Προς το περιεχόμενο

Απορροφητικότητα αποχέτευσης


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εάν ο βόθρος είναι παλιός πάνω από 15-20 χρόνια η όποια απορροφητικότητά του τελείωσε ότι και να του ρίξεις μέσα,οπότε είναι δώρο άδωρο να ξοδεύεσαι.

Από την άλλη τι επαρχία και τρίχες κατσαρές.Ελάτε στην περιοχή Μεσογείων στην Αττική που τα βράδια ή όταν βρέχει τα βγάζουν στους δρόμους ή τα ρίχνουν στους αγωγούς των ομβρίων μας τρώει η βρώμα και αναρωτιόμαστε γιατί έχει τόσα πολλά κουνούπια.

Επίσης όλα χωρίς καμία επεξεργασία καταλήγουν στις παραλίες Λούτσας και Ραφήνας οι οποίες έχουν και μπλε σημαίες.........:D

Eπιβεβαιώνω για τα περιοχη μεσογειων.

 

Μέχρι πριν 1 - 2 χρονια στο μαρκοπουλο οταν εβρεχε ηταν καλη ευκαιρια να βγουν κ τα λυμματα μια βόλτα. Τουλάχιστον σε γειτονια μου εχει αποχευτικο και γλιτωνουμε τα 150 ευρο σε αχορταγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, ladakis είπε

ρε παιδια για να καταλαβω

μας λετε οτι

οταν βρεχει

αυτοι που εχουνε αντλια? αντι να αδειασουνε με επαγγελματια τα λυματα, τα πετανε στους δρομους με την αντλια επειδη βρεχει και θα φυγουν;

μαλλον δεν θα καταλαβα κατι  🤔

καλα καταλαβες,αυτο γινεται παντου οπου δεν υπαρχει αποχετευτικο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ο νόμος είναι σαφής και λέει ότι ο βόθρος είναι στεγανός

2) Τα λύματα του σπιτιού κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ζημιά στο έδαφος/θάλασσα γιατί χρησιμοποιούμε καθαριστικά-δηλητήρια στο σπίτι εκτός αν μένετε σε στάβλο που δεν καθαρίζετε ποτέ τίποτε

3) Όποιος κάνει μπάνιο σε κόλπο που πέφτουν λύματα κινδυνευει σοβαρά η υγεία του , ιδίως οι γυναίκες/κορίτσια

4) Αν έχετε ΜΗ στεγανό βόθρο θα παρατηρήσετε ότι ΤΙΠΟΤΕ δεν φυτρώνει εκεί που καταλήγουν λόγω των δηλητηρίων και αν υπάρχει παλιό δέντρο ξερένεται.

5) Πιέστε τους δήμους να επεκτείνουν τις αποχετεύσεις και συνδεθείτε ,  είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα υγιεινής γι'αυτό αναγκάστηκαν και έφτιαχναν αποχετεύσεις ακόμη και πριν 2500-3000 οι αρχαίοι Έλληνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

.

5) Πιέστε τους δήμους να επεκτείνουν τις αποχετεύσεις και συνδεθείτε ,  είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα υγιεινής γι'αυτό αναγκάστηκαν και έφτιαχναν αποχετεύσεις ακόμη και πριν 2500-3000 οι αρχαίοι Έλληνες. 

 το αστειο της ημερας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω σε παλαιά οροφομονοκατοικία με διπλό χωνευτικό βόθρο.

Είναι παράνομο πια αλλά τη δεκαετία που φτιάχτηκε το σπίτι δεν ήταν.

Για περισσότερα από 50 χρόνια υπάρχουν αμφότεροι βόθροι. Το λοιπόν με σωστή συντήρηση 50 χρόνια, οι βόθροι ρουφάνε. Ναι ρουφάνε!!! Άδειασμα κάθε μήνα και κάθε 3μηνο - 4μηνο μια παραπαριά που παίρνω από κατάστημα της περιοχής για να καθαρίζει τα λίπη / πουρί κλπ.

