Προς το περιεχόμενο

Η Apple γνώριζε ότι τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus "λύγιζαν" ευκολότερα και για το "touch disease"


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Αυτο που δεν θελετε να καταλαβετε καποιοι ειναι οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Ολα ειναι προιοντα μαζικης παραγωγης, και ειναι απολυτα φυσικο καποιο μικρο ποσοστο να παρουσιασει καποιο προβλημα.. ΤΟ μεγαλο σας προβλημα ειναι οτι εαν το κινητο ειναι apple, κανετε την τριχα τριχια, και καθεστε μετα απο 3 χρονια και βγαζετε χολη για κατι που δε γουσταρετε. 

ΝΑΙ καποια iphone 6 παρουσιασαν προβλημα. Στατιστικα ποσα να ηταν αραγες; Εφοσον δεν εχετε τετοιο νουμερο ωστε να αποδειχθει οτι ηταν ΟΝΤΩΣ ελατωματικο μοντελο η οχι, κοψτε τος παπαντζες και αποκτηστε ζωη! 

Δεν θυμαμαι κανενα μα κανενα τηλεφωνο, φτηνο η ακριβο που να μην εχει καποιο ζητημα. Ανεξαρτητως μαρκας.  Και ΟΛΛΕΣ οι εταιριες εχουν απωτερο σκοπο να μας ΑΡΜΕΞΟΥΝ. Με τον εναν η τον αλλον τροπο.  Οποτε διαλεξτε οτι σας αρεσει και ας σταματηαει επιτελους η καθε παπαροδιαμαχη για το παραμικρο. End of story..

Ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβει καποιος αυτο το απλο πραγματακι ;; 

Μη μπερδευεις αστοχια υλικου που μπορει να ναι οποιοδηποτε θεμα σε οποιαδηποτε συσκευη σε καποιο ποσοστο, και κατασκευαστικο λαθος που οι συσκευες ειναι σχεδιασμενες με αυτο το τροπο και εχουν πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να παθουν συγκεκριμενες βλαβες.

 Πχ η LG εχει καποια κινητα που βγαζουν θεμα στη πλακετα, ή τα note που καποια αναφλέγονται τοτε μιλαμε για κατασκευαστικο λαθος. Και αν θυμασαι ουτε ολα τα lg παθαν πλακετα ουτε ολα τα note σκασανε, τα περισσότερα τιποτα δεν παθανε, παραυτα το λαθος δεν ηταν αστοχια, υπηρχε συγκεκριμενος λογος που τα προκαλουσε.

Και το μετα απο 3 χρονια που λες γινεται ακριβως γιατι το μηλο ειναι οτι ειναι και δεν αναγνωριζει ποτε το λαθος του και να σε καλυψει. Οποτε καποιοι κανανε αγωγη, βαλανε δικηγορους και αυτοι ξετρυπωσαν πως το μηλο ειχε κανει ελεγχους στις συσκευές προτου κυκλοφορησουν που το μηλο ειχε βρει τα προβληματα. Και παραυτα το πλασαρανε στην αγορα, αντι να κανουν επιδιορθώσεις (η πιο σωστη και ακριβη λυση) ή τουλάχιστον να σε καλυψουν οταν θα σου εβγαζε προβλημα δινοντας σου αλλη συσκευη refurbished (πιο φτηνη και αποδεκτη λυση)

Και τα ιδια κανει συνεχεια, νομιζω εχεις ακουσει τι γινεται με τα πληκτρολογια της απο το 15 και μετα που ακομα και σημερα πεφτουν μηνυσεις

Και για να παραθεσω καποιον που τα ξερει πολυ καλυτερα απο μενα, παρε βιντεακι απο καποιον που επισκευαζει μηλο λαπτοπ για να ζησει..

https://youtu.be/AUaJ8pDlxi8

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Δηλαδη κατα την γνωμη σου, ΤΙ προβλημα θα ηταν δικαιολογημενο για μια συσκευη που κοστησε  600-700 ευρω, για πες..

