Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
13 hours ago, IOSIF SALEM said:

Δεν υποστήριξα το αντίθετο,οτι δηλαδή δεν γίνεται να την αγοράσεις στα 1000 ευρώ.Εγώ υποστηρίζω πως oled τηλεόραση στα 1000 ευρώ
κάποιον "δράκο" θα κρύβει μέσα της.

Και τώρα που ηρεμήσατε (κάπως):

Philips OLED 55POS9002.

Ένα χιλιαρικάκι από Κωτσόβολο με προσφορά που έπαιξε για μισή μέρα μόνο πριν 15 ημέρες (μαζί με έκδοση τιμολογίου). Σφραγιστή στο κουτί της και ήρθε την επόμενη ημέρα. Δεν ξέρω τι λέτε για το real bandwidth που χρειάζεται ένα σωστό 4Κ αλλά τα προγράμματα του netflix σε 4Κ και HDR, είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το full HD που είχα πριν. Το αν είναι real ή fake 4K λίγο με απασχολεί μιας και τα μάτια μου βλέπουν κάτι αισθητά καλύτερο σε σχέση με πριν. Α και το Ambilight "'εδεσε" τέλεια με όλα τα υπόλοιπα philips hue του σπιτιού και όταν παίζει μια ταινία, τα φώτα του δωματίου συντονίζονται με το ambilight της τηλεόρασης. 

Αν είχαν προσέξει και λίγο το ρημάδι το android Tv που πάσχει σε πολλά σημεία (ακούς Google?), θα ήταν ακόμη πιο super η συνολική εμπειρία.

:)

PS: Οι "δράκοι" εμφανίζονται συνήθως σε όσους τους πιστεύουν ή τους αναζητούν συνεχώς... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Και τώρα που ηρεμήσατε (κάπως):

Philips OLED 55POS9002.

Ένα χιλιαρικάκι από Κωτσόβολο με προσφορά που έπαιξε για μισή μέρα μόνο πριν 15 ημέρες (μαζί με έκδοση τιμολογίου). Σφραγιστή στο κουτί της και ήρθε την επόμενη ημέρα. Δεν ξέρω τι λέτε για το real bandwidth που χρειάζεται ένα σωστό 4Κ αλλά τα προγράμματα του netflix σε 4Κ και HDR, είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το full HD που είχα πριν. Το αν είναι real ή fake 4K λίγο με απασχολεί μιας και τα μάτια μου βλέπουν κάτι αισθητά καλύτερο σε σχέση με πριν. Α και το Ambilight "'εδεσε" τέλεια με όλα τα υπόλοιπα philips hue του σπιτιού και όταν παίζει μια ταινία, τα φώτα του δωματίου συντονίζονται με το ambilight της τηλεόρασης. 

Αν είχαν προσέξει και λίγο το ρημάδι το android Tv που πάσχει σε πολλά σημεία (ακούς Google?), θα ήταν ακόμη πιο super η συνολική εμπειρία.

:)

PS: Οι "δράκοι" εμφανίζονται συνήθως σε όσους τους πιστεύουν ή τους αναζητούν συνεχώς... 

Και πως μπορεί να κόψει τιμολόγιο ένας χωρίς μαγαζί; Δεν είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες όλοι. Μην λες τις εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
56 minutes ago, Sheogorath said:

Και πως μπορεί να κόψει τιμολόγιο ένας χωρίς μαγαζί; Δεν είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες όλοι. Μην λες τις εξαιρέσεις.

Και πάλι, ασε το ΦΠΑ μέσα, θα έβγαινε κάτω απο 1300... Που για μια 55" OLED κάθε άλλο παρά άσχημη τιμή είναι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και πάλι, ασε το ΦΠΑ μέσα, θα έβγαινε κάτω απο 1300... Που για μια 55" OLED κάθε άλλο παρά άσχημη τιμή είναι! 

