Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Binance είχα από παλιά λογαριασμό. Επειδή όμως κυρίως χρησιμοποιώ app στο κινητό για όλα αυτά, το app του binance μου φαινόταν αχανές. Για αυτό και είχα πάει σε kraken.

 

Δεν ξέρω αν την βελτίωσαν ή αν εγώ απλά.την καταλαβαίνω καλύτερα τώρα πια, αλλά μου φαίνεται πιο εύκολη τωρα 

Binance πλατφορμα ψιλοχάλια... αλλά δεν εχεις επιλογες αν θες νομισματα

8 ώρες πριν, ribo7 είπε

Παιδιά στο Kraken ποια νομίσματα πιστεύετε αξίζουν για staking?

dot? ksm?
 

dot σιγουρα με 12% αν εχεις πολλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, tryxx1 είπε

dot σιγουρα με 12% αν εχεις πολλά....

Πόσα θεωρούνται "πολλά"? 😛
Προς το παρόν δεν έχω dot αλλά για να έχω μια αίσθηση πόσα θα έχει νόημα να αγοράσω? Ξέρω, όσο πιο πολλά, τόσο το καλύτερο. Αλλά αν βάλω π.χ. 100-200€ θα έχει νόημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, καινούριος είμαι και θέλω να αγοράσω BTC με τραπεζική μεταφορά και έχω απορία με το SEPA.

Σε όποιο exchange και αν έχω κοιτάξει, σε αυτούς που δέχονται EUR, λέει SEPA Bank Transfer, ενώ σε όλους τους άλλους (που δέχονται π.χ. GBP, USD, κτλ.) λέει σκέτο Bank Transfer.

Το SEPA σημαίνει αυτόματα Bank Transfer των Ευρωπαίων ή είναι κάτι άλλο ειδικό;

Στην Πειραιώς έχω τον λογαριασμό μου. Αν π.χ. θέλω να στείλω EUR σε κάποιον από αυτά τα exchanges (που δέχεται μόνο SEPA Bank Transfer), κάνω ό,τι κάνω οποτεδήποτε θέλω να στείλω λεφτά σε κάποιον ή θα πρέπει να δηλώσω/ενεργοποιήσω το SEPA πρώτα;

Αν έχω καταλάβει καλά, μετράει αυτόματα SEPA από μόνο του. Δηλαδή τραπεζική μεταφορά ανάμεσα σε Ευρωπαϊκούς τραπεζικούς λογαριασμούς, χωρίς να χρειαστεί να ενεργοποιήσω κάτι περαιτέρω εγώ. (αλλά είπα να ρωτήσω εδώ, γιατί μην πάω για μαλλί και βγώ κουρεμένος)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marin368 είπε

Ρε παιδιά, καινούριος είμαι και θέλω να αγοράσω BTC με τραπεζική μεταφορά και έχω απορία με το SEPA.

Σε όποιο exchange και αν έχω κοιτάξει, σε αυτούς που δέχονται EUR, λέει SEPA Bank Transfer, ενώ σε όλους τους άλλους (που δέχονται π.χ. GBP, USD, κτλ.) λέει σκέτο Bank Transfer.

Το SEPA σημαίνει αυτόματα Bank Transfer των Ευρωπαίων ή είναι κάτι άλλο ειδικό;

Στην Πειραιώς έχω τον λογαριασμό μου. Αν π.χ. θέλω να στείλω EUR σε κάποιον από αυτά τα exchanges (που δέχεται μόνο SEPA Bank Transfer), κάνω ό,τι κάνω οποτεδήποτε θέλω να στείλω λεφτά σε κάποιον ή θα πρέπει να δηλώσω/ενεργοποιήσω το SEPA πρώτα;

Αν έχω καταλάβει καλά, μετράει αυτόματα SEPA από μόνο του. Δηλαδή τραπεζική μεταφορά ανάμεσα σε Ευρωπαϊκούς τραπεζικούς λογαριασμούς, χωρίς να χρειαστεί να ενεργοποιήσω κάτι περαιτέρω εγώ. (αλλά είπα να ρωτήσω εδώ, γιατί μην πάω για μαλλί και βγώ κουρεμένος)

Ευχαριστώ

καλημερα χρονια πολλα
με ολα αυτα που εγραψες μπερδεψες και εμενα,
επειδη εισαι καινουργιος, υπαρχουν απειρα βιντεακια πως κανουμε καταθεση
ειναι μια απλη καταθεση οπως οταν κανεις σε δεη,κινητο
τους βαζεις χρηματα στo iban μετα απο 1-2 μερες εμφανιζονται στο αππ που εχεισ και αγοραζεισ το νομισμα που θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makiss8 είπε

