Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λέτε θα δουμε το νέο God of War και στο PS4; Έστω και με τα ίδια γραφικά που ήταν και του 2018; Έστω και το 2022 🤣

Ξέρω πως δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα ακόμα. Εσείς τι λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/3/2021 στις 9:43 ΜΜ, Eddy_Gordo είπε

Κριμα για τα λεφτά που έχω δώσει στις παραπάνω κονσόλες,  τα παιχνίδια που έχω και ευτυχώς για τα λιγοστά ντιτζιταλ (δεν ειμαι φαν)

 

Στις 23/3/2021 στις 10:17 ΜΜ, icenex είπε

Αυτο να το βλεπουν οι υπερασπιστες του digital only που βαριουντε να σηκωθουν απο το καναπε να αλλαξουν δισκακι...Αν αυριο την αλλη γινει και στο 4 και εχεις σκασει ενα σεβαστο ποσο σε παιχνιδια...Θα μου πεις σε 20 χρονια θα θες να παιξεις παιχνιδια του 4? Ναι γιατι να μου στερησει καποιος την επιλογη.Τοτε ισως θεωρουνται ρετρο και ισως να θελω να μυησω το παιδι μου σε αυτα και απο που ειχε ξεκινησει η ολη βιομηχανια.

Τροφη για σκεψη τιποτα αλλο και οχι flame.

Αυτα που εχεις αγορασει ειναι δυνατον να μην μπορεις να συνεχισεις να τα παιζεις; Εγω υπεθετα πως κλεινουν σε οτι εχει να κανει με νεες αγορες.

Κι εγω δεν ειμαι πολυ φιλος του digital, το αντιθετο, απλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ξερουμε πως θα λειτουργησει. Θελω να πω, πως υπαρχουν παιχνιδια σε δισκακι που πρεπει να κανεις download updates απο τους σερβερς, οποτε ειτε εισαι με δισκακι ειτε οχι, θα μπλοκαρεις. Ή κανω λαθος;

Τωρα για το ps4, εφοσον υπαρχει bc θα μπορεις να παιξεις τα παιχνιδια σου ως "ρετρο" στο ps5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

 

Αυτα που εχεις αγορασει ειναι δυνατον να μην μπορεις να συνεχισεις να τα παιζεις; Εγω υπεθετα πως κλεινουν σε οτι εχει να κανει με νεες αγορες.

Κι εγω δεν ειμαι πολυ φιλος του digital, το αντιθετο, απλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ξερουμε πως θα λειτουργησει. Θελω να πω, πως υπαρχουν παιχνιδια σε δισκακι που πρεπει να κανεις download updates απο τους σερβερς, οποτε ειτε εισαι με δισκακι ειτε οχι, θα μπλοκαρεις. Ή κανω λαθος;

Τωρα για το ps4, εφοσον υπαρχει bc θα μπορεις να παιξεις τα παιχνιδια σου ως "ρετρο" στο ps5.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα μπορεις να αγορασεις πλεον παιχνιδια.. Επισης βρηκα και αυτο με ενα γρηγορο search στο google.

Generally speaking, even after a piece of software leaves a digital storefront, the content stays up on company servers, and users can re-download it at will. If the entire PS3, PSP and PS Vita storefronts shut down, however, users might not be able to redownload any content. As such, if there’s anything you want to keep, you might consider downloading it and storing it on an external hard drive, or alternate memory card.

link https://www.tomsguide.com/news/ps3-psp-ps-vita-stores-closing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως όλο αυτό και μου φαίνεται περίεργο να κλείσει έτσι, ειδικά και του ps vita ενώ βγαίνουν κάποια games ακόμη.

Πάντως επίσημη ανακοίνωση δεν υπάρχει για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, icenex είπε

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα μπορεις να αγορασεις πλεον παιχνιδια.. Επισης βρηκα και αυτο με ενα γρηγορο search στο google.