Μάλιστα μια κορυφαία OLED όπως η συγκεκριμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μου είπαν από την LG που ρώτησα για oled LG 55Ε7 και για την κάλυψη της εγγύησης στο φαινόμενο burn in ότι θα το εξετάσουν στο service όταν και αν έρθει η ώρα. Γενικά μου τα μασούσαν, δεν ήταν ξεκάθαροι. Επίσης μου είπαν ότι κάθε φορά που κλείνει η τηλεόραση από το χειριστήριο εφαρμόζει μια μέθοδο για τον καθαρισμό της οθόνης από στίγματα κλπ οπότε η τηλεόραση πρέπει να μένει πάντοτε υπό τάση δηλαδή δεν πρέπει ποτέ να κλείνεις το κουμπί του πολύπριζου στο οποίο είναι πάνω. Αληθεύει κάτι τέτοιο? Επισης μου είπαν ότι αν το Burn in οφείλεται  σε απότομο κλείσιμο του ρεύματος (πχ διακοπή) δεν καλύπτεται από την εγγύηση. Αυτό αν ισχύει είναι μεγάλο μειονέκτημα. Δηλαδή εγώ θα συνενοηθώ με τη ΔΕΗ για το πότε θα γίνει διακοπή ώστε να μην έχω ανοικτή την τηλεόραση? Πάνε καλά οι άνθρωποι?

Επιπλέον την έξτρα 3-ετή εγγύηση τη χρεώνουν 285€ 😨 Είναι με τα καλά τους?

Γνωρίζετε αν ισχύουν τα παραπάνω περί ρεύματος? Γιατί αν είναι έτσι τότε δεν λένε οι oled καλύτερα να πάω σε qled. Μπορεί να χασω σε ποιότητα αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
25 minutes ago, jkor said:

παιδιά μου είπαν από την LG που ρώτησα για oled LG 55Ε7 και για την κάλυψη της εγγύησης στο φαινόμενο burn in ότι θα το εξετάσουν στο service όταν και αν έρθει η ώρα. Γενικά μου τα μασούσαν, δεν ήταν ξεκάθαροι. Επίσης μου είπαν ότι κάθε φορά που κλείνει η τηλεόραση από το χειριστήριο εφαρμόζει μια μέθοδο για τον καθαρισμό της οθόνης από στίγματα κλπ οπότε η τηλεόραση πρέπει να μένει πάντοτε υπό τάση δηλαδή δεν πρέπει ποτέ να κλείνεις το κουμπί του πολύπριζου στο οποίο είναι πάνω. Αληθεύει κάτι τέτοιο? Επισης μου είπαν ότι αν το Burn in οφείλεται  σε απότομο κλείσιμο του ρεύματος (πχ διακοπή) δεν καλύπτεται από την εγγύηση. Αυτό αν ισχύει είναι μεγάλο μειονέκτημα. Δηλαδή εγώ θα συνενοηθώ με τη ΔΕΗ για το πότε θα γίνει διακοπή ώστε να μην έχω ανοικτή την τηλεόραση? Πάνε καλά οι άνθρωποι?

Επιπλέον την έξτρα 3-ετή εγγύηση τη χρεώνουν 285€ 😨 Είναι με τα καλά τους?

Γνωρίζετε αν ισχύουν τα παραπάνω περί ρεύματος? Γιατί αν είναι έτσι τότε δεν λένε οι oled καλύτερα να πάω σε qled. Μπορεί να χασω σε ποιότητα αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ναι καλό είναι να κλείνεις την τηλεόραση από το τηλεχειριστήριο και όχι από το ρεύμα γενικότερα. Το burn in πάντως επισήμως δεν το καλύπτει καμία εγγύηση (και η philips  το λέει αυτό που χρησιμοποιεί panel από την LG). Η philips αν την έχεις αναμένη για αρκετές ώρες (πάνω από 5 νομίζω), σου βγάζει μήνυμα όταν πας να την απενεργοποιήσεις πως ενώ είναι απενεργοποιημένη, θα κάνει για μερικές ώρες αυτή τη διαδικασία (clean image residuals τη λέει και δεν αντιμετωπίζει όμως τις αλλοιώσεις από μόνιμο burn in). 

