Προς το περιεχόμενο

Κόντι και πρόσθετα


Doubt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν επιλεξεις τερματισμο στην απο κατω επιλογη κανει κανονικα τερματισμο.
Μπορω να στο επιβεβαιωσω οτι δουλευει κανονικοτατα σε le x64 και armhf (rpi0).

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο τέτοιο πρόσθετο, αλλά και ρύθμιση μέσω του kodi δεν είναι ιδιαίτερα βολική. Γι' αυτόν κυρίως το λόγο δημιούργησα(πριν αρκετά χρόνια) μια εφαρμογή για προγραμματισμένο τερματισμό του υπολογιστή, αλλά και με τη δυνατότητα αναβολής, την οποία χρησιμοποιώ ως τώρα. Βέβαια η χρήση της γίνεται σε desktop pc, οπότε δε γνωρίζω αν θα λειτουργεί και κατά πόσο θα είναι βολική για librelec και rpi. Πάντως κάτι αντίστοιχο μπορεί να γίνει και με κάποιο script. Είχα κάνει κάτι αντίστοιχο πριν μερικά χρόνια το οποίο έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω αλλά έχω το αρχείο ακόμη. Παραθέτω λοιπόν τα περιεχόμενά του εδώ, για την περίπτωση που φανεί χρήσιμο ή δώσει κάποια ιδέα για κάτι πιο βολικό:

#!/bin/bash

function insertTime()
{
frmdata=$(yad --center --width="260" --height="50" --title="Ρύθμιση Χρονομέτρου" \
--text='<span foreground="green" font="16">Εισάγετε χρόνο για τερματισμό:</span>' \
--button="Έντάξει" --button="Άκυρο" --form \
--field="                             Ώρες:":NUM "0" \
--field="                             Λεπτά:":NUM "0")
hours=$(echo $frmdata | awk 'BEGIN {FS="|" } { print $1 }')
minutes=$(echo $frmdata | awk 'BEGIN {FS="|" } { print $2 }')
time=$(($hours*3600 + $minutes*60))
msg=$(date --date="now +$time seconds")
/usr/bin/notify-send -t 0 "Προσοχή!!" "Θα γίνει απενεργοποίηση την $msg"
date --date="now + $time seconds"
if [ $time -ge 0 ]; then
echo $minutes
sleep $time 
doShutdown
else
echo "Ακυρώθηκε"
fi
}

function doShutdown()
{
info=$(yad --center --width="260" --height="260" --image "dialog-question" --undecorated \
--timeout="60" --timeout-indicator="top" --button="Αναβολή" --button="Άκυρο" \
--title="ΠΡΟΣΟΧΗ!!" --text-align="center" --sticky --on-top --buttons-layout="center" \
--text='<span foreground="red" font="24">ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ 
ΣΕ</span>
<span foreground="green" font="42">1</span><span foreground="red" font="24">
ΛΕΠΤΟ!!</span>')
    case $? in 
	70) 
	echo "timeout!!!"
	systemctl poweroff
	;;
	1) 
	yad --timeout="3" --timeout-indicator="top" --center --width="240" --height="50" \
	--undecorated --text-align="center" --buttons-layout="edge" \
	--text='\n<span foreground="red" font="32">Η ενέργεια ακυρώθηκε!</span>' --button="Ok"
	echo "canceled"
	;;
    0)
	echo "αναβολή"
	snooze
	;;
	252)
	yad --timeout="3" --timeout-indicator="top" --center --width="240" --height="50" \
	--undecorated --text-align="center" --buttons-layout="edge" \
	--text='\n<span foreground="red" font="32">Η ενέργεια ακυρώθηκε!</span>' --button="Ok"
	echo "escape pressed"
	;;
	esac
	}
	
