Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/4/2021 στις 2:51 ΜΜ, Xrhstos1 είπε

Το είχα στο 60 με 70 , έκατσα και διάβασα όλες τις σελίδες ...και τυχερός είμαι,που βγήκε στα 4 χρόνια ... υπάρχει κάποιος που την έχει από το 2017 και να λειτουργεί οκ;

Τωρα να σου πω, αν σκεφτώ ότι την πήρα τότε 1.700 όπου μου επιστρέφουν τα 1.650 .Ακομα αν τα 500 της εγγύησης που πλήρωσα τα διαιρέσω στα 4 χρόνια...τότε με 120 ευρώ Το χρόνο ας πούμε ενοίκιο είχα την κορυφαία η μια από της κορυφαίες τηλεοράσεις.

(ψάχνω να χρυσωσω το χάπι μου....)

Αν αποφασίσω oled ,πάντα μόνο με την ίδια 5 Έτη εγγύηση Θα το κάνω !!!

Υπαρχει κάποιος που θα πρότεινε μια qled ?

 

Ισως η μονη επεκταση εγγυησης που αξιζει πραγματικα. Μπραβο στο mediamarkt.

Για μενα τωρα ειναι η στιγμη να ανεβεις απο 55 σε 65 ιντες...δες την C1

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά...  Έχω την B7 55αρα ελάχιστα πριν κλείσω τα 2 χρόνια  άλλαξα οθόνη λόγω burn in,  στις πρώτες μέρες μου έβγαλε θέμα με οριζόντιες γραμμές όταν έβλεπα με ζουμαρισμενη οθόνη με κανονική  οθόνη  έφευγαν ... Εδώ κ κάποιον καιρό μου έχει βγάλει μια ελάχιστη  λεπτή άσπρη γραμμή σε μέγεθος κλωστή που δεν φεύγει..  Έκανα παραπονα στα κεντρικά για καινούργια..  Μίλησα με το σέρβις της πόλης μου που συνεργάζεται με LG  θα αλλάξει πάλι οθόνη  με καινούργια οθόνη ...   Τον Ιούνιο κλείνω 3 χρόνια  με την tv η εγγύηση παίρνει παράταση για 2 χρόνια ακόμα για οθονη..  Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου κ πίστευα ότι θα γίνει  όταν την αγόρασα γιατί ξέρω από amoled οθόνες στα σαμσουνγκ  που έχω κ αλλάζω για burn in με νεα οθονη και παράταση εγγύησης..   Αν μου βγάλει θέμα μετά την αλλαγή  ή οθόνη πριν τα 2 χρόνια  θα πάρω κ άλλη παράταση...  Θα κανω πιο έντονα παράπονα για αλλαγή συσκευής με καινούργιο μοντέλο..  Θα επιστρέψω με νεότερα... Στα της TV ...  Ακόμα βλέπω ταινίες κ λέω τι εικόνα είναι αυτήηηηη, burnn in δεν μου παρουσίασε καθόλου  αν κ τα εχω όλα στο φουλ συνήθως... 7000 ώρες είχε ανοιχτή μέχρι πριν λίγες μέρες που την κοίταξα με τον μάστορα  λογικά τόσες  ήταν με τη νέα οθόνη...    Οοοοταν θελήσω να πάω σε 75αρα με βαριά καρδιά θα άφηνα τις oled 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα, μετά από σχεδόν 5 χρόνια και χωρίς εγγύηση εμφανίστηκε μία οριζόντια γραμμή στο πάνω μέρος από άκρη σε άκρη. Με pixel refresh δεν είχα καμία τύχη. Επειδή μάλλον θα αλλάξω tv ποια προτείνεται να πάρω? Σε oled πάντα. 

20221120_095139.jpg

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2022 στις 8:16 ΜΜ, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, μετά από σχεδόν 5 χρόνια και χωρίς εγγύηση εμφανίστηκε μία οριζόντια γραμμή στο πάνω μέρος από άκρη σε άκρη. Με pixel refresh δεν είχα καμία τύχη. Επειδή μάλλον θα αλλάξω tv ποια προτείνεται να πάρω? Σε oled πάντα. 

20221120_095139.jpg

Εγώ έχω ψηθεί άσχημα για oled 77 C1...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2022 στις 6:16 ΜΜ, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, μετά από σχεδόν 5 χρόνια και χωρίς εγγύηση εμφανίστηκε μία οριζόντια γραμμή στο πάνω μέρος από άκρη σε άκρη. Με pixel refresh δεν είχα καμία τύχη. Επειδή μάλλον θα αλλάξω tv ποια προτείνεται να πάρω? Σε oled πάντα. 

20221120_095139.jpg

χμμμ κριμα. αποσο βλέπω, αυτη η ζημιά ειναι οταν χαλάσει ένας απο τους σειριακούς drivers ή ηλεκτρόδια του panel. δεν εχει να κανει με pixel refresh, θελει κανονικη επισκευη δυστυχως.

Αφού πήρες απόφαση να πας για καινούργια, καλή δύναμη και καλά ψώνια! Αν θες, ριξε μια ματια και στο παρακατω αρθρο με διαφορες πληροφορίες πριν ξανοιχτείς για κυνήγι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

χμμμ κριμα. αποσο βλέπω, αυτη η ζημιά ειναι οταν χαλάσει ένας απο τους σειριακούς drivers ή ηλεκτρόδια του panel. δεν εχει να κανει με pixel refresh, θελει κανονικη επισκευη δυστυχως.