θελω να δω, πχ ΤΙ προβλημα ΑΝ εβγαζε ενα iphone , θα το δικαιολογουσες ΔΙΧΩΣ να κραξεις..

Ειμαι ολος αυτια...

το προβλημα ειναι γιατι κατι να πουλιεται 1000ευρω οταν η πραγματικη του αξια ειναι 200ευρω,  αλλα θα σου απαντησω και στο ερωτημα για τα 600 και 700ευρω

οταν θα εδινα 600 και 700ευρω οταν οι υπολοιποι το πουλανε 200 θα περιμενα να μην μ βγαλει κανενα προβλημα για μια 5ετια με το οτιδηποτε και οταν θα επεφτε κατω να μην υπαρχει περιπτωση να στραβωσει το πλαισιο και να μην χαλασει κανενα εσωτερικο εξαρτημα, δε γινεται παντου να ισχυει "οτι δινεις περνεις" και στα μηλαρακια να μην ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dancer είπε

το προβλημα ειναι γιατι κατι να πουλιεται 1000ευρω οταν η πραγματικη του αξια ειναι 200ευρω,  αλλα θα σου απαντησω και στο ερωτημα για τα 600 και 700ευρω

οταν θα εδινα 600 και 700ευρω οταν οι υπολοιποι το πουλανε 200 θα περιμενα να μην μ βγαλει κανενα προβλημα για μια 5ετια με το οτιδηποτε και οταν θα επεφτε κατω να μην υπαρχει περιπτωση να στραβωσει το πλαισιο και να μην χαλασει κανενα εσωτερικο εξαρτημα, δε γινεται παντου να ισχυει "οτι δινεις περνεις" και στα μηλαρακια να μην ισχυει.

Το προβλημα ειναι οτι δεν γουσταρεις την apple και αντι να απαντας σε κατι, λες οτι σου κατεβει για να δικαιολογησεις το κομπλεξ σου.

Σου ειπα ευθεως οτι ΔΕΝ υπαρχει συσκευη ανεξαρτητως τιμης που να μην εχει παρουσιασει καποιο θεμα, κι εσυ μου λες οτι αν δωσεις 600 θες να μην παθαινει τιποτα... εμ ΔΕΝ γινεται αυτο και εσυ απλα δεν θες να το παραδεχθεις. 

Το αν αξιζει η συσκευη για 200 δεν το σχολιαζω. Παρε ενα xiaomi και εισαι μια χαρα, και ασε τα iphone για οποιον γουσταρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτη η Apple που ενώ ήξερε το θέμα, το έκρυψε κάτω από το χαλάκι. Από και πέρα σχόλια του τύπου τα iPhone κοστίζουν μόνο 200€, ή ότι δεν δικαιολογούνται να βγάζουν προβληματα(ενώ για τις άλλες εταιρείες κάνουμε γαργάρα) μόνο γέλιο προκαλούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dancer είπε

το προβλημα ειναι γιατι κατι να πουλιεται 1000ευρω οταν η πραγματικη του αξια ειναι 200ευρω

Σύμφωνα με εκτιμήσεις της IHS Markit (και όχι επίσημα στοιχεία) το κόστος σε υλικά του iPhone X είναι περίπου $370 και όπως όλοι ξέρουμε πωλείται στα $999.

Άρα λοιπόν η Apple έβγαλε 2.7 φορές το κόστος της συσκευής χωρίς φυσικά να συνυπολογίσουμε άλλα κόστη όπως συναρμολόγηση στο εργοστάσιο, marketing, R&D, logistics, εφορία κ.α.

Προφανώς το ποσοστό κέρδους είναι μικρότερο εάν τα συμπεριλάβουμε όλα...

 

Κατά τη γνώμη σου πόσο θα έπρεπε να πουλιέται σε λιανική? $400? $500? Μήπως $371?

