Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία πολλών διευθύνσεων email εύκολα και γρήγορα


Avatar_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, για επαγγελματικούς λόγους θέλω να δημιουργήσω αρκετά email για πελάτες μου.

Αυτό που θέλω είναι να μπορώ να τα δημιουργώ εύκολα, χωρίς κινητό τηλέφωνο για επιβεβαίωση και να είναι κάποια αξιόπιστη υπηρεσία, επειδή κάποια email που θα λαμβάνω θα είναι σημαντικά.

 

Hotmail και Gmail δεν γίνεται επειδή θέλουν κινητό τηλέφωνο για κάθε λογαριασμό. Λύση με aliases δεν βολεύει, χρειάζομαι ξεχωριστούς λογαριασμούς email.

Επεξ/σία από Avatar_GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Πρώτη φορά διαβάζω εταιρεία να μοιράζει εμαιλς σε πελάτες της, δώσε απο τον εταιρικό σου mail server.

Δεν είμαι εταιρεία, λογιστικό γραφείο έχω και θέλω σε κάθε πελάτη μου (ιδιώτη η επιχείρηση) να του έχω και δικό του email. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ το δικό μου για όλους, αλλά δεν είναι σωστή λύση αυτό για πολλούς λόγους.

Οπότε θέλω εύκολα να μπορώ να φτιάχνω στον καθένα email και να του το δίνω,μαζί με τον κωδικό.

Για αυτό ψάχνω κάποιον τρόπο να μπορέσω να φτιάξω αρκετά email εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σορρυ αλλά δεν γίνονται έτσι οι δουλειές, πρέπει να υποχρεώσεις τους πελάτες σου να φτιάξουν email, δικη τους ευθύνη είναι, όχι δική σου. Εξάλλου αυτό εμπίπτει στον νεο κανονισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης τον GPDR, ασε που ποτέ δεν ήταν νόμιμο κάποιος να ανοίγει λογαριασμό e-mail για τρίτους ή να τον διαχειρίζεται

...και να συμπληρώσω και κάτι άλλο

Ας πούμε ότι ανοίγεις τους λογαριασμούς και κάποιος τον απαξιώνει ή δεν βλεπει ποτέ τα e-mail που θα παίρνει από την εφορία ή από άλλους δημόσιους οργανισμούς που υποτίθεται ότι  με αυτα ο πολίτης εχει ενημερωθει για τις τυχόν εκκρεμότητες που εχει απο οφειλές κλπ, αυτα τι  θα γίνουν;

Θα αναλάβεις εσύ να πληρώσεις τα πρόστιμα που προκύπτουν απο τους φόρους

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Σορρυ αλλά δεν γίνονται έτσι οι δουλειές, πρέπει να υποχρεώσεις τους πελάτες σου να φτιάξουν email, δικη τους ευθύνη είναι, όχι δική σου. Εξάλλου αυτό εμπίπτει στον νεο κανονισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης τον GPDR, ασε που ποτέ δεν ήταν νόμιμο κάποιος να ανοίγει λογαριασμό e-mail για τρίτους ή να τον διαχειρίζεται

...και να συμπληρώσω και κάτι άλλο

Ας πούμε ότι ανοίγεις τους λογαριασμούς και κάποιος τον απαξιώνει ή δεν βλεπει ποτέ τα e-mail που θα παίρνει από την εφορία ή από άλλους δημόσιους οργανισμούς που υποτίθεται ότι  με αυτα ο πολίτης εχει ενημερωθει για τις τυχόν εκκρεμότητες που εχει απο οφειλές κλπ, αυτα τι  θα γίνουν;

Θα αναλάβεις εσύ να πληρώσεις τα πρόστιμα που προκύπτουν απο τους φόρους

Καλά τα λες, αλλά στην πράξη δεν γίνονται όλα αυτά.

Το να αναγκάσω σε πελάτες να κάνουν email δεν γίνεται. Το email είναι πλέον υποχρεωτικό σαν μέσω επικοινωνίας όμως. Το να έχω το δικό μου email δεν είναι σωστό και δεν γίνεται επειδή πλεον ζητάει μοναδικό email σε διάφορες υπηρεσίες, για να καταλάβεις πολλοί έχουν φύγει από εμένα εδώ και χρόνια και ακόμα έχουν το δικό μου email στα αρχεία τους και λαμβάνω email, το οποίο δεν έχω πρόσβαση να αλλάξω.

Όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2018 στις 7:00 ΜΜ, Avatar_GR είπε

Καλά τα λες, αλλά στην πράξη δεν γίνονται όλα αυτά.

Το να αναγκάσω σε πελάτες να κάνουν email δεν γίνεται. Το email είναι πλέον υποχρεωτικό σαν μέσω επικοινωνίας όμως. Το να έχω το δικό μου email δεν είναι σωστό και δεν γίνεται επειδή πλεον ζητάει μοναδικό email σε διάφορες υπηρεσίες, για να καταλάβεις πολλοί έχουν φύγει από εμένα εδώ και χρόνια και ακόμα έχουν το δικό μου email στα αρχεία τους και λαμβάνω email, το οποίο δεν έχω πρόσβαση να αλλάξω.

Όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...

Μια χαρά τα λέει όμως ο @NikosKallithea.

Είναι στη δική σου ευχέρεια όπως ζητάς να σου φέρουν διαφορά έντυπα, πχ Ταυτότητα, διαβατήριο, ΑΜΚΑ, κλπ να σου φέρουν και ένα λογαριασμό email όπου θα είναι ενεργός.

Κάτι δε διαχειρίζεσαι σωστά ισως στους πελάτες σου.

.

Παρέχω σε φίλο (λογιστη) υποστήριξη αυτές τις ημέρες και έπεσα σε τέτοια περίπτωση όπου ο 50+ ετών πελάτης του του έδωσε γραμμένο σε χαρτάκι ένα λογαριασμό email όπου του είχε ζητήσει.

Εν έτη 2018 δύσκολο (Εκτός από ιδεαζουσες περιπτώσεις) κάποιος να μην έχει email πάντως. 

Εναλλακτικά (δε σημαίνει πως συμφωνώ με αυτό τον τρόπο) δες την απάντηση που αναφέρθηκε στην αρχή του νήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2018 στις 5:27 ΜΜ, kormos είπε

Εν έτη 2018 δύσκολο (Εκτός από ιδεαζουσες περιπτώσεις) κάποιος να μην έχει email πάντως. 

Θα εκπλαγείς αν μάθεις το πόσος κόσμος δεν έχει email και ίντερνετ και δεν ξέρει καν να χρησιμοποιεί υπολογιστή. Και δεν μιλάω μόνο για ηλικιωμένους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hotmail ή Gmail με το δικό σου τηλέφωνο τότε.

Έτσι όπως το περιγράφεις, όταν θα ξεχάσουν/χάσουν το password, που θα γίνει 100%, εσύ θα «τρέχεις» στο τέλος.
Καλύτερα έτσι ώστε να έχεις τουλάχιστον μια ευκολία στην διαχείρηση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Avatar_GR είπε

Θα εκπλαγείς αν μάθεις το πόσος κόσμος δεν έχει email και ίντερνετ και δεν ξέρει καν να χρησιμοποιεί υπολογιστή. Και δεν μιλάω μόνο για ηλικιωμένους...

Σίγουρα όμως έχει κινητό τηλέφωνο. Οπότε ή μπαίνεις στη διαδικασία (αν δεν θες να τους χάσεις από πελάτες) να τους βοηθήσεις να δημιουργήσετε μέσα σε 3-5' στο χώρο εργασίας σου ένα λογαριασμό email ή τους ζητάς που σίγουρα θα έχουν ένα παιδί ή ανήψι κλπ, να τους φτιάξει ένα λογαριασμό email και να στον φέρουν.

Λύσεις υπάρχουν και πόσο όταν δεν έχει να κάνει με κάτι που αφορά καθαρά δική σου ευθύνη στο να έχει ή όχι ο άλλος email.

Όπως μέχρι και η δική μου μητέρα,γιαγιά, κλπ συμβιβάστηκε να κάνει χρήση της κάρτας από το ΑΤΜ έτσι θα πρέπει να συμβιβαστούν και με αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι απλο. Τους εξηγεις πως ειναι υποχρεωμενοι να εχουν ηλεκτρονικη αλληλογραφια. Απο εκει κ περα ειναι δικη τους ευθυνη. Εχεις κακο προηγουμενο καθως «ανελαβες» να διατηρεις εσυ την αλληλογραφια τους, γι αυτο το λογω οταν θα ερθουν ξανα για τις δηλωσεις τους κοκ, θα τους φτιαχνεις ενα gmail επι τοπου να ξεμπερδευεις. Βεβαια θα σου φαει 5-10’ ανα πελατη αυτο, αλλα μια φορα θα γινει η δουλεια και θα γινει σωστα. Κακως αναλαμβανεις εσυ τετοια ευθυνη.

Κι οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω, παιζει στο τελος να βρεις και κανενα μπελα.

 

Σε καθε περιπτωση , και για τον μελλοντικο αναγμωστη που θα πεσει σε αυτο το νημα,νομιζω το mail.com σε αφηνει να φτιαξεις λογαριασμο διχως διασταυρωση με αριθμο κινητου τηλεφωνου. Ομως δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστο, τι υπηρεσιες προσφερει και για ποσο καιρο σου κρατα ενεργο τον λογαριασμο σου αν δεν τον «κινεις».

Δεν θα το προτεινα για κανενα λογο στην περιπτωση σου (ουτε σαν προταση υλοποιησης, ουτε σαν προταση τροπου διαχειρισης του πελατολογιου σου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...