Προς το περιεχόμενο

Οι παιδικές- εφηβικές μας συλλογές


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, stelios18120 said:

Το σετ της μικρής αναρχικής μαζευες;

Χαχαχα 😛 😛

Τι γκαζακια; Γιατί δεν τα ξέρω εγώ αυτάααα;;;

αχχαχαχ οχι οχι δεν ειχα μπλεξει πουθενα :P γκαζακια λεγαμε εκεινες τις μπαλιτσες, βολους τους λένε αλλιως (λογικα λεμε το ιδιο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Το σετ της μικρής αναρχικής μαζευες;

Χαχαχα 😛 😛

Τι γκαζακια; Γιατί δεν τα ξέρω εγώ αυτάααα;;;

Είναι οι Βόλοι οι γυάλινοι. Τους λένε και γκαζάκια. Εκτός αν ήταν σε τρομοκρατική οργάνωση!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lek88 είναι ένα πολύ περίεργο συναίσθημα , με το που αντίκρισα τη φωτο που έβαλες με τις κάρτες goosebumps με πήγες πολλά χρόνια πίσω, είναι περίεργο γιατί ήταν αυτές οι αναμνήσεις σε ένα βαθύ μέρος του εγκεφάλου αποθηκευμένες και απότομα επανήλθαν. Καλά για όλους ισχύει αυτό βέβαια.

Δυστυχώς και σε μένα οι γονείς έχουν πετάξει, χαρίσει ότι είχα σε μικρή αλλά και σε μεγάλη ηλικία, από κόμιξ, επιτραπέζια (για ένα ειδικά θα σκάσω, δε θυμήθηκα ποτέ τον τίτλο, που είχε πάρα πολλές φιγούρες με στρατιώτες τέρατα και στο ταμπλό που ήταν 3d με εμπόδια σκότωνες όποιο τέρας ήταν στην ίδια ευθεία με εσένα) μέχρι και συλλογή εφημερίδων-περιοδικών αριστερού περιεχομένου από φόβο

ευχαριστώ

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπλεκ, Αγόρι, Βαβούρα από περιοδικά.

Από παιχνίδια; G. I. Joe, Μπουγελόφατσες, Εξωγήινοι, Τερατομάχοι, Skateboard Mania, Υπερατού και άλλα.

Και φυσικά το επικό Κάστρα και Πολιορκητές.

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αααααααα ξέχασα

 

 

Και playmobil

 

Πολλα playmobil τα οποια έχω ακόμα και τα φυλάω τακτοποιημένα :)

Τι ωραίες παιδικές αναμνήσεις.

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Mαζευα φανατικα κομιξ της Μαρβελ. Ως συλλογη. Εννοειται πως ειχα απειρα Disney και υπερτευχη κλπ και δυο γεματες σακουλες σκουπιδιων Μικρο Σεριφη και Μικρο Καουμποι.

Πλεον εχουν μεινει τα τευχη των XMen απο την Μαμουθκομιξ, η Ιστορια και Δοξα της Δυναστειας των Ντακ (οχι το ασπρομαυρο) και το Σπαθι των Παγων.

Σε μια μετεφηβικη εξαρση, αρχισα να συλλεγω φιγουρες Marvel heroclix, αλλα σταματησα οταν ολοκληρωσα τα teams που ηθελα. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sunstorm είπε

Ελληνίδα μάνα.... Το απόλυτο όπλο καταστροφής παιδικών συλλογών.

Εχουν εξαφανιστεί μυστηριωδώς: αλμπουμ με αυτοκόλλητα της panini, βόλοι, στρατιωτάκια, μεταλλικά αυτοκινητάκια της majorette και matchbox, περιοδικά μπλεκ, αγόρι, μικρός αρχηγός/καουμπόυ/σερίφης, μίκυ μάους (την έχει γλιτώσει παραδόξως το τεύχος "η ιστορία και δόξα της δυναστείας των ντακ" - μάλλον το είχα καλά κρυμμένο!!).