Generally speaking, even after a piece of software leaves a digital storefront, the content stays up on company servers, and users can re-download it at will. If the entire PS3, PSP and PS Vita storefronts shut down, however, users might not be able to redownload any content. As such, if there’s anything you want to keep, you might consider downloading it and storing it on an external hard drive, or alternate memory card.

link https://www.tomsguide.com/news/ps3-psp-ps-vita-stores-closing

Μαλιστα. Και μπορουμε να κανουμε back up σε εξωτερικο σκληρο με καποιο τροπο ή μονο με δευτερο σκληρο δισκο ps3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως όλο αυτό και μου φαίνεται περίεργο να κλείσει έτσι, ειδικά και του ps vita ενώ βγαίνουν κάποια games ακόμη.

Πάντως επίσημη ανακοίνωση δεν υπάρχει για την ώρα.

Οπου υπαρχει καπνος συνηθως υπαρχει φωτια λενε..Ισως το leakaran για να τσεκαρουν αντιδρασεις και να πραξουν αναλογως. Παντως αυτο το γεγονος εμενα προσωπικα μου ενισχυσε ακομη περισσοτερο την αποψη που εχω περι digital, οτι προτιμω να εχω τα παιχνιδια που αγορασα σε φυσικη μορφη και ειδικα στις κονσολες που ολοι ξερουμε εχουν ημερομηνια ληξης και αυτος ειναι ενας βασικος λογος να αποφευγει καποιος να αγορασει παιχνιδια digital ειδικα απο την στιγμη που θελει την βιβλιοθηκη του διαθεσιμη βρεξει χιονισει οσο χρονια κ αν περασουν.Απο εκει και περα λυση για αυτον που θελει digital βιβλοθηκη αλλα δεν θελει να του πιανουν χωρο τα δισκακια και θελει να την εχει διαθεσιμη βρεχει χιονισει θα χρειαστει να δωσει λεφτα για σκληρους δισκους και να κανει back up ολα αυτα παιχνιδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλο το σκεπτικο γενικοτερα με τα physical, τι γινεται ομως που τη τελευταια 5 ετια(?) παιρνεις δισκακι κ κατεβαζεις day one patch αλλιως ειναι unplayable ?

θα πας το 2034 να βαλεις cyperpunk εκδωση 0 ανευ patch ? το συγκεκριμενο απλα τραβηγμενο παραδειγμα αλλα θυμαστε καποιο αρτιο παιχνιδι day one τα τελευταια χρονια οπου θα παιζει με κλειστους σερβερς 20 χρονια αργοτερα χωρις patch ετσι απλα ?

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Μαλιστα. Και μπορουμε να κανουμε back up σε εξωτερικο σκληρο με καποιο τροπο ή μονο με δευτερο σκληρο δισκο ps3;

Δεν ειχα ποτε ps3 το 4 ειναι η πρωτη μου κονσολα playstation αλλα αν λειτουργει στην ιδια λογικη με το 4 φανταζομαι θα χρειαστει να συνδεσεις εναν εξωτερικο σκληρο πανω στην κονσολα και να εγκαταστησεις οτι παιχνιδι θελεις σε εκεινο τον σκληρο ωστε αν ποτε χρειαστει να παιξεις κατι να το εχεις διαθεσιμο..Επισης να ευχεσαι να μην χαλασει ο σκληρος η να μην γινει καμια στραβη και γινει corrupted το παιχνιδι και θελει εγκατασταση απο την αρχη..Με λιγα λογια αν θες να εισαι σιγουρος με τα backup σε δισκους θελεις τουλαχιστον αλλο ενα αντιγραφο..

Προσωπικα ακομη και στο steam χρησιμοποιω το backup and restore για τα παιχνιδια(που ειναι ουσιαστικα σαν clean install ειδικα αν το κανεις οταν το εχεις μολις κατεβασει το παιχνιδι και εχεις περασει και οποιο update εχει μεχρι εκεινη την στιγμη) και ειδικα αυτα που γουσταρω και δεν τα εχω σε φυσικη μορφη. Αυτο το κανω για τον παραπανω λογο που αναφερω περι μειονεκτηματων του digital σε βαθος χρονου οτι καποια στιγμη ισως δεν θα υπαρχει προσβαση για download πχ αν κλεισει το steam(χλωμο βεβαια) ειτε επειδη θελω να γλυτωνω το χρονο να τα ξανακατεβαζω παροτι εχω πλεον 100αρα γραμμη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sndev είπε

καλο το σκεπτικο γενικοτερα με τα physical, τι γινεται ομως που τη τελευταια 5 ετια(?) παιρνεις δισκακι κ κατεβαζεις day one patch αλλιως ειναι unplayable ?

