Προς το περιεχόμενο

Απορροφητικότητα αποχέτευσης


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

υπάρχει κανείς που έχει δοκιμάσει κάποιο καθαριστικό για την αποχέτευσή του (βόθρος) γιατί ο δικός μας είναι παλιός και χρειάζεται πάρα πολύ συχνό άδειασμα (μια φορά το μήνα) και δεν το αντέχουμε οικονομικά. Δεν γνώριζα ότι υπάρχει τρόπος να καθαριστεί και η αλήθεια είναι πως δεν το είχα ψάξει κιόλας για αυτό και φτάσαμε σε τέτοιο σημείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εννοεις οτι θελεις να μαθεις πως μπορεις να στελνεις στο γυρω υπεδαφος ,ποσοτητα απο τα λυματα του βοθρου σου?και αν περναει κανας αρχαιος αγωγος με τσιμεντο,να τραβαει και αυτος το κατιτις του οταν δεν θα εχει πιεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ακριβώς έτσι... θέλω να που πει κάποιος αν έχει δοκιμάσει κάποιο από τα καθαριστικά. Για παράδειγμα κάποια είναι αυτά: https://www.skroutz.gr/c/1179/diafora_domika_ylika.html?keyphrase=καθαριστικο+βοθρων

Ο βόθρος έχει την ιδιότητα να απορροφάει σιγά σιγά τα λύματα που υπάρχουν μέσα. Βέβαια μετά από καιρό δημιουργείται πουρί και σταματάει να συμβαίνει αυτό. Θέλω να "εξαφανίσω αυτό το πουρί", αλλά δεν μπορώ να δίνω χρήματα κουτουρού και να αγοράζω όποιο καθαριστικό να 'ναι γιατί είναι ακριβά και ζητάω μια γνώμη. Επίσης, κάποιοι παλιότεροι έχουν πει δύο λύσεις που δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν. Η μία είναι να ρίξω μέσα στο βόθρο λίπασμα, αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο λειτουργεί αυτό. Η άλλη αν και θυμίζει αρχαίες και βίαιες τεχνικές μου φαίνεται πιο λογική μιας που τα βακτήρια είναι η λύση στο πρόβλημα από ότι έχω καταλάβει, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι εφικτή μιας που αυτή έχει να κάνει με τη ρίψη ενός κουφαριού από νεκρό ζώο (π.χ. κάποιου αρνιού ή κάτι παρόμοιου από ένα σφαγείο) μέσα στο βόθρο, αλλά δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ μια τέτοια πρακτική. 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spyros007 είπε

καυστική ποτάσα  σε μπιτόνια .....40 κιλα 50 κιλα......

Και την ρίχνω χύμα μέσα ή πρέπει να γίνει κάποια προεργασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καυστική ποτάσα ή υδροχλωρικό οξύ σε μεγάλα μπιτόνια, 20-50lt. Κοστίζουν κάπου 25-40€.

Θέλει πολύ προσοχή και ειδικά γάντια, γιατί όπου πέσει, κάνει τρύπα. Επίσης μάσκα γιατί οι αναθυμιάσεις είναι επικίνδυνες.

Αν δεν ξέρεις τι κάνεις, φώναξε κάποιον ειδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορροφητικότητα του βόθρου κάποια στιγμή τερματίζεται, αυτό δεν διορθώνεται με τίποτα είναι θέμα υπέδαφους, αλλά νομίζω ότι οι ανοιχτοί βόθροι έχουν απαγορευτεί ή κάνω λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Η απορροφητικότητα του βόθρου κάποια στιγμή τερματίζεται, αυτό δεν διορθώνεται με τίποτα είναι θέμα υπέδαφους, αλλά νομίζω ότι οι ανοιχτοί βόθροι έχουν απαγορευτεί ή κάνω λάθος