function snooze()
{
snz=$(yad --center --width="120" --height="260" --list --radiolist --no-click \
--button="Αναβολή" --button="Άκυρο" \
--column "Επιλογή" --column "Λεπτά" TRUE "5" FALSE "15" FALSE "30" FALSE "45" FALSE \
"60" FALSE "75" FALSE "90" FALSE "120")
answer=$(echo $snz | awk 'BEGIN {FS="|" } { print $2 }')
case $answer in
	5)
	t1=$((5 * 60))
	sleep $t1
	doShutdown 
	;;
	15)
	t2=$((15 * 60))
	sleep $t2
	doShutdown
	;;
	30)
	t3=$((30 * 60))
	sleep $t3
	doShutdown
	;;
	45)
	t4=$((45 * 60))
	sleep $t4
	doShutdown
	;;
	60)
	t5=$((60 * 60))
	sleep $t5
	doShutdown
	;;
	75)
	t6=$((75 * 60))
	sleep $t6
	doShutdown
	;;
	90)
	t7=$((90 * 60))
	sleep $t7
	doShutdown
	;;
	120)
	;;
	1)
	yad --timeout="3" --timeout-indicator="top" --center --width="240" --height="50" \
	--undecorated --text-align="center" --buttons-layout="edge" \
	--text='\n<span foreground="red" font="32">Η Αναβολή ακυρώθηκε!</span>' --button="Ok"
	echo "snooze canceled"
	doShutdown
	;;
	252)
	yad --timeout="3" --timeout-indicator="top" --center --width="240" --height="50" \
	--undecorated --text-align="center" --buttons-layout="edge" \
	--text='\n<span foreground="red" font="32">Η Αναβολή ακυρώθηκε!</span>' --button="Ok"
	echo "escape pressed, canceled"
	;;
esac
}
	
insertTime	

Χρειάζεται να είναι εγκατεστημένο το yad για την εμφάνιση του διαλόγου επιλογής χρόνου τερματισμού αλλά και του διαλόγου αναβολής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kodi 18.8 σημερα. Επειδη δεν εχει βγει ακομα καποια ανακοινωση και οι πληροφοριες απο το github τους ειναι ελαχιστες, ανεβαζω screenshot απο το συστημα μου που μολις ενημερωθηκε σε 18.8

screenshot000.png

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 20/7/2020 στις 7:11 ΠΜ, jim_p είπε

Αν επιλεξεις τερματισμο στην απο κατω επιλογη κανει κανονικα τερματισμο.
Μπορω να στο επιβεβαιωσω οτι δουλευει κανονικοτατα σε le x64 και armhf (rpi0).

οκ, χρησιμοποιησα τελικα την native λειτουργια, δουλευει μια χαρα. θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στο καλό έπαθε πάλι το ATLAS; Μια χαρά δούλευε και από χτες δεν παίζει τίποτα. Εντάξει, το ξέρω ότι δεν αναπτύσσεται αλλά με βόλευε πάρα πολύ καθώς ήταν πολύ γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/9/2020 στις 2:01 ΠΜ, micos000 είπε

Τι στο καλό έπαθε πάλι το ATLAS; Μια χαρά δούλευε και από χτες δεν παίζει τίποτα. Εντάξει, το ξέρω ότι δεν αναπτύσσεται αλλά με βόλευε πάρα πολύ καθώς ήταν πολύ γρήγορο.

Δοκίμασε το aliveGR

Επεξ/σία από enterhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο γι' αυτό... δεν έχει ταινίες και σειρές από τα Ελληνικά στριμάδικα με υπότιτλους. Με βόλευε το ATLAS γιατί ξεκινούσε πολύ γρήγορα και δεν καθυστερούσε με το να ψάχνει sources, ούτε χρειαζόταν να ψάχνει για torrents. Το έχω σε 32άρα και είναι μια χαρά για τόσο η sd ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Exω ενα προβλημα με το add on  του Νετφλix στο kodi. Οταν βαζω το Password  μου  στο νετφλιχ στο κοδι δεν μου το αναγνωριζει..

Γιατι συμβαινει αυτο>?

Ενω οταν κανω login απο  https://www.netflix.com/gr-en/  μπαινω κανονικα στο netflix..

Μπορει καπιος να μου πει γιατι δεν αναγνωριζεται ο κωδικος μου μεσο του Κοδι?

