Προς το περιεχόμενο

φωτογραφικη μηχανη για αρχαριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. βγάζω φωτογραφίες κυρίως με το κινητό και θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο με την φωτογραφία. για αυτό το λόγο θα ήθελα να πάρω μια φωτογραφική μηχανή για να κάνω πράξη όσα μαθαίνω και ίσως αργότερα να κάνω και κάποιο σεμινάριο. ποια φωτογραφική μηχανή θα μου προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο προηγούμενο θέμα 

 σου είπαν κάποιες επιλογές.

Έχει αλλάξει καθόλου το budget και το θέμα του μεγέθους, γιατί αν όχι, η rx100 που σου πρότεινε ο SeNNinha εκεί είναι σοφή επιλογή.

Αν έχει αλλάξει το θέμα με το μέγεθος του να την έχεις πάντα μαζί και θα θελήσεις αργότερα και άλλους φακούς, τότε υπάρχουν ενα σωρό επιλογές, τόσο σε καινούριες όσο και σε μεταχειρισμένες στα 250-350 που είχες αναφέρει ως budget.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Στο προηγούμενο θέμα 

 σου είπαν κάποιες επιλογές.

Έχει αλλάξει καθόλου το budget και το θέμα του μεγέθους, γιατί αν όχι, η rx100 που σου πρότεινε ο SeNNinha εκεί είναι σοφή επιλογή.

Αν έχει αλλάξει το θέμα με το μέγεθος του να την έχεις πάντα μαζί και θα θελήσεις αργότερα και άλλους φακούς, τότε υπάρχουν ενα σωρό επιλογές, τόσο σε καινούριες όσο και σε μεταχειρισμένες στα 250-350 που είχες αναφέρει ως budget.

Το θέμα του budget δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα αλλά έχει αλλάξει το θέμα του μεγέθους. Το ξανασκέφτηκα και δεν με πειράζει τόσο το μέγεθος. Αρκεί να βρω μια καλή φωτογραφική που να μπορέσω να αξιοποιήσω όσα μαθαίνω για την φωτογραφία και τις τεχνικές της. Βγάζω φωτογραφίες με το κινητό μου και κυρίως τοπία (πχ ουρανό θάλασσα βουνα graffiti στο δρομο κλπ) 

Επεξ/σία από Sofia vol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2018 στις 2:00 ΜΜ, Sofia vol είπε

Σε ευχαριστώ. Θα την έχω υπόψην μου. Έχεις να μου προτείνεις καμία άλλη;

Επειδή χρησιμοποιώ τη Sony a5000, η μηχανή αυτή σαν εμπειρία χρήσης είναι κακή. Δε θα το καταλάβεις ίσως, παρεκτός αν έχεις χρησιμοποιήσει κάποια άλλη μηχανή αυτής της κατηγορίας χρημάτων. Έλλειψη χειριστηρίων, άθλια οθόνη, πολύ κακή στεγανοποίηση (μπαίνει σκόνη μέσα ακόμα και αν τη χρησιμοποιείς πολύ προσεκτικά και δεν αλλάζεις φακούς), μέτριες επιδόσεις σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, προβλήματα με την επισκόπηση φωτογραφιών, κακά χρώματα σε JPEG's, (αν ασχολείστε με RAW θα δείτε μεγάλη διαφορά. Θα συνειδητοποιήσετε ότι ειδικά οι τόνοι του δέρματος στα JPEG's είναι απαράδεκτοι στην Sony), τραγικό φλας (συχνά δε λειτουργεί).
Με budget 350 ευρώ, και εφόσον το μέγεθος της μηχανής δεν είναι πρόβλημα, δες προς Canon 1300D που την έχουν τώρα με σταθεροποιημένο φακό στα 349 ευρώ (προσοχή! ο φακός να είναι IS ή IS II), ή την Panasonic GF7 που είναι μικρή. Η τελευταία, κρίνοντας από την GM1 που έχω (έχει τον ίδιο αισθητήρα) είναι σαφώς ανώτερη σαν εμπειρία χρήσης από την Sony.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εμπειρία έχει δείξει πως απο όσους παίρνουν entry level μηχανές DSLR, δεν αφιερώνουν τις άπειρες ώρες που χρειάζονται να ασχοληθούν σχετικά με την τέχνη της φωτογραφίας, για να μπορέσουν να πάρουν αξιοπρεπή αποτελέσματα ενώ επίσης το μεγαλύτερο μέγεθος αποκλείει την ευκολία να την έχουν πάντα μαζί τους.