Burn in απο διακοπή ρεύματος δεν στέκει σαν δικαιολογία... Αυτο θα το πάθεις αν βλέπεις συνεχόμενα περιεχόμενο με σταθερές περιοχές με χρώμα (ένα έγχρωμο logo καναλιού, μια περιοχή με σταθερες πληροφορίες σε ένα game, κλπ). Λιγότερο επικίνδυνα είναι τα λευκά λογότυπα, ακόμη λιγότερο τα ημιδιάφανα και πιο safe αυτά που ανα διαστήματα μετακινούνται στην οθόνη (δε νομίζω να έχουμε κάποιο κανάλι στην Ελλάδα που να το κάνει αυτό).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που και πάλι το burn in δεν περιγράφει σωστά το τί συμβαίνει.

Ουσιαστικά είναι η φυσιολογική φθορά των OLED, όπου η φωτεινότητά τους πέφτει σιγά σιγά. Η αποτύπωση εικόνας γίνεται διότι η φθορά εκείνων των εικονοστοιχείων σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι μεγαλύτερη.

Στο rtings με το τέστ που κάνουν, έδειξαν ότι η διαφορά στη φθορά αρχίζει και γίνεται αισθητή από τον χρήστη, όταν τα εικονοστοιχεία σε μιά συγκεντρωμένη περιοχή ικανοποιητικού μεγέθους, έχουν 700 ώρες περισσότερης απεικόνισης κάποιου χρώματος από τα περιβάλλοντα εικονοστοιχεία.

Αν παίζεις για παράδειγμα το ίδιο παιχνίδι κάθε ημέρα για 4 ώρες, θα αρχίσεις να βλέπεις ίχνη από το hud μετά από 6 μήνες. Αν έχεις κάθε μέρα την TV στο ίδιο κανάλι για 8ωρο, θα δείς το λογότυπο στο 3μηνο, όπως έγινε και με τον συμφορουμίτη πιό πάνω.

Το ίδιο έγινε και σε αεροδρόμιο στην Κορέα, όπου τα OLED μόνιτορ χρονιάς 2018 έπρεπε να αλλαχτούν με LCD διότι στο 3μηνο το Burn in έγινε εμφανές.

https://www.zdnet.com/article/lg-oled-burn-in-at-incheon-airport-reignites-controversy/

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επομένως το συμπέρασμα είναι ποιο? Μακρυά από oled προς το παρόν μέχρι να λυθεί το θέμα? Γιατί η τηλεόραση που θα πάρω θα αποτελεί την βασική τηλεόραση του σπιτιού που σημαίνει πολλές ώρες σε κανάλια άρα λογότυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jkor είπε

επομένως το συμπέρασμα είναι ποιο? Μακρυά από oled προς το παρόν μέχρι να λυθεί το θέμα? Γιατί η τηλεόραση που θα πάρω θα αποτελεί την βασική τηλεόραση του σπιτιού που σημαίνει πολλές ώρες σε κανάλια άρα λογότυπο.

Το συμπέρασμα είναι ότι με ότι και να πάρεις έχεις ένα ρίσκο. Εγω προέρχομαι από 9 χρόνια με πλάσμα τηλεόραση που ακόμα δουλεύει αστέρι. Ούτε burn in ούτε τίποτα και χωρίς καμία προσοχή. Η  oled χαιρέτησε στο 5αμηνο. Μπορεί να είχα ελαττωματικό κομμάτι αλλά για εμένα μετά από αυτή την εμπειρία μου δεν θεωρώ ότι αξίζει το ρίσκο. Μη ξεχνάμε πως η βασική τηλεοραση του σπιτιού έχει και έναν ορίζοντα δεκαετίας... Θα ξέρουμε σε 10 χρόνια αν αυτές οι πρώτες προσιτές φουρνιές oled αξιζανε ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, billdanos είπε

Και τώρα που ηρεμήσατε (κάπως):

Philips OLED 55POS9002.

