Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, stylish είπε

Ειπα και εγω να ασχοληθω.

Εχω κατεβασει την εφαρμογη crypto.com και αγορασα xrp, vethor token. 

Χρησιμοποιει καποιος αυτο το app?

Πιστευετε οτι επραξα λαθος; Καλυτερα ολες οι αγοραπωλησιες να ειναι μεσα απο το app της revolut?

 

Η Crypto με διάφορους τρόπους "σπρώχνει" το δικό της coin (CRO) και έχει μίνιμουμ όρια όταν αγοράζεις κάτι, π.χ. 15€ και άνω.

Το έχω κι εγώ το app αλλά δεν έχω επενδύσει ούτε σεντς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

 

Η Crypto με διάφορους τρόπους "σπρώχνει" το δικό της coin (CRO) και έχει μίνιμουμ όρια όταν αγοράζεις κάτι, π.χ. 15€ και άνω.

Το έχω κι εγώ το app αλλά δεν έχω επενδύσει ούτε σεντς.

απο ποιες εφαρμογες αγοραζετε και γενικα ποιες χρησιμοποιειτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

απο ποιες εφαρμογες αγοραζετε και γενικα ποιες χρησιμοποιειτε;

Απο binance είτε το σάιτ είτε το app. Η μεγαλύτερη ποσότητα σε altcoins + πραγματικά άμεσες συναλλαγές για μικρά ποσά με κάρτα κατευθείαν . (ενδεικτικά σε 10'' έχουν μπεί τα χρήματα στο wallet.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

Αν βαλεις τιμη στο limit η εντολη ΔΕΝ θα ειναι market  μολις χτυπηθει το stop,οποτε υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ εκτελεστει.

Καλυτερα αστο κενο ή δωσε μια τιμη χαμηλότερη κατα 2-3% για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Να το αφήσει κενό δεν μπορεί. Αλλά ναι.... Σε μια μεγάλη απότομη πτώση δεν θα εκτελεστεί. Στο kraken έχει εντολή stop loss που όταν πέσει πουλάει σε τιμή market.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stylish είπε

Οταν λες ανταλακτηρια ποια εννοεις; Την εφαρμογη που ανεφερα την γνωριζεις; ειναι safe να συνεχισω εκει; 

Δεν μπορω να βρω τροπο για απευθειας μεταφορά σε τραπεζικο λογαριασμο, οταν φτασει ενα ποσοστο αυξησης σε account. 

Εσεις κανετε sale παιρνοντας αλλα crypto ή τα στελνετε στον λογαριασμο σας σε Euro?

 

Εγώ χρησιμοποιώ binance και ελάχιστα kucoin και gate.io . Υποθέτω ειναι ασφαλές και το crypto.com αλλά όπως αναφέρθηκε νομίζω έχει ελάχιστη αγορα. 

Μεταφορα απο εθνική σε revolut και απο εκεί binace σε πέντε λεπτά χωρίς προμήθειες .

Στη binance στέλνεις (deposit)  fiat money (euro,dolars, etc)  και τα μετατρεπεις εκεί σε usdt ,busd κάποιο stable coin για να έχεις μια βάση για trade.  Το αντίστροφο για να τα πάρεις. Stable coin (usdt,busd) μετατροπή σε fiat (euro,dollars) και τα στέλνεις (withdraw) στον λογαριασμό σου (revolut).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sheik είπε

Εγώ με revolut σε coinbase και binance δεν μπόρεσα να κάνω αγορά μου βγάζει στο app της revolut ότι είναι unsupported ο έμπορος και μιλώντας με το support τους μου είπαν δεν υποστηρίζουν exchange brokers και κάτι τέτοια

Δοκίμασε να κάνεις μεταφορά χρημάτων sepa από Revolut σε coinbase ή binance και θα φτάσουν αμέσως και χωρίς κάποια επιπλέον επιβάρυνση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2021 στις 5:10 ΜΜ, panosdes είπε

Το doge εχει καποιο use , η ειναι απλα hype +elon musk?

το χω απορια δηλ..

Οκ, ολη η αγορα crypto ειναι σε μεγαλο εως τρομαχτικο βαθμο overvalued Και θα γινει correction σοβαρο καποια στιγμη ( αναποφευκτο), 

Αλλα πχ καποια projects εχουν καποια σημαντικη αξια.

