Προς το περιεχόμενο

Οι παιδικές- εφηβικές μας συλλογές


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, lek88 είπε

Επίσης έκανα συλλογή από τα παιχνίδια του κιντερ έκπληξη!!

Αυτά τα είχα ξεχάσει. Τι μου θυμίζεις!!! Μιλάμε για στρατό. Παίζει να έχω φάει περισσότερα αυγά της κίντερ, από αυγά κότας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 hours ago, panossar95 said:

Όντως σου κάνει εντύπωση???  😛

 

Προφανώς δεν τα είχα και εγώ πεταμένα πέρα δώθε αλλά πάντα ρωτούσε πριν το οτιδήποτε. 

Έτσι μου φαίνεται και λογικό να γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, NickTG είπε

Προφανώς δεν τα είχα και εγώ πεταμένα πέρα δώθε αλλά πάντα ρωτούσε πριν το οτιδήποτε. 

Έτσι μου φαίνεται και λογικό να γίνεται. 

Καλά ναι το λογικό είναι αυτό που λες.

Αλλά γενικά υπάρχουν πολλοί που τους τα είχαν πετάξει χωρίς να ρωτήσουν, δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα παιδικά μου κόμικ εμένα ήτανε ο Αστερίξ, ο Τεντέν και ο Λούκι Λουκ, έχω ακόμα μεγάλη συλλογή από ξεχαρβαλωμένα περιοδικά, τα οποία κάθε λίγα χρόνια τα περνάω μια επανάληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο θεμα!

Ταπες ποκεμον,chester looney tunes αλλα και τυπου poison ,αυτοκολλητα ποκεμον ,χαρι ποτερ και θυμαμαι μια φαση ειχαμε κ ενα αλμπουμ βασισμενο στις παρακμιακες μεξικανικες σειρες του 1997 που επαιζαν στο τοτε σκαι νομιζω!

Καρτες ποκεμον και καπου εδω θ ανοιξω την καρδια μου για ενα παιδικο τραυμα,πιτσιρικα στο δημοτικο ειχα μαζι τις καρτες.μου που τις ειχα μαζεψει μια μια κ τις ειχα συνηθως σ ενα σακουλι για τοστ polybag και τις γυρναγα γυρω γυρω σαν την πουτ... που γυρναει το τσαντακι. Ε,σκιζεται η σακουλα και οοολη η συλλογη σκορπιζεται στο προαυλιο ΕΝ ΩΡΑ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΟΣ. Ολα τα παιδια το παιρνουν πρεφα και τρεχουν να μαζεψει καθενας οτι προλαβει. Καποιοι μου τις εδωσαν αλλα.πολλοι τις καβατζωσαν καθως το παχος της συλλογης ειχε μειωθει στο 1/5. Η πλακα ειμαι οτι ειχα μαρκαρει τις καρτες διακριτικα οποτε ηξερα ποιοι τις καβατζωσαν χεχεχχε

Τρελομπαλακια νομιζω ηταν η πιο εμμονικη συλλογη μου ημουν τρελαμενη. Ειχα μαζεψει σχεδον μια σακουα σουπερμαρκετ μεχρι να σπαματησω κ να τα σκορπισω σ ολο το σπιτι! Μια φαση ειχα παρειντην τοτε συλλογη μου που χωρουσε σ ενα μεγαλο.νεσεσερ στο.σχολειο. ειχα τη φαεινη ιδεα για καποιο λογο να τη βγαλω εν ωρα μαθηματος ημουν κ τελευταιο θρανιο. Και φυσικα φευγει το νεσεσερ απ τα χερια μου και.αρχιζουν τα  τρελομπαλακια να σκορπανε σ ολη την ταξη.... ο δασκαλος ειχε.μεινει μαλακας!

 

DeAgostini εχω ολοκληρωσει το μικυ ο εξερευνητης οπου εφτιαχνες μια υδρογειο σφαιρα αλλα επαιρνα κ αλλα κατα καιρους οπως το ανθρωπινο σωμα,αρωματακια μινιατουρες κλπ

Καρτες χαρι ποτερ και γενικα αντικειμενα χαρι ποτερ μαζευα πολυ στο δημοτικο.οου χαν βγει οι ορωτες ταινιες και υπηρχε απιστευτο merchantise  απο τη σειρα,πλεον μου χουν μεινει ελαχιστα(τα dvd και λιγες καρτες) 

 