Ένα χιλιαρικάκι από Κωτσόβολο με προσφορά που έπαιξε για μισή μέρα μόνο πριν 15 ημέρες (μαζί με έκδοση τιμολογίου). Σφραγιστή στο κουτί της και ήρθε την επόμενη ημέρα. Δεν ξέρω τι λέτε για το real bandwidth που χρειάζεται ένα σωστό 4Κ αλλά τα προγράμματα του netflix σε 4Κ και HDR, είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το full HD που είχα πριν. Το αν είναι real ή fake 4K λίγο με απασχολεί μιας και τα μάτια μου βλέπουν κάτι αισθητά καλύτερο σε σχέση με πριν. Α και το Ambilight "'εδεσε" τέλεια με όλα τα υπόλοιπα philips hue του σπιτιού και όταν παίζει μια ταινία, τα φώτα του δωματίου συντονίζονται με το ambilight της τηλεόρασης. 

Αν είχαν προσέξει και λίγο το ρημάδι το android Tv που πάσχει σε πολλά σημεία (ακούς Google?), θα ήταν ακόμη πιο super η συνολική εμπειρία.

:)

PS: Οι "δράκοι" εμφανίζονται συνήθως σε όσους τους πιστεύουν ή τους αναζητούν συνεχώς... 

Δεν συγκρίνουμε την εικόνα της 4Κ philips με την full hd που ειχες πριν, αλλά κατά πόσο ένα χιλιάρικο δίδει πιστοποίηση κορυφαίας OLED τηλεόρασης
χωρίς δράκους.

Η δικιά σου είναι σίγουρο πως διαθέτει δράκο και μάλιστα made in china.Απο τότε η philips αγοράστηκε απο τους κινέζους έπαψα να την εμπιστεύομαι ως μάρκα.Καλύτερα να πάω να αγοράσω μια hisense παρά μια Philips.

Αν είστε τυχεροί μπορεί να βρείτε και κανά τούρκικο δράκο μέσα στην philips σας

https://www.insomnia.gr/forums/topic/634688-tv-philips-32pfl3008-η-εντος-αληθεια/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, efo355 είπε

Το συμπέρασμα είναι ότι με ότι και να πάρεις έχεις ένα ρίσκο. Εγω προέρχομαι από 9 χρόνια με πλάσμα τηλεόραση που ακόμα δουλεύει αστέρι. Ούτε burn in ούτε τίποτα και χωρίς καμία προσοχή. Η  oled χαιρέτησε στο 5αμηνο. Μπορεί να είχα ελαττωματικό κομμάτι αλλά για εμένα μετά από αυτή την εμπειρία μου δεν θεωρώ ότι αξίζει το ρίσκο. Μη ξεχνάμε πως η βασική τηλεοραση του σπιτιού έχει και έναν ορίζοντα δεκαετίας... Θα ξέρουμε σε 10 χρόνια αν αυτές οι πρώτες προσιτές φουρνιές oled αξιζανε ή όχι.

Τουλάχιστον οι qled και οι nano led δεν έχουν αυτό το πρόβλημα. Βέβαια δεν έχουν και την ίδια ποιότητα σε εικόνα. Αλλά το ρίσκο είναι σημαντικό από ότι διαβάζω και αν στο κάνει στα 2 και κάτι χρόνια που δεν θα έχεις και εγγύηση τί γίνεται? Τον ήπιες? Φαντάζομαι ότι η επισκευή αν γίνεται θα απαιτεί αλλαγή πάνελ και θα είναι ασύμφορη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jkor είπε

Τουλάχιστον οι qled και οι nano led δεν έχουν αυτό το πρόβλημα. Βέβαια δεν έχουν και την ίδια ποιότητα σε εικόνα. Αλλά το ρίσκο είναι σημαντικό από ότι διαβάζω και αν στο κάνει στα 2 και κάτι χρόνια που δεν θα έχεις και εγγύηση τί γίνεται? Τον ήπιες? Φαντάζομαι ότι η επισκευή αν γίνεται θα απαιτεί αλλαγή πάνελ και θα είναι ασύμφορη.  

