Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια εξωτερικού ssd με mac os


mitskitsamal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε ολους,

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν καποιος γνωρίζει, εχω εναν εξωτερικό ssd, από τον όποιο κανει boot το λειτουργικο αλλα εχει και αλλα διαφορα πραγματακια πολυ σημαντικα (μεταπτυχιακες εργασιες κτλ), εαν κλαπει ο υπολογιστης υπαρχει η γνωστη ασφλαεια με ονομα χρηστη και κωδικο προσβασης, εαν ομως κλαπει ο ssd ποια η ασφαλεια του, ισχυουν οι κωδικοι που μπαινω, δηλαδη οταν ξεκιναει ο mac ή ειναι τελείως απροστάτευτος?

Σας παρακαλω αν γνωριζει ασ απαντησει καποιος.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι είναι εντελώς απροστάτευτος, το μόνο που τον σώζει είναι ότι το HFS+ σύστημα αρχείων δεν διαβάζεται by default από PC. Αν όμως τον συνδέσεις σε άλλο mac, θα τον δεις κανονικά και φυσικά θα μπορεις να δεις τα αρχεία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση.  Η μορφή του είναι σε Mac OS Extended (Journaled) και πηγαινοντας στις πληροφορίες του δίσκου δεν με αφηνει να κλειδωσω την ρυθμιση για την προσβαση everyone- αναγνωση και εγγραφή. Στον εσωτερικο hdd την αλλαξα την ρυθμιση αυτη μέσω των κωδικών του συστήματος και στις προτιμήσεις συστήματος ειναι εξαφανισμένος στους δισκους εκκίνησης κατι που δεν με ενοχλεί, οποτε και να τον αφαιρέσει καποιος για να τον δει λογικά δεν θα του τον εμφανίζει καν. Έχεις να μου προτείνεις καποια λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση.  Η μορφή του είναι σε Mac OS Extended (Journaled) και πηγαινοντας στις πληροφορίες του δίσκου δεν με αφηνει να κλειδωσω την ρυθμιση για την προσβαση everyone- αναγνωση και εγγραφή. Στον εσωτερικο hdd την αλλαξα την ρυθμιση αυτη μέσω των κωδικών του συστήματος και στις προτιμήσεις συστήματος ειναι εξαφανισμένος στους δισκους εκκίνησης κατι που δεν με ενοχλεί, οποτε και να τον αφαιρέσει καποιος για να τον δει λογικά δεν θα του τον εμφανίζει καν. Έχεις να μου προτείνεις καποια λύση?

Sparse Bundle Disk Image είναι η απάντηση σε αυτό που ζητάς. Και να σου κλέψουν τον δίσκο τα αρχεία σου δεν πρόκειται να τα βρουν ΠΟΤΕ!

Πρόσεχε μόνο να θυμάσαι τον κωδικό που θα δώσεις. Δεν σηκώνει λάθη η συγκεκριμένη διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mitskitsamal είπε

Καλησπέρα, μπορώ να συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ κανονικά? συγνωμή για το χαζο της ερώτησης είμαι λίγο ασχετος..

Φυσικά.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, διάβασε καλά τι είναι και τι κάνει ακριβώς. Στη google θα βρεις ότι πληροφορία χρειαστείς.

Αν κολλήσεις κάπου εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι γιατί δεν μπορώ να τον κλειδώσω, γιατί έβαλα και τον δίσκο που χρησιμοποιώ με το time machine και ειναι κλειδωμένος ακομα και σε μένα που εχω τα δικαιωματά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mitskitsamal είπε

Να σε ρωτήσω κάτι γιατί δεν μπορώ να τον κλειδώσω, γιατί έβαλα και τον δίσκο που χρησιμοποιώ με το time machine και ειναι κλειδωμένος ακομα και σε μένα που εχω τα δικαιωματά του.

Δεν ξέρω τι έχεις πειράξει από τα permissions.

Αν εμφανίζεται κάποιο pop-up message, ανέβασε ένα screen shot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ανοιγω τις πληροφορίες του δίσκου και ξεκλειδώνω την κλειδαριά κατω δεξιά, πατάω στην συνέχεια πανω στο everyone (όνομα) -προνομιο ( ανάγνωση και εγγραφή ), εγω επιλέγω καμια προσβαση και μου εμφανιζει με pop-up αυτο το μήνυμα.

Δεν είναι δυνατή η ολοκλήρωση της λειτουργίας επειδή δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mitskitsamal είπε

όταν ανοιγω τις πληροφορίες του δίσκου και ξεκλειδώνω την κλειδαριά κατω δεξιά, πατάω στην συνέχεια πανω στο everyone (όνομα) -προνομιο ( ανάγνωση και εγγραφή ), εγω επιλέγω καμια προσβαση και μου εμφανιζει με pop-up αυτο το μήνυμα.

Δεν είναι δυνατή η ολοκλήρωση της λειτουργίας επειδή δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα.

Ποιος ο λόγος να το αλλάξεις; Τι θέλεις να κάνεις ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω εαν τυχον κλαπει ο υπολογιστης θα κλαπει και αυτος ο δισκος..φοβαμαι οτι αυτος που θα τον παρει θα μπορει να δει πτυχιακες εργασιες,καμια φωτο,αντιγραφα πτυχιων σκαναρισμενα κτλ.δηλαδη βαζοντας τον σε ενα αλλον υπολογιστη να δει τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Θελω εαν τυχον κλαπει ο υπολογιστης θα κλαπει και αυτος ο δισκος..φοβαμαι οτι αυτος που θα τον παρει θα μπορει να δει πτυχιακες εργασιες,καμια φωτο,αντιγραφα πτυχιων σκαναρισμενα κτλ.δηλαδη βαζοντας τον σε ενα αλλον υπολογιστη να δει τα παντα.

Δες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την βοηθεια..μπορει να εχω γινει λιγο κουραστικος.το εχεις χρησιμοποιησει εαν γνωριζεις επιπτωσεις στο συστημα κολληματα,καθυστερησεις περαν τον φυσιολπγικων;ενεργοποιοντας το file vault θεωρητικα ξενοιαζεις χωρις να κανεις κατι αλλο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Σε ευχαριστω για την βοηθεια..μπορει να εχω γινει λιγο κουραστικος.το εχεις χρησιμοποιησει εαν γνωριζεις επιπτωσεις στο συστημα κολληματα,καθυστερησεις περαν τον φυσιολπγικων;ενεργοποιοντας το file vault θεωρητικα ξενοιαζεις χωρις να κανεις κατι αλλο;;

Μια αμεληταία πτώση στην ταχύτητα θα την δεις. Δεν γίνεται διαφορετικά.

Από την στιγμή που θα ολοκληρωθεί η κρυπτογράφηση ότι υπάρχει μέσα στον δίσκο σου είναι ασφαλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...