Και μια πολυ αγαπημενη συλλογη σαν παιδι ηταν απο μικρα λουτρινα μπρελοκ σαν αυτα που κρεμαμε στα κλειδια η στις τσαντες... δεν εχω τη συλλογη πια αλλα κατα καιρους αν δω καποιο να μου αρεσει θα το αγορασω. Πλεον μαζευω κατι λουτρινα μπρελοκ πιθικακια απο μια μαρκα τσαντας την kipling(αν εχει κανεις σας κ δεν το θελει εδω!χιχι)

Η μανα ευτυχως δεν πεταγε ετσι ανεξελεγκτα ομως εγω σαν παιδι χαριζα πολυ με αποτελεσμα να εχω ελαχιστα απ την παιδικη μου ηλικια. Βεβαια εχω μετανιωσει για το 5% των πραγματων π χω δωσει οποτε οκ. Το μονο που θυμαμαι απ τη μανα ειναινοτι μου χε πεταξει μια μεγαλη συλλογη με καρτες ανατριχιλες που μου τις ειχε χαρισει ενας φιλος που δεν τις ηθελε. Ειναι το μονο που θυμαμαι να πεταει. 

 

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kathytherion είπε

Ωραιο θεμα!

Ταπες ποκεμον,chester looney tunes αλλα και τυπου poison ,αυτοκολλητα ποκεμον ,χαρι ποτερ και θυμαμαι μια φαση ειχαμε κ ενα αλμπουμ βασισμενο στις παρακμιακες μεξικανικες σειρες του 1997 που επαιζαν στο τοτε σκαι νομιζω!

Καρτες ποκεμον και καπου εδω θ ανοιξω την καρδια μου για ενα παιδικο τραυμα,πιτσιρικα στο δημοτικο ειχα μαζι τις καρτες.μου που τις ειχα μαζεψει μια μια κ τις ειχα συνηθως σ ενα σακουλι για τοστ polybag και τις γυρναγα γυρω γυρω σαν την πουτ... που γυρναει το τσαντακι. Ε,σκιζεται η σακουλα και οοολη η συλλογη σκορπιζεται στο προαυλιο ΕΝ ΩΡΑ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΟΣ. Ολα τα παιδια το παιρνουν πρεφα και τρεχουν να μαζεψει καθενας οτι προλαβει. Καποιοι μου τις εδωσαν αλλα.πολλοι τις καβατζωσαν καθως το παχος της συλλογης ειχε μειωθει στο 1/5. Η πλακα ειμαι οτι ειχα μαρκαρει τις καρτες διακριτικα οποτε ηξερα ποιοι τις καβατζωσαν χεχεχχε

Τρελομπαλακια νομιζω ηταν η πιο εμμονικη συλλογη μου ημουν τρελαμενη. Ειχα μαζεψει σχεδον μια σακουα σουπερμαρκετ μεχρι να σπαματησω κ να τα σκορπισω σ ολο το σπιτι! Μια φαση ειχα παρειντην τοτε συλλογη μου που χωρουσε σ ενα μεγαλο.νεσεσερ στο.σχολειο. ειχα τη φαεινη ιδεα για καποιο λογο να τη βγαλω εν ωρα μαθηματος ημουν κ τελευταιο θρανιο. Και φυσικα φευγει το νεσεσερ απ τα χερια μου και.αρχιζουν τα  τρελομπαλακια να σκορπανε σ ολη την ταξη.... ο δασκαλος ειχε.μεινει μαλακας!

DeAgostini εχω ολοκληρωσει το μικυ ο εξερευνητης οπου εφτιαχνες μια υδρογειο σφαιρα αλλα επαιρνα κ αλλα κατα καιρους οπως το ανθρωπινο σωμα,αρωματακια μινιατουρες κλπ

Καρτες χαρι ποτερ και γενικα αντικειμενα χαρι ποτερ μαζευα πολυ στο δημοτικο.οου χαν βγει οι ορωτες ταινιες και υπηρχε απιστευτο merchantise  απο τη σειρα,πλεον μου χουν μεινει ελαχιστα(τα dvd και λιγες καρτες) 

Και μια πολυ αγαπημενη συλλογη σαν παιδι ηταν απο μικρα λουτρινα μπρελοκ σαν αυτα που κρεμαμε στα κλειδια η στις τσαντες... δεν εχω τη συλλογη πια αλλα κατα καιρους αν δω καποιο να μου αρεσει θα το αγορασω. Πλεον μαζευω κατι λουτρινα μπρελοκ πιθικακια απο μια μαρκα τσαντας την kipling(αν εχει κανεις σας κ δεν το θελει εδω!χιχι)

