Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Το μακρινό...2017 αγόρασα από mediamarkt την LG oled 55 E6 v, στα 2.200ευρώ( στην τιμή συμπεριλαμβάνεται η 5ετη επέκταση της media που έκανα τότε )1.700 καθαρά η tv.

Ηταν η καλύτερη κίνηση που έκανα για το νέο μας σπιτι, καθώς μας πρόσφερε μια ανεπανάληπτη εμπειρία θέασης, ταινίες ,nova,Netflix,tv, 3D ,

..Τα χρόνια κύλησαν ήρεμα με μηδενικά προβλήματα , με χρήση που δεν θυμαμαι να την έκλεινα στις 4 ώρες.. Αλλα με προσοχή στη φωτεινότητα γιατί είχα διαβάσει από τότε τα προβλήματα που μπορεί να βγάλει

...Ο καιρός περνάει κάποια στιγμή ξεχνιέσαι ..και ξαφνικά Στην 4ετια...στην αρχή ήταν λίγο μετά άρχισε να είναι ενοχλητικό .

Ενεργοποιησα την επέκταση , φυσικά δεν μου την επισκευάσαν  λόγο ασύμφορου πάνελ , αλλά μου έβγαλαν πιστωτικό λόγο εγγύησης 1650,00 ευρώ, (ας είναι καλά ο υπάλληλος της media) που επέμενε να την κάνω !

Δεν ξέρω τι θα επιλέξω πλέον ...αν θα πάω oled η qled , ξέρω ότι θα χάσω σε ποιότητα εικόνας ...αλλά δεν μπορώ σκέφτομαι ..την ημερομηνία λήξης ..δε ξέρω θα δούμε ....

επισυναπτω φωτό της κατάστασης ....

399A68A3-73E6-44ED-B64E-2829F36E3A12.jpeg.64c7f0c2e200a8eb649bbf3e2fd212c0.jpeg

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, Xrhstos1 είπε

Καλησπέρα 

Το μακρινό...2017 αγόρασα από mediamarkt την LG oled 55 E6 v, στα 2.200ευρώ( στην τιμή συμπεριλαμβάνεται η 5ετη επέκταση της media που έκανα τότε )1.700 καθαρά η tv.

Ηταν η καλύτερη κίνηση που έκανα για το νέο μας σπιτι, καθώς μας πρόσφερε μια ανεπανάληπτη εμπειρία θέασης, ταινίες ,nova,Netflix,tv, 3D ,

..Τα χρόνια κύλησαν ήρεμα με μηδενικά προβλήματα , με χρήση που δεν θυμαμαι να την έκλεινα στις 4 ώρες.. Αλλα με προσοχή στη φωτεινότητα γιατί είχα διαβάσει από τότε τα προβλήματα που μπορεί να βγάλει

...Ο καιρός περνάει κάποια στιγμή ξεχνιέσαι ..και ξαφνικά Στην 4ετια...στην αρχή ήταν λίγο μετά άρχισε να είναι ενοχλητικό .

Ενεργοποιησα την επέκταση , φυσικά δεν μου την επισκευάσαν  λόγο ασύμφορου πάνελ , αλλά μου έβγαλαν πιστωτικό λόγο εγγύησης 1650,00 ευρώ, (ας είναι καλά ο υπάλληλος της media) που επέμενε να την κάνω !

Δεν ξέρω τι θα επιλέξω πλέον ...αν θα πάω oled η qled , ξέρω ότι θα χάσω σε ποιότητα εικόνας ...αλλά δεν μπορώ σκέφτομαι ..την ημερομηνία λήξης ..δε ξέρω θα δούμε ....

επισυναπτω φωτό της κατάστασης ....

399A68A3-73E6-44ED-B64E-2829F36E3A12.jpeg.64c7f0c2e200a8eb649bbf3e2fd212c0.jpeg

 

Οι γραμμές στο πλάι έγιναν ξαφνικά ή σιγά σιγά? Στο υπόλοιπο πάνελ απλά ψάχνεις να βρεις που ΔΕΝ έχει burn in... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Tigio13 said:

Οι γραμμές στο πλάι έγιναν ξαφνικά ή σιγά σιγά? Στο υπόλοιπο πάνελ απλά ψάχνεις να βρεις που ΔΕΝ έχει burn in... 

