Προς το περιεχόμενο

Πόσο συχνά αλλάζουμε ένα smartphone;


nhzt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός της απλής απάντησης που μπορεί να δώσει κανείς στο ερώτημα, ότι αν δεν χαλάσει ένα κινητό, θεωρητικά μπορεί να το κρατήσουμε για πολλά χρόνια. Θεωρώ όμως από την εμπειρία  μου, αλλά και από ομολογίες άλλων, ότι αλλάζουμε  ένα κινητό κάθε δύο, το πολύ τρία χρόνια, ενώ θα μπορούσαμε να το κρατήσουμε περισσότερο. Συμβαίνει μόνο σε μένα;

Πολλοί είναι αυτοί που αλλάζουν κινητό λόγω καταστροφής του. Κυρίως λόγω σπασμένης οθόνης και προβαίνουν σε αγορά νέου, θεωρώντας ότι το κόστος αλλαγής μιας οθόνης είναι υψηλό. Ή αν έχουν ένα φθηνό σχετικά κινητό, αξίζει να πάρουν ένα καινούργιο, παρά να επισκευάσουν το παλιό. Άλλοι, με κάποια οικονομική (ή μη) άνεση, προβαίνουν σε αγορά νέου, λόγω του ότι θέλουν να είναι updated σε νέες τεχνολογίες. Και άλλοι αγοράζουν καινούργια ή μεταχειρισμένα ή τα αλλάζουν με άλλα κινητά ... έτσι γιατί τους αρέσουν οι αλλαγές στη ζωή τους.

Θέλω την γνώμη σας, (ας πούμε κάτι σαν γκάλοπ) η οποία σίγουρα  θα μας δείξει πως είναι διαμορφωμένη η αγορά των κινητών, από την πλευρά των καταναλωτών. Συνήθως στο insomnia διαβάζουμε και συζητάμε για θέματα που αφορούν στις εταιρείες που ασχολούνται με την πώληση και υποστήριξη των smartphones. Ενώ κάποιες πρωτοπόρες που οδηγούν την αγορά, ορίζουν ή επιβάλουν στους καταναλωτές τις νέες τάσεις, δημιουργώντας νέες ανάγκες και νέα must στα καινούργια smartphones.

Εσείς αλλάζετε το κινητό σας συχνά;.... και κάθε πότε;.... και γιατί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ κάθε 1.5-2 χρόνια παίρνω άλλο, κυρίως γιατί μαζί με τις άλλες φθορές πεθαίνει και η μπαταρία, που με τις ενσωματωμένες καμιά φορά γίνεται ασύμφορο. Πχ άλλαξα το Nexus 6P μου λόγω ακριβώς αυτού σε συνδυασμό με την σπασμένη οθόνη (αλλά λειτουργική) δεν είχε νόημα να δώσω 300+ για να τα φτιάξω και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι η συσκευή λειτουργεί κανονικά σε προσωπικό επίπεδο προσπαθώ να αλλάζω τη συσκευή περίπου ανά διετία. Δεν προχωρώ σε κανένα σέρβις εκτός και αν υπάρξει ζημιά από την ίδια τη συσκευή και όχι από λάθος μου. Η πραγματικότητα βέβαια μέχρι τώρα μου έχει δείξει ότι όλες μου οι συσκευές αντικαταστάθηκαν εντός 18 μηνών. Καμιά συσκευή δεν μου έχει βγάλει διετία ή παραπάνω. 

Η τωρινή μου συσκευή (moto X style) είναι η μακροβιότερη συσκευή που είχα μέχρι τώρα χωρίς σημάδια που να χρειάζεται αλλαγή. Επίσης έχω ψιλοκαταλάβει ότι είναι καλύτερα να κοιτάς την περσινή ναυαρχίδα από συσκευές ή έστω την mid-high περσινή λύση από το να δεις την σημερινή medium ή medium-low λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιά άλλαζα κινητό κάθε 3-4 μήνες έτσι γιατί τα βαριόμουν και ήθελα το επόμενο. Τώρα αν πάρω ένα κινητό θα το κρατήσω και 3 και 4 χρονια μέχρι να αρχίσει να έχει σοβαρά προβλήματα. Δηλαδή να πέφτει η μπαταρία του γρήγορα ή να κολλάει πολύ. Πλέον δεν με ενδιαφέρει να αλλάζω κινητό για να έχω το πιο καινούριο 

