Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να με βοηθήσει σε αυτό? 

δεν θεωρώ οτι θα έχεις πρόβλημα με τα saves σου, σύμφωνα με την εμπειρία μου από άλλες κονσόλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lysopaine είπε

δεν θεωρώ οτι θα έχεις πρόβλημα με τα saves σου, σύμφωνα με την εμπειρία μου από άλλες κονσόλες

Οπότε κατεβάζω την digital έκδοση του παιχνιδιού και θα πρέπει μπαίνοντας μέσα να δω κανονικά το save μου και να κάνω continue χωρίς να κάνω τίποτα από πλευράς μου? Είμαστε σίγουροι για αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε καν, πρώτα θα δοκιμάσεις να δεις αν όντως υπάρχει το save αλλά χλωμό το βλέπω να λειτουργεί τόσο απλά.

Τις περισσότερες φορές τα digital με τα physical πιάνονται σαν διαφορετικά games και τα save δεν τα διαβάζει η άλλη έκδοση, το μόνο που έχω δει είναι μέσω PS+ όπου το κάνεις upload (physical) και μετά download (digital) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω με σιγουριά τι γίνεται.

 

Edit: Με βάση το resetera πρέπει να βεβαιωθείς ότι το region είναι κοινό και στις δύο εκδόσεις του παιχνιδιού (το CUSA δηλαδή στο κουτί) να να παίξει το save χωρίς πρόβλημα.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ούτε καν, πρώτα θα δοκιμάσεις να δεις αν όντως υπάρχει το save αλλά χλωμό το βλέπω να λειτουργεί τόσο απλά.

Τις περισσότερες φορές τα digital με τα physical πιάνονται σαν διαφορετικά games και τα save δεν τα διαβάζει η άλλη έκδοση, το μόνο που έχω δει είναι μέσω PS+ όπου το κάνεις upload (physical) και μετά download (digital) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω με σιγουριά τι γίνεται.

 

Edit: Με βάση το resetera πρέπει να βεβαιωθείς ότι το region είναι κοινό και στις δύο εκδόσεις του παιχνιδιού (το CUSA δηλαδή στο κουτί) να να παίξει το save χωρίς πρόβλημα.

Δεν έχω ιδέα από αυτά. Δηλαδή θα πρέπει να δω αυτόν τον αριθμό στο κουτί του physical, και να δω ότι συμπίπτει με τον αριθμό αυτό στο digital παιχνίδι στο ps store? Σωστά? Αν συμπίπτει απλά κατεβαζω το digital μπαίνω και βλέπω το save μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Δεν έχω ιδέα από αυτά. Δηλαδή θα πρέπει να δω αυτόν τον αριθμό στο κουτί του physical, και να δω ότι συμπίπτει με τον αριθμό αυτό στο digital παιχνίδι στο ps store? Σωστά? Αν συμπίπτει απλά κατεβαζω το digital μπαίνω και βλέπω το save μου? 

Και ιδιο cusa να εχουν οι 2 εκδοσεις υπαρχει πιθανοτητα το παιχνιδι να αποθηκευει σε διαφορετικο φακελο κ destination τα save...Οποτε ισως να χρειαστει να ξαναπαιξεις απο την αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, icenex είπε

Και ιδιο cusa να εχουν οι 2 εκδοσεις υπαρχει πιθανοτητα το παιχνιδι να αποθηκευει σε διαφορετικο φακελο κ destination τα save...Οποτε ισως να χρειαστει να ξαναπαιξεις απο την αρχη...

Το επιβεβαίωσα. Έπρεπε να σβήσω το save από το physical για να κατεβάσω καταρχάς την digital purchased έκδοση του παιχνιδιού. Οπότε δεν βγήκε κάτι από τα μυνηματα μου εδώ. Ευχαριστώ πάντως όλους πάρα πολύ για τον χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Το επιβεβαίωσα. Έπρεπε να σβήσω το save από το physical για να κατεβάσω καταρχάς την digital purchased έκδοση του παιχνιδιού. Οπότε δεν βγήκε κάτι από τα μυνηματα μου εδώ. Ευχαριστώ πάντως όλους πάρα πολύ για τον χρόνο σας. 

