Προς το περιεχόμενο

Πόσο συχνά αλλάζουμε ένα smartphone;


nhzt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Fotia είπε

Εχεις μπλεξει τα security updates με τις έκδοσεις λογισμικου  . Επειδή αναφέρθηκες στις τραπεζες ,αυτές με τις εφαρμογες τους ,σου  λενε προυποθεσεις να ειναι καλυμμενες σε στραβή  . Επίσης συχνά κάνουν αναβαθμισεις των εφαρμογών τους , που δεν ειναι συμβατες με παλαιοτερα κινητα .Ρισκαρε και κάνε συναλλαγές αν δεν είσαι ενημερωμένος ... 

Αν ασχολείσαι με τα βασικά ,μπορείς να μην κάνεις και καμιά αναβάθμιση ποτέ ,αν υπάρχει επιλογή . Για παράταση ζωής της συσκευής ,αυτή θα είναι όσο έχει ορίσει ο κατασκευαστής απο ποιοτητα υλικών..

Καθόλου δεν τα έχω μπλέξει. Μια χαρά δουλεύουν οι εφαρμογές και σε Android 9.  Για να είσαι απόλυτα ασφαλής σε online αγορές το καλύτερο είναι να κάνεις επιλεκτική φραγή συναλλαγών από τις επιλογές της εφαρμογής της τράπεζας και δεν πάει να έχει ο άλλος και όλα τα στοιχεία της κάρτας σου δεν μπορεί να σε χρεώσει τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναλογα την εφαρμογή και την τραπεζα.  Σε κλεβουν στις επιτρεπόμενες συναλλαγές αν είσαι μη ασφαλης

Επεξ/σία από Fotia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Fotia είπε

Αναλογα την εφαρμογή και την τραπεζα.  Σε κλεβουν στις επιτρεπόμενες συναλλαγές αν είσαι μη ασφαλης

Καλημέρα! Επειδή είναι πολύ σοβαρό αυτό που γράφεις,  μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω; 

Τι σημαίνει "επιτρεπόμενες συναλλαγές"; Ένα παράδειγμα; Και τι εννοείς "αν είσαι μη ασφαλής"; Ευχαριστώ.

Συγγνώμη για το off topic. 

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή μου έχει συμβεί στο παρελθόν χωρίς να έχω βάλει πουθενά την κάρτα, πιθανώς την είδε κάποιος σε βενζινάδικο πχ. Πριν  καιρό μεγάλες και μικρές συναλλαγές online δεν απαιτούσαν ταυτοποίηση.

Πρόσφατα για πολύ μικρά ποσά πάλι δεν απαιτούνταν ταυτοποίηση οπότε αν ήξερε κάποιος το νούμερο της κάρτας σου μπορούσε να αγοράζει πολύ μικρής αξίας πράγματα πχ από efood μου είχαν κάνει μέσα σε ένα σκ 40 παραγγελίες των 2-10€

Χωρίς να έχω δώσει ποτέ κάρτα στο efood. 

Τώρα αφού την πάτησε πολύς κόσμος οι τράπεζες στις εφαρμογές έχουν επιλογή για φραγή online αγορών οπότε και να έχει δει κάποιος την κάρτα σου δεν μπορεί να αγοράσει τίποτα αν δε βγάλεις τη φραγή 

Επεξ/σία από adi32
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, adi32 είπε

 

.....Τώρα αφού την πάτησε πολύς κόσμος οι τράπεζες στις εφαρμογές έχουν επιλογή για φραγή online αγορών οπότε και να έχει δει κάποιος την κάρτα σου δεν μπορεί να αγοράσει τίποτα αν δε βγάλεις τη φραγή 

Δεν μου έχει τύχει ποτέ. Δηλαδή λες ότι έχεις βάλει φραγή σε online αγορές και όταν βρεθείς π.χ. στο βενζινάδικο η για παραγγελία στο e-food, βγάζεις τη φραγή και κάνεις τη συναλλαγή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Δεν μου έχει τύχει ποτέ. Δηλαδή λες ότι έχεις βάλει φραγή σε online αγορές και όταν βρεθείς π.χ. στο βενζινάδικο η για παραγγελία στο e-food, βγάζεις τη φραγή και κάνεις τη συναλλαγή;

Έχει τύχει σε πάρα πολύ κόσμο. Έχω πάει σε δίωξη συνήγορο αστυνομία κλπ και με αμφισβήτηση βρήκα άκρη.

Μπορείς να κάνεις σε όποιο θες φραγή και να τη βγάζεις με ένα κλικ. 

Εγώ στα online έχω κάνει μόνο οπότε όταν θέλω να αγοράσω κάτι από το ίντερνετ τη βγαζω 

Σε αγορές όταν πάω σε pos δεν έχει νόημα εκτός και χάσεις την κάρτα. 