Το doge ( οπως κ αλλα βεβαια ) τι προσφερει? 

Τίποτα.

Σχεδόν όλα τα νομίσματα είναι αέρας κοπανιστός.

Ο μόνος που μιλάει και προσπαθεί να κάνει κάτι είναι ο Hoskinson (Cardano).

Είναι ο μόνος που πάει να συνδέσει το νόμισμά του με την πραγματικό κόσμο, έτσι ώστε ότι και να γίνει να μην μπορεί να μηδενίσει.

Εκτός από 3-5 νομίσματα (συμπεριλαμβανομένου Tether) όλα τα υπόλοιπα άνετα μπορούν να χάσουν 90% της αξίας τους.

Ερώτηση:

Παίζει κανείς καθημερινά με trading?

Δεν μιλάω να αγοράσεις 10 μπιτκοιν, να τα αφήσεις και μετά από 1 χρόνο να δεις πόσο ανέβηκε.

Ρωτάω για την βρώμικη δουλειά, shorting, scalping, κτλ.

Αν ναι υπάρχει καμιά ενότητα εδώ στο insomnia καθαρά για αυτό; (έψαξα και δεν βρήκα τίποτα, μόνο για forex)

Όσον αφορά για το ντοτζ ... πουλήστε αγαπούλες.

Είναι αέρας, κλασικός, από τους κοπανιστούς.

Ανέβηκε γιατί είπε μία παπαριά ο έλον.

Ο Χοσκινσον το πάει ένα βήμα πιο πέρα: Είναι εύκολο να αποδειχθεί ότι δεν προσφέρει τίποτα αυτό το νόμισμα, αλλά το κακό της υπόθεσης είναι ότι μπορεί να φοβήσει τους επενδυτές με απάτες τύπου ντοτζ.

Σημερινό του βίντεο: 

 

Επεξ/σία από volman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει γεμισει το internet , το y tube , twitter < οπου κ αν κοιταξεις ξεπηδανε καθημερινα projects που μοιαζουν scams και τα περισσοτερα ειναι κιολας.

Ειμαστε τοσο μεσα σε bull run, που ακομα κ μερικα απο αυτα  ,  κανουν τρελες αποδοσεις. δειτε περιπτωσεις safemoon , elongate κτλ. 

Ερωτηση αν γνωριζετε (σορυ αν εχω ξαναρωτησει)

Υπαρχει τροπος να καταθεσεις με πολυ αμεσο τροπο ποσο σε λογαριασμο (πχ binance -kucoin) διχως τις απιστευτες προμηθειες του simplex , banxa κτλ που μου βγαζουν ως επιλογη , χρησιμποιωντας καρτα? ( sepa εμβασμα θελει το γ....μενο μερες)

Δυστυχως η επιλογη μεταφορας crypto coin απο αλλο ανταλλακτηριο δεν παιζει.

 

Επεξ/σία από panosdes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, panosdes είπε

Εχει γεμισει το internet , το y tube , twitter < οπου κ αν κοιταξεις ξεπηδανε καθημερινα projects που μοιαζουν scams και τα περισσοτερα ειναι κιολας.

Ειμαστε τοσο μεσα σε bull run, που ακομα κ μερικα απο αυτα  ,  κανουν τρελες αποδοσεις. δειτε περιπτωσεις safemoon , elongate κτλ. 

Ερωτηση αν γνωριζετε (σορυ αν εχω ξαναρωτησει)

Υπαρχει τροπος να καταθεσεις με πολυ αμεσο τροπο ποσο σε λογαριασμο (πχ binance -kucoin) διχως τις απιστευτες προμηθειες του simplex , banxa κτλ που μου βγαζουν ως επιλογη , χρησιμποιωντας καρτα? ( sepa εμβασμα θελει το γ....μενο μερες)

Δυστυχως η επιλογη μεταφορας crypto coin απο αλλο ανταλλακτηριο δεν παιζει.

 

Διάβασε πιό πάνω . Μέσω revolute άμεσα χωρίς προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, volman είπε

Οσον αφορά για το ντοτζ ... πουλήστε αγαπούλες.

Είναι αέρας, κλασικός, από τους κοπανιστούς.

Ανέβηκε γιατί είπε μία παπαριά ο έλον.