Χωρίς πλάκα, πες ένα συγκεκριμένο νούμερο και δικαιολόγησε πως ακριβώς κατέληξες σε αυτό (εφόσον όπως λες θες να κάνεις και "εποικοδομητική" κουβέντα). 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dancer είπε

οπα οπα, γιατι μαλλον εσυ δε θελεις να καταλαβεις, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, αυτο που λεμε ειναι οτι ΤΑ ΜΗΛΑΡΑΚΙΑ ΜΕ 1000ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕ ΧΑΛΑΝΕ, γιατι αυτο κανουν οι κατοχοι των μηλων, διατυμπανιζουν αριστερα και δεξια επειδη δωσανε ενα χιλιαρικο οτι ειναι τα σουπερ ουαου κινητα με τα σουπερ ουαου χαρακτηριστικα και τρεχα γυρευε και οταν βγαζουν καποιο προβλημα απλως δικαιολογουν την εταιρεια, ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΜΗΛΩΝ τοτε θα μπορεσουμε να κανουμε μια εποικοδομητικη κουβεντα.

Εεεε πες μας ότι το πρόβλημα σου., είναι το κόστος αγοράς του iPhone... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Απαράδεκτη η Apple που ενώ ήξερε το θέμα, το έκρυψε κάτω από το χαλάκι. Από και πέρα σχόλια του τύπου τα iPhone κοστίζουν μόνο 200€, ή ότι δεν δικαιολογούνται να βγάζουν προβληματα(ενώ για τις άλλες εταιρείες κάνουμε γαργάρα) μόνο γέλιο προκαλούν...

 

Αν ενα κινητο με γυαλινη πλατη , πεσει και σπασει η πλατη, ειναι κατασκευαστικο προβλημα? οχι βεβαια.... ξερεις οτ ενα γυαλινο τηλεφωνο ειναι ποιο ευπαθεις, ποιο ευθραυστο...  εαν λοιπον καποιος δεν προσεχει το τηλεφωνο του, προφανως και ΔΕΝ θα παρει γυαλινο τηλεφωνο... 

Κοιτα μια ιδιαζουσα αναγκη τωρα.. Εγω πχ, στην εργασια μου δουλευω ολη μερα κολλα στιγμης, σε μεγαλη ποσοτητα..  εξαιτιας αυτου, ποτε δεν μπορεσα να παρω τηλεφωνο με πλαστικια πλατη. Μονο τα γυαλινα με βολευαν, γιατι οταν το πιασω και τυχει να χω κολλα στα χερια, απλα την ξυνω.... τα γυαλινα για μενα ειναι οτι καλυτερο../ για τον κολητο μου που εχει συνεργειο και το πεταει απο δω και απο κει, το γυαλινο ειναι αχρηστο.

Επεξ/σία από Tsakalos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Αν ενα κινητο με γυαλινη πλατη , πεσει και σπασει η πλατη, ειναι κατασκευαστικο προβλημα? 

αν και δεν ειναι ακριβως αυτο που συζηταμε... δεν ειναι? πιο χαζο πραμα απ το γυαλι στο κινητο δεν υπαρχει (και εχω και κινητο με γυαλι..)

επισης, επειδη μαζευτηκαν πολλα μηλα (:P) που δεν ξερουν για τι πραγμα μιλαμε, παρτε και ενα βιντεακι που αναφερει ΚΑΙ το προβλημα που συζηταμε, αλλα κυριως ΓΙΑΤΙ το συζηταμε. enjoy παιδες

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

αν και δεν ειναι ακριβως αυτο που συζηταμε... δεν ειναι? πιο χαζο πραμα απ το γυαλι στο κινητο δεν υπαρχει (και εχω και κινητο με γυαλι..)