Επίσης ο φακός της a5000 είναι υπερευρυγώνιος κάτι που για να έχεις σε DSLR σημαίνει πολλά λεφτά για τις ίδιες μοίρες και πάλι η εμπειρία έχει δέιξει πως η πληθώρα των χρηστών τραβάει περισσότερες φωτογραφίες σε ευρυγωνιο, παρά σε ζουμ.

Ξεκάθαρα όλα αυτά είναι θέμα προτεραιοτήτων που δυστυχώς ένας αρχάριος δεν μπορεί να αναλύσει σωστά. Μένω στο ότι οι περισσότερες DSLR τελικά πάνε άχρηστες κυρίως γιατί οι χρήστες δεν αφιέρωσαν 10άδες ώρες σε μελέτη και τελικά ήθελαν μια Point and shoot ή ακόμα καλύτερα στην εποχή μας, είναι περισσότερο καλυμμένοι με ένα καλό κινήτο

*Για την ιστορία η a5000 έχει απο τους μεγαλύτερους αισθητήρες σε αυτή την κατηγορία τιμής (και φυσικά μεγαλύτερο της gf7)

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θέλεις τσέπης κάμερα πηγαίνεις στη Sony rx100 m3 διαφορετικά βλέπεις τη Sony a6000 περίπου στα ίδια χρήματα  από εξωτερικό για καλύτερες τιμές.

Πρόσεξε η Sony a5000 έχει παιδικό σύστημα εστίασης συγκριτικά με τη a6000.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αξίζει η διαφορά των €100 μέχρι και το τελευταίο ευρώ  πάνω από το όριο που έβαλες.

Καταλαβαίνω ότι θέλεις να ασχοληθείς με τη φωτογραφία έτσι δεν είναι.

Και το μέγεθος είμαι θέμα είναι ανασταλτικός παράγοντας θα το καταλάβεις όταν πάρεις τη κάμερα σε πραγματικές συνθήκες βέβαια, απλά σκέψου το δύο φορές και τρεις δεν θα πείραζε...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 378 ευρώ (μαζί με ταχυδρομικά) παίρνεις από e-infin , τη Nikon D3400 , μαλλον κορυφαία entry-level dslr.

Σύγκριση με rx 100 III , εδώ , με a5000 εδώ ,  με gf7 εδώ ,  με 1300d εδώ  .

 

Συγκρίσεις αισθητήρων στο dxo mark 

Nikon D3400 vs Sony Cyber-shot DSC RX100 III vs Sony A5000

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ. Δεν εχω θεμα με το μεγεθος της φωτογραφικης πλεον γιατι αναγκαστικα καποια στιγμη δεν θα μπορω να το αποφυγω εφοσον θελω να ασχοληθω περισσοτερο με τη φωτογραφια και τις τεχνικες της. Οποτε και μεγαλυτερο να ειναι το μεγεθος δεν με πειραζει και θα προσπαθω οσο μπορω να την εχω μαζι και να εξασκουμαι. Τις εχω δει και τις σκεφτομαι κι εγω την canon eas 1300d και τη nikon d3400. Επειδη δεν θα την παρω τωρα αμεσως καθως μαζευω τα λεφτα εχω λιγο ακομα χρονο να το ψαξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζεψε τα λεφτα και δες και στις μεταχειρισμενες, μηπως και γλυτωσεις το τερμα entry σωμα και τον entry φακο, οχι οτι εχει σημασια στην αρχη, αλλα τουλαχιστον μπορει να γλυτωσεις καποια λεφτα αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sphinxgr είπε

*Για την ιστορία η a5000 έχει απο τους μεγαλύτερους αισθητήρες σε αυτή την κατηγορία τιμής (και φυσικά μεγαλύτερο της gf7)