Μπορεί να έχουν απαγορευτεί σε αστικές περιοχές. Στην επαρχία δε νομίζω γιατί τότε όλη η Ελλάδα είναι παράνομη. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειναι παρανομη,ειναι το μονο σιγουρο.απαγορευεται η διαπερατοτητα στους βοθρους.πες μας οτι εχεις και καναν κηπο εκει γυρω,και διατινεσαι οτι τρως και υγιεινα λαχανικα......το υδροχλωρικο,θα σπασει το τσιμεντο,και θα περναει περισοτερη σαβουρα στο υπεδαφος.ουπς,μαλλον καλο θα σου κανει.....μην παρκαρεις κανα οχημα πανω απο τον βοθρο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βόθρος είναι σε σημείο που ούτε κήπος υπάρχει, ούτε αμάξι παρκάρουν από πάνω ούτε τίποτα. Δεν επιθυμώ να διαλύσω το βόθρο αν αυτό κάνει το υδροχλωρικό πάντως. Επίσης, μπορεί κάποιος να μου βρει τη διάταξη περί παρανομίας; Μιας που ο βόθρος είναι εκεί που είναι πάρα πολλά χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, rafinos said:

Ο βόθρος είναι σε σημείο που ούτε κήπος υπάρχει, ούτε αμάξι παρκάρουν από πάνω ούτε τίποτα. Δεν επιθυμώ να διαλύσω το βόθρο αν αυτό κάνει το υδροχλωρικό πάντως. Επίσης, μπορεί κάποιος να μου βρει τη διάταξη περί παρανομίας; Μιας που ο βόθρος είναι εκεί που είναι πάρα πολλά χρόνια. 

Η παρανομία έγκειται στο γεγονός οτι όλοι οι βόθροι πρέπει να είναι στεγανοί και ΟΧΙ απορροφητικοί. Δηλαδή να μην έχουν τρύπα/άνοιγμα όπως θες πες το που να απορροφάει τα νερά το έδαφος, αλλά να παραμένουν εκεί τα λύμματα μέχρι να γεμίσει όπου θα έρθει ο αχόρταγος να τα πάρει. Προφανώς παλιότερα δεν υπήρχε έλεγχος οπότε όλοι τους έκαναν απορροφητικούς(γιατί είναι κόστος να τον αδειάζεις και γενικά να προσέχεις την χρήση του νερού) Εγώ πάντως το χαίρομαι που κάποιοι ενώ έχουν στεγανούς και δεν τον έχουν αδειάσει ποτέ, τον χειμώνα που ανεβαίνει η στάθμη των υδάτων όλο και κάποιο υπόγειο τους γεμίζει με λύμματα. Γιατί ναι είμαι από αυτούς που έχουν στεγανότατο και τον αδειάζω και μου φεύγει ένα 150άρι την φορά και κάνω προσεκτική διαχείριση του νερού ακόμα και στα πιο απλά και έχει μπει αποχετευση στην περιοχή μου και δεν την λειτουργούν ακόμα να ξενοιάσω και τα είπα όλα και εν μέρει ξαλάφρωσα.

 

P.S Και σε αρκετές περιπτώσεις βλέπεις να τραβάνε σωλήνες όπου τους βγάζουν στον δρόμο και όλα αυτά τα νερά πάνε στην θάλασσα όπου κάνουν μπάνιο μετά!!!!

Επεξ/σία από VonLoutsos
Υστερόγραφο.
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Κυριακή, 27 Μάιος 2018 στις 2:36 ΜΜ, dollyyy19 είπε

οτι ειναι παρανομη,ειναι το μονο σιγουρο.απαγορευεται η διαπερατοτητα στους βοθρους.πες μας οτι εχεις και καναν κηπο εκει γυρω,και διατινεσαι οτι τρως και υγιεινα λαχανικα......το υδροχλωρικο,θα σπασει το τσιμεντο,και θα περναει περισοτερη σαβουρα στο υπεδαφος.ουπς,μαλλον καλο θα σου κανει.....μην παρκαρεις κανα οχημα πανω απο τον βοθρο!!!

Γιατι στα χωρια που νομιζεις οτι εχουν τους βοθρους.Στο οικοπεδο κατω- διπλα απο τους κηπους.Μαλιστα αρκετα συχνα ριχνανε  φυσικο λιπασμα, δηλαδη κοπρια ζωων(κοτες-προβατα-γουρουνια κ.α) στα φυτα- κηπευτικα.Δεν νομιζω να ειναι καλυτερα τα χημικα(λιπασματα-βελτιωτικα αναπτυξης, φυτοφαρμακα).Μαλιστα, πολυ παλια θυμαμαι, πριν ακομα γινει η κοινοτικη γεωτρυση ποσιμου νερου, το καθε σπιτι ειχε δικη του τουλουμπα για νερο, οπου το πιθανοτερο εκει διπλα, η παραδιπλα να  ηταν ο βοθρος του γειτονα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...