Προς το περιεχόμενο

Πλαστικη δεξαμενη με υπολειματα βενζισοθειαζολ


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπέρα εχω αγορασει μια πλαστικη δεξαμενη για καινουργια  και καλα ειχε οινοπνευμα για να ποτιζω τα λαχανικα μου ομως μεσα βρηκα κατι σαν κολλα και το ταμπελακι εγραφε βενζισοθειαζολ  , την εχω καθαρισει καλα και την εχω γεμισει με ξυδι εριξα 3-4  λιτρα σε 1 τονο , γνωριζει κανεις αυτην την χιμικη ουσια , απο οτι διαβασα χρησιμοποιειτε σε βιοκτονα για απολυμανση , έχει κανεις άποψη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το καλυτερο θα ηταν να την πλυνεις καλα με σαπουνι και μετα να την χρησιμοποιησεις. το ξυδι περα απο την μυρωδια δεν νομιζω να κανει κατι στα χημικα.

αλλά επειδη ειναι για φαγωμα τα λαχανικα θα σου προτεινα να εισαι επιφυλακτικος.

γιατι να ξερεις στα χημικα μερικες φορες τα "ιχνη" κανουν μεγαλυτερη ζημια απο τις μεγαλες ποσοτητες.

 

Τύπος προϊόντων 13: Συντηρητικά ρευστών µεταλλουργίας

Προϊόντα που χρησιµοποιούνται για τη συντήρηση των ρευστών µεταλλουργίας µέσω του ελέγχου της µικροβιακής αλλοίωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να την πας πίσω απευθείας είναι επικίνδυνη, για εσένα, για τα φυτά σου και για το περιβάλλον. Ιδού ένα φύλλο ασφαλείας ενός φαρμάκου που περιείχε σα διάλυτη για να διαβάσεις για αυτόν...

https://www.agro.basf.gr/agroportal/gr/media/productcatalogue/products/sds/Vivando_sds.pdf

 

αυτος που στην πούλησε για καινούργια είναι για φυλακή.....

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξτε παιδια πηρα στο κεντρο δηλητηριασεων και οντως ειναι αλκοολη μου ειπε , να την επιστρεψω λιγο δυσκολο γιατι ειμαι επαρχια και αυτος ο τυπος στα μεγαρα οπότε υπαρχει πρόβλημα απο οσο εψαξα χρησιμοποιειτε για απολυμανση και σε φυτοφαρμακα , αν ειναι κανενας χημικος να μας πει και μια δευτερη γνωμη εδω επαρχια τις χρησιμοποιουν παρα πολλοί  εγώ ειμαι λιγο επιφυλακτικος πριν την χρησιμοποιησω τουλαχιστον θελω να ειμαι σιγουρος .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου παρεθεσα το φύλλο ασφαλειας που λέει κάποια από τα χαρ/κα της ουσίας, κρινε και μόνος σου αν ειναι ασφαλες, εγώ κάτι που γράφει χρόνια τοξικοτιτα δε θα το θεωρούσα ασφαλές...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σε καμία περίπτωση ασφαλές να αποθηκεύσεις στη δεξαμενή αυτή νερό για πότισμα. Η ουσία είναι επικίνδυση σε μεγάλη ποσότητα, για την ανθρώπινη υγεία. Χρησιμοποείται ως συντηρητικό σε πολλά χημικά προϊόντα σε ποσοστά κάτω του 0,1%. 

Για να έχεις πλήρη εικόνα είναι  Τοξική Δια της κατάποσης, Ερεθιστική για το δέρμα, Διαβρωτική για τα μάτια και Επικίνδυνη για το περιβάλλον. 

Δεν πρέπει για κανένα λόγος να ρισκάρεις την υγεία τη δικιά σου ή των γύρω σου επειδή δυσκολεύεσαι να επιστρέψεις μια δεξαμενή. Επίσης, ο παραπάνω έχει δίκιο που αναφέρει ότι αυτός που στην πούλησε είναι για φυλακή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...