οι γραμμές στο πλάι ειναι απο το animation του antenna. :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το έχουμε στο εξοικονόμηση ενέργειας το βγάλουμε και πάμε και βάλουμε oledlight στο 70 όταν γυρίσουμε στην εξοικονόμηση ενέργειας μέχρι το 70 δεν θα πηγαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Xrhstos1 είπε

Καλησπέρα 

Το μακρινό...2017 αγόρασα από mediamarkt την LG oled 55 E6 v, στα 2.200ευρώ( στην τιμή συμπεριλαμβάνεται η 5ετη επέκταση της media που έκανα τότε )1.700 καθαρά η tv.

Ηταν η καλύτερη κίνηση που έκανα για το νέο μας σπιτι, καθώς μας πρόσφερε μια ανεπανάληπτη εμπειρία θέασης, ταινίες ,nova,Netflix,tv, 3D ,

..Τα χρόνια κύλησαν ήρεμα με μηδενικά προβλήματα , με χρήση που δεν θυμαμαι να την έκλεινα στις 4 ώρες.. Αλλα με προσοχή στη φωτεινότητα γιατί είχα διαβάσει από τότε τα προβλήματα που μπορεί να βγάλει

...Ο καιρός περνάει κάποια στιγμή ξεχνιέσαι ..και ξαφνικά Στην 4ετια...στην αρχή ήταν λίγο μετά άρχισε να είναι ενοχλητικό .

Ενεργοποιησα την επέκταση , φυσικά δεν μου την επισκευάσαν  λόγο ασύμφορου πάνελ , αλλά μου έβγαλαν πιστωτικό λόγο εγγύησης 1650,00 ευρώ, (ας είναι καλά ο υπάλληλος της media) που επέμενε να την κάνω !

Δεν ξέρω τι θα επιλέξω πλέον ...αν θα πάω oled η qled , ξέρω ότι θα χάσω σε ποιότητα εικόνας ...αλλά δεν μπορώ σκέφτομαι ..την ημερομηνία λήξης ..δε ξέρω θα δούμε ....

επισυναπτω φωτό της κατάστασης ....

399A68A3-73E6-44ED-B64E-2829F36E3A12.jpeg.64c7f0c2e200a8eb649bbf3e2fd212c0.jpeg

 

Φίλε καλημερα! Εννοείται πας σε oled,αφού στη δίνουν και σαν αντικατάσταση.Μετα από oled δεν υπάρχει άλλη τηλεόραση.Να σε ρωτήσω,το oled light σε τιμή το είχες,όταν έπαιζες τηλεοπτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 26ska είπε

Φίλε καλημερα! Εννοείται πας σε oled,αφού στη δίνουν και σαν αντικατάσταση.Μετα από oled δεν υπάρχει άλλη τηλεόραση.Να σε ρωτήσω,το oled light σε τιμή το είχες,όταν έπαιζες τηλεοπτικό;

Το είχα στο 60 με 70 , έκατσα και διάβασα όλες τις σελίδες ...και τυχερός είμαι,που βγήκε στα 4 χρόνια ... υπάρχει κάποιος που την έχει από το 2017 και να λειτουργεί οκ;

Τωρα να σου πω, αν σκεφτώ ότι την πήρα τότε 1.700 όπου μου επιστρέφουν τα 1.650 .Ακομα αν τα 500 της εγγύησης που πλήρωσα τα διαιρέσω στα 4 χρόνια...τότε με 120 ευρώ Το χρόνο ας πούμε ενοίκιο είχα την κορυφαία η μια από της κορυφαίες τηλεοράσεις.

(ψάχνω να χρυσωσω το χάπι μου....)

Αν αποφασίσω oled ,πάντα μόνο με την ίδια 5 Έτη εγγύηση Θα το κάνω !!!

Υπαρχει κάποιος που θα πρότεινε μια qled ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Xrhstos1 είπε

Το είχα στο 60 με 70 , έκατσα και διάβασα όλες τις σελίδες ...και τυχερός είμαι,που βγήκε στα 4 χρόνια ... υπάρχει κάποιος που την έχει από το 2017 και να λειτουργεί οκ;

Τωρα να σου πω, αν σκεφτώ ότι την πήρα τότε 1.700 όπου μου επιστρέφουν τα 1.650 .Ακομα αν τα 500 της εγγύησης που πλήρωσα τα διαιρέσω στα 4 χρόνια...τότε με 120 ευρώ Το χρόνο ας πούμε ενοίκιο είχα την κορυφαία η μια από της κορυφαίες τηλεοράσεις.

