Προς το περιεχόμενο

Οι έφηβοι χρησιμοποιούν ολοένα και λιγότερο το Facebook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου φαίνεται παντως αυτονοητο ενας νεος να εχει διαφορετικες αναγκες και απαιτησεις απο τις εφαρμογες του, απο οτι ο πατερας/παππούς του. 

 

Λογικα αυτο οδηγεί σε διαφορετικες messenging/social εφαρμογες/δίκτυα που απλα θα υπαρχει η δυνατοτητα αλληλεπιδρασης μεταξυ τους. 

 

Η μια (οποιοδηποτε) social πλατφόρμα για ολα δεν εχει πολυ μελλον. 

 

Ποιο πιθανο βλεπω μελλοντικα πολλα διαφορετικα "fb"  πχ ενα social δικτυο insomnia, ή ενα άλλο που θα λέγεται scroutz. 

 

Καλα το Snapchat εχει τελειωσει και απλα περιμενει την εξαγορα του μεσα στο 2018.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα ειναι για τον ουτσο σκοπος τους να εγλωβιζονται μυαλα και ανθρωποι,εχει χαθει η φυσικη επικοινωνια δια ζωσης ολη μερα πανω απο μια οθονη να τραβανε σελφις και κολους για να παιρνουν λαι κ .Σε καποιες περιπτωσεις λογω αποστασεων πχ αλλη χωρα ναι ειναι χρησιμα τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια μενουν στην ιδια γειτονια που αντι να μιλανε εστω και τηλεφωνικα στη καλυτερη,προτιμανε μυνηματακια φατσουλες κλπ κλπ ασε που ολα αυτα τα μεσα κοινωνικης παρακολουθησης για τους λιγους ειναι το κουτι της πανδωρας,αλλα εχει περασει οτι ειναι φυσιολογικο .Δηλαδη οταν δε τα ειχαμε πως εποικινωνουσαμε?με περιστερια?Και μην ακουσω οτι η τεχνολογια βοηθαει μονο κυριως ΕΛΕΓΧΕΙ ποτε μην το ξεχνατε να ειστε σε επαγρυπνυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, keysmith είπε

Άρα τι πάει στραβά;

...Οπότε πάμε στο άλλο "cafe" που δεν πάνε παππούδια.. Τόσο απλά! Τα στέκια είναι να αλλάζουν και ένας λόγος είναι ποιοι μαζεύονται εκεί..

Πέρα από αυτό, ο λόγος που εγώ πλέον χρησιμοποιώ περισσότερο Reddit παρά Facebook είναι το απαράδεκτο news feed.

Διαφημίσεις και μπερδεμένοι αλγόριθμοι. Για να δώ κάποιον ή κάτι που με ενδιαφέρει πρέπει να σκρολάρω καμμιά δεκαριά σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/6/2018 στις 1:59 ΠΜ, whoever81 είπε

Πέρα από αυτό, ο λόγος που εγώ πλέον χρησιμοποιώ περισσότερο Reddit παρά Facebook είναι το απαράδεκτο news feed.

Διαφημίσεις και μπερδεμένοι αλγόριθμοι. Για να δώ κάποιον ή κάτι που με ενδιαφέρει πρέπει να σκρολάρω καμμιά δεκαριά σελίδες.

ή να βάλεις addblocker (ublock origin) κόβει τα suggested   sponsored.. Αν και δεν είναι "τίμιο" καθώς έτσι συντηρείται το fb και δεν έχει συνδρομή (προσωπικά το έχω απενεργοποιημένο στο fb).

 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2018 στις 9:39 ΜΜ, Hal9000 είπε

Μελέτη που δημοσίευσε το Κέντρο Ερευνών Pew, φανερώνει την ολοένα και μικρότερη χρήση του Facebook από τους εφήβους,.

 

Κάποιοι τα λέγαμε ότι η νέα γενιά είναι χειρότερη από τις προηγουμενες, αλλά κάποιοι υποστηριζατε ότι η κάθε γενιά τα ίδια λέει για την επομενη. Τώρα ας λουστούμε τα -ελπιζω αναστρέψιμα- αποτελέσματα της αδράνειας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστη είδηση θα ήταν αν οι νέοι χρησιμοποιούν όλο και λιγοτερο τα social media. Τώρα αν έχει πτωτική πορεία το φβ αλλά ανεβαίνει το ιγκ δεν πάμε πουθενά! 

Η ηλεκτρονική "κοινωνική δικτύωση " δημιουργεί τεράστια προβλήματα στην πραγματική κοινωνικότητα του κάθε ατόμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, keysmith είπε

ή να βάλεις addblocker (ublock origin) κόβει τα suggested.. Αν και δεν είναι "τίμιο" καθώς έτσι συντηρείται το fb και δεν έχει συνδρομή (προσωπικά το έχω απενεργοποιημένο στο fb).

Εχω ad blocker (AdGuard adblocker) αλλά δεν μου κόβει τα suggested 😯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχουν τα suggested με το ad block; Δεν είναι banners, είναι native content. Πώς θα τα καταλάβει και για ποιο λόγο να τα κόψει το ad block;

Αν πραγματικά γίνεται θα ήθελα πολύ να μάθω πως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Τι σχέση έχουν τα suggested με το ad block; Δεν είναι banners, είναι native content. Πώς θα τα καταλάβει και για ποιο λόγο να τα κόψει το ad block;

Αν πραγματικά γίνεται θα ήθελα πολύ να μάθω πως.

sponsored  ήθελα να γράψω όχι suggested και τα καταλαβαίνει..  (μιλάμε για ublock origin, όχι την άλλη την αηδία τον add blocker*.* )

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, keysmith είπε

sponsored  ήθελα να γράψω όχι suggested και τα καταλαβαίνει..  (μιλάμε για ublock origin, όχι την άλλη την αηδία τον add blocker*.* )

Οκ, ναι σωστά. Το άλλο με μπέρδεψε 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά άλλα έχω μια απορία. Τι σχέση έχει το facebook με το youtube. Εντάξει η έρευνα δείχνει τι χρησιμοποιούν περισσότερο αλλά το αποτέλεσμα μάλλον δείχνει ότι αντί να γράφουν και κάτι (έστω και βλακεία) προτιμούν απλά να βλέπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου είναι ότι πρέπει να απαγορεύεται η εγγραφή στο facebook και γενικά στα social media στους κάτω των 18.

Είναι παράλογο και ανεύθυνο να βυθίζονται ανήλικοι άνθρωποι στην επιδημία του παθολογικού ναρκισσισμού που έχει δημιουργήσει το  facebook και το κάθε facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κόσμος περπατάει στον δρόμο,δεν βλέπει τι γίνεται και τι υπάρχει τριγύρω του.  😔

Στις καφετέριες παρέες ακόμα και ζευγάρια που κάθονται στο ίδιο τραπέζι αλλά δεν επικοινωνούν μεταξύ τους.  😐

Στο αυτοκίνητο πολλοί έχουν βάλει "αυτόματο πιλότο" γιατί μιλούν στο κινητό και στέλνουν μυνήματα.  😠

Στο σπίτι τους πάλι στο κινητό είναι ακόμα και στο κρεβάτι πριν κοιμηθούν.  😩

Οι έφηβοι επηρεάζονται απο τους μεγαλύτερους.

Φταίνε οι Γερμανοί,η Apple,η Samsung,ο ανάδρομος Ερμής,η Μέρκελ και ο Σόιμπλε.

ΥΓ:Σάπια λόγια και ιδέες και η πουτανιά σαν αρετή 

Και μετά τα 15 η παρθενιά είναι ντροπή...FFC

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...