Προς το περιεχόμενο

Πως πετυχαίνω αυτό το mini studio?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αυτός ο Ιάπωνας κάνει review κάτι παιχνίδια. Μπορεί κάνεις να μου πει τι υλικό έχει βάλει πίσω και φαίνεται αυτό το καμμενο άσπρο και δίνει την εντύπωση πως είναι ενα άσπρο κενό? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια.

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να χρησιμοποιεί μια βασική κεντρική λάμπα και έπειτα 1 εώς και πολλά fillers (μικρές λάμπες προφανώς ή μεγάλες πάλι ανάλογα) για να συμπληρώσουν το φως που βλέπεις στο βίντεο. Επίσης, ρόλο παίζει και το άσπρο πανί γιατί αυτό βοηθάει στην αντανάκλαση του φωτός πάνω στο αντικείμενο.

Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος. Mini studio μπορεί να φτιάξει κάποιος με μια βασική λάμπα και 2 εώς πολλά flashes.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, petros_samurai είπε

Μπορώ να έχω αυτό το αποτέλεσμα με κάμερα που είναι όλα auto, πέρα από το φως. Εννοώ διάφραγμα κτλ.

Πιθανότατα όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, petros_samurai είπε

Μπορώ να έχω αυτό το αποτέλεσμα με κάμερα που είναι όλα auto, πέρα από το φως. Εννοώ διάφραγμα κτλ.

Όλα auto όχι δεν νομίζω να μπορείς να το πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις γιατί οι κάμερες κάνουν λάθη στη φωτομέτρηση κτλ. Με καλό φακό και λίγες γνώσεις μπορείς να το πετύχεις :)

Τι κάμερα έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, petros_samurai είπε

Έχω μια Eken H9R είναι πολύ κουλ . Μου αρέσει ο υπερευρυγωνιος που έχει. Το κάμερα προτείνεις?

Όπως είπε το παιδί από κάτω. Ανάλογα..πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις; Εγώ ας πούμε έχω την Nikon D5300 και με 40mm macro βγάζω άνετα τις φωτογραφίες μέσα στο στούντιο.

Επεξ/σία από L-Griever
Ξέχασα να βάλω ποια Nikon έχω
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα dslr? Τι φακό να έχει αυτός που τραβάει - άραγε - ? Σκέψου θα έχω και μεγαλύτερα αντικείμενα εγώ. Με κανα 600αρι θα την βγάλω?

Επεξ/σία από petros_samurai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, petros_samurai είπε

Αρα dslr? Τι φακό να έχει αυτός που τραβάει - άραγε - ? Σκέψου θα έχω και μεγαλύτερα αντικείμενα εγώ. Με κανα 600αρι θα την βγάλω?

Ε ναι..τις περισσότερες δουλειές τις κάνουν οι dslr κάμερες. Δεν γνωρίζω τι φακό έχει το δικό σου. Όταν λες 600 εννοείς σε mm; Αν ναι τότε είναι πολλά τα mm για studio..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ, πιστεύω ότι κάτι τέτοιο χρησιμοποιεί. Δεν είναι τιποτε φοβερό. Χαρτονάκι/σεντόνι και μια λάμπα.

Μπορείς και να χρησιμοποιήσεις και ένα photo tent για φωτογραφίες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Light Box λεγονται και υπαρχουν σε πολλες διαστασεις. Δεν ειναι ακριβο και κανει πολυ καλη δουλεια (κυρια χρηση σε φωτογραφισεις)

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως ηθελα ευχαριστω πολυ παιδια, απο καμερα τι ειναι καλυτερο για αυτη την δουλεια ( βιντεο σε lightbox - 60 καρέ παντα)  

Αν δεν θελουμε να δωσουμε πανω απο 600ευρω? Με καμια mirrorless λετε να βολευτω? Τι λετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...