επισης, επειδη μαζευτηκαν πολλα μηλα (:P) που δεν ξερουν για τι πραγμα μιλαμε, παρτε και ενα βιντεακι που αναφερει ΚΑΙ το προβλημα που συζηταμε, αλλα κυριως ΓΙΑΤΙ το συζηταμε. enjoy παιδες

ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Το ΑΝ σου κανει η οχι ειναι ΑΛΛΟ θεμα.

 

Για πες ,αμα σου βαλω ενα βιντεο που επαινει την apple, πατσισαμε;

Επεξ/σία από Tsakalos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Το ΑΝ σου κανει η οχι ειναι ΑΛΛΟ θεμα.

Για πες ,αμα σου βαλω ενα βιντεο που επαινει την apple, πατσισαμε;

καλα και γω το πιστευω οτι ειναι κατασκευαστικη επιλογη το να μην βαλουν το τσιπ με τη σωστη μεθοδο στη μητρικη, για να χουν ενα ωραιοτατο point of failure, απλα ειπα να ειμαι δικαιος και να μη λεω πραγματα που δεν ξερω σιγουρα οποτε το λεω κατασκευαστικο προβλημα. 

το σιγουρο ειναι οτι το μηλο το ηξερε και επελεξε να ξεφορτοσει τη σαβουρα στους πελατες της και μετα ειχε και τα αρχιδια να αρνηθει να σε εξυπηρετησει οταν θα εβγαζε προβλημα. εσενα σε νοιαζει να πατσισεις εμενα τον κανενα ή να σε σεβονται σα καταναλωτη? κανε οτι καταλαβαινεις

παντως βαλε το, σε πιστευω δεν εχω λογο να μην το κανω, αλλα ειμαι περιεργος να δω τι λεει. υποψιαζομαι ειναι ή για το store ή τη υποστηριξη του λογισμικου ή τη πολυ καλη συνεργασια του οικοσυστηματος (αν και αυτο ειναι so-so διοτι δεν συνεργαζεται με τιποτα αλλο), εγω παντως γι αυτα θα επαινουσα το μηλο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Αν ενα κινητο με γυαλινη πλατη , πεσει και σπασει η πλατη, ειναι κατασκευαστικο προβλημα? οχι βεβαια.... ξερεις οτ ενα γυαλινο τηλεφωνο ειναι ποιο ευπαθεις, ποιο ευθραυστο...  εαν λοιπον καποιος δεν προσεχει το τηλεφωνο του, προφανως και ΔΕΝ θα παρει γυαλινο τηλεφωνο... 

Κοιτα μια ιδιαζουσα αναγκη τωρα.. Εγω πχ, στην εργασια μου δουλευω ολη μερα κολλα στιγμης, σε μεγαλη ποσοτητα..  εξαιτιας αυτου, ποτε δεν μπορεσα να παρω τηλεφωνο με πλαστικια πλατη. Μονο τα γυαλινα με βολευαν, γιατι οταν το πιασω και τυχει να χω κολλα στα χερια, απλα την ξυνω.... τα γυαλινα για μενα ειναι οτι καλυτερο../ για τον κολητο μου που εχει συνεργειο και το πεταει απο δω και απο κει, το γυαλινο ειναι αχρηστο.

Το 6 είχε σώμα από αλουμίνιο καταρχήν. Και αποτι κατάλαβα διαβάζοντας το άρθρο, το θέμα είναι ότι η Apple ήξερε ότι το 6 λύγιζε πιο εύκολα από το 5s πριν το διαθέσει στην αγορά και δεν έκανε τιποτα για να το διορθώσει παρα εκ των υστέρων. Όλα τα αλλα ότι τα iPhones κοστίζουν 200€, ότι μας αρμέγει η Apple, πρόβατα κλπ, είναι γραφικότητες από γνωστά άτομα ως συνήθως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

καλα και γω το πιστευω οτι ειναι κατασκευαστικη επιλογη το να μην βαλουν το τσιπ με τη σωστη μεθοδο στη μητρικη, για να χουν ενα ωραιοτατο point of failure, απλα ειπα να ειμαι δικαιος και να μη λεω πραγματα που δεν ξερω σιγουρα οποτε το λεω κατασκευαστικο προβλημα. 