Αφού πήρες απόφαση να πας για καινούργια, καλή δύναμη και καλά ψώνια! Αν θες, ριξε μια ματια και στο παρακατω αρθρο με διαφορες πληροφορίες πριν ξανοιχτείς για κυνήγι :P 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ξεκίνησε ο κατήφορος γιαυτό είπα να αρχίσω να ψάχνω για νέα tv. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι τόσο έντονο αλλά σε πολλές σκηνές φαίνεται. 

Σε ποιο άρθρο αναφέρεσαι? Μάλλον στην 55αρα c2 βλέπω να καταλήγω. Και αν όχι τώρα άμεσα τα xmas. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ξεκίνησε ο κατήφορος γιαυτό είπα να αρχίσω να ψάχνω για νέα tv. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι τόσο έντονο αλλά σε πολλές σκηνές φαίνεται. 

Σε ποιο άρθρο αναφέρεσαι? Μάλλον στην 55αρα c2 βλέπω να καταλήγω. Και αν όχι τώρα άμεσα τα xmas. 

καλορίζικη να είναι όποια και αν είναι και να την χαρείς :) 
υγ: αναφερόμουν στο αρθρο που ειναι στο τελος της υπογραφής μου ;) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

καλορίζικη να είναι όποια και αν είναι και να την χαρείς :) 
υγ: αναφερόμουν στο αρθρο που ειναι στο τελος της υπογραφής μου ;) 

Α οκ θα το τσεκάρω όταν μπω από pc. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκατσα χθες και διάβασα όλο το κείμενο για τις oled στο άρθρο της υπογραφής σου. Πραγματικά έχεις καλύψει τα πάντα γύρω από τις oled. Και με αυτά που διάβασα από το άρθρο νομίζω θα παραμείνω στην απόφαση μου αν τελικά την αλλάξω τη b7 να πάω στη c2. Θα ήθελα να μου πεις και εσύ την άποψη σου πάντως. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, έκατσα χθες και διάβασα όλο το κείμενο για τις oled στο άρθρο της υπογραφής σου. Πραγματικά έχεις καλύψει τα πάντα γύρω από τις oled. Και με αυτά που διάβασα από το άρθρο νομίζω θα παραμείνω στην απόφαση μου αν τελικά την αλλάξω τη b7 να πάω στη c2. Θα ήθελα να μου πεις και εσύ την άποψη σου πάντως. 

 

Eίναι τέλεια; Οχι, καμία δεν ειναι.
Αλλά προσωπικά την θεωρώ υπέροχη τηλεόραση και πιστεύω οτι θα την ευχαριστηθείς πολύ. Κ σιγουρα θα δεις μεγαλη βελτιωση απο την Β7 στην C2. Να σου πω την αληθεια κ εγω για αυτην πηγαινα φετος μετα απο τοση ερευνα αλλα μου εκατσε μια καλη εκπτωση στην G2 και τελικα πηρα αυτη μιας κ ηθελα να την βαλω στον τοιχο τελικα ετσι κ αλλιως. :D 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι σημαινουν αυτες οι τρεις επιλογες?

*Sorry για την πλαγια εικονα

IMG_20221130_123518_compress69.jpg

Επεξ/σία από FromDusk_TillDawn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά όταν συνδέουμε μια ηχομπαρα  5.1 για καλυτερο ήχο να μπαίνει σε hdmi arc?  Σκέφτηκα να έχω συνδεδεμένη ηχομπαρα με optical και να την βάλω πίσω μου,  να παίζει και από την tv ήχος  και τα υπόλοιπα ηχεία δεξιά κ αριστερά  στη μέση από tv και μπάρα; τι λέτε αξίζει έτσι;   

Στις 28/11/2022 στις 4:25 ΜΜ, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, έκατσα χθες και διάβασα όλο το κείμενο για τις oled στο άρθρο της υπογραφής σου. Πραγματικά έχεις καλύψει τα πάντα γύρω από τις oled. Και με αυτά που διάβασα από το άρθρο νομίζω θα παραμείνω στην απόφαση μου αν τελικά την αλλάξω τη b7 να πάω στη c2. Θα ήθελα να μου πεις και εσύ την άποψη σου πάντως. 

 

Τρομερή και η C2 αλλά Για κοίτα και την c1 και σε μεγαλύτερο μέγεθος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Tresorikos είπε

Καλησπέρα παιδιά όταν συνδέουμε μια ηχομπαρα  5.1 για καλυτερο ήχο να μπαίνει σε hdmi arc?  Σκέφτηκα να έχω συνδεδεμένη ηχομπαρα με optical και να την βάλω πίσω μου,  να παίζει και από την tv ήχος  και τα υπόλοιπα ηχεία δεξιά κ αριστερά  στη μέση από tv και μπάρα; τι λέτε αξίζει έτσι;   

Για εξήγησε λίγο καλύτερα τι ακριβώς θες να κάνεις. Αν συνδέσεις την μπάρα στο Εarc θα  παιζει ήχος μόνο απ την μπάρα . Αν συνδέσεις την μπάρα στο optical λογίκα μπορεις να έχεις ταυτόχρονα ήχο και σε μπαρα και σε tv αλλά θά έχεις ακριβως τον ίδιο ήχο. Αν θες να κάνεις κατι σαν surround δεν θα γίνει γιατί με το surround θες διακριτά κανάλια για το 5,1. Με τον τρόπο που λες εσύ αν κατάλαβα η ΤV παιρνει τα έστω 5,1 κανάλια ήχου και τα μεταφράζει σε 2 ταυτόχρωνα η ηχόμπαρα θα πάρει ακριβώς τα ίδια 5,1 κανάλια ήχου και τα μεταφράζει στο δικό της 5,1. Αρά και μπορστα και πίσω θα ακούς τον ίδιο ήχο λίγο διαφορετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...