Από εκεί και πέρα οι χωνευτικοί είναι ΕΓΚΛΗΜΑ!!! Ποτέ δεν θα έπρεπε να επιτρέπονται. Πηδάνε το περιβάλλον πατώκορφα και επηρεάζουν τα μέγιστα στη στατικότητα των κτηρίων. Περιοχές πρωτόγονες αποχετευτικά όπως τα Μεσόγεια και το (πάλαι ποτέ) υπόλοιπο Αττικής απορώ πως στέκονται όρθια!!! Όταν θέλησα προ 10ετίας να φτιάξω στεγανό γιατί ανησυχούσα για την οικία μου, ο υδραυλικός μου μου είπε κατά λέξη πως θα δώσω τσάμπα λεφτά!!! Γιατί εγώ μπορεί να έκανα στεγανό όμως οι υπόλοιποι 99 που θα συνεχίσουν με χωνευτικό και μπορεί να κάνουν τη ζημιά γιατί δεν ξέρεις από κάτω που καταλήγουν τα λήμματα τους.

 

Με τα πολλά εν έτει 2018  αφίχθει η αποχέτευση στην γειτονιά μας.....μέσα στο έτος ευελπιστώ πως θα γίνω Ευρωπαίος ως προς τα λήμματα (μένουν καμιά 500αρια άλλα πράγματα στα οποία θα παραμείνουμε αφρικανοβαλκάνιοι). Είναι τόσο κομβικό για μένα αυτό που παρόλο που πρέπει να έρθω σε συμφωνία με τον έτερο ιδιοκτήτη της οικοδομής δέχομαι να αναλάβω εξολοκλήρου το κόστος αρκεί να απαλλαγώ από τον βραχνά των σκατών στον κόρφο μου. Πλερώ όσο όσο να γίνει η ένωση με το αποχετευτικό χτες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

 

5) Πιέστε τους δήμους να επεκτείνουν τις αποχετεύσεις και συνδεθείτε ,  είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα υγιεινής γι'αυτό αναγκάστηκαν και έφτιαχναν αποχετεύσεις ακόμη και πριν 2500-3000 οι αρχαίοι Έλληνες. 

Οι Ρωμαίοι πριν 2.000 χρόνια είχα αποχετευτικό.Τα Μεσόγεια όλα δηλαδή μετά την Αγία Παρασκευή και μέχρι τη θάλασσα έχουν βόθρους.Ο πολιτισμός σταμάτησε στην Αγία Παρασκευή.

Δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά μεγάλωσα σε πόλη της επαρχίας (κι έχω καταγωγή από χωριό) και δεν ήξερα ότι υπάρχουν αυτά τα πράγματα ακόμα, ούτε ότι στην ελλάδα του 2018 υπάρχουν περιοχές με χιλιάδες κατοίκους χωρίς αποχετευτικό. Ειλικρινά σοκάρομαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Οι Ρωμαίοι πριν 2.000 χρόνια είχα αποχετευτικό.Τα Μεσόγεια όλα δηλαδή μετά την Αγία Παρασκευή και μέχρι τη θάλασσα έχουν βόθρους.Ο πολιτισμός σταμάτησε στην Αγία Παρασκευή.

Δυστυχώς.

Στο Ακρωτήρι, στη Σαντορίνι ο Προϊστορικός οικισμός είχε είδη υγιεινής και αποχετευτικό δίκτυο από τον 17ο αιώνα π.Χ.
Λέτε για Μεσόγεια... Εδώ δεν έχει αποχετεύσεις καλά καλά ο Γέρακας που είναι μέσα στην πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Στο Ακρωτήρι, στη Σαντορίνι ο Προϊστορικός οικισμός είχε είδη υγιεινής και αποχετευτικό δίκτυο από τον 17ο αιώνα π.Χ.
Λέτε για Μεσόγεια... Εδώ δεν έχει αποχετεύσεις καλά καλά ο Γέρακας που είναι μέσα στην πόλη.

Στο Γέρακα μένω φίλε μου ούτε 500 μέτρα από την Αγία Παρασκευή και δεν μπορώ τώρα που καλοκαίριασε να πιω το πρωί στη βεράντα με δροσιά ένα καφεδάκι.