καλημερα χρονια πολλα
με ολα αυτα που εγραψες μπερδεψες και εμενα,
επειδη εισαι καινουργιος, υπαρχουν απειρα βιντεακια πως κανουμε καταθεση
ειναι μια απλη καταθεση οπως οταν κανεις σε δεη,κινητο
τους βαζεις χρηματα στo iban μετα απο 1-2 μερες εμφανιζονται στο αππ που εχεισ και αγοραζεισ το νομισμα που θελεις

Ωραία, οπότε όταν είμαι στο online banking, είτε θέλω να στείλω σε κάποιον με SEPA, είτε σε κάποιον άλλον σε κάποια ελληνική τράπεζα, είναι ένα και το αυτό; Δεν χρειάζεται να δηλώσω ότι αυτή η μεταφορά θέλω να γίνει μέσω SEPA, ούτε χρειάζεται να πάω στην Πειραιώς και να ανοίξω λογαριασμό SEPA, σωστά;

Απλά IBAN του ατόμου που μου πουλάει BTC και το σύστημα καταλαβαίνει αυτόματα ότι είναι SEPA bank transfer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, marin368 είπε

Ωραία, οπότε όταν είμαι στο online banking, είτε θέλω να στείλω σε κάποιον με SEPA, είτε σε κάποιον άλλον σε κάποια ελληνική τράπεζα, είναι ένα και το αυτό; Δεν χρειάζεται να δηλώσω ότι αυτή η μεταφορά θέλω να γίνει μέσω SEPA, ούτε χρειάζεται να πάω στην Πειραιώς και να ανοίξω λογαριασμό SEPA, σωστά;

Απλά IBAN του ατόμου που μου πουλάει BTC και το σύστημα καταλαβαίνει αυτόματα ότι είναι SEPA bank transfer.

,οπα ειπα  ΜΟΝΟ για την εφαρμογη μεταφορα,

θα αγορασεις νομισμα απο ατομο ? εισαι σιγουρος?

πως θα στα μεταφερει τα νομισματα? που?

πατατα μυριζομαι θα γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, makiss8 είπε

,οπα ειπα  ΜΟΝΟ για την εφαρμογη μεταφορα,

θα αγορασεις νομισμα απο ατομο ? εισαι σιγουρος?

πως θα στα μεταφερει τα νομισματα? που?

πατατα μυριζομαι θα γινει

Από το Bisq network, γιατί θέλω μόνο decentralized exchanges. Ούτε Binance, ούτε Coinbase, ούτε οποιοδήποτε άλλο exchange μου ζητάει KYC, ταυτότητες, ΑΦΜ, κτλ. (και γιατί όχι και εξετάσεις αίματος ή DNA, έλεος δλδ)

Σ' ευχαριστώ που πας να μου κρούσεις τον κώδωνα του κινδύνου, ωστόσο αν γίνεται, βοήθησέ με να καλύψουμε το θέμα SEPA, πρώτα, μιας και είτε σε legit πωλητή πάω (αλλά είτε και σε απατεώνα να πήγαινα), μέσω SEPA θα γίνει.

Οπότε σύμφωνα με τα όσα είπα προηγουμένως, το έχω καταλάβει πλήρως το SEPA, ή είναι κάποια διευκρίνηση που αγνοώ;

Ευχαριστώ ✌️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Doubt είπε

SEPA Bank Transfer

Google it

 

I did.

Πριν κάνω thread εδώ για την ακρίβεια. Και το πρώτο που βγήκε ήταν αυτό:

Προσαρμοζόμαστε στο SEPA | Τράπεζα Πειραιώς https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/sepa

Το «Προσαρμοζόμαστε» ήταν που με έκανε να ρωτήσω εδώ για να είμαι σίγουρος.

Διότι όποιος κάνει το λάθος να ρωτήσει κατευθείαν στο Twitter της Πειραιώς, απαντάει μόνο bot (ανεξάρτητα αν ρωτήσεις για crypto ή για κάτι πιο «καθημερινό»)

Θέλεις να μου πεις αν έχω κάνει κάποιο λάθος στον τρόπο που έχω αντιληφθεί το τι είναι SEPA;

Σ' ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, marin368 είπε

I did.

Πριν κάνω thread εδώ για την ακρίβεια. Και το πρώτο που βγήκε ήταν αυτό:

Προσαρμοζόμαστε στο SEPA | Τράπεζα Πειραιώς https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/sepa

Το «Προσαρμοζόμαστε» ήταν που με έκανε να ρωτήσω εδώ για να είμαι σίγουρος.