Ο Χοσκινσον το πάει ένα βήμα πιο πέρα: Είναι εύκολο να αποδειχθεί ότι δεν προσφέρει τίποτα αυτό το νόμισμα, αλλά το κακό της υπόθεσης είναι ότι μπορεί να φοβήσει τους επενδυτές με απάτες τύπου ντοτζ.

Σημερινό του βίντεο: 

 

Δεν πιστεύω οτι ανέβηκε επειδή είπε κάτι ο elon. Το υποστηριζει, αλλα συνέχεια λέει για το doge. Δεν ανεβαίνει παντα. Υπάρχουν πολλές ομάδες και whales πίσω από τέτοια pumps. Και ναι προφανώς είναι αέρας κοπανιστος.

 

Για κάποιον αρκετά τρελό να επενδύσει τώρα σε doge, μπορεί να ειναι καταδίκη ή μια μεγάλη αλλαγή προς το καλύτερο. Κανείς δεν ξέρει. Το ρίσκο είναι μεγάλο και δεν είναι για ολους.

 

Όσο για το cardano.... Μακάρι να προχωρήσει όπως πρέπει. Όχι μόνο γιατί έχω αρκετά αλλά και γιατί φαίνεται σωστό το project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην μηδενίζουμε τα projects. Υπαρχουν αρκετα αξιολογα με καλες ομαδες προγραμματιστων, με οραμα, roadmap , προοπτικες.

Ethereum, Cardano, Polkadot, Uniswap, Chainlink, Vechain, Theta, Avalanche και αρκετα ακομη μικροτερης κεφαλαιοποίησης.

Ασχετα που η τιμη τους δεν ανταποκρινεται στη γενικοτερη προσφορα τους στο οικοσυστημα.

Καποια στιγμη θα αποδωσουν καλυτερα .

Για το Cardano συγκεκριμενα , οταν κυκλοφορησει το καλοκαιρι το Goguen, με smart contracts , με τη δημιουργια dapps , πολλοι προβλεπουν χρηματιστηριακα να εκτοξευθει η κεφαλαιοποιηση του και να ανελθει στο top 3-4 των coins.

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που βλέπω 2 μέρες που μπήκα λίγο στην όλη φάση είναι πως ΌΛΑ τα κρυπτονομισματα ξεκίνησαν με αξια κάτω από 1 σεντ ή 1 χιλιοστο και όλα μετά από κάποιο διάστημα (μεγάλο ή μικρό) έφτασαν δολάριο ή λίγο λιγότερο. Άρα για κάποιον μικροεπενδυτη που παίζει με ψιχουλα(σαν εμένα και άλλους) και θέλει να βγάλει ένα μικρό κέρδος αν με το που εισάγεται ένα στο σύστημα αν αγοράσεις  έστω λίγα ευρώ και τα ξεχάσεις, μετά από κανένα χρόνο ίσως τα δεις να έχουν 100-1000πλασιαστει. 

 

Ο φίλος πιο πίσω όσο αφορά το doge το οποίο ναι στάνταρ είναι μια φούσκα, αν είχε κρατήσει το 1.5μυριο coins του τώρα θα είχε μισό μυριο ευρώ περίπου 

Επεξ/σία από sheik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sheik είπε

Εγώ αυτό που βλέπω 2 μέρες που μπήκα λίγο στην όλη φάση είναι πως ΌΛΑ τα κρυπτονομισματα ξεκίνησαν με αξια κάτω από 1 σεντ ή 1 χιλιοστο και όλα μετά από κάποιο διάστημα (μεγάλο ή μικρό) έφτασαν δολάριο ή λίγο λιγότερο. Άρα για κάποιον μικροεπενδυτη που παίζει με ψιχουλα(σαν εμένα και άλλους) και θέλει να βγάλει ένα μικρό κέρδος αν με το που εισάγεται ένα στο σύστημα αν αγοράσεις  έστω λίγα ευρώ και τα ξεχάσεις, μετά από κανένα χρόνο ίσως τα δεις να έχουν 100-1000πλασιαστει. 

 

Ο φίλος πιο πίσω όσο αφορά το doge το οποίο ναι στάνταρ είναι μια φούσκα, αν είχε κρατήσει το 1.5μυριο coins του τώρα θα είχε μισό μυριο ευρώ περίπου 

Με αυτή την φιλοσοφία συμφωνώ να αγοράσεις κάτι που συνολικά θα ξοδέψεις χ ποσό, αλλά να το θεωρήσεις χαμένο εξ αρχής.