(ψάχνω να χρυσωσω το χάπι μου....)

Αν αποφασίσω oled ,πάντα μόνο με την ίδια 5 Έτη εγγύηση Θα το κάνω !!!

Υπαρχει κάποιος που θα πρότεινε μια qled ?

 

Ρε συ έπαιζες πολύ ψηλά τηλεοπτικό...Μαλλον καλά είναι τα 4 χρόνια που σου κράτησε.Παντως χάλασε τη σωστή στιγμή,για να σου δώσουν καινούργια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θα τα ξαναπούμε.... όχι και το 60 70 υψηλό.... Θα έπρεπε να έχουν καεί όλες οι τηλεοράσεις του κόσμου

Νομίζετε ότι το ψάχνουν όλοι? Σχεδόν κανένας δεν ασχολείται 

Επεξ/σία από coyote2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι στα 3 χρόνια περίπου με την b6 και δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα. Εγγύηση δεν έχω, έληξε στα 2 χρόνια αλλά με τη χρήση που κάνω δε νομίζω να πάθει κάτι. Αν στο μέλλον αλλάξει κάτι θα ενημερώσω. Πάντως και εγώ αν άλλαζα πάλι oled θα έπαιρνα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Παιδιά θα τα ξαναπούμε.... όχι και το 60 70 υψηλό.... Θα έπρεπε να έχουν καεί όλες οι τηλεοράσεις του κόσμου

Νομίζετε ότι το ψάχνουν όλοι? Σχεδόν κανένας δεν ασχολείτε 

Για τηλεοπτικό με τα συγκεκριμένα λογότυπα των καναλιών και τη συγκεκριμένη τεχνολογία που έχει ευαισθησία στο burn in είναι υψηλές αυτές οι τιμές.Καλο είναι πριν πάρει κάποιος oled,να το ψάχνει με την χρήση της,για να μην βρεθεί γρήγορα μπροστά σε δυσάρεστες εκπλήξεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Xrhstos1 είπε

Επίσημη τοποθέτηση Samsung 

No comment 

Είπαν και έκαναν παραγγελία ένα εκατομμύριο oled panel από την LG.

Γελάνε και οι πέτρες... 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το OLED LIGHT ειτε τοχεις 45 ειτε 80 μικρη διαφορα εχει τουλαχ στο αν θες πιο φωτεινη εικόνα.Καλυτερα να πειραξεις το gamma η το brightness η να κλείσεις το δυναμικο μαυρο παρα να χωνεις γκαζια με το oled light.

Τελος το ροζ ματζεντα παραπανω που φαινεται να εχει burn in ουσιαστικα ειναι κουρασμενα κοκκινα πιξελ που πλεον δε μπορουν να δωσουν το ιδιο φως οπως τα διπλανα κ βλεπουμε ανομοιογενεια κοκκινου.

Ναι στα παλαιοτερα πάνελ κ αφου εκ φύσεως τα oled πανελ ειναι πιο ψυχρα το κοκκινο πιξελ ιδρωνε παραπανω για να φέρει θερμοτερη εικονα ενω ηταν μικροτερο αποτι σημερα C9 CX -κατι που εντοπιστηκε κ διορθωθηκε-.

Βαλε τώρα κ αν έπαιζε ωρες ειδήσεις κ μπαρες,τελεμαρκετινγκ,αν ειχε ντεφλιξ με τους ασπρους υποτιτλους που καινε ματια κλπ..Θα μου πεις δερβεναγα σε βαλαμε σε οτι βλεπουμε;Ε τι να γινει καθε τεχνολογια εχει ιδιαιτερότητες κ οσο νεότερη τοσο γινομαστε early adopters με το αναλογο κοστος οποτε σωστα μια επεκταση εγγύησης ηταν οτι πρεπει κ το τελικο ταμειο ειναι 4 χρονια δυνατης θεασης με μια η αλλη τα λεφτα καθως τα παιρνεις πισω.

Γνωμη μου τελος μετα την oled δυσκολα γυρνάς σε LCD καθως μια καλης απόδοσης εχει περίπου τα ιδια λεφτα με μια oled ενω παντα θα σε τρωει το "η oled εδω πως θα έδειχνε;" οποτε..μονοδρομος η επιλογη νομιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...