Βασικά μόνο το game έπρεπε να σβήσεις για να μπορέσεις να κατεβάσεις την digital έκδοση, δεν μπορείς να έχεις και physical και digital μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω όταν κατέβει το digital και θα μπω στο γκειμ μήπως βλέπει το save μου γιατί ίσως να διέγραψα μόνο το γκειμ. Και θα ρίξω εδώ μια ενημερώση να υπάρχει μήπως κάποιος χρειαστεί κάτι παρόμοιο ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Θα δω όταν κατέβει το digital και θα μπω στο γκειμ μήπως βλέπει το save μου γιατί ίσως να διέγραψα μόνο το γκειμ. Και θα ρίξω εδώ μια ενημερώση να υπάρχει μήπως κάποιος χρειαστεί κάτι παρόμοιο ξανά. 

Αν απλά πάτησες στο game και έκανες delete τότε το save υπάρχει ακόμα. Πήγαινε στα settings, λογικά θα υπάρχει ακόμα εκεί.

 

 

Each user can manage saved data in PS4™ system storage. Select (Settings) > [Application Saved Data Management] > [Saved Data in System Storage].

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Αν απλά πάτησες στο game και έκανες delete τότε το save υπάρχει ακόμα. Πήγαινε στα settings, λογικά θα υπάρχει ακόμα εκεί.

 

 

Each user can manage saved data in PS4™ system storage. Select (Settings) > [Application Saved Data Management] > [Saved Data in System Storage].

Άρα θεωρητικά και χωρίς να το ξέρω σίγουρα, μόλις κατέβει το digital και μπω θα πρέπει να μου έχει το save μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Έχω το rise of the tomb raider σε φυσικό τίτλο, έχω φτάσει στο 29% του παιχνιδιού, και θέλω να δώσω το παιχνίδι για ανταλλαγή. Σκέφτομαι να πάρω την digital έκδοση του παιχνιδιού στα 6€. Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω έτσι ώστε να μην χάσω τo save μου και να το συνεχίσω στην digital έκδοση κανονικά μόλις αγοραστεί και κατέβει? (δεν έχω ps plus) 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα φίλε. 

Είτε έχεις digital είτε CD το ίδιο save θα δουλέψει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λεει παραπανω ο φιλος τα save δεν επηρεαζονται και δεν εχουν καμια σχεση απολυτως με την διαγραφη του game. Μαλιστα αν σβησεις καποιο και πας στα settings θα δεις και το save του παιχνιδιου που εσβησες απλα δεν θα εχει icon και θα ειναι ενας σκετος φακελος (πιθανως αν τον ανοιξεις να εχει καποια icons μεσα με save status).

Οποτε αν εσυ κανεις ξανα εγκατασταση, το save σου θα λειτουργει κανονικα, και η μονη προυποθεση ειναι - αναφερθηκε και παραπανω νομιζω - το game να εχει το ιδιο ακριβως title id δλδ cusaxxxxx. Προσοχη, οχι μονο region γιατι μπορει να ειναι eur αλλα να υπαρχουν 2-3 διαφορετικα title id΄s για το eur του συγκεκριμενου game, οποτε για να εισαι σιγουρος και να μην ψαχνεις για region codes (αν θυμαμαι καλα ειναι R1,R2 κλπ) θα κοιτατε το title id και τιποτα αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα,

θελω να αγορασω για το ανηψακι την παρακατω συνδρομη.

εσεις που τα ξερετε αυτα τα κολπα , η τιμη ειναι καλη?

γιατι μου ειπε ο μικρος οτι αυτη συνδρομη κανει περιπου στα 60 ευρω.

(γερμανια)

 

 

ps4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...