μα ακριβώς επειδή τα λεφτά είναι πολλά και δεν θέλω να πάρω το ρίσκο ( και δεν αξίζει κιόλας ) δεν ζητησα αντικατάσταση αλλά πήρα πιστωτικό και αγόρασα τη σονυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο που ειπε ο φιλος πιο πάνω σε σχεση με το οτι με το που κλεινεις την tv κανει την εκκαθαριση δεν ισχυει. Πρεπει απο τις ρυθμισεις να του πεις οταν κλεισει να το κανει και κραταει 1 ωρα. Αν την ανοιξεις πειν τη 1 ωρα σου βγαζει ενα μηνυμα που λεει οτι δενμπρολαβε να κανει την εκκαθαριση στα led. Εμενα παντως μια χαρα δεχτηκαν το burn in και σημερα μου εφεραν την καινουρια b7. Nα δουμε πως θα παει και αυτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, IOSIF SALEM said:

Δεν συγκρίνουμε την εικόνα της 4Κ philips με την full hd που ειχες πριν, αλλά κατά πόσο ένα χιλιάρικο δίδει πιστοποίηση κορυφαίας OLED τηλεόρασης
χωρίς δράκους.

Η δικιά σου είναι σίγουρο πως διαθέτει δράκο και μάλιστα made in china.Απο τότε η philips αγοράστηκε απο τους κινέζους έπαψα να την εμπιστεύομαι ως μάρκα.Καλύτερα να πάω να αγοράσω μια hisense παρά μια Philips.

Αν είστε τυχεροί μπορεί να βρείτε και κανά τούρκικο δράκο μέσα στην philips σας

https://www.insomnia.gr/forums/topic/634688-tv-philips-32pfl3008-η-εντος-αληθεια/

Όπως είπα ο δράκος εμφανίζεται όταν τον ψάχνεις με αγωνία. Για ένα χιλιάρικο μια 55 OLED με panel lg, συγχωρεί όλα τα ...baby dragons που πιθανόν να έχει. Σίγουρα όμως θα με πειράξει λιγότερο αν βγάλει πρόβλημα, από το να είχα επενδύσει 3000... Επιπλέον, κανεις άλλος δεν προσφέρει το εξαιρετικό Ambilight που εξακολουθούν να το υποστηρίζουν full και μεταμορφώνει όλη την εμπειρία (αρκεί να ξέρεις να το σεταρεις σωστά) αξιοποιώντας όλα τα αλλά hue που υπάρχουν στο σπίτι. 

Εχω «παίξει» με SONY OLED στη διπλάσια + τιμή με Android tv που κυριολεκτικά το Android σερνόταν και ήθελες να καρφώνεις το remote στο panel. Στην Philips τα πράγματα είναι αισθητά καλύτερα. 

Anyway, είμαι και σε τοπικ για lg και πρέπει να σταματήσω. :) 

2 hours ago, Tigio13 said:

Σε αυτο που ειπε ο φιλος πιο πάνω σε σχεση με το οτι με το που κλεινεις την tv κανει την εκκαθαριση δεν ισχυει. Πρεπει απο τις ρυθμισεις να του πεις οταν κλεισει να το κανει και κραταει 1 ωρα. Αν την ανοιξεις πειν τη 1 ωρα σου βγαζει ενα μηνυμα που λεει οτι δενμπρολαβε να κανει την εκκαθαριση στα led. Εμενα παντως μια χαρα δεχτηκαν το burn in και σημερα μου εφεραν την καινουρια b7. Nα δουμε πως θα παει και αυτη. 

Η Philips όπως είπα το κάνει αυτόματα με το που την κλείνεις μετά από πολύωρη χρήση. Αλλιώς το ξεκινάς και χειροκίνητα από το μενού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια νομιζω οτι ο τυπος τα λεει ολα τι εστι να εισαι κατοχος τετοιας τηλεορασης.Οποιον τον ενδιαφερει να παρει τετοια τηλεοραση ή εχει ηδη και θελει να μαθει πως να την δουλεψει καλυτερα, ας ριξει πρωτια μια ματια στο βιντεακι που απο τον ανθρωπο εχουν περασει 2-3 τετοιες τηλεορασεις και δινει συμβουλες τι πρεπει να κανεις κ σε τι κοινο απευθυνεται.Μην βλεπετε που λεει ο τιτλος μονο στα παιχνιδια εξηγει γενικοτερα πως να αποφυγεις το burn in με τα logo στα καναλια κτλ.

 

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...