Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, aggelos1979 είπε

Binance είχε κανείς άλλος θέμα με απευθείας deposit από debit card? Μου απορρίπτει τη συναλλαγή.

Screenshot_2021-05-13-18-26-19-608_com.binance_dev.jpg.296c61b92572ea51a989511dd4733efa.jpg

Είχα εγώ χθες τρεις - τεσσερεις φορές αλλά τελικά όταν προσπάθησα πάλι μετά από καμιά ώρα με άφησε.

AlphaBank αλλά δεν ξέρω αν ήταν θέμα της τράπεζας ή του Binance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας κανονας που ακολουθουν αρκετοι για επενδυση του κεφαλαιου τους στα κρυπτονομισματα ειναι το 50/25/25.

50% σε bitcoin ως ο αντιστοιχος χρυσος του χωρου, store of value.

25% σε ethereum ως ο δημιουργος και η εξελιξη του χωρου (Defi,Dapps,smart contracts)

25% σε alts μικροτερης κεφαλαιοποιησης κρυπτο. (πχ. αξιολογα, cardano,polkadot,solana,polygon(matic),avalanche,luna,chainlink,uniswap,vechain,elrond κ.α)

Οσο μεγαλυτερο ρισκο παιρνει κανεις , αλλαζει αντιστοιχα και τα ποσοστα του. 

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, aggelos1979 είπε

Binance είχε κανείς άλλος θέμα με απευθείας deposit από debit card? Μου απορρίπτει τη συναλλαγή.

Screenshot_2021-05-13-18-26-19-608_com.binance_dev.jpg.296c61b92572ea51a989511dd4733efa.jpg

Η εθνική έχει απαγορεύσει τα πάρε δώσε με ανταλλακτηρια γιατί προφανώς αποκτήσαμε νταβά στα λεφτά μας. 

15 ώρες πριν, ge-lyk είπε

Καλησπέρα! Κλασσικά μου απορρίπτεται η συναλλαγή από κάρτα εθνικής σε binance και kraken. Το κακό είναι, όμως, ότι δεν μπορώ να κάνω top up ούτε σε revolut και n26 που μόλις έφτιαξα. Καμιά ιδέα? 

Top up δεν μπορείς να κάνεις γιατί λογικά σου πάγωσαν τον λογαριασμό μετά την προσπάθεια σου με την binance. 

2107727440 για να το τακτοποιήσεις 

Μετά θα μπορείς να φορτίσεις την ρεβο, αλλά αν το κάνεις μέσω prepaid πρόσεχε τα ημερήσια όρια της. 

Παθών... 

Επεξ/σία από ooaris
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ooaris είπε

Η εθνική έχει απαγορεύσει τα πάρε δώσε με ανταλλακτηρια γιατί προφανώς αποκτήσαμε νταβά στα λεφτά μας. 

 

σύμφωνα με φήμες κάποιος έκανε ανάληψη το bitcoin του και έγινε σχετικός χαμός δεν ξέρω παρακάτω δε ρώτησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, snet είπε

σύμφωνα με φήμες κάποιος έκανε ανάληψη το bitcoin του και έγινε σχετικός χαμός δεν ξέρω παρακάτω δε ρώτησα...

Τι δουλειά έχει η εθνική με το bitcoin κάποιου, οποιουδήποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τι δουλειά έχει η εθνική με το bitcoin κάποιου, οποιουδήποτε;

μη με ρωτάς δε ξέρω περισσότερα, μπήκαν προφανώς κάμποσα χιλιάρικα απότομα στο λογαριασμό του και επήλθε κάποιο σοκ...και αν ισχύουν οι φήμες!

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, snet είπε

σύμφωνα με φήμες κάποιος έκανε ανάληψη το bitcoin του και έγινε σχετικός χαμός δεν ξέρω παρακάτω δε ρώτησα...

