Προς το περιεχόμενο

Νέα mirrorless camera Fujifilm X-T100 στα $599,95


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 400€ έπαιρνα το 2012 Nokia 808 στα 41Mp κι έρχεται μετά απο 6 χρόνια κάποια Fujifilm και με ζητάει 6 κατοστάρικα για  24,2Mp (μόνο για το σώμα) κι άλλα τόσα για το φακό...δουλευόμαστε μου φαίνεται 😡

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+ 100 ευρώ για Fujinon XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ φακό.

The X-T100 is available with or without the Fujinon XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ lens, priced at $599/€599 and $699/€699/£619, respectively

Επεξ/σία από ahill2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με bayer αισθητήρα μηχανές υπάρχουν πολλές με xtrans μόνο μία , αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους είναι ο λόγος που οι Φούτζι κάνουν τη διαφορά το νά πουλάει μηχανή με bayer αισθητήρα απλά την κάνει μια μηχανή σάν όλες τις άλλες καί στα λεφτά που την δίνει ο ανταγωνισμός είναι πολύ σκληρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μηχανή είναι πολύ καλή και όμορφη. Τώρα 4κ στα 15φπσ... χμμ.. Δεν είμαι σίγουρος αν φταίει ασθενικό cpu ή είναι απόφαση μαρκετιγκ. Και κατά τη γνω΄μη κακού μάρκετιν γιατί ασχολούμαστε αρνητικά με αυτό. Ισως καλύτερα να έλεγε 1080/60fps και θα λέγαμε εντάξει δεν έχει 4κ ή ας έκανε τις μαμουνιές της canon να δίνει crop 4κ στα μοντέλα των 1000€. Τες πα.. ας ελπίσουμε ότι με ένα "γρηγορότερο" firmware το κάνουν 30fps. 

η 6300 αν και εχει mic in (η φουτζι έχει?) δυστυχώς δεν έχει touch οθόνη που εκτός από ευκολία χειρισμού είναι πολύ χρήσιμη σε touch focus στο βίντεο. Αυτή εδώ έχει και έχει και περιστροφική οθόνη επίσης. Δεν ξέρω πως αυτή ανταγωνίζεται τη 6300 (που μάλλον ειναι καλύτερη κλάση με πιο πολλά fps, καλύτερη εστία κτλ) αλλά αν βγει σε σωστή street price 600€ με κιτ φακό μια χαρά θα τα πάει όπως είναι. Άλλωστε και οι canon είναι ακόμα πιο ακριβές και άρα δεν έχει κακή τοποθέτηση η fuji..

Σαν ανταγωνισμός ίσως πιέσει την sony να βγάλει καμία a5XXX λίγο πιο μοντέρνα με evf που έχει βολευτεί πολλά χρόνια στα ίδια μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταπεινή άποψη ότι η Fuji αρχίζει να κρεμάει.

τα προηγούμενα χρόνια παρουσίασε δυνατά προιόντα, έπαιξε σοβαρή μπάλα στον γήπεδο του marketing και δήλωσε παρουσία, αν μη τι άλλο.

φοβάμαι όμως ότι πλέον (θα) βλέπουμε επαναληψούλες.

Η Gfx αποτέλεσε καλή κίνηση, αλλά μήπως (λέω..) να το ξαναδούν το θέμα, { γιατι έχει κάνει τρελλό πάρτι η Sony (not a funboy) και έρχονται και mirrorless Nikon / Cannon σε fx} οπότε δυδκολεύουν τα πράγματα..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Federer είπε

Με 400€ έπαιρνα το 2012 Nokia 808 στα 41Mp κι έρχεται μετά απο 6 χρόνια κάποια Fujifilm και με ζητάει 6 κατοστάρικα για  24,2Mp (μόνο για το σώμα) κι άλλα τόσα για το φακό...δουλευόμαστε μου φαίνεται 😡

Κατέχεις από φωτογραφία όσο κατέχει η γιαγιά μου από cryptocurrency.

15 ώρες πριν, Retromaniac είπε

600 ευρώ μονο για το σώμα, για να έχω με το ζόρι 4κ στα 15 fps. Όχι ευχαριστώ. Προτιμώ να πάρω μια Σόνυ που θα κάνε παπαδες και ας μην έχει 4κ. Έτσι και αλλιώς στα 15p άχρηστο είναι.