βρες μου σε παρακαλω ενα αρθρο που να λεει οτι ο ενδεδειγμενος τροπος κοληματος των τσιπ ειναι με εξτρα κολα απο κατω... θελω να το δω.

46 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Το 6 είχε σώμα από αλουμίνιο καταρχήν. Και αποτι κατάλαβα διαβάζοντας το άρθρο, το θέμα είναι ότι η Apple ήξερε ότι το 6 λύγιζε πιο εύκολα από το 5s πριν το διαθέσει στην αγορά και δεν έκανε τιποτα για να το διορθώσει 

φιλε το οτι λυγιζει ποιο ευκολα απο το 5s δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και κατι λαθος η οτι εχει γινει κατι εκ του πονηρου... καποιος πχ θα σου πει οτι το 5s ναι μεν λυγιζε ποιο δυσκολα, αλλα απτην αλλη ειχε γυαλινα πανελακια πανω κατω στην πλατη, και με μια πτωση εσπαγαν ..οπως ακριβως επαθα και εγω σε εναν μηνα που το χα παρει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

βρες μου σε παρακαλω ενα αρθρο που να λεει οτι ο ενδεδειγμενος τροπος κοληματος των τσιπ ειναι με εξτρα κολα απο κατω... θελω να το δω.

που το ξερες οτι ειναι (κατι σαν) κολλα? :o

το βιντεο αυτο ειναι 3 χρονια παλιο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dancer είπε

 

πες μου λιγο γιατι να εχω κομπλεξ που εσυ εχεις μηλαρακι? εσυ θεωρεις τον εαυτο σου ανωτερο που εχεις iphone, ουτε εχω οικονομικο προβλημα να αγοασω μηλαρακι, επομενως πες μου ειναι το κομπλεξ? επισης πες μου γιατι εσεις που εχετε μηλαρακι συνεχως παινευεστε και το παιζετε καποιοι, μηπως εχετε κομπλεξ και πιστευετε οτι επειδη πηρατε μηλαρακι γινατε καπιοιο? για ψαχτειτε σε κανα γιατρο λιγο γτ απο επιχειρηματα καια ποδειξεις αλλο τπτ, και εφοσον δεν ειστε καν τεχνικοι και δεν εχετε στιχιωδεις γνωσεις soldering μη λετε οτι βλακεια σας κατεβει, επισης για πες τε μου το οτι περνουσε καλωδιο πισω απο βιδα στο 5αρι σε ποιο σχεδιοασμο υπαρχει? μονο καποιος ασχετος σχεδιαστης θα εβαζε να περναει καλωδιο πισω απο βιδα....

εισαι Ο ΟΡΙΣΜΟΣ του κομπλέξ...Ουτε θεωρω τον εαυτο μου ανωτερο, ουτε το παιζω καποιος ουτε τιποτα!.. μπαινεις σε ενα θεμα, λες τις ανοησιες σου, και μολις σε πατησουν στον καλο φωναζεις περισσοτερο και απο την Ελενη την Λουκα...

Μιλας για τεχνικα θεματα που δεν εχεις ιδεα, μιλας και σπεκουλαρεις ολη την ωρα , και μας την λες και απο πανω! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, dancer said:

 

Μην πιάσουμε τους android χρήστες που νομίζουν ότι είναι “power users” και πιο έξυπνοι από τους υπόλοιπους απλά και μόνο επειδή έχουν android smartphone. Όταν μπαίνετε σε κάθε θέμα που αφορά την Apple και αρχίζετε να λέτε τα κλασσικά περί προβάτων, ότι όσοι αγοράζουν iPhones είναι χαζοί κλπ, περιμένετε να σας πούνε και ευχαριστώ; Για κάθε ένα Apple fanboy, βγαίνουν 10 “android power users” και κράζουν ασυστόλως....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...