ΜΜ, Georgegd33 είπε

Εγω θα ήθελα να ενημερώσω σε όλους ότι έχω πάρει μια E9 65αρα oled και έπαθα burn in σε 9 μήνες με κανονική χρήση και κάθε 4ωρες την έκλεινα για ένα τέταρτο τουλάχιστον.απο εικόνα ωστόσο δε χρειάζεται να αναφερθώ γιατί γνωρίζετε όλοι.αυτα.

Φίλε και τι έγινε με την εγγύηση,σου την αλλάξανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες μέρες όταν ανοίγω την τηλεόραση μου ανοίγει αυτόματα και το μενού. Ξέρει κανείς πως το αλλάζω αυτό? Στις ρυθμίσεις δε βρήκα κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...