θα πας το 2034 να βαλεις cyperpunk εκδωση 0 ανευ patch ? το συγκεκριμενο απλα τραβηγμενο παραδειγμα αλλα θυμαστε καποιο αρτιο παιχνιδι day one τα τελευταια χρονια οπου θα παιζει με κλειστους σερβερς 20 χρονια αργοτερα χωρις patch ετσι απλα ?

Γιατι οχι; Θα το βαλεις να το δειξεις στα παιδια σου και θα πεις με βαρια φωνη ανθρωπου που η εμπειρια τον εχει σμιλευσει:

"Κοιταξτε εδω πως παιζαμε εμεις games το 2020. Οχι σαν εσας τους φλωρους, που χρησιμοποιειτε VR φακους επαφης. Ετσι ηταν το ωραιο gaming, με τα glitch τους, τις επαναφορες συστηματος και τους npc's να αυτοκτονουν πεφτοντας μπροστα στα αυτοκινητα."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sndev είπε

καλο το σκεπτικο γενικοτερα με τα physical, τι γινεται ομως που τη τελευταια 5 ετια(?) παιρνεις δισκακι κ κατεβαζεις day one patch αλλιως ειναι unplayable ?

θα πας το 2034 να βαλεις cyperpunk εκδωση 0 ανευ patch ? το συγκεκριμενο απλα τραβηγμενο παραδειγμα αλλα θυμαστε καποιο αρτιο παιχνιδι day one τα τελευταια χρονια οπου θα παιζει με κλειστους σερβερς 20 χρονια αργοτερα χωρις patch ετσι απλα ?

Ναι σωστο σκεπτικο και αυτο αλλα τουλαχιστον εστω και ετσι θα μπορεις να παιξεις το παιχνιδι που καποτε εδωσες λεφτα.Και ας εχει ενα καρο bugs ενω σε αντιθετη περιπτωση τα λεφτα σου θα εχουν παει στο καδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα βρίσκεται και στην μπαταρία του bios (ας πούμε) όπου εάν τελειώσει και την αλλάξεις πρέπει να γίνει sync το ρολόι ξανά με την Sony αλλιώς δεν πρόκειται να παίξεις τα games σου (για digital πάντα μιλάω).

Και εγώ πάντα physical παίρνω αλλά δεν υπάρχουν όλα ή δεν υπάρχουν τα dlc τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, sndev said:

αλλα θυμαστε καποιο αρτιο παιχνιδι day one τα τελευταια χρονια οπου θα παιζει με κλειστους σερβερς 20 χρονια αργοτερα χωρις patch ετσι απλα

Mario Odyssey 

Breath of the Wild 

Fire Emblem Three Houses 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Tatofski64 said:

Ε δεν είναι και μόνο αυτά. Μην τρελαθουμε. 

Γιατί έγραψα πουθενά ότι είναι μόνο αυτά? 

Γενικά θεωρώ πως τα περισσότερα παιχνίδια μια χαρά θα παίξουν και χωρίς patches. 

Άλλο να χάσεις κάποιες βελτιώσεις και άλλο να είναι unplayable το παιχνίδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/3/2021 στις 8:24 ΠΜ, Tatofski64 είπε

πανε και οι servers του, ps3, psp και vita... 

 

Μόλις μου ήρθε email που αναφέρεται στο κλείσιμο του Store για τα PS3, PSP και Vita και λέει οτι δεν θα μπορείς να κάνεις νέες αγορες. Θα μπορείς να μπείς στο store και να κάνεις download οτι έχεις αγοράσει digital ή έχεις πάρει απο το PS+ . Οπότε θα σταματήσει η καταστροφολογία για τα digital games......

Επεξ/σία από vorlon
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...