Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μητρική ή τροφοδοτικό;


1988panos2171

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Φτιαχνω μηχανηματα τα τελευταια 27 χρονια, 3 φορες εχω δει χαλασμενη μητρικη σε μηχανημα Intel ειτε δικο μου ειτε που εχω φτιαξει για φιλο.
Μεσα σε 1 χρονο (πέρισυ) εφτιαξα 2 μηχανηματα με AMD (δυστυχως ο οικονομικος παραγοντας για καποιους μετραει πολυ) που μεσα σε ενα 6μηνο εβγαλαν το ιδιο προβλημα με του φιλου απο πανω.
Δλδ επειδη προφανως και καποιοι εισαστε AMDακιδες θελετε ο κοσμος να θεωρει κατι τετοιο τυχαιο; Φυσικα δεν ειναι ολες οι μητρικες ιδιες αλλα ειδικα σε οικονομικα μοντελα γυρω στο 100αρικο οι μητρικες με τσιπακια AMD ειναι πραγματικα ελεινες, αν καποιοι δεν το βλεπετε αυτο δεν ειναι αναγκη να περιμενετε το ιδιο και απο τους αλλους.

ΥΓ: Στα 27 αυτα χρονια ζητημα να εχω στησει 10 μηχανηματα με AMD (3 απο αυτα ηταν για δικη μου χρηση) αλλα εχω στησει πανω απο 100 με Intel, και αυτο για μενα μετραει πολυ (3 προβληματα στα 100+ και 2 στα 10, δε χωραει Fanboyism σε αυτο το θεμα για εμενα).

intel.png.a198b7dc1fb94c98cc32ff0624737b70.png

Αν θυμηθώ το βράδυ θα ανεβάσω και ένα 2ο pc που έχω πάλι από Intel. Α θέλεις πες που να σου βάλω και με προηγούμενο σύστημα s775 πάλι με Intel και μετά πες μου fan boy.

Τώρα με τα 40 χρόνια φούρναρης που είμαι έχουν περάσουν κάτι δεκάδες σάπιες Ιντελ  μητρικές που δεν μπορώ να τις μετρήσω. Ξάδερφος του primen?

 

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

intel.png.a198b7dc1fb94c98cc32ff0624737b70.png

Αν θυμηθώ το βράδυ θα ανεβάσω και ένα 2ο pc που έχω πάλι από Intel. Α θέλεις πες που να σου βάλω και με προηγούμενο σύστημα s775 πάλι με Intel και μετά πες μου fan boy.

Τώρα με τα 40 χρόνια φούρναρης που είμαι έχουν περάσουν κάτι δεκάδες σάπιες Ιντελ  μητρικές που δεν μπορώ να τις μετρήσω. Ξάδερφος του primen?

Δεν παιζει ρολο τι εχεις φιλε μου, και εγω καποτε ειχα AMD αυτο δεν με κανει AMDακια ετσι δεν ειναι;

Απο εκει και περα δεν εχω ακουσει ποτε για "σαπιες" μητρικες Intel στους δικους μου κυκλους εστω. Αυτο φυσικα δεν σημαινει πως ειμαι απολυτος, εσυ ισως οντως να ειχες πολλα παραδειγματα τετοια. Ωστοσο ομως εγω δεν θα βγαλω το "πορισμα" μου βαση του τι μπορει ο Χ η ο Ψ να εχει δει στην ζωη του, ο καθενας εξαλλου μπορει να λεει οτι θελει. Πορισμα εγω βγαζω βαση του τι εχει περασει απο τα δικα μου χερια και οπως ειπα οταν μεσα σε 1 χρονο τα 2 μηχανηματα AMD που εστησα για φιλους παρουσιασαν το ιδιο προβλημα μεσα σε ενα 6μηνο ε δεν γινεται να ειμαι πολυ θετικος.

Και ξαναλαεω, δεν εστησα Ακριβα μηχανηματα, εστησα μηχανηματα με μητρικες γυρω στο 80αρι και 100αρι αντιστοιχα, φυσικα και αυτο παιζει ρολο.

Τωρα για ποιον primen μιλας δεν εχω ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Σε αυτούς του Χ και Ψ είσαι και εσύ.

Φυσικα, δεν εχω την απαιτηση απο εσενα η απο καποιον αλλο να βγαλει πορισμα με οσα λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Απο εκει και περα δεν εχω ακουσει ποτε για "σαπιες" μητρικες Intel στους δικους μου κυκλους εστω.

Αν δέν έχεις ακούσει ψάξε για h67 και p67 που έκαναν degrade τα sata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Αν δέν έχεις ακούσει ψάξε για h67 και p67 που έκαναν degrade τα sata.

Δεν ετυχε να ασχοληθω με την συγκεκριμενη γενια, για να πω την αληθεια οσα μηχανηματα εχω βαλει τα τελευταια 10 χρονια ηταν με σειρες Z και X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Δεν ετυχε να ασχοληθω με την συγκεκριμενη γενια, για να πω την αληθεια οσα μηχανηματα εχω βαλει τα τελευταια 10 χρονια ηταν με σειρες Z και X.

Τελευταία 10 χρονια όμως σημαίνει ότι τα πρόλαβες, και μάλιστα ήταν τόσο σάπια που δέν έφτιαχναν ούτε με update, το degrade ήταν σε επίπεδο hardware, τώρα για σειρά x και z, μπορώ να σου δείξω και παραδείγματα αλλά είναι άσκοπο, ο κατασκευαστής της μητρικής δέν έχει σχεση με αυτόν που φτιάχνει την cpu, ειδικά σε msi  η gigabyte στα οικονομικά μοντελα θα βρείς αρκετά που να έχουν αρπάξει φωτιά.

l2il8eq.jpg

η

 

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Τελευταία 10 χρονια όμως σημαίνει ότι τα πρόλαβες, και μάλιστα ήταν τόσο σάπια που δέν έφτιαχναν ούτε με update, το degrade ήταν σε επίπεδο hardware, τώρα για σειρά x και z, μπορώ να σου δείξω και παραδείγματα αλλά είναι άσκοπο, ο κατασκευαστής της μητρικής δέν έχει σχεση με αυτόν που φτιάχνει την cpu, ειδικά σε msi  η gigabyte στα οικονομικά μοντελα θα βρείς αρκετά που να έχουν αρπάξει φωτιά.

l2il8eq.jpg

η

Δεν ειπα ποτε οτι δεν υπαρχουν παραδειγματα, ωστοσο το τι ετυχε στον Χ/Ψ και κατω υπο τι συνθηκες δεν ειναι κατι που μπορω να το γνωριζω. Καποιοι πραγματικα "βιαζουν" τα μηχανηματα τους με ενα σωρο χαζομαρες (αλλοι για να βγαλουν το 1% μεγαλυτερες επιδοσεις, αλλοι επειδη δεν ξερουν και αλλοι επειδη πολυ απλα δεν τους νοιαζει).
Γιαυτο και λεω πως κρινω με βαση τι εχει τυχει σε εμενα που το ξερω απο πρωτο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...