Αν σου κάτσει θα βγάλεις τα έξοδα για το μπουκάλι ουίσκι στον αγαπημένο σου τραγουδιστή για να το γιορτάσεις.

Δεν θα ξαναβγει άλλο bitcoin.

Το επόμενο μπουμ θα γίνει όταν ενσωματωθεί στην πραγματική οικονομία. Αυτό μόνο το καρδάνο το προσπαθεί και θέλει ο χόσκινσον να αντικαταστήσει, ουσιαστικά, το μπιτκοιν.

Για τον φίλο παραπάνω που αναφέρει τα άλλα νομίσματα, συμφωνώ εν μέρει.

Σε περιόδους ύφεσης όμως τα κρύπτο θα είναι από τους πρώτους που θα χάσουν το 90% της αξίας τους, συμπεριλαμβανομένου του καρδάνο που έχω μόνο καλά λόγια να πω.

Αν δεν προλάβει ο χόσκινσον να δει καρπούς από της επαφές που κάνει τόσα χρόνια στην Αφρική πριν το επόμενο κρασ, ακόμα και αυτό υπάρχει πιθανότητα να μηδενίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, volman είπε

Ερώτηση:

Παίζει κανείς καθημερινά με trading?

Δεν μιλάω να αγοράσεις 10 μπιτκοιν, να τα αφήσεις και μετά από 1 χρόνο να δεις πόσο ανέβηκε.

Ρωτάω για την βρώμικη δουλειά, shorting, scalping, κτλ.

 

Binance Phemex...  .. παίρνεις πολλά χάνεις πολλά.. το τελευταίο πιο σίγουρο!!! εκτός αν παίζεις λιγα  με όχι τεράστιο leverage.. οχι πάνω απο 10... αν σορτάριζες το dodge στα ψηλά θα ήσουν πλούσιος...χαααααα

εγω αντι shell πατησα κατα λάθος buy!!!! ευτυχώς είδα το PNL γρήγορα  να αρχίζει να κοκκινιζει και λέω τι δι'άβολο συμβαίνει αφού το σορτάρισα!!! Βγήκα αμεσως !!!!

Πολύ κουβέντα για το doge... Υπάρχει μια πιο πειστική θεωρία εκτός τα tweets toy Elon.. Φυσικά κι αυτά συνέβαλλαν αλλά δείτε πια νομίσματα υποστηρίζει η RobinHood.... εκεί παίζονται πολλά λεφτα οχι μονο σε κρυπτο  είναι περιεργο ανταλλακτήριο  gamestop σκλπ...

Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, και φυσικά DOgecoin. Ολα έχουν τρέξει τρελλά...τελευταία... γιατι όχι και το doge... Βέβαια το που θα πάει είναι άλλη κουβεντα...  ήδη έπεσε στη μέση.. Αλλά και τα καλά projects θα διασωθούν;;;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, sheik είπε

Εγώ αυτό που βλέπω 2 μέρες που μπήκα λίγο στην όλη φάση είναι πως ΌΛΑ τα κρυπτονομισματα ξεκίνησαν με αξια κάτω από 1 σεντ ή 1 χιλιοστο και όλα μετά από κάποιο διάστημα (μεγάλο ή μικρό) έφτασαν δολάριο ή λίγο λιγότερο. Άρα για κάποιον μικροεπενδυτη που παίζει με ψιχουλα(σαν εμένα και άλλους) και θέλει να βγάλει ένα μικρό κέρδος αν με το που εισάγεται ένα στο σύστημα αν αγοράσεις  έστω λίγα ευρώ και τα ξεχάσεις, μετά από κανένα χρόνο ίσως τα δεις να έχουν 100-1000πλασιαστει. 

 

Ο φίλος πιο πίσω όσο αφορά το doge το οποίο ναι στάνταρ είναι μια φούσκα, αν είχε κρατήσει το 1.5μυριο coins του τώρα θα είχε μισό μυριο ευρώ περίπου 

Τωρα τα περισσοτερα εχουν κανει το μεγαλο τους Pump. Κανουν pumpakia αλλα δυσκολα να σου δωσουν τρελη αποδοση οπως αρχες του χρονου - μαξ ανοιξη 2021.

Μονο αν βρεις κατι που ξεκινα τωρα αλλα εκει παιζει κ μεγαλο ρισκο για σκαμ.

 

Επεξ/σία από panosdes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...