Προς το περιεχόμενο

Απορροφητικότητα αποχέτευσης


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακριβως γιαυτο γραφω.παω στο χωριο και μου λεει ο παππους να παρω οτι θελω απο τα ζαρζαβατια,ενω τον εχω δει που αδειαζει τα υγρα του βοθρου,που αφου  πλεον δεν  υπαρχει δυνατοτητα αποροφησης,γεμιζει συχνοτερα.αναθεμα αν τον εχει αδειασει ποτε με τον κανονικο τροπο.......μεχρι και τα ζαρζαβατια του ασωπου,πιστευω ειναι υγιεινοτερα...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν ο βόθρος είναι παλιός πάνω από 15-20 χρόνια η όποια απορροφητικότητά του τελείωσε ότι και να του ρίξεις μέσα,οπότε είναι δώρο άδωρο να ξοδεύεσαι.

Από την άλλη τι επαρχία και τρίχες κατσαρές.Ελάτε στην περιοχή Μεσογείων στην Αττική που τα βράδια ή όταν βρέχει τα βγάζουν στους δρόμους ή τα ρίχνουν στους αγωγούς των ομβρίων μας τρώει η βρώμα και αναρωτιόμαστε γιατί έχει τόσα πολλά κουνούπια.

Επίσης όλα χωρίς καμία επεξεργασία καταλήγουν στις παραλίες Λούτσας και Ραφήνας οι οποίες έχουν και μπλε σημαίες.........:D

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την  άλλη ψεκάζουν για κουνούπια λένε ,μιας και ειναι εποχή ,και δεν ψάχνουν την αιτία.

Επεξ/σία από Fotia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για να μην ανοιγω αλλο θεμα και επειδη ειναι ψιλοσχετικο,σε βοθρο στεγανο που εχει να αδειασει χρονια αφου το σπιτι ηταν αδειο και τα σ@$τα εχουν ψιλοπετρωσει  υπαρχει κανα  φαρμακο   να τα επαναφερει  καπως για να αδειασει ο βοθρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν εν έτη 2018 τα κονδύλια που είχαν πάρει οι δήμοι για να φτιάξουν αποχετεύσεις, τα έκαναν πανηγύρια και πολιτιστικά, λογικό είναι να βλέπεις λύματα στα όμβρυα. Σιγά μην πληρώσει ο άλλος 150 ευρώ κάθε μήνα για να αδειάζει βόθρο. Αυτό είναι ένα θέμα που φταίει το κράτος 101%.

Επεξ/σία από De@th L0rd
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, De@th L0rd said:

Όταν εν έτη 2018 τα κονδύλια που είχαν πάρει οι δήμοι για να φτιάξουν αποχετεύσεις, τα έκαναν πανηγύρια και πολιτιστικά, λογικό είναι να βλέπεις λύματα στα όμβρυα. Σιγά μην πληρώσει ο άλλος 150 ευρώ κάθε μήνα για να αδειάζει βόθρο. Αυτό είναι ένα θέμα που φταίει το κράτος 101%.

Στην περιοχή μου έχει φτιαχτεί το δίκτυο, τα αντλιοστάσια και απλά πρέπει να ξεκινήσουν να το λειτουργούν και να συνδεθούν όλοι. Αλλά αν δεν έχεις να πληρώσεις κάθε μήνα το 150 ευρω δεν σε ενδιαφέρει το πότε θα το κάνουν. Εμένα που με καίει, είμαι ένας και δεν μπορώ να κάνω κάτι. Και το ωραίο είναι οτι βγάζουν σωλήνες, βγαίνει από συγκεκριμένα σημεία από το έδαφος(με τον δρόμο να πιάνει γλίτσα από εκείνη την καφέ), ξέρουν τι είναι και πάνε και κάνουν και μπάνιο. Δεν θα πώ για την μπλε σημαία, που στις αρχές του καλοκαιριού το Πανεπιστήμιο λέει ακατάλληλα τα νερά αλλά μετά όταν σφίξουν οι ζέστες γίνεται πεντακάθαρη.....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, De@th L0rd είπε

Όταν εν έτη 2018 τα κονδύλια που είχαν πάρει οι δήμοι για να φτιάξουν αποχετεύσεις, τα έκαναν πανηγύρια και πολιτιστικά, λογικό είναι να βλέπεις λύματα στα όμβρυα. Σιγά μην πληρώσει ο άλλος 150 ευρώ κάθε μήνα για να αδειάζει βόθρο. Αυτό είναι ένα θέμα που φταίει το κράτος 101%.