Η μανα ευτυχως δεν πεταγε ετσι ανεξελεγκτα ομως εγω σαν παιδι χαριζα πολυ με αποτελεσμα να εχω ελαχιστα απ την παιδικη μου ηλικια. Βεβαια εχω μετανιωσει για το 5% των πραγματων π χω δωσει οποτε οκ. Το μονο που θυμαμαι απ τη μανα ειναινοτι μου χε πεταξει μια μεγαλη συλλογη με καρτες ανατριχιλες που μου τις ειχε χαρισει ενας φιλος που δεν τις ηθελε. Ειναι το μονο που θυμαμαι να πεταει. 

Το σκηνικό που λες με τις κάρτες ποκεμον και την πολιμπαγκ.... Έγινε σε δημοτικό της Γλυφάδας ;;;; Στο έκτο;

Γιατί θυμάμαι ακριβώς ένα ίδιο περιστατικό εκεί. 

Επεξ/σία από lek88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τρελομπαλάκια πάντως ήταν κι αυτά μεγάλο κόλλημα. Άσε που έβγαιναν σε άπειρα χρώματα και σχέδια, ακόμα και σε 2-3 διαφορετικές υφές και μεγέθη. Ακόμα θυμάμαι πόσο εντυπωσιακό ήταν ένα χρυσό που είχα πετύχει αλλά και ένα διαφανές που στη μέση του είχε μια πεταλούδα. Η συλλογή μου υπάρχει ακόμα [γλίτωσε απ'τα χέρια της μάνας, yaaaay!] κλεισμένη σε ένα ντουλάπι στο πατρικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι λέγατε για τρελομπαλακια :P by the way κατι πηρε το ματι μου οτι πρεπει να πουλάνε ακομα σε αυτα τα σταντ με τον κερματοδέκτη

IMG_20180606_134156.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Ωωωω ναι τα είχα αυτά!! Αυτό με το μπλε μάτι συχνά το κράταγα στο χέρι μου και το χάιδευα. [ανώμαλη;]

Όχι μωρέ... ας πούμε οτι ο περίγυρός σου καλό θα ήταν να φυλάγεται λίγο... 😜 

ρε σεις! αυτο το έχουμε ποστάρει?
Image result for 90s toys

Υπάρχει ακόμα βέβαια τέτοιο :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα αυτό με τους ιπποπόταμους :P Και κάτι μεταλλικά αυτοκινητάκια από τα Jumbo(Πριν την δουν πολυμάγαζο),χωμένα σε σακούλες στο πατάρι 

hippos.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, raptorx είπε

Θυμήθηκα αυτό με τους ιπποπόταμους :P Και κάτι μεταλλικά αυτοκινητάκια από τα Jumbo(Πριν την δουν πολυμάγαζο),χωμένα σε σακούλες στο πατάρι 

hippos.jpg

Πωω ναι ρε φίλε! Οι ιπποπόταμοι... αγαπημένο κι αυτό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τρελομπαλάκια είχα φάει και εγώ χοντρό σκάλωμα. Είχαν γίνει τρελή εμμονή για όλα τα γυμνασιόπαιδα και λυκειόπαιδα της πόλης μου κάπου το 98 αν θυμάμαι καλά. Όλα τα περίπτερα και ψιλικατζίδικα που είχαν αυτόματους πωλητές έκαναν χρυσές δουλειές.

Από την συλλογή μου έχουν σωθεί ελάχιστα σε όχι και τόσο καλή κατάσταση. Λόγω της ζέστης και του ήλιου έχασαν την ελαστικότητα τους :(

Τάπες looney tunes μάζευα και εγώ με την αδερφή μου. Είχαμε και το άλμπουμ. Πρέπει να υπάρχει ακόμα σε ένα ντουλάπι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Αυτό με το μπλε μάτι συχνά το κράταγα στο χέρι μου και το χάιδευα. [ανώμαλη;]

Oχι, απλά έκανες προπόνηση!

Σορι νένυ δεν κρατήθηκα 😩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Stamer είπε

Όχι μωρέ... ας πούμε οτι ο περίγυρός σου καλό θα ήταν να φυλάγεται λίγο... 😜 

ρε σεις! αυτο το έχουμε ποστάρει?
Image result for 90s toys

Υπάρχει ακόμα βέβαια τέτοιο :)

Αυτό το πουλάνε ακόμα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...