Ναι, αλλά δεν έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας. Το ξέρω γιατί χρησιμοποιώ τόσο την Sony a5000 όσο και την Panasonic GM1 (που δεν υπερέχει σε τίποτα της GF7). Κι εγώ έκανα το λάθος να την προτείνω ως αγορά βασιζόμενος στη σχέση μέγεθος_αισθητήρα / τιμή. Για τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δε το συζητάω καν. Πολύ πίσω. Τώρα, για τη Nikon D3400 που σκέφτεται να αγοράσει η φίλη, εάν βέβαια μαζέψει τα χρήματα. Εάν δεν έχει πρόβλημα με το μέγεθος, είναι εξαιρετικό φωτογραφικό εργαλείο για αρχάριο. Και με τους άπειρους φτηνούς φακούς που μπορεί να βρει, καλή επένδυση για να μάθει φωτογραφία. Προσωπικά αν και μου αρέσουν περισσότερο οι mirrorless από τις DSLR, δε τις θεωρώ καλή επιλογή για αρχάριο, (με την εξαίρεση βέβαια του συνειδητοποιημένου εκείνου χρήστη που ξέρει ότι θέλει φορητότητα κλπ.) Η σχέση απόδοσης / τιμής είναι μικρότερη από τις entry level DSLR. Που θα βρει mirrorless με σκόπευτρο σε τιμή 350 - 400 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν θα προτεινα σε κανεναν σημερα μια dslr εκτος απο πολυ συνειδητοποιημένους πορωμενους με την φωτογραφια (που βεβαιως δεν εχουν αναγκη την δικη μου συμβουλη...!!).

DSLR σημαινει μεγαλος ή μικρός φωτογραφικος σακος παντα μαζι σου! Ποιος το κάνει; Ποιος εχει μαζι του στο αυτοκινητο εστω τα φωτογραφικα του εαν δεν εχει βγει ως επι τουτου γι φωτογραφικη βολτα; Ποσε φωτο θα βγαλετε τυχαια με μια DSLR? Ποσες με μια φωτογραφικη που χωραει σε τσεπη ή εστω στο τσαντακι σας; Πόσο θα βελτιωθειτε εαν βγαλετε 50 φωτογραφιες και πόσο θα βελτιωθειτε εαν βγάλετε 500 φωτογραφίες; Ξερετε ποσες DSLR καθονται σε ντουλαπια και χρησιμοποιουνται τελικα τα κινητα αντι για αυτες;

Ναι οι DSLR ειναι πιο value for money αλλα στο τελος θα σε κρατησουν πιο πισω. Θα σε εξελιξουν πιο αργα. Εκτος κι αν οπως ειπα εισαι πραγματικα τρελαμενος με την φωτογραφια και οχι απλα ενθουσιασμενος προσωρινα.

Εαν φτασεις στα ορια μια οποιαδηποτε φωτογραφικη τοτε ηδη ξερεις τι ακριβως ζητας απο την επομενη φωτογραφικη σου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Με 378 ευρώ (μαζί με ταχυδρομικά) παίρνεις από e-infin , τη Nikon D3400 , μαλλον κορυφαία entry-level dslr.

Σύγκριση με rx 100 III , εδώ , με a5000 εδώ ,  με gf7 εδώ ,  με 1300d εδώ  .

Συγκρίσεις αισθητήρων στο dxo mark 

Nikon D3400 vs Sony Cyber-shot DSC RX100 III vs Sony A5000

'Ετσι είναι, όπως έχω διαπιστώσει κι εγώ εμπειρικά. Δεν έχω πάντως άμεση εμπειρία από Canon 1300D αλλά από Canon 700D (κακή!), Canon 450D (καλή!)  και Canon 750D (καλή!).

Πάντως ενώ από όλες αυτές το cameradecision δίνει καλύτερη βαθμολογία στην Panasonic GF7, γεγονός είναι ότι πρόκειται για πολύ διαφορετικής λογικής φωτογραφικό εργαλείο και η συνολικη βαθμολογία αθροίζει πολύ ετερόκλητα πράγματα. Ενώ η Panasonic έχει πάρα πολλά χαρακτηριστικά και πολύ καλή ποιότητα εικόνας, δε τη θεωρώ κατάλληλη για εκμάθηση φωτογραφίας. Δεν έχει σκόπευτρο (αν και η οθόνη είναι διαμάντι) και δεν είναι τόσο εύκολο να έχεις πρόσβαση σε καλούς και φτηνούς φακούς. Θεωρώ ότι υπάρχουν δύο είδη αρχαρίου. Αυτός που θέλει να αγοράσει φωτογραφική για να την έχει μαζί του σε κάθε ευκαιρία και να μην πολυσκοτίζεται  με πολλά, φακούς κλπ (Panasonic!) και αυτός που τη θέλει για να έχει μια βάση να μάθει περισσότερα (Canon / Nikon).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...