Είναι πολλά τα λεφτά και μαύρα φίλε.

Τα Μεσόγεια Αττικής έχουν αυτή τη στιγμή πληθυσμό πάνω από 300.000 κατοίκους και πουθενά δεν υπάρχει αποχέτευση πράγμα ανεπίτρεπτο για το 2018. Για άδειασμα 110 με φπα 90 μαύρα. Διάλεξε εσύ ποιο σε ενδιαφέρει.Εμένα πάντως σίγουρα το δεύτερο που είμαστε 4 οικογένειες και αδειάζουμε κάθε 25 μέρες.Απόδειξη κόβουν λίγες πολυκατοικίες που οι ένοικοι δεν μπορούν να τα βρουν.Μιλάμε για πολλά εκατομμύρια τα οποία μπορούν να ταίσουν καλά όλους τους δημάρχους οι οποίοι όχι μόνο αδιαφορούν για την αποχέτευση αλλά τη σαμποτάρουν και με όσες δυνάμεις διαθέτουν.

Όσοι κάτοικοι είναι τυχεροί και έχουν κοντά φρεάτιο ομβρίων τα ρίχνουν μέσα γλυτώνοντας και τα 90 με αποστολή Λούτσα Ραφήνα.:D Αν τύχει και περάσεις πάνω από φρεάτιο ομβρίων πρωί πρωί σε τρώει η βρώμα.Αν δεν ξέρεις απλά υποθέτεις ότι κάπου δίπλα βυτίο αδειάζει φυσικά φίλτρα δεν αλλάζουν ποτέ (άλλωστε για αυτό λειτουργούν τα λαδώματα) και η βρώμα είναι ανυπόφορη.

Να σου πω περίπτωση να γελάσεις.Πριν 2 χρόνια περίπου αλλάξαμε βυτίο και βάλαμε έναν καινούργιο με ολοκαίνουργιο βυτίο γιατί έκανε προσφορά 10 ευρώ λιγότερα.Στην αρχή άδειαζε και δε μύριζε τίποτε πιθανώς γιατί τα φίλτρα ήταν καινούργια και λειτουργούσαν .Μετά από 2 χρόνια βρωμάει και αυτό όπως τα υπόλοιπα. Μάλλον τα βγάζουν τελείως να μην ζορίζονται και οι αντλίες και έτσι λειτουργούν καλύτερα σαν τα αυτοκίνητα που βγάζουμε τον καταλύτη αφήνοντα την ατμόσφαιρα και τις μύτες μας να φιλτράρει τους ρύπους .:P

 

Σεντόνι το έκανα και όποιος το αντέξει.Απλά είναι ο πόνος ενός από τους 300.000 κατοίκους που μένει σε αυτή την περιοχή.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Στην περιοχή μου έχει φτιαχτεί το δίκτυο, τα αντλιοστάσια και απλά πρέπει να ξεκινήσουν να το λειτουργούν και να συνδεθούν όλοι. Αλλά αν δεν έχεις να πληρώσεις κάθε μήνα το 150 ευρω δεν σε ενδιαφέρει το πότε θα το κάνουν. Εμένα που με καίει, είμαι ένας και δεν μπορώ να κάνω κάτι. Και το ωραίο είναι οτι βγάζουν σωλήνες, βγαίνει από συγκεκριμένα σημεία από το έδαφος(με τον δρόμο να πιάνει γλίτσα από εκείνη την καφέ), ξέρουν τι είναι και πάνε και κάνουν και μπάνιο. Δεν θα πώ για την μπλε σημαία, που στις αρχές του καλοκαιριού το Πανεπιστήμιο λέει ακατάλληλα τα νερά αλλά μετά όταν σφίξουν οι ζέστες γίνεται πεντακάθαρη.....

Τα ξέρω μη νομίζεις, κι εμένα στο χωριό μου τα ίδια κάνουν. Όταν είμαι με το ποδήλατο, αποφεύγω συγκεκριμένους δρόμους που έχουν αυτού του είδους τα νερά. Σε μας τουλάχιστον όταν τα κυλάνε στο δρόμο ρίχνουν και καθαρό νερό μαζί να τα αραιώνουν. ΑΜ ΠΩΣ, αφού είναι "νοικοκυραίοι" οι άνθρωποι...