Κάποιος τριγύρω θα αδειάζει οπότε καταλαβαίνεις. Δυστυχώς.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, slk200gr είπε

επειδη φιλος μου εχει αχορταγο στην περιοχη μας ,το 100 αρικο υπαρχει γιατι ειναι κλειστο επαγγελμα και καθε περιοχη αναλογα με τον κοσμο που εχει βγηκαν απο παλια λιγες αδειες ,να καταλαβετε δημος λαγκαδας εχει μονο 2 αδειες οποτε η τιμες ειναι ψηλα και οπως λεει και ο φιλος μου τραβανε μονο το 70% απο τα λυματα ετσι για να υπαρχει τακτικο νταλαβερι

Δεν ισχύει αυτό που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαρούσι, σε περιοχές γύρω απο το ΟΑΚΑ η αποχέτευση φτιάχθηκε το 2003-2004 !!!

Πολλές περιοχές της Ελλαδας θα συνδεθούν μέσα στο 2018 στον βιολογικό, ιδιώς παραθαλάσσιες.

Οι Ευρωπαίοι θέλουν με το ζώρι να μας συνδέσουν όλους. Έπεσαν πολλά λεφτά και τώρα θα ολοκληρωθούν τα έργα

 

Όσοι συνδεθήκατε ή θα συνδεθείτε πρόσφατα για δώστε tips. Τι πρέπει να προσέξουμε για να μη βουλώνει και γενικά για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας;

Τον παλιό βόθρο τι τον κάνατε; Πως τον κλείσατε; Μπορείτε να τον καθαρίσετε και να μαζεύετε τα ομβρια για πότισμα το καλοκαίρι;

 

 

1 ώρα πριν, chill είπε

Ελευσίνα είναι 50€ μαύρα, 70€ με απόδειξη!!! 

Χωρίς απόδειξη ήθελα να ήξερα πως πάνε και τον αδείαζουν στον βιολογικό της περιοχή σας; Ή πανε 2 στροφές πιο πέρα και το αδείαζουν σε χωράφι;

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω ιδέα πως τον αδειάζουν. Επειδή όπως έγραψα είμαι μονοκατοικία πιθανών τα λύματα μου να ναι "λίγα". Να μαζεύει από δύο τρεις σαν κ μένα, να κόβει μια απόδειξη κ να ρίχνει την πραμάτεια εκεί που πρέπει. Δεν ξέρω πως λειτουργεί πραγματικά κ δεν έχω ιδέα ότι πρέπει να έχει απόδειξη για το άδειασμα. Επιφυλασομαι να ρωτήσω αν τον πετύχω κάποια στιγμή (συνήθως έρχεται 6+το πρωί την ώρα που εγώ έχω ήδη φύγει. Του ανοίγει γείτονας τον ακάλυπτο). 

 

Στο χαρτί που υπογράφεις για σύνδεση με το αποχετευτικο αναλαμβάνεις την ευθύνη να ρίξεις τσιμέντο/χώμα στον/στους βόθρους και να μην χρησιμοποιηθούν ποτέ για τον οποιοδήποτε λόγο. Υπογράφεις χαρτί ότι αναλαμβάνεις την ανωτέρω ευθύνη. 

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dvs είπε

 

Χωρίς απόδειξη ήθελα να ήξερα πως πάνε και τον αδείαζουν στον βιολογικό της περιοχή σας; Ή πανε 2 στροφές πιο πέρα και το αδείαζουν σε χωράφι;

Είναι πολλά τα λεφτά φίλε.

Παντού το ίδιο γίνεται.Τη χαβούζα δεν τη νοιάζει.Αυτή με τα βυτία πληρώνεται ιδιωτικού δικαίου είναι και δεν ελέγχει ούτε τη νοιάζει αν έχει ή δεν έχει κοπεί απόδειξη.

Δεν αναρωτιέσαι όμως γιατί καμία αρμόδια αρχή δεν βγήκε στην Αττική οδό ή έστω πριν τη χαβούζα να κάνει έλεγχο αν έχει κοπεί ή δεν έχει κοπεί απόδειξη;;;;;; Είπαμε είναι πολλά τα λεφτά αν αναλογιστείς ότι από την περιοχή μου το κάθε βυτίο μπορεί να πάει την ημέρα στη χαβούζα από 7 έως 9 φορές. Κάνε υπολογισμούς επί 6 μέρες τη βδομάδα γιατί η χαβούζα είναι ανοιχτή και το Σάββατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...