Επεξ/σία από technotrance
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, technotrance είπε

Exω ενα προβλημα με το add on  του Νετφλix στο kodi. Οταν βαζω το Password  μου  στο νετφλιχ στο κοδι δεν μου το αναγνωριζει..

Γιατι συμβαινει αυτο>?

Ενω οταν κανω login απο  https://www.netflix.com/gr-en/  μπαινω κανονικα στο netflix..

Μπορει καπιος να μου πει γιατι δεν αναγνωριζεται ο κωδικος μου μεσο του Κοδι?

Η σύνδεση με email δε λειτουργεί πλέον. Θα πρέπει να ακολουθήσεις την διαδικασία του authentication key.

  1. Θα αναπτύξεις τις οδηγίες για windows και θα κατεβάσεις το zip που έχει.
  2. Μετά θα αποσυμπιέσεις το zip σε έναν φάκελο (καλύτερα σε δικό του φάκελο χύμα στον c (π.χ. C:\nf) για να μπορέσεις μετά να βρεις το key),
  3. Tρέξε το exe μέσα από τον φάκελο και θα σου ζητήσει να δώσεις χειροκίνητα το path του chrome (αν δεν το κάνει οκ, προχωράς στο βήμα 8).
  4. Θα βρεις ένα νέο αρχείο στον φάκελο με το όνομα settings.json και θα πρέπει να το επεξεργαστείς κάπως. Κάνε δεξί κλικ->άνοιγμα με και επέλεξε το Σημειωματάριο (στα 10άρια πάτα Περισσότερες επιλογές πρώτα).
  5. Πήγαινε τώρα στην τελευταία γραμμή και διέγραψε ότι έχει ανάμεσα από το πρώτο * μέχρι το τελευταίο * μαζί με τα δύο αστεράκια.
  6. Βάλε ανάμεσα στα εισαγωγικά το C:\\Program Files\\Google\\Chrome\\Application\\chrome.exe όπως στην εικόνα...
    spacer.png
  7. Σώσε και τρέξε ξανά το πρόγραμμα.
  8. Τώρα θα ανοίξει το περιβάλλον του κανονικά και πάτα Start.
  9. Θα περιμένεις να ανοίξει ο chrome (θα πρέπει να είναι από πριν εγκατεστημένος) και θα εμφανίσει ένα μήνυμα. Θα περιμένεις να εμφανιστεί το login του netflix. Αν κλείσει ο chrome (εμένα μου το έκανε μια φορά) θα πατήσεις πάλι start.
  10. Μόλις εμφανιστεί η login screen δώσε τα στοιχεία σύνδεσης και συνδέσου. Άστο για λίγο θα θα πρέπει να κλείσει ο chrome και θα εμφανιστεί ένα νέο αρχείο στον φάκελο με κατάληξη .key.
  11. Μόλις τελειώσει θα εμφανίσει ένα μήνυμα με ένα pin, σημείωσε το κάπου. Αν τρέχεις το kodi σε tvbox θα πρέπει να μεταφέρεις με κάποιον τρόπο το αρχείο αυτό στο μποξάκι (με usb ή με στείλτο με email).
  12. Πήγαινε τώρα στο kodi, τρέξε το netflix και πάτα στην επιλογή για authentication key.
  13. Πήγαινε στον φάκελο που το αποσυμπίεσες και επέλεξε το αρχείο .key. Θα σου ζητήσει το pin και μετά πάλι το password για το netflix. Μόλις το δώσεις θα συνδεθεί κανονικά.

Την έκανα την διαδικασία πριν λίγο και συνδέθηκε κανονικά. Το αρχείο .key θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για 5 μέρες. Αν δεν το ενεργοποιήσεις θα πρέπει να το ξαναδημιουργήσεις με την παραπάνω διαδικασία.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι κανονικα μπαινω εδω περα.

Βαλε εναν αλλο dns στο συστημα σου, με τον προβλεπομενο τροπο παντα και οχι με εφαρμογες κλπ, και πηγαινε στο dnsleaktest.com να δεις τι σου λεει. Κανε το standard test, αρκει.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...