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

βρίων πρωί πρωί σε τρώει η βρώμα.Αν δεν ξέρεις απλά υποθέτεις ότι κάπου δίπλα βυτίο αδειάζει φυσικά φίλτρα δεν αλλάζουν ποτέ (άλλωστε για αυτό λειτουργούν τα λαδώματα) και η βρώμα είναι ανυπόφορη.

Να σου πω περίπτωση να γελάσεις.Πριν 2 χρόνια περίπου αλλάξαμε βυτίο και βάλαμε έναν καινούργιο με ολοκαίνουργιο βυτίο γιατί έκανε προσφορά 10 ευρώ λιγότερα.Στην αρχή άδειαζε και δε μύριζε τίποτε πιθανώς γιατί τα φίλτρα ήταν καινούργια και λειτουργούσαν .Μετά από 2 χρόνια βρωμάει και αυτό όπως τα υπόλοιπα. Μάλλον τα βγάζουν τελείως να μην ζορίζονται και οι αντλίες και έτσι λειτουργούν καλύτερα σαν τα αυτοκίνητα που βγάζουμε τον καταλύτη αφήνοντα την ατμόσφαιρα και τις μύτες μας να φιλτράρει τους ρύπους .:P

 

Δεν ήξερα ότι τα βοθρατζίδικα έχουν κ φίλτρα για τη βρώμα. Εγώ πάντως όταν βλέπω να έρχεται στη γειτονιά ο αχόρταγος, πάντα κλείνω παράθυρα. Τριτοκοσμικοί με τα όλα μας, ο πληθυσμός μας λείπει μόνο και θα γινόμασταν Ινδία κ Πακιστάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2018 στις 1:28 ΜΜ, rafinos είπε

Γεια σας παιδιά,

υπάρχει κανείς που έχει δοκιμάσει κάποιο καθαριστικό για την αποχέτευσή του (βόθρος) γιατί ο δικός μας είναι παλιός και χρειάζεται πάρα πολύ συχνό άδειασμα (μια φορά το μήνα) και δεν το αντέχουμε οικονομικά. Δεν γνώριζα ότι υπάρχει τρόπος να καθαριστεί και η αλήθεια είναι πως δεν το είχα ψάξει κιόλας για αυτό και φτάσαμε σε τέτοιο σημείο. 

τα καθαριστικα κανουν ψευτοδουλεια στην αρχη μετα τιποτα,μια λυση ειναι να κανεις βιολογικο καθαρισμο ,δεν ειναι πολυ ακριβο ουσιαστικα διαχωριζει τα χοντρα απο τα ψηλα λυματα ,αν σε παιρνει σαν κατασκευη ειναι μια καλη λυση .διπλανη μεζονετα απο μενα εχει τραβηξει την παροχη του νιπτηρα της κουζινας  και του πληντυριου σε αλλη εξοδο εκτος αποχετευσης (δεν μπορεις να φανταστεις ποσο μειωνεις τις επικεψεις του αχορταγου ,τωρα που παει ειναι ενα αλλο θεμα παντως δεν ειναι σκατα να βρομοκοπαει ο τοπος ).Ειτε εχεις κλειστο ειτε ανοιχτο βοθρο δεν μπορουν να στο βρουν εκτος αν η δημοσια υπηρεσια κανει τον σκατοκαθαριστει ,μπα αδυνατον ,ολα οσα σε εγραψα δεν ειναι και ακριβως νομιμα παντως στην γυρο περιοχη μου το 70% εχουν αντλιες και περιμενουν αγωνιοδος ενα μπουρινι και αυτο συμβαινει σε ολη την ελλαδα

11 ώρες πριν, Rockavlon είπε

Ρε παιδια για να μην ανοιγω αλλο θεμα και επειδη ειναι ψιλοσχετικο,σε βοθρο στεγανο που εχει να αδειασει χρονια αφου το σπιτι ηταν αδειο και τα σ@$τα εχουν ψιλοπετρωσει  υπαρχει κανα  φαρμακο   να τα επαναφερει  καπως για να αδειασει ο βοθρος?

το πιθανοτερο ειναι τα υγρα να εχουν εξαερωθει και να εχουν μεινει τα χοντρα που θα ειναι ελαχιστα,δεν πιστευω με τιποτα να εχεις θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχουμε μπερδέψει λίγο τα χοντρά με τα ψιλά και ενοχοποιούμε τα χοντρά που είναι αθώα......:D

Λοιπόν.Τη μόλυνση στον υδροφόρο ορίζοντα και στις θάλασσες  την προκαλούν τα νερά από το νεροχύτη και το πλυντήριο κυρίως από τα απορρυπαντικά τα οποία είναι τίγκα στο χημικό καθώς και τα καμμένα λάδια από το νεροχύτη της κουζίνας.

