Προς το περιεχόμενο

Πόσο συχνά αλλάζουμε ένα smartphone;


nhzt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί να δώσεις την κάρτα σου σε κάποιον;Ειναι υποχρεωμένοι να  εχουν κοντά σου το pos.

Σωστό αυτό που γράφεις.3-5" αρκούν για να βγάλει ο άλλος φωτογραφία τον αριθμό της κάρτας και να θυμηθεί τον τριψήφιο αριθμό ασφαλείας στο πίσω μέρος.

Anxieny mode on:

Τυχαίνει να μην φτάνει το POS στον πελάτη γιατί είναι με καλώδιο, αλλά και πάλι εγώ έχω οπτική επαφή, φαίνεται αν ο καταστηματάρχης κοιτάξει την κάρτα. 

Anxiety mode off:

Μόλις έβαλα 1 λωρίδα μονωτική ταινία σε κάθε πλευρά που καλύπτει τα πάντα.

Νομίζω πως σε περίπτωση που την χρησιμοποιήσει άλλος, μετά τις 3 ανέπαφες συναλλαγές μπλοκάρεται για μερικές ώρες, το θέμα είναι πως να κάθε συναλλαγή έχει αυξηθεί στα 50€ απο τα 25€ που ήταν.

Ισχύει κάτι διαφορετικό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Σωστό αυτό που γράφεις.3-5" αρκούν για να βγάλει ο άλλος φωτογραφία τον αριθμό της κάρτας και να θυμηθεί τον τριψήφιο αριθμό ασφαλείας στο πίσω μέρος.

Anxieny mode on:

Τυχαίνει να μην φτάνει το POS στον πελάτη γιατί είναι με καλώδιο, αλλά και πάλι εγώ έχω οπτική επαφή, φαίνεται αν ο καταστηματάρχης κοιτάξει την κάρτα. 

Anxiety mode off:

Μόλις έβαλα 1 λωρίδα μονωτική ταινία σε κάθε πλευρά που καλύπτει τα πάντα.

Νομίζω πως σε περίπτωση που την χρησιμοποιήσει άλλος, μετά τις 3 ανέπαφες συναλλαγές μπλοκάρεται για μερικές ώρες, το θέμα είναι πως να κάθε συναλλαγή έχει αυξηθεί στα 50€ απο τα 25€ που ήταν.

Ισχύει κάτι διαφορετικό;

 

Πολλές φορές σου λένε ότι το μηχάνημα είναι μέσα και τη ζητάνε. 

Πως να κάνει ανέπαφες αν δε τη χάσεις? 

Αν τη χάσεις βάζεις φραγή στα πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Σωστό αυτό που γράφεις.3-5" αρκούν για να βγάλει ο άλλος φωτογραφία τον αριθμό της κάρτας και να θυμηθεί τον τριψήφιο αριθμό ασφαλείας στο πίσω μέρος.

Anxieny mode on:

Τυχαίνει να μην φτάνει το POS στον πελάτη γιατί είναι με καλώδιο, αλλά και πάλι εγώ έχω οπτική επαφή, φαίνεται αν ο καταστηματάρχης κοιτάξει την κάρτα. 

Anxiety mode off:

Μόλις έβαλα 1 λωρίδα μονωτική ταινία σε κάθε πλευρά που καλύπτει τα πάντα.

Νομίζω πως σε περίπτωση που την χρησιμοποιήσει άλλος, μετά τις 3 ανέπαφες συναλλαγές μπλοκάρεται για μερικές ώρες, το θέμα είναι πως να κάθε συναλλαγή έχει αυξηθεί στα 50€ απο τα 25€ που ήταν.

Ισχύει κάτι διαφορετικό;

 

Πάρε κινητό με nfc να μην φοβασαι αν δουν τον αριθμό.Oυτε και απο την απόδειξη δεν μπορούν να τον δουν.

 

Επίσης δεν θυμάμαι πότε είδα τελευταία pos που να μην είναι ασύρματο ή να μην έχει ξεχωριστό  reader .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Πολλές φορές σου λένε ότι το μηχάνημα είναι μέσα και τη ζητάνε. 