Επίσης καλό είναι να κρύβουμε με μια ταινία τα νούμερα της πιστωτικής που είναι φάτσα φορά και μπορεί ο καθένας να τη δει σε όποιο μαγαζι πάμε 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Δεν μου έχει τύχει ποτέ. Δηλαδή λες ότι έχεις βάλει φραγή σε online αγορές και όταν βρεθείς π.χ. στο βενζινάδικο η για παραγγελία στο e-food, βγάζεις τη φραγή και κάνεις τη συναλλαγή;

Το βενζιναδικο δεν είναι  on line συναλλαγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα γίνει αγορά κινητού μετά από 3,5+ χρόνια. Πρωτη φορά κρατάω τόσο καιρό κινητό, ένα oneplus5. Σφαίρα πάει ακόμα και τώρα, απλά η μπαταρία φεύγει μέσα σε 3 ώρες. Πλέον πάμε στο Oneplus 8t. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε δυο χρονια συνηθως, και κυριως γιατι καποιος στην οικογενεια χρειαζεται "καινουριο" αρα το πασαρω και παιρνω γω το καινουριο, μετα απο 4-5 χρονια που αγοραζω xiaomi(και ειμαι πληρως και 100% ευχαριστημενος) τωρα σκεφτομαι μηπως παω σε iphone μια για παντα, να το κρατησω μεχρι να πω οτι εβγαλε το χιλιαρικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, adi32 είπε

Έχει τύχει σε πάρα πολύ κόσμο. Έχω πάει σε δίωξη συνήγορο αστυνομία κλπ και με αμφισβήτηση βρήκα άκρη.

Μπορείς να κάνεις σε όποιο θες φραγή και να τη βγάζεις με ένα κλικ. 

Εγώ στα online έχω κάνει μόνο οπότε όταν θέλω να αγοράσω κάτι από το ίντερνετ τη βγαζω 

Σε αγορές όταν πάω σε pos δεν έχει νόημα εκτός και χάσεις την κάρτα. 

Επίσης καλό είναι να κρύβουμε με μια ταινία τα νούμερα της πιστωτικής που είναι φάτσα φορά και μπορεί ο καθένας να τη δει σε όποιο μαγαζι πάμε 

Συγνώμη αλλά αυτά που λες είναι τελείως άκυρα. Πλέον όλες οι τράπεζες λόγω ευρωπαϊκής νομοθεσίας χρειάζονται πιστοποίηση δύο σταδίων για αγορά online ή με sms/viber ή μέσω της εφαρμογής της τράπεζας σε κινητό ή browser...

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, adi32 είπε

 

Επίσης καλό είναι να κρύβουμε με μια ταινία τα νούμερα της πιστωτικής που είναι φάτσα φορά και μπορεί ο καθένας να τη δει σε όποιο μαγαζι πάμε 

Αν και σε θεωρώ υπερβολικά υπερβολικό ,κάποιες νέες κάρτες εχουν το νούμερο απο την πίσω μεριά,πάνω απο εκεί που υπογράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το κινητό έχει σταματήσει τις ενημερώσεις ασφαλείας απο τον Σεπτέμβριο του 2019.

Δεν έχω εφαρμογή τράπεζας.Μπαίνω στο e-banking μέσω browser πάντα σε ανώνυμη περιήγηση κι έχω βάλει 2 step verification με sms στο κινητό για το e-banking, το Pay Pal, email+Gmail.

Εφαρμογές τρίτων έχω 2-3.

Ομως έχω πολλούς αποθηκευμένους κωδικούς σε 1 έγγραφο κειμένου της Google.Και πάλι όμως θα πρέπει ο άλλος να έχει το κινητό για να έχει πρόσβαση σε ότι έχει 2 step verification.

Αν χάσω η μου κλέψουν το κινητό και το έχω κλειδωμένο με κωδικό ασφαλείας μπορεί να παραβιαστεί;

Το πιο ασφαλές είναι το δακτυλικό αποτύπωμα;Αλήθεια ποιά η γνώμη σας για το δακτυλικό αποτύπωμα που είναι βιομετρικό στοιχείο;Δεν το έχω καταχωρήσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αν και σε θεωρώ υπερβολικά υπερβολικό ,κάποιες νέες κάρτες εχουν το νούμερο απο την πίσω μεριά,πάνω απο εκεί που υπογράφεις.

Ναι είναι τόσο αετοί που έχουν βάλει το νούμερο μαζί με τον αριθμό ασφαλείας. 

Οπότε κάποιος μπορεί να σου βγάλει φώτο πολύ πιο εύκολα τη μία μεριά μόνο και να τα έχει όλα 

5 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Αν χάσω η μου κλέψουν το κινητό και το έχω κλειδωμένο με κωδικό ασφαλείας μπορεί να παραβιαστεί;

Το πιο ασφαλές είναι το δακτυλικό αποτύπωμα;Αλήθεια ποιά η γνώμη σας για το δακτυλικό αποτύπωμα που είναι βιομετρικό στοιχείο;Δεν το έχω καταχωρήσει.

Με δακτυλικό και κωδικό δεν μπορούν να στο ανοίξουν. Και αν το χάσεις μπαίνεις από το Google και κανείς διαγραφή των πάντων.

Εγω έχω φτιάξει και μια μακροεντολη με την οποία αν το χάσεις ή στο κλέψουν ή πάει να το ξεκλειδώσει κάποιος να μπαίνει μόνο του στο ίντερνετ να τον βγάζει φώτο να καταγραφεί την περιοχή που είναι και να στα στέλνει στο email 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, adi32 είπε

Ναι είναι τόσο αετοί που έχουν βάλει το νούμερο μαζί με τον αριθμό ασφαλείας. 

Οπότε κάποιος μπορεί να σου βγάλει φώτο πολύ πιο εύκολα τη μία μεριά μόνο και να τα έχει όλα 

να τον βγάζει φώτο να καταγραφεί την περιοχή που είναι και να στα στέλνει στο email 

Γιατί να δώσεις την κάρτα σου σε κάποιον;Ειναι υποχρεωμένοι να  εχουν κοντά σου το pos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...