Τα χοντρά από την τουαλέτα μόνο μυρωδιά άσχημη έχουν και στην ύπαιθρο να τα ρίξεις δεν μολύνουν αλλά λειτουργούν σαν λίπασμα.Απλά τα έχουμε ενοχοποιήσει από την άσχημη μυρωδιά η οποία όμως την 2η - 3η μέρα χάνεται.

Και εδώ σε μας τα πλυντήρια ρούχων όλα στους δρόμους τρέχουν.Πάει η σαπουνάδα σύννεφο.Βέβαια εμάς δε μας ενοχλούν γιατί δεν μυρίζουν άσχημα,απεναντίας όμορφα από τις χημικές μυρωδιές των απορρυπαντικών και των μαλακτικών.Τώρα αν βγάζουν σπυράκια όσοι κάνουν μπάνιο στη Λούτσα τι να πούμε.

Ας βρούνε καμία πιο καθαρή παραλία.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, dollyyy19 είπε

ακριβως γιαυτο γραφω.παω στο χωριο και μου λεει ο παππους να παρω οτι θελω απο τα ζαρζαβατια,ενω τον εχω δει που αδειαζει τα υγρα του βοθρου,που αφου  πλεον δεν  υπαρχει δυνατοτητα αποροφησης,γεμιζει συχνοτερα.αναθεμα αν τον εχει αδειασει ποτε με τον κανονικο τροπο.......μεχρι και τα ζαρζαβατια του ασωπου,πιστευω ειναι υγιεινοτερα...........

Δεν παθαινουν τιποτε οι ντοματες και τα κρεμμυδακια η τα αγγουρια απο τους βοθρους.Τα χημικα και τα φυτοφαρμακα και τις ορμονες να φοβασαι.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή έχετε μπερδέψει τα λύματα  με το λίπασμα να σας πω το εξής. Ακόμη και η κοπριά από φυτοφάγα ζώα αν δεν έχει χωνέψει είναι επικίνδυνη γιατί έχει τοξίνες από την μεταβολική διαδικασία των ζώων. Ειδικά αν τα ζώα αυτά τρέφονται με φύραμα, ορμόνες , αντιβιώσεις κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, οι τοξίνες αυτές παραμένουν και στην χωνεμένη. Και παιρνούν μετά διασυστήμικά στις καλλιέργειες . Στα ανθρώπινα απόβλητα τώρα, με όλα αυτά τα βιομηχανικά και μεταλλαγμένα, ψεκασμένα σκατολοΐδια που τρώμε + τα φάρμακα που παίρνουμε + ότι το βιολογικό προφίλ (άντε να βάλω και τη βιοσυσσώρευση) είναι κοντά, είναι εστία μόλυνσης μεγάλη εφόσον είναι ακατέργαστα. Δεν είναι τυχαίο που σε απλούς βιολογικούς καθαρισμούς (με λίγα στάδια δηλαδή), το ανακυκλωμένο νερό το χρησιμοποιούν ΜΟΝΟ για καλλωπιστικά φυτά κι όχι για καλλιέργειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ηρεμηστε με τα χοντρά και τα ψιλά..

 

Μεσημέρι είναι 😛 😛

 

Μην κάνετε υπεραναλυση :)

 

παντως καλό είναι να γίνει τελικά αποχέτευση σε όλους και να πάψουν να τσιμπάνε κάθε 25-30 μέρες 100αρικα μερικά ατομα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

αποχέτευση σε όλους και να πάψουν να τσιμπάνε κάθε 25-30 μέρες 100αρικα μερικά ατομα... 

επειδη φιλος μου εχει αχορταγο στην περιοχη μας ,το 100 αρικο υπαρχει γιατι ειναι κλειστο επαγγελμα και καθε περιοχη αναλογα με τον κοσμο που εχει βγηκαν απο παλια λιγες αδειες ,να καταλαβετε δημος λαγκαδας εχει μονο 2 αδειες οποτε η τιμες ειναι ψηλα και οπως λεει και ο φιλος μου τραβανε μονο το 70% απο τα λυματα ετσι για να υπαρχει τακτικο νταλαβερι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...