Η διαφορα είναι ότι μια sony με παρόμοια λεφτά θα έχει ένα τραγικά γελοίο φακό και ο φακός της Fuji είναι ένας από τους καλύτερους στον κόσμο της φωτογραφίας. Η άλλη διαφορα είναι ότι η sony με το ζόρι θα έχει ένα dial ενώ η Fuji σου δίνει την δυνατότητα να έχεις φυσικά dials για όλα τα σημαντικά settings. Κάτι που κάποιος που ασχολείται με φωτογραφία και εκτιμά και αγαπάει. Η Fuji θα γίνεται όλο και καλύτερη κάθε μηνα κάθε χρόνο για χρονια, και μάλιστα με νέα features μέσο των συχνών και ποιοτικών firmware updates. Κάτι που σχεδόν κανένας άλλος δεν κάνει τόσο συχνά και ποιοτικά.

Επεξ/σία από Stitch19
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Stitch19 είπε

Κατέχεις από φωτογραφία όσο κατέχει η γιαγιά μου από cryptocurrency.

Ο Federer είναι "troll" αλλά όχι το κλασσικό. Μια ατάκα θα πετάξει να γελάσουμε. Όποιος δεν τον ξέρει την πατάει και του απανταει (και εγώ μέσα πριν χρόνια). Δεν εννοεί αυτό που λέει μην ανησυχείς. Στην πραγματικότητα ειρωνεύεται αυτούς που πιστεύουν αυτά.

Τώρα όσον αφορά το θέμα, πόσο θα πήγαινε η Fuji με ένα φακό και στα λεφτά αυτα η Sony τι θα έκανε; Γιατί έχουμε δει παπάδες στα 1000+ από την σονυ.

Ρωτάω για να μάθω, επειδή και εγώ ψαχνομαι τι θα παρω.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ο Federer είναι "troll" αλλά όχι το κλασσικό. Μια ατάκα θα πετάξει να γελάσουμε. Όποιος δεν τον ξέρει την πατάει και του απανταει (και εγώ μέσα πριν χρόνια). Δεν εννοεί αυτό που λέει μην ανησυχείς. Στην πραγματικότητα ειρωνεύεται αυτούς που πιστεύουν αυτά.

Τώρα όσον αφορά το θέμα, πόσο θα πήγαινε η Fuji με ένα φακό και στα λεφτά αυτα η Sony τι θα έκανε; Γιατί έχουμε δει παπάδες στα 1000+ από την σονυ.

Ρωτάω για να μάθω, επειδή και εγώ ψαχνομαι τι θα παρω.

Ο φτηνός φακός της Fuji είναι στην ποιότητα όσο ο δυο φορες πιο ακριβώς κορυφαίος φακός άλλων εταιριών. Απλός να ξέρεις. Ναι μεν ο φτηνός της Fuji είναι πιο ακριβός από τους κλασσικά φτηνούς των άλλων ΑΛΛΑ η διαφορα είναι ότι ότι δεν θα χρειαστεί να τον αλλάξεις ποτε γιατί θα νιώθεις ότι δεν είναι καλός. Αν θες κάτι σχετικά φθηνό και Fuji δες X-T10 έχει πολύ καλή τιμή στο ebay κτλ μαζί με τον kit φακό. Και για να μην ξεγελιέσαι ο kit φακός με οποιαδήποτε άλλη εταιρεία καμερών είναι κάτι το κακό έως χαλια σε ποιότητα. Οι kit της Fuji είναι στην χειρότερη απλά πολύ καλοί. Η X-100T με 100ευρ παραπάνω την παίρνεις με τον kit φακό που θα έλεγα είναι πολύ καλο πακέτο. Αλλιώς πήγαινε σε Olympus που έχει απίστευτα καλές mirrorless και πολύ καλούς φακούς και πολύ καλές τιμές για φακούς. Απλός να ξέρεις manual controls όπως στις Fuji δεν θα βρείς σχεδόν πουθενά αλλου. Προσωπικά βγάζω φωτογραφίες με τον viewfinder και την ίδια ώρα αλλάζω όλα τα settings χωρίς να βλέπω αφού όλα είναι εκεί στο χέρι διπλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

600$ για entry level και μόνο το σώμα, μου φαίνονται πολλά. Από την άλλη η ποιότητα εικόνας μιας Fujifilm είναι απαράμιλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια εικόνα d90 που έχει δώσει εξαιρετικες φωτογραφίες.βρηκα πρόσφατα μια μεταχειρισμένη fuji xm1 me 16-50 και τράβηξα απίστευτες νυχτερινες φωτογραφίες  και γενικά πήρα αλλά χρώματα που μου θύμισαν την ωραία  εποχή των slides..yστερι σε ταχύτητα σε σχέση με μια dslr αλλά η ευκρίνεια και γενικά όλο αυτό που σου δίνει είναι υψηλού επιπέδου..

Κάνω την παρέμβαση γιατί θεωρώ ότι πρέπει να δοκιμάζεις πάντα για να κρίνεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...