Πως να κάνει ανέπαφες αν δε τη χάσεις? 

Αν τη χάσεις βάζεις φραγή στα πάντα 

Δεν έχω δώσει ποτέ την κάρτα χωρίς να είναι μπροστά μου το POS και ούτε πρόκειται.

Αν την χάσεις, πιστεύεις πως σίγουρα θα το καταλάβεις άμεσα και όχι πχ μετά από 2 ώρες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AntiCambeR είπε

Δεν έχω δώσει ποτέ την κάρτα χωρίς να είναι μπροστά μου το POS και ούτε πρόκειται.

Αν την χάσεις, πιστεύεις πως σίγουρα θα το καταλάβεις άμεσα και όχι πχ μετά από 2 ώρες;

 

Δεν εχεις ειδοποιησεις κάθε φορά που την χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Δεν έχω δώσει ποτέ την κάρτα χωρίς να είναι μπροστά μου το POS και ούτε πρόκειται.

Αν την χάσεις, πιστεύεις πως σίγουρα θα το καταλάβεις άμεσα και όχι πχ μετά από 2 ώρες;

 

Ναι αν δεν το πάρεις είδηση καηκες 

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν εχεις ειδοποιησεις κάθε φορά που την χρησιμοποιείς;

Κάποιες φορές η ειδοποίηση έρχεται την άλλη εργάσιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πάρε κινητό με nfc να μην φοβασαι αν δουν τον αριθμό.Oυτε και απο την απόδειξη δεν μπορούν να τον δουν.

 

Επίσης δεν θυμάμαι πότε είδα τελευταία pos που να μην είναι ασύρματο ή να μην έχει ξεχωριστό  reader .

Εχει  NFC το κινητού μου, αλλά με το τελευταίο security patch τον Σεπτέμβριο του 2019, δεν βάζω εφαρμογή τράπεζας.

Το να χάσω την κάρτα είναι σχεδόν απίθανο, όπως πολύ λίγες οι πιθανότητες να μου την πέσουν και να με απειλήσουν γιατί δεν πάω σε περίεργα μέρη.

Η στραβή μπορεί πιο εύκολα να γίνει στην παραλία.

Χθες που πήγα για μπάνιο μόνος μου, πήρα μόνο το κινητό και τα κλειδιά, ούτε χαρτιά (Ταυτότητα, δίπλωμα κλπ, τίποτα).Και πάλι ήμουν στην θάλασσα στα 15 μέτρα και έβλεπα.Οδηγώ 15+ χρόνια και με έχουν σταματήσει 4-5 φορές μόνο.

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν εχεις ειδοποιησεις κάθε φορά που την χρησιμοποιείς;

Ναι, σωστά, το ξέχασα, την έχω αλλάξει σε Alpha Bonus με sms alert.

6 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ναι αν δεν το πάρεις είδηση καηκες 

Κάποιες φορές η ειδοποίηση έρχεται την άλλη εργάσιμη 

Κατευθείαν έρχεται το sms με το που κοπεί η απόδειξη στο POS.Γιατί να αργεί;

Σε περίπτωση συναλλαγής από άλλον, καλύπτει η τράπεζα το ποσό εφόσον ειδοποιήσεις έγκαιρα;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Κατευθείαν έρχεται το sms με το που κοπεί η απόδειξη στο POS.Γιατί να αργεί;

Όχι πάντα. 

Αν κάνεις συναλλαγή μέσω άλλης τράπεζας πχ σκ τη Δευτέρα θα πάρεις ειδοποιήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, adi32 είπε

Όχι πάντα. 

Αν κάνεις συναλλαγή μέσω άλλης τράπεζας πχ σκ τη Δευτέρα θα πάρεις ειδοποιήσεις. 

Σε εμένα που έχω την κάρτα από την αρχή του 2021 και την χρησιμοποιώ παντού, έρχεται κατευθείαν.