Μακάρι να τους ξεπαράδιασε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, john_shadow είπε

Αν τα είχε δηλώσει κανονικά στην εφορία δε θα του κάνουν τίποτα

Νομισα ότι υπήρχε κάποιο επίπεδο αλλά λες και μπήκα σε καφενέ με μπαρμπάδια

23 λεπτά πριν, snet είπε

μη με ρωτάς δε ξέρω περισσότερα, μπήκαν προφανώς κάμποσα χιλιάρικα απότομα στο λογαριασμό του και επήλθε κάποιο σοκ...και αν ισχύουν οι φήμες!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, snet είπε

Τι δουλειά έχει η εθνική με το bitcoin κάποιου, οποιουδήποτε;

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Η κύρια ιδέα των κρυπτονομισμάτων είναι να διευκολύνει τις ανταλλαγές χωρίς την ύπαρξη ενδιάμεσου. Θέλω να πάρω κάτι από κάποιον και του στέλνω στο wallet του το ποσό και το ανάποδο. Η τράπεζα δεν εμπλέκεται , η συναλλάγή (ανάλογα με τον νόμισμα και τα πρωτόκολλα που χρησιμοποιεί) δεν ελέγχεται από το κράτος ή οποιονδήποτε (γι αυτό και η φήμη ότι αγαπάνε το Bitcoin οι έμποροι ναρκωτικών και όπλων, λες και πριν το 2009 δεν έκαναν τις μπίζνες τους με δολλάρια και ευρώ...Άλλη κουβέντα αυτή...).

Αν όμως πάς και μετατρέψεις τα νομίσματα σου σε ευρώ και τα επιστρέψεις στην τράπεζα σου ΛΟΓΙΚΟ και ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ είναι να σε ρωτήσουν που τα βρήκες τόσα ευρώ  και προφανώς να χρειαστεί να τα φορολογήσεις...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Feanor13 είπε

Η κύρια ιδέα των κρυπτονομισμάτων είναι να διευκολύνει τις ανταλλαγές χωρίς την ύπαρξη ενδιάμεσου. 

Η ιδεα της παραλληλης οικονομιας. Για καθε τραπεζικο προιον, υπαρχει και το αντιστοιχο στον κρυπτο χωρο.

Πχ. για να τοκιζεις τα χρηματα που εχεις σε coins η stablecoins  , τα παρακατω guides ειναι χρησιμα.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Feanor13 είπε

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Η κύρια ιδέα των κρυπτονομισμάτων είναι να διευκολύνει τις ανταλλαγές χωρίς την ύπαρξη ενδιάμεσου. Θέλω να πάρω κάτι από κάποιον και του στέλνω στο wallet του το ποσό και το ανάποδο. Η τράπεζα δεν εμπλέκεται , η συναλλάγή (ανάλογα με τον νόμισμα και τα πρωτόκολλα που χρησιμοποιεί) δεν ελέγχεται από το κράτος ή οποιονδήποτε (γι αυτό και η φήμη ότι αγαπάνε το Bitcoin οι έμποροι ναρκωτικών και όπλων, λες και πριν το 2009 δεν έκαναν τις μπίζνες τους με δολλάρια και ευρώ...Άλλη κουβέντα αυτή...).

Αν όμως πάς και μετατρέψεις τα νομίσματα σου σε ευρώ και τα επιστρέψεις στην τράπεζα σου ΛΟΓΙΚΟ και ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ είναι να σε ρωτήσουν που τα βρήκες τόσα ευρώ  και προφανώς να χρειαστεί να τα φορολογήσεις...

 

Ούτε λογικό είναι, ούτε αναμενόμενο και ούτε θα σε ρωτήσουν. 

Δεν έχουν καμία δουλειά να σε ρωτήσουν. Υπάρχουν αρμόδιες αρχές να σε ρωτήσουν για τις καταθεσεις σου. Όχι οι τράπεζες.

Αλλα να στο θέσω και αλλιώς.. 

Πες ότι εγώ κάθε μηνα για 20 μήνες έβγαζα από την τράπεζα μου 500 ευρώ τον μήνα. Με ρωτησαν ποτέ τι θα κάνω με αυτά τα λεφτά; Όχι... 

Πόσα έβγαλα συνολικά; 10κ ευρώ... 

Αν εγώ, αυτά τα λεφτά που έβγαζα, δεν τα ξόδεψα και μετά από 2 χρονια τα γυρίσω στην τράπεζα, σου φαίνεται λογικό να με ρωτήσουν που τα βρήκα ή μήπως σου φαίνεται λογικό να μου τα  ξαναφορολογήσουν; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...