Πριν λίγο καιρό ήθελε να βάλει χέρι και σε κάτι επιτραπέζια που της φανήκαν "κάπως παλιά"!!

Και για αυτό τον λόγο τα μάζεψα σχεδόν όλα απο την αρχή αυτά που είχα με πολύ μικρές ελλείψεις! Καλά σίγουρα έχασα, χάλασα και χάρισα και εγώ όμως..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λεπον, μάζευα αυτοκόλλητα scooby doo, κατι αλλα απο ενα παιδικό με δεινοσαύρους, power rangers, transformers, ποδόσφαιρο(2 διαφορετικές συλλογές), pokemon(2 διαφορετικές συλλογές), digimon, φλιντστοουνς

Απο κάρτες μαζευα ανατριχίλες, pokemon(μονο 3 καρτες μου έλειπαν απο την 1η σεζον), ειχα ξεκινήσει για digimon και yu gi oh αλλα τις παράτησα.

Τάπες pokemon, τρελομπαλακια, ευχουληδες, μπουγελοφατσες

 

τωρα που το σκεφτομαι, αν ειχα βαλει ολ'αυτα τα λεφτα στην ακρη θα ειχα και μια γκαρσονιέρα 😕

 

edit:  προσθετω και τα transformers beastwars !

Επεξ/σία από Thulogur
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Silenzio είπε

lek88 είναι ένα πολύ περίεργο συναίσθημα , με το που αντίκρισα τη φωτο που έβαλες με τις κάρτες goosebumps με πήγες πολλά χρόνια πίσω, είναι περίεργο γιατί ήταν αυτές οι αναμνήσεις σε ένα βαθύ μέρος του εγκεφάλου αποθηκευμένες και απότομα επανήλθαν. Καλά για όλους ισχύει αυτό βέβαια.

Δυστυχώς και σε μένα οι γονείς έχουν πετάξει, χαρίσει ότι είχα σε μικρή αλλά και σε μεγάλη ηλικία, από κόμιξ, επιτραπέζια (για ένα ειδικά θα σκάσω, δε θυμήθηκα ποτέ τον τίτλο, που είχε πάρα πολλές φιγούρες με στρατιώτες τέρατα και στο ταμπλό που ήταν 3d με εμπόδια σκότωνες όποιο τέρας ήταν στην ίδια ευθεία με εσένα) μέχρι και συλλογή εφημερίδων-περιοδικών αριστερού περιεχομένου από φόβο

ευχαριστώ

Αυτό ακριβώς το συναίσθημα είναι μοναδικό και σπουδαίο. Μία μίξη μελαγχολίας, ευχάριστης ανάμνησης, ξεγνοιασιάς...


Σας έχω ένα πολύ καλό για όσους είστε εκεί γύρω στα 30 όπως εγώ. Μπουγελόφατσες!! Με πρόλαβε ο Thulogur

 

bc122715ce0d5a5e14dfee4610656b38.jpg

Επεξ/σία από -WISE-
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναιιιι μπου-γε-λο-φατσεεεες (θυμηθηκα και την διαφήμιση)! Καναμε και ανταλλαγες.

Και οι ευχουληδες ηταν ωραιοι για συλλογη. Και φυσικα τα polly pocket.

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κλείνω το ωραίο αυτό ταξίδι με κάτι που λίγοι θα θυμάστε αλλά σίγουρα είχατε όταν ήσασταν μικροί...
Mighty Max! Είχα σίγουρα το πρώτο, το τρίτο και τον δράκο της δεύτερης σειράς.

EshKDwd.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Stamer είπε

Μεγάλη αγάπη...

Image result for ÏοδοÏÏαιÏακι με ελαÏηÏια

καλό αυτό, καλό και το subbuteo αλλά σαν το pro action τίποτα, το είχε ο ξάδερφος (και όλα όσα έπαιζα τότε ) σε τραπέζι καρφωμένο και έχω απίστευτες αναμνήσεις, χαλαρά ξανάπαιζα τώρα.

proaction-2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...