Διότι όποιος κάνει το λάθος να ρωτήσει κατευθείαν στο Twitter της Πειραιώς, απαντάει μόνο bot (ανεξάρτητα αν ρωτήσεις για crypto ή για κάτι πιο «καθημερινό»)

Θέλεις να μου πεις αν έχω κάνει κάποιο λάθος στον τρόπο που έχω αντιληφθεί το τι είναι SEPA;

Σ' ευχαριστώ.

Σε μένα το πρώτο που βγήκε ήταν αυτό, το οποίο θεωρώ πληρέστατο.

https://www.bankofgreece.gr/kiries-leitourgies/systhmata-plhrwmwn-diakanonismou/pliromes-lianikis/sepa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2021 στις 10:08 ΠΜ, ribo7 είπε

Πόσα θεωρούνται "πολλά"? 😛
Προς το παρόν δεν έχω dot αλλά για να έχω μια αίσθηση πόσα θα έχει νόημα να αγοράσω? Ξέρω, όσο πιο πολλά, τόσο το καλύτερο. Αλλά αν βάλω π.χ. 100-200€ θα έχει νόημα?

100 e παιρνεις πχ 4 dots... ta κάνεις staking με 12% τον χρόνο ...πληρωνεσαι κάθε βδομαδα αν θυμαμαι καλα΄//

δλδ αναλογα ποσο θα παιξει η τιμη τοudot... πχ μενει η ιδια θα πάρεις σε ένα χρονο 12 ε... αν πέσει.... η ανεβει λιγο διαφορετικα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, τον καταλαβαίνω τον υπολογισμό. Απλά βλέπω ότι για μερικά νομίσματα που το % κέρδους δεν είναι σταθερό και είναι της φάσης "όσα πιο πολλά έχεις, τόσες περισσότερες πιθανότητες για το proof of staking και άρα κέρδος". Αλλά αν το dot όντως έχει σταθερό ποσοστό, ίσως αξίζει. Τώρα για την τιμή του, δε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νέα σήμερα είναι η αίτηση της Fidelity στις ρυθμιστικές αρχές της αμερικής για το πρώτο bitcoin ETF

https://www.msn.com/en-us/money/other/global-funds-giant-fidelity-joins-the-race-for-the-first-us-bitcoin-etf/ar-BB1eWSsB

https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1852317/000119312521092598/d133565ds1.htm

για να καταλάβουμε η fidelity είναι ένα από τα μεγαλύτερα επενδυτικά fund στον κόσμο με πάνω από 4 τρις δολάρια σε κεφάλαια που διαχειρίζεται. 

Aπό την άλλη ότι αίτηση είχε γίνει στη παρελθόν για κάποιο ETF είχε απορριφθεί αν και την ίδια ώρα στον Καναδά διαπραγματεύονται ήδη δύο ETF στο Bitcoin. 

To άλλο νέο είναι ότι η Tesla άνοιξε τις πληρωμές για αμερική και εκεί με Bitcoin. Οι πληρωμές γίνονται κατευθείαν σε δικό της node με ένα open source πρόγραμμα ενώ δεν μετατρέπονται σε fiat money γιατί η εταιρεία παίρνει απευθείας Bitcoin σε δικό της wallet.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tryxx1 είπε

Μέχρι το ΕΤΗ να ολοκληρωσει τη δουλειά ...τα fees στον ουρανό...

https://www.theblockcrypto.com/post/99511/ethereum-scaling-solution-optimism-delays-mainnet-launch-estimates-july

για το Ethereum η λύση με τα fee δεν είναι καθόλου εύκολη καθώς το νέο σύστημα που πάνε να φτιάξουν στην κυριολεξία είναι τελείως στον αέρα. Νομίζω ούτε οι ίδιοι δεν έχουν ένα ξεκάθαρο πλάνο πως θα το κάνουν.

Όπως έχουν πει ουσιαστικά πάνε να δημιουργήσουν ένα νέο βελτιωμένο blockchain με τα δικά του token όπου κάπως θα μπορέσουν να μεταφέρουν την ιδιοκτησία των token εκεί καθώς και μέρος των smart contract που τρέχουν ήδη στο ethereum αν και αυτό δεν είναι και τόσο σίγουρο. 

Δλδ τώρα μιλάμε για εγχείρημα που λόγο της πολυπλοκότητας του είναι τελείως απίθανο να γίνει. 

Παιδιά για να μην κοροιδευόμαστε. Δεν υπάρχει λύση στα blockchain συστήματα για scaling πέρα το second layer συστήματα που θα πατάνε πάνω στα συστήματα. Στο bitcoin αυτό γίνετε πανεύκολα λόγο των multisig συναλλαγών. Στο ethereum που τα πάντα πρέπει να  γίνουν smart contract είναι πολύ ποιο περίπλοκη μια τέτοια διαδικασία και ενέχει και μεγάλους κινδύνους για hacking. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...