 

Είμαι δύο χρόνια με το Samsung Galaxy A5 2016 

Επεξ/σία από lek88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθε 5 χρονια και αν. Εαν δεν παθει βλαβη σοβαρη ή δεν αρχισει να κολλάει σε βαθμο που ειναι πια πονος η χρηση του δεν αλλαζω. Ακομη και επισκευες (οθονες, μπαταριες, ηχεια κλπ) τα κανω μονος μου και δινω παραταση ζωης. Το κινητο ειναι εργαλειο και οχι gadget για εμενα οποτε αλλαγες συχνες δεν υπαρχει λογος να κανω. Γι αυτο και θελω κινητα με υποστηριξη.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα s3 που θυμαμαι απαξιώθηκε στα 2 χρονια λογο μνημης, το thl5000 το κρατησα 4 χρονια τωρα 1 χρονο εχω χιαομι, λεω να το παω μια 5 ετια αν αντέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χρόνια είναι ο στόχος. Μια φορά μου έχει βγει, έστω και με σπασμένη οθόνη (redmi note 3), μία άλλη κάηκε η μητρική στο χρόνο (xperia neo v) και άλλη μία πήρα μπαρούφα κινητό εξ αρχής (xperia m2 ), οπότε σε ένα χρόνο περίπου η χρήση του ήταν πόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν  χαλάσει το καταλαβαίνω το αλλάζεις.Για το συχνά για άλλους λόγους, υπάρχει και το οικονομικό θέμα ,αν έχεις υποχρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στους 6 μήνες και μετά με τρώει να κάνω αλλαγή. Συνήθως σε λιγότερο από χρόνο τελικά αλλάζω. Μου αρέσει να βλέπω κάτι διαφορετικό. Πάντα όμως κοιτάζω να πάρω περσινά μοντέλα. Θεωρώ τα νέα υπερτιμημένα από την μια και με πολλές παιδικές αρρώστιες. Οπότε θα τα δοκιμάσω την επόμενη χρονιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρθηκε είναι θέμα και του οικονομικού.

Τώρα πια 2-3 χρόνια είναι ο μέσος όρος.

Εκτός απροόπτου φυσικά.

Εγώ πολύ παλιά έπαιρνα κάθε 6-8 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να "πεθάνει" και μετά κοιτάω για μεταχειρισμένο. Επειδή βγαίνουν συνέχεια νέα μοντέλα τα οποία μετά από μερικούς μήνες βρίσκεις σε εξευτελιστική τιμή δεν θέλω να δώσω λεφτά για καινούργιο. Είχα ένα LG μετά από 2 χρόνια που τα έφτυσε πήρα το Moto G3 ( 1 χρόνο ). Μετά επειδή βρηκα το iPhone 5s από φίλο στα 150€ το πήρα και 2 χρόνια δουλεύει ακόμα σαν την πρώτη μέρα που το αγόρασα. Αν δεν σταματήσει να λειτουργεί δεν θα το αλλάξω γιατί με έχει βολέψει. Και η επόμενη αγορά κάποιο μτχ πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάθε χρόνο προσπαθώ , πουλάω το παλιό και παίρνω το αντίστοιχο καινούργιο. Η διαφορά βγαίνει συνήθως στα 60-100€ που χάνω μέσω αυτής της αλλαγής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εταιρικά σχεδόν κάθε χρόνο, μη πω εξάμηνο. Όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο, έτσι να δω νέα συσκευη.

Προσωπική αγορά ανα 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Εγώ το Nexus 5X το έδωσα επειδή είχε τρισάθλιο memory management, αλλά οκ.. πέρα απ αυτό δεν είχα θέματα άλλα. 0 γρατζουνιές και γενικά τα προσέχω τα πράγματα μου.

Το πήρα Ιούλιο του 16 και τώρα στη θέση του υπάρχει ένα htc u ultra που μάλλον παίζει να το δώσω για να πάρω κάτι μικρότερο.

Τρομερή συσκευή. Την εχω 3 μέρες. 

Το Galaxy s2 που είχα πάρει το 2011, άντεξε μέχρι το 2016 με cyanogen κλασικά. (Ακόμα δουλεύει το θηρίο) 

 

 

Επεξ/σία από UsualSuspect__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...