Προς το περιεχόμενο

Κάποιες συσκευές Android διαθέτουν malware προ-εγκατεστημένο σε επίπεδο firmware


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Αυτά κάνει η φτηνή κινεζιά, όπως κι αν λέγεται. Δώστε κάτι παραπάνω και αγοράστε κάτι από πιο σοβαρή εταιρεία που σέβεται τον πελάτη. Και μην πείτε πάλι για κάτι ακραίες περιπτώσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lenovo X-103F Tablet. Μια προεγκατεστημένη εφαρμογή της ίδιας της Lenovo (δε θυμάμαι τώρα όνομα) κάθε φορά που σύνδεα το φορτιστή πέταγε διαφημίσεις (και όχι ιδιαίτερα σεμνές..) και το αστείο είναι ότι ακόμα και όταν ήταν σε flight mode το απενεργοποιούσε προκειμένου να κατεβάσει τη διαφήμιση. Πουλήθηκε ευτυχώς και ορκίστηκα ποτέ πάλι τέτοια σαβούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μάλιστα η εταιρεία με έδρα στο Mountain View, στην California" ααα εκεί είναι, θα έλεγα ότι είχε έδρα στη Κυψέλη!!!! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργος και ύποπτος ο δρόμος που έχει πάρει η ZTE, καθώς δεν είναι άλλη μια κινεζοεταιρεία, αλλά μαζί με την Huawei αποτελούν εταιρείες πολύ δυνατές στον τομέα των τηλεπικοινωνιών και των ηλεκτρονικών, γενικότερα...Κάτι δεν πάει καθόλου καλά στο μαγαζί!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thodoris92 είπε

Έχει διαφορά από το fb που έβλεπε τι φωτογραφίες και βίντεο τραβούσα με το κιν; Εκτός του ότι ένα το έκανε νόμιμα, το άλλο παράνομα

Ξερεις τι είναι το malware? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, therion13 είπε

Και μου λέει ο άλλος τι αγόρασες lg και δεν πείρα το xiaomi στα ιδια specs πιο φθηνό; και του ολες οι κινεζοεταριεες έχουν φάει άκυρο από εμένα.

Αντε από εδώ  Μια βάζουν προγράμματα που τραβάνε στοιχεία τράπεζας. Μια αυτό. Από εδω και πέρα μόνο από Ελλάδα και γνωστές εταιρίες Όχι αυτές που ξαφνικά εμφανίστηκαν από το πουθενά!

Κι όμως δεν πάει έτσι. Η Lenovo δεν είναι μικρή εταιρία, έχει αγοράσει το τμήμα PC της IBM. Πάει ανάλογα με την εταιρία. H Lenovo το έχει κάνει αυτό και σε Laptops ενώ είχαν γίνει καταγγελίες και για κάποια μοντέλα laptops της HP. Έχω αγοράσει ένα σωρό Xiaomi για φίλους και γνωστούς αλλά και Elephone και ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Ωστόσο έχω δει ROM της Xiaomi από κινεζομάγαζα που είχαν τέτοια προβλήματα. Θέλει λίγο ψάξιμο στα forums πριν αποφασίσεις να αγοράσεις κινέζικη συσκευή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, vaskor είπε

Αυτά κάνει η φτηνή κινεζιά, όπως κι αν λέγεται. Δώστε κάτι παραπάνω και αγοράστε κάτι από πιο σοβαρή εταιρεία που σέβεται τον πελάτη. Και μην πείτε πάλι για κάτι ακραίες περιπτώσεις ...

Οπως το μηλο που σου κατεβαζει τις επιδοσεις? Ή μηπως οτι βγαζουν ελαττωματικά κινητα ενω ξερουν οτι υπαρχει καταδκευαστικο προβλημα, οπως το Iphone6 κ 6plus με θεματα αντοχης και οθονη αφης, lg με το bootloop στη πλακετα στο g4 και μετα

Παντως σε γνωστους που χουν xiaomi δεν εχουν αντιμετωπίσει θεματα, τωρα αμα στο background τους εχει φακελωσει δεν το ξερω, το κανει χωρις να ενοχλει, ειναι διακριτικο το άτιμο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια δευτεραντζα, ενα Doogee F7 με Helio X20. Μια χαρά ηταν το πρωτοπηρα. Σε καποια φάση μετα απο μερικα updates που εφαγε απο την μαμα του, αρχισε να μου πετα full screen ads στο άσχετο.  Μετα απο πολυ ψαξιμο, βρηκα οτι τα ads περνανε μεσα απο το επισημο apk που κανει update το κινητο. Μιλαμε απο την ιδια την Doogee και τους σερβερ της. Για να ανακαλυψω ποιος και τι μου πηρε κανα διμηνο κοντα παρατηρησης. Επεσε rootαρισμα και freeze αρκετων εργοαστασιακών APK. Απο τοτε εχει απεξαρτηθει μονιμα απο τα ads.

 

Ποτε ξανά b-grade κατασκευαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Comic maniak είπε

Κριμα στη ZTE,θα κλεισει το μαγαζι.

 

Σαφώς και πρέπει να το κλείσει το μαγαζί αν κάνει τέτοιες ενέργειες, σκοπίμως.

 

Κρίμα γιατί? Διαπράττει κάποιο έγκλημα. Λογικό να έχει κάποιες συνέπειες.

Είναι σαν να λες : "Κρίμα στον εστιάτορα που δηλητηρίασε τους πελάτες του. Τώρα θα το κλείσει το μαγαζί".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, therion13 είπε

Και μου λέει ο άλλος τι αγόρασες lg και δεν πείρα το xiaomi στα ιδια specs πιο φθηνό; και του ολες οι κινεζοεταριεες έχουν φάει άκυρο από εμένα.

Αντε από εδώ  Μια βάζουν προγράμματα που τραβάνε στοιχεία τράπεζας. Μια αυτό. Από εδω και πέρα μόνο από Ελλάδα και γνωστές εταιρίες Όχι αυτές που ξαφνικά εμφανίστηκαν από το πουθενά!

Τσουβαλιάζεις όμως. Lenovo & ZTE έχουν δώσει δικαιώματα για αρνητικά σχόλια και στο παρελθόν. Huawei & Xiaomi αντιθέτως έχουν δώσει συσκευες της προκοπής στον κόσμο. Αν δεν ήταν οι κινεζικές εταιρίες αυτη τη στιγμή δεν θα είχε ανοίξει κανένα θέμα. "Κλέβουν" πωλήσεις και αυτό ενοχλεί. Όσο για LG ασχολίαστο, έκαψε πολύ κόσμο με ελαττωματικές παρτίδες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...