Εχεις ρωτήσει άλλους αν έχουν αυτό το θέμα;

Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον λογαριασμό σου;

Για τι είδους συναλλαγή μιλάς;Πχ για ανέπαφη ανάληψη μέσω ΑΤΜ;Εγώ εννοώ για POS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Σε εμένα που έχω την κάρτα από την αρχή του 2021 και την χρησιμοποιώ παντού, έρχεται κατευθείαν.

Εχεις ρωτήσει άλλους αν έχουν αυτό το θέμα;

Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον λογαριασμό σου;

Για τι είδους συναλλαγή μιλάς;Πχ για ανέπαφη ανάληψη μέσω ΑΤΜ;Εγώ εννοώ για POS.

 

Για αγορα απο POS ή με καρτα απο πωλητη που εχει αλλη τραπεζα απο τη δικη σου

Πχ εγω εχω Eurobank και το efood Πειραιως

Μου ειχαν υποκλεψει τον αριθμο της καρτας και ειχαν κανει το ΣΚ 30 παραγγελιες απο το efood για πολυ μικρα ποσα

Οι ειδοποησεις μου ηρθαν Δευτέρα στο email 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, adi32 είπε

Για αγορα απο POS ή με καρτα απο πωλητη που εχει αλλη τραπεζα απο τη δικη σου

Πχ εγω εχω Eurobank και το efood Πειραιως

Μου ειχαν υποκλεψει τον αριθμο της καρτας και ειχαν κανει το ΣΚ 30 παραγγελιες απο το efood για πολυ μικρα ποσα

Οι ειδοποησεις μου ηρθαν Δευτέρα στο email 

Παρόλο που έχω μαζέψει 60.000+ πόντους στο efood, δεν έχω βάλει την κάρτα εφόσον δεν υποστηρίζει Pay Pal.Οταν βάλει, ευχαρίστως.

Δηλαδή το efood δεν είναι ασφαλές;Εχεις διαβάσει για άλλα περιστατικά υποκλοπής, η είναι πολύ σπάνιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AntiCambeR είπε

Παρόλο που έχω μαζέψει 60.000+ πόντους στο efood, δεν έχω βάλει την κάρτα εφόσον δεν υποστηρίζει Pay Pal.Οταν βάλει, ευχαρίστως.

Δηλαδή το efood δεν είναι ασφαλές;Εχεις διαβάσει για άλλα περιστατικά υποκλοπής, η είναι πολύ σπάνιο;

Ουτε εγώ την είχα βάλει ποτέ 😀😀😀

Την έβαλε αυτός που είχε δει την κάρτα μου πχ σε βενζινάδικο.

Και αυτοί θεώρησαν καλό να παραδώσουν 30 παραγγελίες σε δύο μέρες σε άγνωστες διευθύνσεις που δεν ανήκαν στον κάτοχο της κάρτας χωρίς κανένα έλεγχο 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ουτε εγώ την είχα βάλει ποτέ 😀😀😀

Την έβαλε αυτός που είχε δει την κάρτα μου πχ σε βενζινάδικο.

Και αυτοί θεώρησαν καλό να παραδώσουν 30 παραγγελίες σε δύο μέρες σε άγνωστες διευθύνσεις που δεν ανήκαν στον κάτοχο της κάρτας χωρίς κανένα έλεγχο 

Πόσα χρήματα έχασες;Τα πήρες πίσω απο την τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AntiCambeR είπε

Πόσα χρήματα έχασες;Τα πήρες πίσω απο την τράπεζα;

Είχαν ψωνίσει 100€ και πήρα πίσω περίπου 70€.

Η τράπεζα σου επιστρέφει μόνο μέχρι 12 ή 15 δε θυμάμαι ακριβώς συναλλαγές.

Σου λέει έπρεπε να το καταλάβεις έγκαιρα.

Οταν οι ειδοποιήσεις σας μου ήρθαν μετά από δύο μέρες τους λέω πως να το καταλάβω. 

Δε βγάζεις άκρη. 

Σου λένε πήγαινε κάνε μήνυση να βρεις ποιος το έκανε. 

Πήγα στο τμήμα και μου λένε φύγε δεν έχει νόημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...